Păreri Fracture

(2007)

Ruptura

Allexander pe 20 Ianuarie 2010 01:03
Filmele cu Anthony Hopkins nu au cum sa dezamageasca. Superb filmul. Merita vazut
psihologu pe 18 August 2010 09:17
De remarcat este faptul ca rolul lui Hopkins este al unui om foarte bogat si inteligent, iar minutiozitatea cu care planuieste totul denota o inteligenta rara (folosita in filme pentru a impresiona). Imperfectiunea lui e ca planul sau de a scapa cu basma curata avea un cusur, iar imperfectiunea lui Gosling era ca se autoconsidera un invingator, nestiind sa accepte ca mai poate sa si piarda.
Daca vreti sa-l vedeti pe Anthony Hopkins in rolul unui geniu maniac si pe Ryan Gosling, un avocat care indrazneste sa ii faca fata, va garantez ca nu o sa ramaneti dezamagiti. Nu exista o crima perfecta, la fel cum nu exista niciun om perfect. Fracture e o lectie de viata, un film moralizator care are curajul sa afirme ca nimeni nu e perfect.

lavvw pe 6 iulie 2014 00:14
e procuror, nu avocat.
terraflorin pe 24 decembrie 2020 10:08
e procuror (magistrat), dar urmează a fi angajat de o firmă de avocatură
radulescu monica pe 30 Iulie 2007 20:33
un film superb...merita vazut :)
ABC pe 05 August 2009 15:55
Trebuie vazut.Anthony Hopkins joaca impecabil la fel si colegul sau ,Ryan Gosling (Willy ) !
claudiu-daniel-lugoj pe 13 martie 2010 15:51
de acord cu tine.
Vegetarian pe 28 Mai 2012 01:04
Este un film potrivit si pt lista : Barbati care au relatie amoroasa sau de prietenie in film cu femei mult mai tinere
CANTALUP pe 28 mai 2012 01:15
Prevenirea a fost intotdeauna mult mai ieftina decat repararea urmarilor unei intamplari nedorite . . . . Cine ajunge sa se vaite , inseamna ca sa zgarcit sau a gresit undeva . . . Desteptul învata din greselile altora , iar prostul nici macar din greselile lui .
Baby_blues pe 09 Aprilie 2010 08:51
Un film bun! Mi-a placut foarte mult jocul lui Ryan Gosling.
bloodthirst pe 8 noiembrie 2023 15:47
Doar nu era sa-ti placa Hopkins, nu?
Alexandru pe 12 August 2007 01:37
Un film bun, mai ales datorita regalului actoricesc al lui Anthony Hopkins. din pacate. nu a avut alaturi un actor de acelasi nivel... Filmul are o intriga foarte buna care ne tine cu sufletul la gura pana la final..si dupa. Un film ce merita vazut
claudiu-daniel-lugoj pe 13 Martie 2010 15:50
Un film ce te lasa cu gura deschisa,o crima perfecta,infidelitate si lupta pentru a demonstra o crima perfecta.
jingsaw112 pe 19 Februarie 2010 17:01
Cand am vazut inceputul filmului deja am si prevazut actiunea si deznodamantul lui. M-am inselat si asta m-a bucurat. Nu cred ca exista crima perfecta dar cea din film s-a apropiat destul de mult. Ne lipsesc in tara procurori ca cel din film: NECORUPTI. Ca o partida de sah, cand este aproape regele tau de abdicare atunci prin gresala/prostia adversarului coraborata cu siretenia ta intorci situatia.
NaTyLuTz pe 22 Aprilie 2010 09:21
Un thriller captivant, interesant, cu un scenariu bun, replici inteligente si un joc foarte bun din partea lui Anthony Hopkins. Mi-a placut filmul dar nu este nici genial, nici excelent si nici capodopera. 9/10
iondindeal pe 31 Mai 2010 18:34
Merge
Thriller psihologic bun, captivant , te tine in priza pe toata durata lui .
Anthony Hopkins genial ca de fiecare data

cosmin_kedii pe 25 Martie 2012 08:59
Povestea din acest film a fost mare şi Anthony Hopkins este comandantul atunci când vine vorba de a acţiona ,,, Criminali inteligentii,,
mhcx pe 2 decembrie 2013 19:46
Kedii prostu' catelusu nostru!
Mircosoft pe 21 octombrie 2018 11:08
Un review mare ca comandantul care l-a scris :))
pisicuta1 pe 27 Mai 2012 22:44
un
film f bun merita vazut ,si jocul actorilor!,regia
f bun!

