Păreri Dumb and Dumber

(1994)

Tăntălăul și Gogomanul

Boss_of_Bosses pe 05 Aprilie 2012 18:32
DE LA PROSTIE IN SUS
Unde ati ras ma ? Cind face ala pipi in masina , cand bea politistul sau cand face clabuci la gura cu ketchup la bar? ha ha ....ha ...Eu cred ca v-ati adus aminte de alt film si ati inceput sa radeti .......sa nu spun altfel.

O nesuferita si rasuflata comedie ce iroseste toate imaginile intr-un vulgar divertisment. Insuportabila.

PF7 pe 30 iunie 2012 14:24
[comentariu editat de moderator]
VrednicDeDispret pe 26 februarie 2017 00:30
@TheJesus ... Merci :)
Xebec pe 18 Iunie 2012 14:44
Monument de prostie
Nu mi-a placut , poate nu am un simt al umorului foarte dezvoltat . Liar ,liar ...da , un film super. Asta? Printre cele mai tari comedii? ...eu nu-mi aduc aminte o singura faza la care sa rad cu pofta ....1
Tyson_Kyd pe 4 septembrie 2012 15:19
"Monument de prostie" zici tu frate, dar ai vazut ce nota are acest film pe imdb nu ? Ei bine daca nu stiai are nota 7.2 . E un film tare, nici nu cred ca la-i vazut vrreodata, dar in fine, asta e pentru tine si alti de mai jos care comenteaza un film ce nici nu la-u vazut, taceti din gura si uitativa la un film inainte sa comentati .
Emperor pe 16 septembrie 2012 21:14
e acelasi individ, kid. a fraudat voturile:))))))
Lucy_Lu pe 21 Iunie 2012 22:35
....
ma gandesc ... nu-mi aduc aminte ceva sa-mi fi placut la acest film, ba chiar scarbos uneori ...
Emperor pe 16 septembrie 2012 21:16
da, da, da.... ne-ai mai spus de pe xebec, boss of the cocalars, loser(adevaratul tau cont reprezentativ), tiby_blue, PumPamPuf, dar si DeSpIcAbLe.
ioana2222 pe 29 noiembrie 2012 15:48
insista sa si afirme parerea , ce sa i faci :))
Loser pe 26 Iunie 2012 04:49
Losers
bla , bla ,bla Nu mi-a placut nimic la filmul asta , monument de prostie.
ionutcatalin11 pe 21 octombrie 2012 01:15
îți trebuie ceva inteligență să ai simț al umorului,să simț umorul unui film, mai ales la acesta...
bizonul pe 5 ianuarie 2020 17:12
Filmul este scarbos ca si toate celelalte unde este protagonist Jim Carrey. Dar nu asta a fost cel mai tembel, ci acela cu "Ace Vientura". Si ca sa-ti dai seama ca filmul este idiot, nu-ti trebuie chiar asa multa inteligenta, dupa cum spune cineva, comentandu-te. Ca asaaa... poti rade ca prostul si la glumele lui Tociu si Palade sau la "Leana" lui Mugur Mihaiescu, da, este posibil, sunt destui si pe aici.
fzcsm pe 15 Noiembrie 2009 21:21
Super-haios!
Foarte haios.Am ras in hohote la acest film si mi-a fost ciuda la sfarsit pt ei ca au fost atat de fraieri incat au refuzat fetele alea bune.Nota 10 pt tot!
VampiresOnly pe 5 august 2011 22:58
Superbbbbb! Ultima faza asa cum ai zis si tu, cu acele fete si acum rad cand imi aduc aminte!
spanac2015 pe 9 noiembrie 2011 10:13
asta este adevaratul film cu prosti :))) ...uitati tot ce a-ti vazut pana acuma =)))
mihaelatb pe 10 Octombrie 2010 20:58
