Păreri Dawn of the Planet of the Apes

(2014)

Planeta Maimuțelor: Revoluție

legolas05 pe 13 Iulie 2014 02:16
Super tare.
Am fost azi la cinema sa vad filmul si nu pot sa zic decat ca este unul dintre cele mai bune filme ale anului(pana acum).Extrem de emotionant si de bine realizat,cu scene de actiune foarte bune si cu niste interpretari de exceptie,atat oamenii cat si maimutele prin CGI. Caesar extrem de convingator,sincer eu cred ca Andy Serkis ar merita macar o nominalizare la Oscar pentru cate personaje a interpretat folosind aceasta tehnica,la ora actuala e cel mai bun pentru astfel de roluri,astept sa il vad si in urmatoarele filme.Per total este un film ce nu trebuie ratat.Nota 9.
makketo pe 16 Iulie 2014 10:49
Bleah...not as good as i was told.... are niste momente de voma letargica... oricum... lasa loc de continuare deci vom mai vedea maimute cu arme in "maini" (lol)... probabil in urmatorul vom vedea maimute pilotand avioane :D in fine...
dido pe 28 octombrie 2014 22:16
Nuuu,maimutele vor salva omenirea in viitor pornind sa exploreze cosmosul in speranta gasirii unei planete locuibile...:)))
Macabru pe 19 Decembrie 2013 17:18
Dupa ce-am vazut primul trailer, cred c-o sa fie de senzatie filmul !! E foarte tare imaginea lui Caesar vopsit pe fata, asteptand sa dea comanda de atac. Prima parte a fost neasteptat de buna. "Dawn of the Planet of the Apes", sigur o sa fie peste. Categoric un film de neratat pe 2014.
FlaviusD1 pe 23 ianuarie 2014 21:58
Soundul din acest trailer mi se pare Foarte Bun ca si intensitate,mesaj,emotie etc etc :) Va fi un film ce nu trebuie ratat parerea mea
Bart_Simpson pe 10 iulie 2014 11:29
@beberobu - trilogia (seria?) actuala ajunge cu filmul asta la partea a doua. Prima parte a fost "Rise of the Planet of the Apes", cel la care se refera Macabru.
Christiano pe 16 Iulie 2014 11:25
Salut,
L-am vazut ieri, arata bine in 3D, a fost bunicel pe alocuri, oarecum tras de pãr in alte secvente. Probabil cunoasteti si voi zeci de continuari care nu s-au ridicat la nivelul originalului, tind sa cred ca aceasta este una dintre ele.
Finalul lasa loc de inca o continuare ("Night of the Planet of the Apes" poate...).
Inchei oferindu-i nota 7,5 spre 8, dar fara acel "wow" pe care l-am simtit la "Rise of The Planet of the Apes" !!
Vizionare placuta!

dido pe 27 octombrie 2014 21:15
Foarte bine punctat!
nyuszi pe 31 Octombrie 2014 01:04
N-as zice ca e o porcarie, dar e asa de plin de clisee, si asa de mediocru, incat nici nu stiu exact ce sa zic despre el.

Mi-au placut efectele speciale, mi-a placut prestatia actorilor care au jucat maimutele, si cam atat. Povestea e cliseu, personajele cliseu, si am impresia ca am mai vazut filmul asta de o suta de ori, dar nu-mi dau seama unde… E doar o senzatie, probabil provocata de faptul ca nimic in scenariu nu e original. Pe langa asta, sunt o gramada de inconsistente in poveste, si de chestii lipsite de logica.

Ideea nu e proasta, dar mesajul asta a fost transmis deja de atatea ori de filme mai bune, incat m-a lasat rece. Primul film parca mi s-a parut mai bun.

