Păreri Gone with the Wind

Pe aripile vântului

boian stefania pe 31 Decembrie 2004 19:27
ADOR ACEST FILM.ESTE VIATA MEA
boian stefania pe 31 Decembrie 2004 19:06
ador acest film.am citit si cartea si este superba.am vazut filmul de 5 ori si tot l-as mai viziona o data.pur si simplu il ador.am mai vazut filme clasice,dar acesta este o nebunie.ii iubesc.o iubesc pe vivien leigh si pe clark gable si as dori sa mai fie in viata.m-am indragostit de acest film.IL ADOR.
Serban Laura pe 21 Decembrie 2004 19:27
Desi nu ma omor dupa Aripile Vantului,este unul dintre cele mai bune filme, acest lucru fiind demonstrat de cele 7 premii Oscar. Filmul mi-se pare destul de bun pentru timpul cand s-a filmat, la fel ca Star Wars.
voica gianina elena pe 25 Ianuarie 2004 16:48
pentru mine acest film reprezinta viata cu adevarat, si nu pot sa spun decat ca este cel mai bun film realizat vreodata,ar trebui sa ca fiecare dintre noi sa il vada macar o data in viata, merita vazut nu avem decat de invatat din acest film, el insasi este o lectie de viata pentru noi, pentru cei care stiu sa lupte in viata cu greul.....mi-as fii dorit sa traiesc in acele vremuri!
Flavius pe 01 Ianuarie 2004 22:46
"Pe aripile vantului" a luat 10 statuete Oscar din cate stiu eu si nu 1, dupa cum vad in coltul din dreapta sus al paginii. De mentionat ca avea 15 nominalizari.
Bogdan Alexandra pe 04 Septembrie 2003 16:02
"Gone With The Wind" este cel mai bun film care exista.Il iubesc!E super!
Matrix pe 19 Iunie 2003 12:47
Am pus mana pe dvd si ce mi-am zis: hai sa vad cel mai vizionat film din istoria cinematografiei (adevarul ca-l mai vazusem prin '88 dar atunci nu aveam cultura cinematografica de acum si nu puteam sa-mi dau cu parerea). Oameni buni asta da film, nu conteaza ca este facut acum 64 de ani sau ca nu are efectele speciale din Matrix. Poate ca generatia de azi nu l-ar mai vota intr-o competitie cu Matrix 2 sau T3, dar va spun sincer ca este un film curat. Citesc pe forum ca filmul ala are efecte mai bune decat celalalt, ca nu stiu care se inspira din nu stiu care s.a.m.d. dar nimeni nu discuta despre marile filme (in special cele vechi) in care actorii jucau de Oscar (pe bune)cand Ben Hur lua 11 premii Oscar din 15 posibile (nu ca Titanic care a luat 11 din 30 si 9 din ele pentru merite tehnice). Voua nu va este dor de un film bun ? Nu va e dor de Nasul, de Casablanca sau Lista lui Schindler… citeşte
Mihaela Scarlat pe 16 Februarie 2003 17:57
De unde pot cumpara caseta cu inregistrarea filmului "Pe aripile vantului".
V-as fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde.
Multumesc.

lili22 pe 14 Octombrie 2012 18:21
Ce film lung, plicticos
Singurul lucru care mi l-am dorit cit am fost in sala de cinema...sa se termine mai repede, ma uitam mereu la ceas...
mihaelatb pe 11 Octombrie 2010 09:36
va puteti inchipui ca autoarea romanului il vedea pe unul din fratii Marx in rolul lui Rhett ? Film care, asa cum am mai spus, nu-ti da nici o clipa senzatia de desuet.
andreea7214 pe 20 August 2011 12:24
aoleu da' lung mai e :D. inca nu l-am vazut dar pare fain :D
SANDA45 pe 26 Noiembrie 2012 20:38
Un film senzational,de nedescris,nici nu putea sa fie diferit din moment ce joaca marele Clark Gable.
karenin08 pe 31 Octombrie 2012 23:11
Unde-s actorii acestia,unde-s filmele acestea?
Nu am cuvinte sa descriu filmul acesta...doar Casablanca se ridica la nivelul sau(dintre filmele vechi).Toti actorii au jucat exceptional,lucru care se intampla doar in capodopere.Un film de aproape 4 ore care sa nu te plictiseasca si care sa-ti ofere o asemenea experiena nu poate fi decat o "sublima genialitae".
Iulidesprefilme pe 24 Iulie 2012 15:08
Scarlett O' Hara este un destin. Niciodată învinsă, de multe ori prăbuşită, ea atinge culmea măreţiei, dar şi a declinului...Capricioasă, fermecătoare, egoistă, tenace, Scarlett este un simbol al luptei cu sine, cu ceilalţi, cu vremea în care trăieşte.
În momentele dificile, nu se pripeşte: "Am să mă gândesc la asta mâine...", iar când este părăsită de Rhett, spune: :"Şi mâine este o zi...", având puterea să o ia de la capăt, înfruntând orice piedică.
Vivian Leigh face rolul vieţii ei la doar 26 de ani, când obţine premiul Oscar de interpretare pentru nemuritoarea Scarlett.