se pare ca voi in contracurent, dar mie aceasta comedie nu mi-a placut, in afara faptului ca este "o obisnuinta americana" sa se faca filme inspirate din cartoon movie sau benzi desenate (Superman , Masca), Jim Carrey este genul de comic de mimica, un fel de Harry Wilson modern. Pe unde se duce apare dezastrul. Un dezastru inutil, pagube de dragul pagubelor. Daca cineva mi-a placut in filmul asta este Jeff Daniels, pe care l-am vazut si alte roluri, decat acelea de retardat.
Tiby_Blue pe 01 Iulie 2012 05:53
Monument de prostie
Nu mi-a placut deloc, nimic , o tampenie de film . 50 de caractere, 50 de caractere.
Tyson_Kyd pe 4 septembrie 2012 15:22
Frate atat de inteligent esti in cat nici macar o fraza n-ai stiut sa spui, a trbuit sa copiez de la un alt "Monument de prsotie" ca tine, acela fiind Xebec ( mai sus ) . Ba tu nici n-ai vazut filmul, te-ai trezit intr-o discutie copiindul pe un prost, mai sus mentionat .
bizonul pe 26 februarie 2019 07:19
Mai tampit ca asta ar fi cele cu "Ace ventura".
jhon91 pe 18 Mai 2009 15:36
Cu siguranta comedia anilor 90' la fel ca si masca,acelasi an in care au aparut acelas actor principal...unii dintre voi chiar nu stiti ce inseamna filmele "adevarate"...trist pt voi
septick pe 9 ianuarie 2012 13:09
Si tu-i dai 5? E film "adevarat"si ii dai 5?
PumPamPuf pe 05 Iulie 2012 13:09
Prostie de film
pum .................pam .....................puf >>>>>>>>>>>>> 1
DeSpIcAbLe pe 30 Iunie 2012 04:37
Aiurea
Monument de prostie si pana la 50 de caractere mai repet odata : Monument de prostie
0scarface0 pe 12 Ianuarie 2010 18:46
nota 10
e cel mai bun film al lui jim carrey...razi cu lacrimi. Comedie mai mortala ca asta n-am vazut. Recomand 10/10
Tyson_Kyd pe 4 septembrie 2012 15:24
Te sustin frate ;)) . Un film prea tare .
bizonul pe 28 octombrie 2019 06:42
Voi sunteti "mandria tarii", sunteti de inaltimea glumelor idioate ale lui Mugur Mihaiecu prin acele seriale tampite. Sunteti de inaltimea glumelor prostesti ale lui Tociu si Palade, ale lui Jan Paler sau Vijelie. A trecut timpul, dar si copil fiind de razi cu lacrimi la Jim Carrey, inseamna ca ai ceva probleme inca de la inceputuri.
FreakDoll pe 16 August 2009 21:34
Foarte tare aceasta comedie! De fiecare data rad cu lacrimi! Nici nu mai stiu de cate ori am vazut-o.
s pe 04 Martie 2009 21:31
probabil cea mai buna comedie pe care am vazut'o la viata mea. comedie e atunci cand te face sa razi pe aproape tot parcursul filmului, care nu incearca sa te surprinda prin scenariu imbarligat sau efecte pretentioase cum fac asa zisele comedii din zilele noastre. pacat ca "pustii" din ziua de azi nu cunosc acest film si se uita la tot felul de filme care pt ei sunt comedii doar ca au tangente sexuale
cezarika21 pe 08 Octombrie 2014 18:58
Să râdem pe seama prostiei omeneşti
O comedie dezastru despre doi colegi de cameră tâmpiţi, care traversează SUA de la est la vest pentru a returna o servietă plină de bani adevăratului proprietar. Majoritatea secvenţelor comice sunt de o vulgaritate şi de un prost gust nemaiîntâlnit până la apariţia acestui film, dar în ciuda acestor aspecte interpretările lui Jim Carrey şi Jeff Daniels sunt savuroase. Filmul te oripilează, dar reuşeşte să-ţi stoarcă în acelaşi timp râsete neforţate, spectatorul neputând decât să se mire până la ce nivel poate coborî prostia omenească. Un film contraindicat însă celor care nu pot suporta vulgaritatea.