cezar211091 pe 15 martie 2015 16:04
de fapt,e surprinzator cat de lipsit de clisee este.ti se pare.
forever_young_ pe 12 iunie 2020 18:49
macar spune-mi primele 30 de variante din cele 100 :))))
Octaz pe 30 Iulie 2014 16:22
As fi vrut altceva... Parca am vazut un simplu razboi similar cu unul obisnuit intre oameni! Au inserat aceeasi latura murdara si meschina a umanitatii si la maimute si dupa parerea mea au distrus cam tot ce facusera in primul film, acolo unde am vazut cu adevarat o lupta a maimutelor cu umanitatea...Inceputul a fost interesant, dar in continuare cred ca s'ar fi putut scoate ceva mult mai bun din aceasta a 2a parte!
catalin_ionut_23 pe 11 Iulie 2014 21:24
foarte bunn bun filmul mi-a placut enorm de mult ,cel mai bun vazut pe anu asta nu-imi pare rau ca am dat banii sa-l vad , ameritat foarte frumos cu animale il recomand nota mea 10
sebybog pe 08 Noiembrie 2014 05:00
Dezamagitor
O dezamagire... Clisee , secvente trase de păr...Maimuțele care în trei secunde învață să folosească arme și să invadeze un oraș, oameni disperați care, în ciuda avertismentului maimuțelor. își țin armele în afara zonei controlate și benchetuiesc..Reparația atât de simplă a unei hidrocentrale ( parcă schimbau un bec) Iar secvența cu benzinăria din pădure a pus capac la toate. , .Să fim serioși.
Beastmaster pe 24 noiembrie 2014 05:39
nu stiu daca e fake, dar e pe youtube un clip cu maimuta care trage cu AK47 , te spargi de ris. http://www.youtube.com/watch?v=GhxqIITtTtU Ape With AK-47
forever_young_ pe 12 iunie 2020 18:52
intr-adevar daca reparau centrala asa cum ar fi trebuit mureai si nu vedeai sfarsitul filmului :))))
dido pe 27 Octombrie 2014 21:22
Maimuta nebuna Koba!
Cam asa ar suna un titlu alternativ pentru acest film...Concluzia filmului ar fi ca si printre maimute sunt oameni rai iar dintre oameni nu lipsesc cei ce se ,,maimutaresc" pana la extrem...In afara de uimitoarele realizari de grafica pe computer,Cesar are o eterna mimica de ,,om" suferind,filmul e doar o alta ciomageala generala cu un personaj diabolic care refuza sa moara odata si nu este asa de incitant ca cel anterior (filmul nu personajul...).Oricum nu e de lepadat...
andrey.fizzy pe 10 Mai 2014 14:19
nu mai pot astepta..o sa intru ca tancu' in cinema
Bart_Simpson pe 10 iulie 2014 11:29
Bine, domnu' Fite, da' sa nu faci buba, bine?
mihnea_aspru95 pe 25 iulie 2017 22:14
Bună asta, Bart! "domnu 'Fite", chiar fiţe reloaded :)))
kakapiciu pe 11 Noiembrie 2014 23:22
Din punctul meu de vedere filmul a fost destul de ok insa daca vor tot continua sa traga de poveste nu vad prea bine aceasta serie.
georgel1976 pe 24 Iulie 2014 11:23
filmul este continuarea celui din 2011, nu are nici o treaba cu filmele din anii 60 - 70, doar subiectul, nimic altceva. filmul este placut, uneori previzibil, dar in general merita vazut. oricum lasa loc si pentru partea a 3-a. vom trai si vom "viziona"
iuliana_madalina pe 24 Iulie 2014 22:10
Iuliana-Madalina
Un film exceptional! Am tot auzit ca se merita sa-l vad insa nu ma asteptam sa fie atat de bun! Este unul dintre cele mai bune filme! Nota 10 cu felicitari si mai asteptam filme de genul!
coco_mafya pe 17 Martie 2014 14:02
bun
arata bine,sper sa fie catusi de putin un film reusit.
Stefanzy pe 03 Noiembrie 2014 21:02
Povestea nu prea a fost originala dar in schimb mi-a placut .
Beastmaster pe 24 noiembrie 2014 05:34
foarte tare !!! :))
brandyXYO pe 10 August 2014 15:51
Duceti-va cu incredere la film, merita toti banii !
Mdog pe 22 Iulie 2014 12:58
Un film incredibil de bun, unde actiunea se imbina cu suspansul! Cu siguranta filmul anului! Astept si partea a treia!
alin_florea pe 12 Iulie 2014 15:49
Dawn of the Planet of the Apes Nota ta (opţional)
filmul este foarte tare lam asteptat cu nerabdare
hai oameni

forever_young_ pe 12 Iunie 2020 19:05
BUN !
un film extraordinar ....nemaivazut...incredibil ....un film "Științifico - Fantastic" de unde si SF pentru cei care comenteaza ca la gradinita...daca intr-un film sf dintr-un bob de orez ( intr-un laborator ) iese un dinozaur asta nu inseamna ca este exagerat ca d-aia e SF ! !!
TOT SF SUNT SI COMENTARIILE CARE LE CITESC PE LA DIVERSE FILME SI MA INTREB DACA USERII SUNT PAMANTENI !! :))))))))))))