indiferrent pe 22 Noiembrie 2009 05:03
prost sa fi sa poti sa-l revezi intr-un rol principal pe antony hopkins si sa ratezi ocazia.
lavinea pe 28 Martie 2009 18:06
nu e cel mai bun film pe care lam vazut dar e ft interesant. cred ca numele anthony hopkins zice tot. actorul e facut pt genul asta de filme. sa va uitat si la seria hannibal..ft tari !
Pitbull pe 12 Decembrie 2010 12:29
Între Chase şi Columbo
Între Chase şi Columbo - Fracture
Împrejurările m-au făcut ca, după ce mă înţărcasem cu neveridicele chiriţisme (adică ale lui Constantin C., nu ale lui Alecsandri), să mă iniţiez într-ale romanului poliţist cu o cură sănătoasă de Agatha Christie, pe tot parcursul adolescenţei - ceea ce mi-a creat o dependenţă temporară de whodunit-uri. Abia ulterior am făcut cunoştinţă şi cu Arthur Conan Doyle, al cărui stil molcom, cu dezvăluiri graduale şi fără nici o mare lovitură de teatru în final, iniţial m-a dezamăgit crunt; am avut nevoie de timp pentru a reuşi să-i apreciez just inteligenţa şi subtilitatea. A urmat James Hadley Chase, cu predilecţia lui spre urmărirea povestirilor din unghiul criminalului şi construirea unor combinaţii aparent perfecte care sucombă în faţa fatumului, Dashiell Hammett, cu calmul său meticulos, cam trenant… citeşte

doddydeea pe 28 octombrie 2016 17:02
Blaaaaa...blaaaaa...blaaaaa!!! Ce-a fost asta??? Tu ai inteles ce-ai scris acolo? Si...pana la urma,care este totusi parerea ta despre film?!
Mores pe 24 Octombrie 2010 11:25
Un scenariu foarte bun, un mister interesant.
Este un film la care trebuie sa fii atent la fiecare secventa ca sa intelegi tot.
FInalul mi-a placut foarte mult.
Pentru final mai ales merita sa te uiti la tot filmul. 9

Ammelie pe 06 Aprilie 2010 16:56
Fracture
Slabut filmul, defapt. O premisa interesanta, dar din pacate ratacita printre jocurile avocatesti - interesante de obicei, dar neconvingatoare de data asta. Cel mai slab punct al filmul cred ca a fost totusi jocul actorilor. Atat Gosling cat si Hopkins (!) au fost neconvingatori in pielea personajelor. Gosling a fortat prea mult personajul lui si nu l-a facut deloc constat. Sau credibil. Iar Hopkins - am avut impresia ca el credea ca joaca in alt film. Slabut. 5.5/10
mtraianc pe 17 februarie 2011 00:04
cred ca esti singura impotriva tuturor :) poate iti plac serialele ca de exemplu ,,tinar si nelinistit
doddydeea pe 28 octombrie 2016 16:56
Nu erai contienta nici cand ai vazut filmul ... ,dar poate te atrag mai mult telenovelele...
Ultimul_Mohican pe 07 Martie 2012 00:28
Excepțional.
Unul dintre cele mai bune thriller pe care l-am vazut, te tine in suspans pe toata durata lui. Il condider cel mai bun film al lui Anthony Hopkins.
alex_il_fenomeno pe 22 Decembrie 2011 10:08
un thriller psihologic de exceptie . unicitatea lui reiese inca din primele momente , prin acea crima misterioasa comisa , iar apoi cursul lucrurilor capata o directie extrem de imprevizibila . Anthony Hopkins este din nou imperial intr-un rol nu tocmai simplu , reusind sa trasmita atatea emotii si atat de mult mister prin intermediul personajului sau . a reusit sa ridice atat de multe semne de intrebare , incat te captiva enorm fara sa vrei ! pentru mine a fost o surpriza nemaipomenita , astfel ca ii acord toate respectele regizorului Gregory Hoblit , ce a facut un asemenea film . de vazut si revazut cu orice ocazie .
Cristina_ pe 02 Mai 2011 14:27
Cred ca este unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut in viata mea! 10/10
mik_ta_monik pe 22 Aprilie 2011 12:09
Obligatoriu de vazut:)...Anthony Hopkins, best ever;)
goldenleaves pe 11 Martie 2011 14:14
un film bun ambii actori joaca foarte bine si reusesc sa se completeze ma intreb totusi oare ce fel de personalitate are anthony hopkins de reuseste de fiecare data sa intruchipeze atat de bine personaje malefice de altfel foarte inteligente
mtraianc pe 17 Februarie 2011 00:00
foarte bun
comentari de prisos, un film foarte bun ................................
Sergiu.Lobont pe 10 Ianuarie 2011 17:57
O intriga fara suisuri si coborasuri, cum am gasit de exemplu in 88 Minutes al lui Pacino, fara ca cele doua filme sa aiba vreo legatura, un film construit in jurul unui pistol. Avem doua situatii... una in care nu se stie unde e pistolul, a doua in care se stie unde e pistolul si la atat se rezuma filmul. Ma asteptam la mai mult din partea lui Anthony Hopkins care mi s-a parut ca nu isi gaseste locul in film.

