Păreri È stata la mano di Dio

(2021)

Mâna lui Dumnezeu

user-605905a1604b7 pe 17 Ianuarie 2022 20:30
Un film foarte bun! Imaginea este splendida. Chiar este un film artistic. Nici nu am simtit cand au trecut 2 ore. Mi se pare cel mai bun film din 2021!
sabinalin pe 21 Decembrie 2021 22:50
Scurt istoric. In 1984 Diego Armando Maradona, cel pe care multi il considera a fi cel mai mare fotbalist din toate timpurile, o paraseste pe galonata FC Barcelona pentru a se transfera la Napoli, echipa care pana la venirea sa nu castigase niciodata titlul de campioana in serie A. 1986, sferturile de finala ale Campionatului Mondial: Argentina-Anglia 2-1, mai mult decat un meci de fotbal in contextul conflictului armat care a ramas in istorie sub denumirea de Razboiul Malvinelor. Partida e decisa de dubla lui Diego, primul gol fiind marcat, asa cum cinic avea sa declare acesta, cu ,,mana lui Dumnezeu,, in vreme ce al doilea e o adevarata bijuterie, unul dintre cele mai frumoase goluri din istoria turneelor finale de Campionat Mondial. Dupa mai putin de un an Maradona o conduce pe Napoli catre primul titlu in serie A din istoria clubului, performanta repetata in 1990. Diego o paraseste… citeşte
lili22 pe 19 Decembrie 2021 23:42
Un film autobiografic, in decorul orasului Napoli, cu o serie de personaje bizare.Nu stiu unde a gasit atatea supraponderale , asa ceva e unic in filmele italiene.
Cref ca acesta e cel mai bun film creat de Sorrentino.

mihaelatb pe 04 Ianuarie 2022 05:06
Nu-mi place Paolo Sorrentino. Este un om bolnav, exact ca pustiul din film.
Lumea copilariei si adolescentei lui este o lume bolnava, perversa.
Traieste intr=o familie in care toti se ironizeaza si se critica.
In care o infidelitate de ani, este iertata contrabalansand-o cu o casa cu semineu
Napoli este prezentat o lume a „pierzaniei” caci sexul si drogurile sunt principala ocupatie, doar ele asigurand distractia. (vezi decizia fratelui, in legatura cu viitorul)
Mame tipand isterizate, copii speriati ce intra in criza, matusi obsedate de sex, obeze, exagerat de multe, care mananca hulpav provocand sila celor di jur, lectii de dezvirginare date de vaduve cu ifose de nobleta.
Personajele par ca ar fi dintr-un Satyricon modern.
Si ca sa completeze tabloul unei lumi decadente si inutile, Maradona, care devine preocupare nationala.
Fata… citeşte

Smrs pe 19 Aprilie 2022 21:23
Mediocru
Am dat 7, deși în mintea mea este mai mult un 6,5. Filmul n-are nicio treaba cu Maradona, cu excepția a 3-4 referințe la el, însoțite de tot atâtea imagini la tv. Scenariul reprezintă mai degrabă punerea în cinematografie a bildungsroman-ului vieții lui Fabietto Schisa: creșterea timidă într-o familie cu stofă, protectivă, prima îndrăgostire, etc..dar cea mai frumoasă parte a fost cea care începe odată cu dialogul dintre puști și regizorul din Napoli din finalul filmului, în care se perindă niște sfaturi de viață extraordinare, spuse cu o agresivitate menită să trezească la realitate.
În rest, prea puțin despre Diego, nu știu ce visează sabinalin pe aici..poate este el prea îndrăgostit de Maradona și a vorbit mai mult despre el decât ăștia din film. E adevărat că numele filmului e inspirațional - o replică a bunicului lui Fabietto care… citeşte

nictud pe 17 Decembrie 2021 20:06
Visele se pot împlini dacă îți urmezi calea în ciuda oricăror opreliști care îți apar în viața. Atunci când ești pe drumul bun îți apar semnele pe care le aștepți. Cred că este unul din mesajele pe care le vrea transmite regizorul. Bun film.