cosmin_kedii pe 10 Martie 2012 08:29
Există un motiv pentru care acest film a fost nominalizat cu 14 premii Oscar. Dacă nu l-au văzut, profita de această şansă
Eb00kie pe 28 Ianuarie 2012 21:34
"My dear, I don't give a damn.", boo-hoo, de ce nu se schimba oamenii niciodata?! Imi plac actorii principali si ecranizarea in sine, dar detest povestea
MikkaelWolfganger pe 1 mai 2013 20:25
Unul dintre cele mai puternice somnifere.Incerc de 4 ani de zile sa il vad integral si nu reusesc.10 minute din filmul asta si intru in transa instant.
VIBERS pe 20 septembrie 2014 22:54
:))))
margott pe 29 August 2011 21:50
Unul din filmele care isi merita pe deplin premiile Oscar. In plus, povestea de dragoste dintre Scarlett si Rhett e una dintre cele mai frumoase povesti din cinematografie.
portofel pe 20 Februarie 2011 19:56
...........eu ce sa mai zic, cu modestele mele cuvinte, care-ar fi de prisos?.........
mikella_sora_mititelu pe 25 Noiembrie 2015 05:22
..Cred ca aveam vreo 16 ani cand am citit prima oara ,,Pe aripile vantului,,..Imi amintesc ca 3,4 zile nu am mai iesit din casa si nu mi-a mai trebuit nimic.Rhett Butler a fost primul barbat de care m-am indragostit.Barbatul rau care are bine ascunse toate calitatile dorite de o femeie...atitudine,inteligenta,senzualitate,rafinament,ironie,curaj si tandrete.
Scarlett si Rhett ...cum sa nu ii iubesti?De la ei am invatat ca uneori singurul lucru care conteaza in viata este chiar langa tine,fara sa il observi.
L-am cautat pe Rhett de a lungul anilor in toti barbatii pe care i-am iubit.Nu l-am gasit..=)) dar ce conteaza? Am recitit cartea de zeci de ori,sunt pasaje pe care le visez..Dar inca ma intorc la ea ca la o prima iubire,cand imi simt sufletul obosit.
Filmul este si el o capodopera vazuta in repetate randuri,desi am fost un pic dezamagita ca nu a urmarit naratiunea… citeşte