Crima perfecta? Se pare ca nu a fost atata de perfecta in cele din urma asa cum putem vori de exemplu in cazul jafului din filmul Inside Man cu Denzel Washington. OK, una a fost o crima, unul a fost un jaf... doar vroiam sa fac o comparatie in ceea ce priveste perfectiunea in savarsirea unui delict. Si multe alte ilme de crima perfecte pot fi date ca exemplu, Primal Fear ar fi doar unul.

Flavio pe 27 Mai 2012 15:22
un film frumos care iti capteaza atentia inca din primele minute. Anthony Hopkins este genial si isi joaca rolul foarte bine. merita vazut
cosmin_mourinho pe 11 Noiembrie 2011 12:56
un film impecabil, ryan gosling m-a impresionat, antony hopkins magnific.
Vorador pe 08 Mai 2011 18:38
Nicolescu Valter pe 07 Decembrie 2007 23:04
Filmul este bun, dar nu inteleg de ce nu este mentionat formatul imaginii la versiunea de pe DVD (4:3 sau 16:9).
Qube86 pe 24 Noiembrie 2011 16:56
Un film destul de bun care reuneste in prim-plan 2 generatii de actori foarte buni: Anthony Hopkins si Ryan Gosling...Nu e cel mai bun film al nici unuia din cei 2 dar merita vazut...Hopkins ca de obicei face o treaba buna (nici nu ma asteptam la altceva) dar nu aduce nimic nou (pare putin stingher din punctul meu de vedere si spun asta comparandu-i jocul cu cel din alte filme)...Ryan Gosling, surprinde intr-un sens bun nu excelent dar se vede ca e pe drumul cel bun si aduce acea vivacitate in acest tandem...
MNarcis pe 05 Noiembrie 2011 12:48
Nu mi-a trecut prin gand ca va putea fi un film slab si am avut dreptate un film f frumos, merita vazut!
radu3455 pe 28 Septembrie 2011 18:44
un thriler de exceptie nici n-avea cum sa nu fie altfel avad in vedere ca a jucat antony hopkins si Ryan Gosling
D.Ionut pe 07 Septembrie 2011 23:50
Un film bun, actorii si-au jucat bine rolurile. O productie pe placul meu ce te tine cu sufletul la gura aproape tot filmul
__________________________________________________________________
Nota: 8

mrzeus pe 15 August 2011 19:07
vlad
filmul este bun ,merita vazut ,Ryan Gosling face un rol excelent !
crashyou pe 20 August 2007 18:25
Un film interesant ce te tine cu sufletul la gura pana la final. Scenariul bine structurat si actori de clasa. Totul e destul de reusit insa are unele scapari. Doar 4 stele.
doddydeea pe 28 octombrie 2016 16:58
Mai vizioneaza-l o data,poate...tu ai unele scapari!
AdelinaStoiconi pe 07 Noiembrie 2010 01:37
Deci cine poate sa imi explice si mie de ce are o nota sub merit filmul asta??! pff... Nu pot sa cred, trebuie doar sa te uiti la distributie si vei stii ca e ceva de calitate.Este un film de nota 10, atat scenariul cat si jocul actorilor este incredibil. Si intr.adevar Anthony Hopkins nu dezamageste niciodata, cel putin pe mine.
doddydeea pe 28 octombrie 2016 17:07
Vrei sa-ti spun eu de ce? Pentru ca unii nu erau constienti,altii au avut scapari cand au vazut filmul iar altii filozofeaza ceea ce inseamna ca nu au nici o parere si dau note aiurea!
MiereaNeagra pe 01 Noiembrie 2020 23:42
Un film foarte bun
Un film foarte bun.
Nici nu putea fi altfel cand beneficiaza de Anthony Hopkins, Ryan Gosling, Billy Burke, David Strathairn, Cliff Curtis....

