Păreri Fast Charlie

(2023)

Îngerul Charlie

R_Afc pe 08 Decembrie 2023 14:04
Morena & Pierce
Îl vedem pe Pierce Brosnan în rolul lui Charlie, asasinul care iubește bucătăreala și Toscana, un amestec de umor și seriozitate pentru Bondul șarmant care a salvat-o pe Halle Berry de la sufocarea cu o smochină. Charlie nu este un asasin tipic cu sînge rece, care să trăiască citînd din nihiliști, are și o latură relaxată și hazoasă.

Intriga este previzibilă, cu excepția cîtorva pulsații. Regizorilor pare să le pese cu adevărat de această vulpe grizonantă, de ceea ce o face să se simtă bine și de o relație improbabilă care o forțează să-și reconsidere tipul de viață pe care a trăit-o timp de cîteva decenii.

Pulsațiile care susțin filmul pe toată durata celor 90 de minute este redat în romantismul dintre Brosnan și Baccarin, ambii actori cultivînd un sentiment palpabil de intimitate prin faptul că rezistă tensiunii sexuale care se acumulează în fiecare scenă. Charlie și Marcie au nevoie unul de celălalt mai mult decît se doresc unul pe celălalt, iar această dinamică le stîrnește fiecăruia dintre aceste personaje o sclipire magnetică de autocunoaștere. Baccarin interpretează rolul suficient de dur, senzual și excentric pentru a ne face să credem că ea ar fi atrasă de Charlie și că el s-ar gândi să renunțe la tot pentru o braziliancă răpitoare.

Charlie lucrează pentru Stan (regretatul James Caan), o căpetenie interlopă care suferă de demență, iar din New Orleans apare Beggar (Gbenga Akinnagbe), un lider de bandă debutant care vrea să își extindă afacerile și care observă slăbiciunea din vîrful echipei lui Charlie.

Filmul nu ratează aspectele obișnuite ale unui thriller de răzbunare și mistere ale poveștii pentru a permite ca legăturile să se dezvolte în profunzime.

Faptul că Brosnan și Baccarin ne fac să credem în aceste personaje ciudate și în relația lor la fel de ciudată, face ca materialul să pară mai puțin rutinat decît ar fi părut la prima vedere, o dovadă că doi actori buni pot salva un scenariu mediocru.

660.ro pe 20 Ianuarie 2024 18:44
Distribuție genială
Distribuția secundară din „Fast Charlie” aduce o diversitate bogată filmului, completând interpretarea lui Brosnan și îmbunătățind narațiunea. Morena Baccarin în rolul lui Marcie este un remarcabil, oferind o performanță puternică și vulnerabilă. Personajul ei, o fostă soție amărâtă și taxidermist profesionist, aduce o dinamică neobișnuită interacțiunilor ei cu Charlie.
ambulantier pe 11 Ianuarie 2024 19:43
bun
bun filmul,scenariu si regia foarte bune,iar PIERCE a jucat exemplar de bine
lavara_laiarna pe 25 Decembrie 2023 09:08
Din grupul îngerilor și Charlie vrea o pensionare. . anticipată.
xerses pe 12 Decembrie 2023 17:12
Un film putin sub asteptarile pe care le aveam de la Brosnan, desi se achita onorabil in rolul lui Charlie.
valentin_777 pe 13 Decembrie 2023 17:29
Bleah...
Nu-mi plăcea de ăsta nici când era tânar, ce să mai zic acu', când abia iși mai ține bășinile? Unii chiar nu au simțul ridicolului. E ca și cum l-aș vedea pe Joe Biden că mai câștigă un mandat! Sau, mai rău, pe Bobonete jucând rolul principal într-un remake după „Liceenii”.