Mikala pe 31 Iulie 2009 15:04
Unul din fimele mele favorite la categoria comedie . Jim Carrey e foarte tare . Si Jeff la fel .
KraZy.KiD pe 06 Aprilie 2010 14:55
:-?....bineinteles ca avandu'l pe Jim Carrey in distributie nu poate fi altfel decat o mare comedie :))...de la inceput pana la sfarsit ;))
marylin01 pe 10 Martie 2010 23:43
Deci filmul asta este o comedie criminala rad de fiecare data cand il vad, pacat ca acum nu se mai fac astfel de comedii sau se fac foarte rar.
bogdi_07_yo pe 13 Decembrie 2009 00:47
Asa da !
Oricat m-as gandi nu imi vine in minte o comedie asa de buna . De oricate ori m-as uita la el tot rad de nu mai pot sa respir . Stiu fazele pe de rost si tot rad foarte bine .
ginel2k pe 09 Aprilie 2006 19:10
:))) eu tin sa cred ca e singura comedie pe care ai vazut-o sau,poate, te regasesti in ea si astfel se explica in totalitate alegerea facuta de tine..iti garantez ca sunt multe filme de comedie mult mai reusite din orice punct de privire l-am analiza decat acesta pe care tu il mentionezi....eu te sfatuiesc sa mai aprinzi si tu TV-ul ala pe care probabil s-a pus praful,doar e un simplu element decorativ ce nu prea se potriveste cu linia incaperii din punct de vedere artistic ;)
botos pe 16 Iulie 2009 09:32
cu siguranta asta i un film criminal ....cum joaca astia 2 impreuna nu ai ce comenta
Dr. Evil pe 12 Aprilie 2006 16:37
Caterinca rau filmul !
Cristi Weed pe 20 Mai 2008 09:14
Hmmmmm Jeff si Jim formeaza o echipa fatala , fara discutii :) !
mu_zz_i pe 10 Aprilie 2006 21:55
Nu credeam ca exista cineva pe planeta asta sa se strambe in halul asta, dar Jim Carrey ma convins. Haios filmul.
bobby90 pe 18 Februarie 2011 18:25
una dintre comediile mele favorite. Jim Carrey este fara indoiala cel mai bun actor de comedie cel putin in opinia mea :)
Beta.Reed. pe 15 Noiembrie 2010 19:46
Sincer,comedia copilariei mele.Jim Carrey e de neegalat ! :))
White.Lily pe 07 Iulie 2010 21:33
Una din comediile mele preferate. Si una dintre comediile cel mai reusite ale lui Jim Carrey.
Morphy pe 19 iulie 2010 21:05
De acord :))
gaga pe 05 Iunie 2008 19:20
ce m-am putut rade.duolul perfect al comediei
Banu Florina pe 09 Aprilie 2006 11:14
E cea mai buna comedie pe care am vazut-o si la care am ras cel mai mult
Muwz. pe 13 Septembrie 2013 18:04
Dumb & Dumber ( 1994 )
Este un film bun ce inca scoate hohote de ras chiar si dupa 19 ani. Trebuie sa recunosc ca unele glume erau putin cam deplasate, insa au fost si glume in limita bunului simt si micile accidente ce te faceau sa razi. Cum ne-am obisnuit deja cu diferitele „fețe” ale lui Jim Carrey, nu ne mai suprinde nimic. Filmul a avut o poveste pe care nu a neglijat-o numai pentru a face glume in fiecare cadru, dar nu s-a concentrat pe ea pana in momentul de a plictisi spectatorul. E adevarat ca unele glume sunt de toata prostia, insa au fost si unele mai „normale”. Pe langa glume, filmul reuseste sa ne arate cum evolueaza relatia celor doi protagonisti : Lloyd si Harry. Finalul a fost chiar amuzant.
Mie mi-a placut si il recomand tuturor.

