Păreri Desert Flower

Floarea deșertului

chaamy pe 16 Iunie 2010 14:35
mi s a parut super filmul si cutremurator. pacat k nu i s a facut mai multa reclama k dupa parerea mea, merita vazut
D_aniela2 pe 02 Martie 2012 17:31
INCREDIBIL
Prin intermediul acestui film am auzit pentru prima data de astfel de practici inumane. De necrezut. Cum poti sa ii faci asa ceva unui copil, cand ai trecut prin aceleasi traume? Mai grav este ca inca se mai practica in multe tari din Africa, iar in Somalia 90-98% dintre femei au parte de asemenea chinuri.
Ar trebui sa ne trezim la realitate si sa vedem cat de norocosi suntem si sa multumim in fiecare clipa pentru ce avem, fiindca vedeti se poate mult mult mai rau.
Recomand din tot sufletul acest film.

hotescu pe 29 Iunie 2011 22:55
este un film extraordinar..merita vazut.il recomand tuturor celor care vor sa vada un film cu adevarat bun.merita.nota 10 de la mine.
Gabifl pe 18 Aprilie 2011 20:04
A fost un film foarte bun,care mi.a deschis ochii in ceea ce priveste pretuirea femeii si mandria de a fii una.Vi-l recumand cu placere.Un film pe cat de frumos,pe atat de cutremurator.
dl_goe pe 06 Aprilie 2011 21:54
din cauza unor traditii stupide nu-si mai folosec creierul ca sa gindeasca. si mi-a placut: s-a ridicat dar nu s-a stricat. fine. recomand
bibiline pe 17 Iulie 2011 23:09
exceptional
un film cu adevarat bun,as putea sa-l revad la infinit!!!
abracadabra_7521 pe 08 Iulie 2013 01:05
Pe mine m-a socat filmul. Din globul meu de sticla, lumea se vedea altfel. Imi este atat de greu sa cred ca in zilele nostre se mai intampla asemnea lucruri si e atat de greu de stopat fenomenul. Filmul m-a intors pe dos. Populist, cum spune mai sus cineva, sau nu, feminist sau nu, as vrea sa existe cat mai multe asemenea filme, care sa traga un semnal de alarma in legatura cu practicile barbare din lumea asta.
carmen.iasi pe 01 Iulie 2011 17:54
...
Cutremurator...socant! De vazut si de ...gandit!... 10!!
Turi pe 09 Februarie 2013 21:40
Filmul merita vazut pentru informatiile pe care multi dintre noi nu le stim; in rest, este un fel de documentar cu pretentii de film artistic cu o actrita (ce-i drept, frumoasa) talentata mai mult in domeniul modelingului.
dmsteaua pe 07 Septembrie 2011 12:49
Deosebit
Un film care imi va ramane mereu in minte,din care am invatat multe lucruri.Liya Kebede este senzationala,face un rol mare.Foarte mult mi-a placut Timothy Spall. Astfel de filme te fac sa indragesti cinematografia !
gogumagia pe 21 Aprilie 2011 09:13
filmul este bun dar este dublat in germana in cinema !!!
Kul pe 11 Februarie 2012 12:25
Monografie – singurul plus, un documentar pe BCC de 40 min era mult mai… Regie naiva si foarte populist (n-am zis feminist) pe exploatare sentimentala. Slab jucat. Despre mutilari feminine africane – circumcizie. Liya Kebede de-o frumusete sa pici. Foarte apreciat de publicul feminin, PROBABIL.
user-61fb80a6f0cd9 pe 19 Martie 2023 16:45
Propaganda. Ca de altfel, majoritatea filmelor. TOATE promoveaza ceva. Unele un ceva mai mic, altele un ceva mare de tot.

In cazul de fata, destule, printre care propaganda asa-numitei `natiunile unite`.

O mana de globalisti satanisti labari-pedo au creat o entitate nealeasa de NIMENI pe care au avut tupeul sa o numeasca `natiunile unite`. Niciun om/idiot/oaie n-a semnat/votat pentru existenta lor. Deci... totul e o cacealma. Totul e joc de culise pentru prosti, vrajeala si intimidare. Si... fete de poker.

La fel si cu OMS (WHO), uniunea ieuropeana etc. Labari pedo si... totodata... actori, ca tot suntem la... cinemagia. :D

MiereaNeagra pe 13 Iunie 2020 22:44
Un film bun, cutremurator
Un film care arata atrocitati de neimginat in zilele noastra - in societatea noastra.
Ma cutremur la gandul ca m-as fi putut naste in tari cu o practica atat de barbara...

silviu_ciobanu pe 13 Ianuarie 2014 00:50
superb filmul...trebuie vazut neaparat......e chiar bun!
Get0dac pe 25 Iulie 2013 00:04
Un film bun, despre traditii barbare inca existente si despre modul in care aceste prejudecati, relicve sociale distrug vietile celor din jurul nostru.
ioana2222 pe 28 Noiembrie 2012 15:57
pana sa vizionez acest film , nici nu auzisem , d apai sa ma stiu despre aceasta practica inumama.am ramas stupefiata . Trist . Filmul chiar il recomand desi poate as fi vrut mai multe de la el
LavyBogdy pe 30 Iunie 2011 13:14
Am observat 2 lucruri importante că oricine poate fi cineva,își poate schimba viața într-o clipă și că fericirea nu vine odată cu fuga ori faima.Ar trebui să înceteze fatala noastră greșeală de a-i condamna pe oameni fără să le cunoaștem visele,viața,suferințele și amintirile.
virgin.black pe 15 Mai 2011 10:07
superb film, chiar lasa o impresie puternica
pacat ca e dublat in germana
merita vazut!

carmen_angelus_romila pe 06 Octombrie 2018 20:06
Un rol impecabil interpretat de novicea actrita, Liya Kebede, intr-un film care spune povestea unei necajite fetite din Somalia, ajunsa sa fie una dintre cele mai apreciate modele de pe mapamond.
Actrita pe 09 Martie 2016 18:54
Obiceiuri BARBARE...
Filmul "Floarea Desertului" descrie VIATA unei Fete de NOMAZI din Somalia, Wari, care fuge din DESERT "în LUME", ca sa "SCAPE" de OBICEIURILE îngrozitoare de acasa. Este o DOVADA zguduitoare despre TRADITIILE BARBARE practicate si astazi, în anumite Parti ale Lumii, desi în Secolul XXI asa ceva N-AR mai trebui, sa existe!!!... FETELE, ale caror Parti genitale sunt mutilate la Vârste f. fragede, sunt CASATORITE de MICI, cu FORTA, devenind astfel doar SERVITOAREA FAMILIEI, si MASINA PRODUCATOARE de COPII, într-o Societate P A T R I A R H A L A, în care TOTUL este SUBJUGAT BARBATULUI, FARA NICI-O ALTA PERSPECTIVA pentru FEMEIE. Si mai TRAGIC si de NECREZUT este însa, ca aceste AFRICANCE continua sa-si MUTILEZE FIICELE / NEPOATELE, si în Lumea VESTICA, NERENUNTÂND la aceast OBICEI BRUTAL si MESCHIN, în loc sa fie FERICITE, c-au "scapat" de SOCIETATEA LOR, pe care o instaureaza si… citeşte
andystarx pe 06 Martie 2017 20:22
Un caz adevarat,care din pacate se mai intampla si in ziua de azi ! Jocul actorilor nu este rau,dar nu mi se pare un film senzational,sau care sa iti ramana intiparit in minte !

Film - Desert Flower

Desert Flower