sabinalin pe 27 Iulie 2017 14:54
Confruntarea dintre civilizatii, aici e vorba de om contra maimuta pornindu-se de la premisa ca, cateodata, cimpanzeul poate fi mai civilizat si mai uman decat omul. Familia traditionala, o tema din ce in ce mai fierbinte acum cand pana si legislativul german a cam luat-o razna, a propos, o fi existand homosexualitate si lesbianism si in cazul maimutelor? Tradarea, existenta dintotdeauna la om, maimutele nu pot face exceptie daca tinem cont de teoria evolutiei. Teme generale, nimic nou sub soare in acest al doilea film care il are drept erou principal pe Caesar insa scenariul e coerent si suficient de bine construit iar regia e suficient de inventive incat sa mentina treaz interesul privitorului pana la capat.
bogdanmate pe 19 Iulie 2015 08:54
Slabut
Filmul sufera de lipsa de logica, atat la derularea evenimentelor, cat si la nivelul comportamentului personajelor. Subiectul e slabut, iar interpretarea previzibila.
emy_sinaia pe 05 Mai 2015 09:25
Zori de zi pe planeta maimutelor...
Mult mai interesant a fost sa vad pana unde se va merge cu inteligenta maimutelor care au mers atat de departe incat se lupta cu ursii, trag cu arma, calaresc caii, stiu sa foloseasca camera video, ... maine, poimaine te trezesti ca conduc masini !
Lasand la o parte ironia sunt indignat sa vad o ''turma'' de primate conducand omenirea. Maimutele trebuie sa stea la locul lor si oamenii la fel.

cosmin28m93 pe 05 Mai 2018 22:35
tare!
un film ce merită vizionat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
cezarika21 pe 26 Februarie 2018 09:39
Preludiul războiului
Având acțiunea petrecută cu 10 de ani mai târziu față de cea din „Rise of the Planet of the Apes” (2011), filmul „Dawn of the Planet of the Apes” prezintă o omenire decimată de ravagiile virusului ce începuse să se răspândească la sfârșitul primului film și o colonie de primate în creștere, organizată sub conducerea lui Caesar. Apropierea geografică a celor două habitate și încălcarea de către oameni a spațiului stăpânit de primate determină un conflict ce se acutizează tot mai mult, fiind întețit de apariția unui conflict intern pentru putere în cadrul coloniei de primate.

Urmărim o acțiune previzibilă, lipsită de sclipire, cu două specii care încearcă inițial să conviețuiască în pace până când ambițiile de supremație încep să iasă la suprafață și generează o confruntare sângeroasă ce constituie doar… citeşte

Dragos.87 pe 03 Martie 2017 23:57
Am vazut filmul asta si mi se pare surprinzator de bun.O poveste frumoasa care intra sub pielea ta neasteptat de bine si asta datorita animalelor care au constiinta mult mai curata decat oamenii.Acest film ilustreaza perfect bunatatea,duioasenia cat si blandetea extraordinara pe care o poate avea un animal.Mi-a placut decorul foarte bine realizat,parca eu eram acolo.Inca de la inceput reuseste sa te tina captivat pana la final nesaturandu-te sa-l privesti cu alti ochi.Efectele vizuale au fost pe masura cat si ideea care a fost foarte reusita si pentru asta,toata stima.Il recomand neaparat!
Mihai_Moise pe 24 Iulie 2015 20:33
Binele si Raul nu apartin doar rasei umane
Am fost tentat sa cred ca mare parte din film va fi despre razboiul dintre oameni si "secta" lui Caesar si ma pregateam sa abandonez o vizionare ce nu-mi propunea nimic interesant. Din fericire, sequel-ul este chiar mai bun decat prima parte!

Propune altceva si nu ruleaza doar in clisee, desi pentru a deveni profitabil, nu putea abandona doza de "action" inerenta. Pe alocuri, filmul e foarte reusit, in special acele secvente in care societatea primatelor e prezentata specimenului uman, dezabuzat de confortul oferit de sexolul XXI...

Interesant si modul in care ideea de Bine si Rau se inoculeaza intr-un grup ce lupta pentru supravietuire si afirmare...