8lueVelvet pe 09 Septembrie 2013 16:16
Destul de ok
Nu poti sa zici ca are glume inteligente dar vei rade la unele gaguri destul de reusite, repet reusite nu inteligente. Vei rade de prostia celor doi protagonisti, la un moment dat iti va parea si rau pentru ei ca sunt asa prostuti. Il recomand pentru fanii genului.
evanescence_ pe 04 Martie 2013 19:47
Cea mai buna comedie! 10
Lasandu-i la o parte pe cei mai " stilati" , este comedia la care am ras cel mai mult!:))
Oameni buni, nu exista bancuri sau comedii reusite, fara ca ele sa aiba ceva penibil, vulgar si imprevizibil in ele! Iar prostia este intodeauna "piesa" de rezistenta! :)))

MNarcis pe 12 Noiembrie 2011 22:04
Superb acest film, am ras pana la lacrimi, o comedie f bun, il revad intotdeauna cu drag, o comedie care nu va muri niciodata, il recomand!
DiCaprio21 pe 29 Iunie 2011 20:23
superb
dupa parerea mea este cel mai tare film de comedie pe care eu personal l-am vazut . multe momente comice . bravo jim carrey si jeff daniels . superb
kakapiciu pe 07 Iulie 2011 14:44
Finalul rupe tot, nu credeam ca doi tembeli ca Hary si Loyd pot sa treaca si de limitele extremului.
bugs pe 10 Noiembrie 2010 09:03
Jim Carrey si Jeff Daniels si-au jucat rolurile la maxim,iar noi am ras la maxim.
marius93 pe 07 Iunie 2010 11:07
Una dintre cele mai bune comedii ever, cu o multume de replici si momente antologice (ex. pusul nasturilor si al morcovului la omul de zapada de catre Harry). Jim Carrey e extraordinar si face super echipa cu Jeff Daniels.
GAMBITT pe 14 Iulie 2009 17:52
carrey si daniels
Un cuplu care te face sa razi pna la final cu faze memorabile, care vor face mult oameni sa rada merita sa il ai pe dvd sau bluray o comedie care este neegalata.
H4cK3RuL pe 10 Ianuarie 2018 18:09
ArTh # S. M. H4cK3R*uL Ionut
Jim Carrey intr-un rol fonomen, prea tare filmul, merita.
Dragos.87 pe 14 Mai 2017 02:47
Mie mi-a placut filmul.O comedie care are un amuzament prostesc dar care te relaxeaza garantat.
Septy9 pe 31 Decembrie 2014 22:34
VALOARE DAIA MARE
Recomand tuturor! O comedie pura!! Merita vizionata
Infinity pe 05 Septembrie 2013 19:48
Dumb & Dumber (1994)
O comedie foarte reusita. Si in ziua de azi rad cand vad filmu'. Una dintre cele mai bune comedii ale anilor '90 si una dintre cele mai bune in care joaca Jim. Scot si a doua parte in 2014. De abia astept. Sper sa fie la fel de buna ca prima, sau, chiar mai buna.
Iulidesprefilme pe 17 Februarie 2013 21:22
Părerea mea: o comedie- o gogomănie, la ei să fie...
sorinreddog pe 22 Aprilie 2010 23:49
Sorin.Pitesti
Comedie adevarata,la unele faze chiar am ras cu pofta,Jim Carrey este unic,dar nu cred ca si-a gasit partenerul la acest film,sau poate Jeff Daniels intra in mediocritate pentru ca Jim este prea bun...Oricum,imaginati-va cum ar fi fost filmul fara Jim Carrey.
xerses pe 22 August 2011 23:08
Cand prostia nu are limite, sa nu ai asteptari prea mari de la tantalaul din calea ta...
yasmine_kiss pe 07 Martie 2011 18:44
NU E PRIMA OARA CAND IL VAD,DAR NU MAI STIU DECAND NU AM MAI RAS ATAT DE MULT,NOTA 10
Federer pe 06 Ianuarie 2011 15:40
Jim Carrey poate cel mai bun actor de comedie.Foarte bun filmul:))
hk3lyn pe 20 Ianuarie 2012 20:21
_MISTO
Am vazut Filmul este misto de tot :)) ultima faza e mortala cred..:)) nota 9
legolas05 pe 08 Ianuarie 2011 15:44
cat am mai putut rade la acest film........este foarte tare .....merita vazut
ramonikramo pe 02 August 2010 12:01
Mi-a marcat copilaria filmul asta :))))
mjBIANCA pe 12 Iulie 2010 13:35
carrey face totul
intodeauna s-a remarkt prin carizma lui nemarginita si cred k i se potrivesc de minune rolurile din comedii. Un film in kre mori de ras si la final faci pe tn=))=))=))