Păreri Foreign Correspondent

(1940)

Foreign Correspondent

cezarika21 pe 26 Octombrie 2016 15:18
Intrigi diplomatice pline de suspans în perioada premergătoare declanșării războiului
Realizat în 1940, al doilea an de război, ”Foreign Correspondent” aduce în atenția americanilor o serie de întâmplări fictive petrecute în perioada premergătoare declanșării ostilităților pe bătrânul continent. Scenariul are la bază memoriile unui corespondent politic american, cărora le adaugă suspans și le aduce până în perioada recentă pentru a fi mai atrăgătoare, servind în paralel și unui scop propagandistic.

Hitchcock întrebuințează toate ingredientele thriller-ului: suspans, emoție, anxietate și surpriză și adaugă o poveste de dragoste menită să complice mai mult situația. Incursiunea unui jurnalist american hotărât și adesea impulsiv în culisele diplomației internaționale și a spionajului la nivel înalt este palpitantă, evoluând imprevizibil printre diversiuni și iluzii către o finalitate imposibil de atins.… citeşte

Dragos.87 pe 10 Februarie 2024 23:22
Mi-a plăcut mult cum a abordat Hitchcock acest film..E atât de realist și cu un suspans bun care îți menține o atenție deosebită în toată desfășurarea acțiunii..Chiar dacă astfel de scenarii ,nu mă atrag, a reușit să-mi stârnească un interes major, recomand!
Iulidesprefilme pe 24 August 2017 10:26
Potrivit obiceiului său, celebrul regizor trece printr-un cadru din film...
alex_il_fenomeno pe 04 Aprilie 2012 16:15
o alta realizare in conditii impecabile din partea "Maestrului Suspansului" , Alfred Hitchcock ! filmul este cursiv , nereusind "performanta" de a plictisi macar un moment , patrunzand atat de mult in problemele protagonistului , incat am avut numeroase momente palpitante , de maxima intensitate , altele interesante cu adevarat , iar unele chiar emotionante , realizate prin niste rasturnari de situatie neprevazute ! iar de distributie nici nu se mai merita discutat , pentru ca a fost una geniala ! de vazut cu mare placere , intrucat este un clasic .
cosmin_kedii pe 02 Martie 2013 10:44
Acest lucru este o odisee remarcabila de spionaj uimitoare contemporana al acestor fapte și evenimente, în care Hitchcock își găsește plăcerea în a spune o poveste cu procese și efecte originale