d8mihai pe 01 Decembrie 2014 18:14
Unul din filmele bune din 2014
Eu ii dau nota 7, pentru unii poate pare mult, pentru altii putin... Prima parte a avut o poveste mult mia originala si mai captivanta. Aici este putin tras de par si inspirat din o multitudine de filme, asa imi pare. Oricum este un film care merita urmarit pentru ca efectele speciale sunt foarte bune.
xerses pe 11 August 2014 16:44
Chiar daca ideea filmului e buna, cred ca se putea exploata si ma cu succes aceasta tendinta de razbunare....
Jack-Jack pe 03 August 2014 19:34
Vizual este plăcut de aceea trebuie neapărat vizionat într-un cinematograf.Are și un scenariu bine închegat dar nu egalează regiile anterioare.Ce nu mi-a plăcut a fost faptul ca după comunicarea prin semne,brusc, maimuțele vorbesc.
lumaxya pe 09 Martie 2017 05:14
Bliss
Filmul din 2011 si cel din 2014 mi se par absolut geniale!!! Cine este pasionat de SF de genul ( SF-uri care pot prinde viata in viitor...) , go for it! Abia astept continuarea!
mihnea_aspru95 pe 26 septembrie 2017 02:41
Să te uiţi la WAR, e chiar genial/emoţionant şi-un sfârşit foarte bun pentru trilogie (cam cum au fost Ultimatumul lui Bourne pentru BOURNE, Lord of the Rings: Return of the King pentru Stăpânul Inelelor şi TDKR pentru Cavalerul Negru). Iar melodia/coloana sonoră este ceva ieşită din comun (perfectă pentru un blockbuster ;))
lumaxya pe 29 septembrie 2017 11:14
hmmmm, atunci o sa am putinca rabdare pana dupa 10:)))). Suna chiar frumos felul in care ai descris, bravo ;) You should open a blog about movies review:)))
AlexandruDragosStegaru pe 24 Ianuarie 2016 15:59
Dawn of the Planet of the Apes
Utube pe 02 August 2015 20:11
Acest film este continuarea peliculei „Rise of the planet of the apes” – 2011 momentul evenimentelor fiind plasat la 10 ani după evenimentele din primul film, când maimuţele, conduse de Caesar, au fost lăsate de către oameni să-şi continue existenţa într-o pădure de la marginea oraşului San Francisco.

Deşi este al 5-lea film din saga denumită sugestiv „Planeta Maimuţelor” şi în mod logic, atât pelicula din 2011 cât şi acesta, ar fi trebuit să conţină evenimente ulterioare ultimei realizări cu această temă, se pare că producătorii doresc să aplice aceeaşi metodă ca şi în cazul altei saga de mare succes, „Star Wars” în care „episoade ulterioare au fost realizate” şi care cuprind evenimente anterioare primului film, din saga, lansat. Astfel pelicula din 1968 „Planet of the apes”, prima lansată, ajunge să devină ultima… citeşte

Dana04 pe 16 Martie 2015 05:57
Foarte tare filmul, imi place extrem de mult ideea. Merita vazut, recomand tuturor!!
Beastmaster pe 24 Noiembrie 2014 05:33
asa si-asa
Am incercat sa "uit" tot timpul faptul ca priveam niste desene animate...Dar vad ca nu s-a evoluat deloc in animatia de calculator in ceea ce priveste expresivitatea fetei...Ori se exagereaza de zici ca te uiti la un desen animat japonez, ori (ca aici) vezi doar fete inexpresive care te arunca mereu din film inapoi pe fotoliul din cinema.
Lockdown89 pe 31 Octombrie 2014 15:58
Trust!
O buna continuare a filmului din 2011-Rise of the planet of the apes,faza cu virusul un pic exagerata,dar plauzibila.Cam dramatica aceasta parte sub aspectul faptului ca din cauza unui tradator au murit atetea vietati.Oricum daca filmul a vrut sa evdentieze ca oamenii si maimutele se aseamana in anumite privinte,a facuto foarte bine!
claudiu-daniel-lugoj pe 14 Noiembrie 2014 20:53
Un film foarte bun,poate se putea si mai bine dar nici asa nu a fost rau.In acest film am vazut la maiemute aceleasi trasaturi ca la oameni:tradare,violenta,razboi,autodistrugere.Se pare ca ne-au copiat foarte bine trasaturile umane si le-au implementat si la ei.Filmul merita urmarit,mai ales daca ai vazut si cealalta parte.
mtraianc pe 12 Noiembrie 2014 01:20
clisee
foarte previzibil , foarte ceva obisnuit , 6 cu indulgenta .............................................
Pantaleon pe 28 Octombrie 2014 21:38
Reușit
Nu sunt nicidecum un fan al franșizei Planet of the Apes, nu am vazut nici măcar originalul si nici ce s-a facut dupa. Dar trailerul (tot el saracul, cand mincinos, cand convingator) m-a facut sa ma uit la acest film, crezand ca voi vedea totusi ceva diferit de multimea gunoaielor si rateurilor din ultimele luni. Si nu-mi pare deloc rau ca am facut-o. Filmul este special, as zice, chiar aparte. Animatiile sunt foarte rusite, maimutele reusesc sa convinga prin aparitiile lor umanizate si prin miscari (vorbim deja de maimute in devenire, pasul intermediar pana la om, dovada si articularea cuvintelor). Desigur, nu lipseste intriga vazuta si revazuta de sute de ori, cu liderul clanului care risca sa fie indepartat de un rival ce odinioara i-a fost bun prieten, dusmanul transformat in prieten (omul) care salveaza si devine aliat, etc. Dar, pe ansamblu, este un film bun, nici nu stiu cum a… citeşte
Dorru pe 19 Octombrie 2014 00:39
Un film foarte bun - continuarea lui Rise of the planet of the apes, inca o data Andy Serkis si-a aratat calitatea de a imita, un actor foarte talentat si cunoscut in materie de imitat creaturi, maimute etc