user-5e86577e010a1 pe 14 Aprilie 2020 03:42
Foarte bun! M-a dus cu gândul la o demonstrație a unei teoreme de geometrie, la Agatha Christie și la Columbo. Un film fără puncte moarte sau momente de lâncezeală.
mihaelatb pe 31 Octombrie 2019 11:17
Un film pe gustul meu! Cu un criminal si un procuror extrem de inteligenti. Intriga bine pusa la punct si suspans pana aproape de final. Cred ca sfarsitul a fost expediat prea repede, dar explicatia a fost credibila. Anthony Hopkins, ca de obicei, fara gresala! Trebuie sa recunosc ca Ryan Gosling nu face parte dintre actorii mei preferati. Dar aici a fost excelent!
gbanescu pe 21 Octombrie 2019 00:16
Ryan Gosling la 27 de ani
Surprinzator de bun. Unul dintre primele filme ale lui Ryan Gosling. Joaca foarte bine, natural, fara trac.
De fapt, cred ca ăsta este el, acesta este stilul lui: "Toate personajele mele sunt EU de fapt. Nu sunt un actor destul de bun ca sa devin un anume personaj. (...) Pentru mine, toate (personajele) sunt la fel ca persoana mea (...). Intr-un rol, eu doar insist pe partile ce tin de mine si le inlatur pe cele ce nu tin."

carmen_angelus_romila pe 14 Octombrie 2019 11:42
Marele artist, Anthony Hopkins, exceland intr-o alta provocare psihologica, dovedeste inca odata, daca mai era cazul, ca este unul dintre cei mai reprezentativi actori ai genului, avandu-l de aceasta data opozant, pe mai tanarul, dar valoros, Ryan Gosling.
ioanaa_ioana pe 05 August 2019 19:42
Trebuie sa ai o anumita stare sa-l vezi. Este relativ politist, mai mult psihologic, triler, amestecate. Tinerii cu nervii inca neincercati, il vor aprecia. La ei , foaia alba , suporta orice, a mea e scrisa si pe verso, asa ca pas, am alternativa un documentar despre Japonia.
Salbaticul pe 01 Mai 2019 13:45
Îl sucește și îl învârtește de-l ia dracu'=nota 5.
lavara_laiarna pe 14 Decembrie 2018 21:05
Subiectul cu mult mai bun decât rolul unora. .cu pretenții.
AdriAdrianna98 pe 15 Aprilie 2018 11:51
Un film foarte bun, interesant, neasteptat, imprevizibil. Mi-a placut "perechea" constituita de Anthony si Ryan, seamana un pic la stil si a fost o adevarata delectare sa-i vezi impreuna in acelasi film.
Kuhaylan pe 05 Noiembrie 2016 11:56
WD 1
...................................................
doddydeea pe 28 Octombrie 2016 17:15
DE EXCEPTIE
Mi-a placut totul la acest film! Jocul actorilor,misterul, tensiunea, finalul. Super!
NmpN pe 08 Martie 2014 02:36
Superb acest film . Anthony si Ryan fac niste roluluri exceptionale , reusind sa transmita o tensiune benefica filmului . Finalul este bun insa a reusit sa ma enerveze putin :) . Foarte bine a jucat si Rosamund Pike , iar coloana sonora a reprezentat un mare plus . RECOMAND!
azrail pe 20 Februarie 2014 00:07
Trebuie sa recunosc , sunt fan Sir Anthony Hopkins
Ionut-Emanuel pe 17 Februarie 2014 20:24
Superb
E unul dintre cele mai bune filme vazute de mine vreodata . Cunoaste cineva filme asemanatoare? Cu povesti asemanatoare (gen mister + crima, etc) ?