alex_il_fenomeno pe 29 August 2013 21:35
Unul dintre cele mai clasice si romantice filme, o pelicula ce a fascinat generatii de oameni si le-a schimbat impresia despre viata, dragoste, soarta, sau chiar productii cinematografice, de ce nu, pana la urma? Nu pot sa nu remarc, pe langa povestea atat de vasta, dar care surprinde in amanuntime fiecare sentiment posibil, scenariul atat de frumos, genial chiar, plin de replici memorabile si momente de neuitat, cat si cuplul central, format din doua genii ale cinematografiei, Clark Gable si Vivien Leigh, pe care acum chiar ii privim in urma ca deschizatorii cinematografiei veritabile... Un clasic pe care il urmaresc de fiecare data cu cea mai mare placere, si pe care il recomand mai departe oricarui iubitor de film bun.
Get0dac pe 11 Iunie 2013 15:39
O capodopera fara varsta a cinematografiei universale.
Razvan600 pe 08 Mai 2013 10:46
"e si maine o zi"
Un film fara rival, cel mai celebru film al Americii. Grandios din toate punctele de vedere. Filmul arata din ce in ce mai bine odata cu trecerea anilor.
catasmile17 pe 05 Februarie 2013 21:32
Un film superb. Poate unul dintre cel mai bune filme facute vreodata.
Gable pe 13 Ianuarie 2013 11:47
Un foarte bun film,cu Clark Gable,un actor excelent si in acelasi timp actorul meu preferat.
Joanne97 pe 02 Ianuarie 2013 23:06
My dear
Capodoperă cinematografică.Nu pot să-mi dau seama ce ar fi fost Hollywood-ul fără acest clasic.Îl recomand nu numai amatorilor genului ci şi celorlalţi.Nu spuneţi din prima nu,încercaţi să-l vedeţi şi apoi spuneţi-vă părerea.
deadlord pe 03 Septembrie 2012 19:35
Un film incredibil. Foarte bun scenariul, regia si mai ales actorii.
GeorgeFriends pe 07 Februarie 2012 01:16
Magnific
nu imi vine sa cred ce bun a fost...cred ca am sa ma apuc de vizionat mai multe filme din perioada asta
Madyss pe 17 Ianuarie 2012 00:41
Capodopera
Unul din filmele mele preferate,ce pot sa zic...o capodopera a cinematografiei. Iar Vivien Leigh este pur si simplu extraordinara,i s-a potrivit de minune rolul,a interpretat perfect personajul Scarlett O hara.Si Clark Gable de asemenea,un actor extraordinar!
mary_mariutza pe 30 Decembrie 2011 17:12
atat cartea cat si filmul mi'au placut enorm......
kakapo pe 20 Noiembrie 2011 08:19
...un crampei din istoria statelor unite, foarte frumos impletit cu povestea de dragoste ce strabate filmul; Vivien Leigh si Clark Gable i-au transformat pe Scarlet O'Hara si Red Buttler intr-un cuplu nemuritor ce a rescris istoria cinematografiei; desi filmul nu respecta nici pe departe cartea si este foarte lung, totusi, asezati-va comozi pe canapea si pregatiti-va pentru 4 ore de CineMagie...MERITA DIN PLIN !!!
B.M.Filip pe 17 Octombrie 2011 22:31
Cel mai bun film pe care l-am vazut care a fost facut dupa o carte....Pare incredibil ca regizorul a reusit asa o opera in anii aceia,poate sa zica oricine orice,numai demodat nu este filmul!Scenariul contine atatea diferente fata de carte incat sa se vada ca fost facut de un regizor original,si exact atata exactitate cat trebuie ca sa nu "profaneze" amintirea lasata de Margaret Mitchel! Il recomand cu caldura oricui,nu o sa regretati!
Ariana97 pe 24 Mai 2011 22:14
Fantastic
Cel mai frumos film pe care l-am vazut vreodata! Extraordinar!!!
accy pe 25 Ianuarie 2011 14:54
Cea mai frumoasa poveste de dragoste ever.Si cartile sunt superbe. Acest film isi merita numele de CAPODOPERA.Scarlett si Rhett vor ramane in sufletele noastre pe veci.
deea9595 pe 28 Noiembrie 2010 11:22
tot ce am de spus este ca filmul este o adevarata capodopera!!!

Scarlett: Rhett, Rhett... Rhett, if you go, where shall I go? What shall I do?
Rhett Butler: Frankly, my dear, I don't give a damn...