Ce regret cel mai mult la aceasta serie de filme Planet of the Apes e ca nu au facut continuarea filmului din 2001, ar fi fost un film genial, mai ales ca sfarsitul a fost foarte bine realizat ! pacat ca nu au continuat ....

norww3 pe 28 Septembrie 2014 11:42
Bun, buuuuun..
Mi'a placut mult, subiectele gen apocalipsa, post apocalipsa se pare ca prind la public bine de tot, un film reusit, si gandindu'te ca poate nu noi vom fi specia dominanta.. Apocalipitic, nu ?
radu3455 pe 29 Iulie 2014 10:57
super interesant,mult mai bun decat primul, scenariul e mai complicat,maimutele mai evoluate,efectele excelente si fiind si 3D il face si mai frumos,nu trebuie ratat nota 10
Mihai2508 pe 16 Noiembrie 2014 20:18
Merita vazut
Un film foarte bun, care merita vazut, este cel putin la fel de bun ca prima parte, nu mi se pare mai bun sau mai rau, dar este cel putin la fel. Povestea a fost dezvoltata, efectele sunt bune, ce-i drept ar mai fi fost cateva scene care mergeau facute altfel, astfel incat sa fie mai originale si nu clisee cinematografice, dar per total este un film care nu trebuie ratat.
Andrei843 pe 02 Noiembrie 2014 20:45
Pentru mine, acesta era cel mai asteptat film al anului. Din fericire, asteptarea a luat sfarsit si nu a fost deloc o dezamagire. Dimpotriva, m-a incantat in totalitate. Se pare ca nu m-am inselat deloc.
dragomir_alina pe 28 Octombrie 2014 22:31
Ameritat vazut
da, asa da, merita vazut si il recomand, are din toate, ...
Tyybi1 pe 28 Octombrie 2014 21:47
De urmărit !!!
Uneori, un animal gandeste mai mult ca un om !
E un film super bun. Mai mult ca sigur o sa fie si o continuare.

unleashed_barbarians pe 15 Iulie 2014 00:07
Un film de exceptie, care nu trebuie ratat. Efecte speciale duse aproape de perfectiune, actiune putin intuitiva, personaje bine conturate. Un review la Dawn of the Planet of the Apes puteti vedea pe site-ul youtube, pe canalul Unleashed Barbarians! Enjoy!!!
ObiectiV pe 14 Iulie 2014 11:35
Am vazut filmul in acest weekend si pot spune ca am ramas placut impresionat. Este realizat foarte bine si nu dezamageste in nici un moment. Pot spune ca mesajul m-a atins la fel de mult precum Transcendece
IonComan90 pe 20 Iunie 2021 12:38
Evoluție sau
Salut!
Pentru cine are minte, va înțelege din acest film de ce nu ne tragem din maimuțe dar în același timp de ce animalele trebuiesc iubite și ocrotite. Un film superb, cam ca toate seriile moderne "Planet of the Apes" :)

El_KaPpa pe 05 Octombrie 2020 21:28
7,5/10
"Apes together strong!"

Să faci un film captivant, credibil, serios, emoționant si chiar istet pe alocuri, cu maimuțe care vorbesc, care călăresc, care trăiesc organizat și care au o conștiință mai puternică decât cea a oamenilor, este cu adevărat o realizare, iar Matt Reeves & Co se pot mândri cu asta în C.V.-uri. In categoria sa de blockbuster sau film de popcorn pentru publicul larg cum mai este numit, este printre cele mai bune pe care le-am vazut. Ca realizare este net superior atat celorlalte doua filme din serie cat si multitudinii de filme cu transformersi sau cu diversi supereroi aparuti in ultimii ani.

CriSTyaN91 pe 12 Iunie 2020 21:46
mda ... am trait virusul ?! (februarie - mai 2020) ... dupa aceea cine s-au luat la bataie ?! ... 'negri' VS. 'albi' ... no ?! ... 'maimute' VS. supraviețuitori (in film) ... cam asa ar suna treburile ...