dayanna11 pe 01 August 2010 18:00
adevarata capodopera a tuturor filmelor
un film care va dainui pe veci. o poveste extraordinara, niste caractere conturate extraordinar. nu va mai exista un personaj ca Scarlett O'Hara. superb. bravo Vivien Leigh, si bravo si lui Clark Gable si Oliviei de Havilland. un film superb, pe care orice om ar trebui sa-l vada.
someone_who_dares pe 11 Iulie 2010 01:30
Un film exceptional... Sincer desi l-am vazut de mai multe ori, nu am stiut ca este atat de vechi.... Pur si simplu nu pare! Este extrem de bine realizat avand in vedere perioada de timp in care a fost facut. Il recomand tuturor pentru ca este o adevarata lectie de viata si personajul principal un model al feminitatii !!
Anna-Maria pe 30 Ianuarie 2010 17:26
Este cel mai bun film pe care l'am vazut in viata mea!!! :X:X:X
magdaeu pe 04 Ianuarie 2010 14:59
cel mai bun film al tuturor timpurilor
Acesta este filmul inimii mele....l-am vazut de vreo 30 de ori cel putin,iar cartea am citit-o cred ca tot de atatea ori, si sincer de fiecare data am plans... Daca nu ar fi existat,ar fi trebuit inventat....mi-a influentat viata....il iubesc!!!!
romy pe 23 Iunie 2009 12:58
pe aripile vantului
o capodopera incondestabila a cinematografiei!o poveste despre iubire,curaj,sacrificiu ce dovedeste ca iubirea nu se demodeaza niciodata.
LALA pe 30 Noiembrie 2005 19:57
Un film excelent de care nu m-am plictisit, desi l-am vazut de 'n' ori. Cel mai mult imi place evident Scarlett (Vivien) si nu imi pot imagina alta actrita in acest rol.
Tim22 pe 30 Iulie 2015 18:58
Un film care cu greu intra la categoria "Dragoste-Romantic", fiind plictisitor, lung si previzibil.
Octaz pe 27 Decembrie 2016 12:59
Nu cred ca exagerez atunci cand afirm ca "Gone with the Wind" este cel mai frumos film din istorie. Faptul ca o asemenea capodopera a fost realizata in anul 1939 mi se pare ceva uimitor, sa nu mai vorbim de cadrele surprinse, de scenarii si de surprinderea unor vremuri remarcante din istoria Americii si a lumii. Pe langa aceste lucruri, filmul asta a trezit in mine un sentiment pe care niciun alt film realizat in apoca de aur nu a reusit sa il faca, a trezit un sentiment de melancolie adanca, de fericire dar pe alocuri si de tristete, greu as putea explica aceasta traire. Cert e ca sarmul lui Clark Gable si maiestria de care a dat dovada Vivien Leighin in acest film, nu cred ca vor putea fi egalate vreodata!
bebelusul28 pe 02 Mai 2011 20:08
Cel mai bun film facut vreodata iar Vivien Leigh(Scarlett O`Hara) si Clark Glabe(Reth Butler) isi joaca rolurile la perfectie dupa parerea mea.Este un film absolut genial povestea de dragoste dintre cei doi iar iubirea care se intoarce impotriva lui Scarlett , regizorul (Victor Fleming) care a regizat absolut impecabil ,culorile si finalul absolut neasteptat fac din acest film o adevarata capodopera.
Diana_tgv pe 05 Noiembrie 2009 23:09
este o legenda, un film despre care se va vorbi si peste 100 de ani. este nemuritor
cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 02:55
O adevarata capodopera a cinematografiei americane
93GabiBT pe 15 Iunie 2011 10:24
Cel mai bun film din istorie
Din toate punctele de vedere, acest film este cel mai bun din istorie. Este preferatul mamei mele, care din anii 80 pana azi, il vede cand are ocazia. Eu l-am descoperit prin 2001 si credeti-ma ca nu aveti cum sa va plictisiti de el. Este CAPODOPERA in adevaratul sens al cuvantului !!!

Este sigur cel mai complet film din istorie!!

Niculica Anca pe 30 Septembrie 2007 22:47
Mi-a placut foarte mult filmul.L-am mai vazut cand eram mica o data. Acum l-am vazut din nou. Este o adevarata capodopera a cinematografiei. Sunt putin suparata ca nare un sfarsit clar. Mi-ar fi placut daca Scarlet si Rhett ar fi ramas impreuna. Din pacate n-am citit cartea dar voi face tot posibilul ca sa o citesc.Filmul este foare foarte frumos. Am plans mult la sfarsitul acestuia.
cojy pe 10 aprilie 2010 20:26
Nu puteau ramane impreuna ptr ca nu intra in concordanta cu caracterul navalnic al lui Scarlet...replica de final lasa o portita deschisa mereu si senzatia ca viata e vesnica ptr ca mereu va fi un maine si o noua zi...
danii1234 pe 03 Februarie 2013 13:27
Un film emotionant de la care nu-ti poti lua ochii nicio secunda ,iar despre clark ce sa mai zic ii vine rolul ca o manusa.
PaullaM pe 03 Iunie 2012 18:53
Scarlet e superbă. E atât de puternică, o adevărată eroină. Nu zic că e un model de urmat, dar totuși nimeni nu e perfect, dacă trebuie să rămânem cu ceva din film, atunci să fie: Mâine e o nouă zi.
Dubrasca pe 26 Martie 2010 00:51
20 de stelute la nota nu exista?
9 Premii Oscar meritate din plin de aceasta capodopera cinematografica care trezeste sentimente puternice la fiecare vizionare.Vivien Leigh - superba femeie!!!10 cu felicitari!
Go 1 2 3