Păreri Dawn of the Dead

(2004)

Dimineața morții

Denis pe 08 Iunie 2004 19:04
Dupa nume n-o sa ma duc pentru ca numi plac filmele horror mai ales cu zombie
ionut popescu pe 10 Iunie 2004 14:32
Nu am vãzut încã filmul dar mi-e dor de un film adevarat de groazã De ce în România nu a rulat FreddzVSJason
jo pe 14 Iunie 2004 12:01
Propun un concurs: cine a rezistat cel mai mult la Dawn of the Dead inainte sa iasa din sala? Eu ma inscriu prima, cu 63 minute (cand am iesit, tipa de la casa mi'a zis ca deja statusem prea mult) ...

Filmul ar fi avut mai mult succes ca arcade (unul in plus nu strica niciodata, sa le mai dam la glanda mortzilor vii ;) )

mihai300 pe 12 februarie 2012 12:53
30 de minute :(
ArsDeViu pe 14 Iunie 2004 15:50
Daca o sa semene macar un pic cu anteriorul, merita vazut. Nu mergeti la filmul asta, daca nu va plac filmele cu zombi, sau cele de groaza. Nu mai dati calificative anapoda.E ca si cum as incepe sa pun si eu * la filme gen Harry Pothead, sau Titanic, care m-am calcat pe nervi.
anonim pe 15 Iunie 2004 14:07
merita sa vedeti acest horror pur. tineti-va bine de scaun !!!
KIZ pe 15 Iunie 2004 23:13
filmul nu are nici un subiect. este foarte slab din punct de vedere al scenariului. nici macar in finalul filmului nu se limpezesc lucrurile...
Acipi9 pe 18 Iunie 2004 23:38
Nu cred ca la sfarsitul filmului raman lucrurile asa de nelamurite, e clar mor toti. Si hai sa fim seriosi horror nu e deloc, dar in schimb e un film destul de bun. Cred ca suntem cu toti satui de filmele alea horror la care apare un "superman" si ii salveaza pe toti. Pot spune ca dupa filme ca Troy si Van Helsing asta a fost un film destul de reusit.
anonim pe 22 Iunie 2004 20:11
dinpotriva, filmul are subiect dar nu-l intelegi tu. de aceea el este chiar bun, si un pic mai difeeit fata de celelalte filme horror. eu cred ca regizorul s-a inspirat din cartea bibliei Apocalipsa, unde se spune ca Satan va fi dezlegat timp de o mie de ani, si atunci El va cauta sa atraga oamenii de partea Lui. Pe mine m-a inspaimantat tare filmul. Am stat si m-am gandit unde va fi speranta atunci?! Chiar toti vom fi stapaniti de Cel Rau?! Dumnezeu este cu noi dar, trebuie sa stim cum sa fim cu El. Al avea pe Dumnezeu in gand si inima nu este suficient. Trebuie sa-i vorbesti in fiecare seara si dimineata. Si ori de cate ori ai necazuri si bucurii. Si atunci cand vrei sa faci o hotarare in viata ta cere-I sfatul si nu-i bune conditii. Nu !!! Nu sunt pocait , sunt ortodox. Am avut multe experiente frumoase cu Dumnezeu. Doresc din toata inima mea sa aveti si voi parte de acea Cunoastere… citeşte
Seryfull pe 31 martie 2010 23:16
un alt film cu zombie
catalana pe 23 Noiembrie 2005 19:04
Este un film extraordinar, merita vazut. Cred k este cel mai bun film cu zombie existent. E pur si simplu fantastic, n-am cuvinte.
gabitz_bibi pe 16 August 2007 03:11
super tare!!!
mu_zz_i pe 07 Noiembrie 2007 00:48
M-a prins intr-un moment in care nu mai vazusem demult un film de groaza si de accea ii dau 4 stele. In rest ce sa zic... mult sange. Cica apare si 2 prin 2008 sau 2009; o sa mai vedem noi!
sile ionut pe 13 Decembrie 2007 18:58
e super filmul chiar daca nu are un final fericit dar merita vazut sunt fan filme horror si o sa va mai scriu pt. ca am vazut multe filme horror uitativa la acesta
Radu pe 12 Ianuarie 2008 14:58
Mama,foarte misto filmul . L-am vazut dupa Revelion cu niste prieteni.Stiti cum imi batea inima?Si tremuram.....Mi-a placut foarte mult filmul :)
Dead_Girl_Superstar pe 03 Februarie 2008 13:15
CAND NU MAI ESTE DESTUL LOC IN IAD, MORTII VOR UMBLA PE PAMANT.

Nu, nu are un subiect puternic, defapt despre asta este vb in maoritatea filmelor de groaza.
M-am uitat la primele 30 minute, n-am avut rabdare sa ma uit la tot, oricum e clar ca mor toti.
Parodie dupa Dawn of the dead este Shaun of the dead, un film super:))

crysteamyhay pe 10 ianuarie 2013 12:17
nu mor toti gasesc un vas de salvare erau pe o insula
black_mamba pe 25 iunie 2013 21:27
Si pe insula nu-i asteapta o armata intreaga de zombi?:)))
redmen pe 03 Februarie 2008 15:51
Frumos filmul .. reuseste sa te tina in suspans destul de bine.Si parodia este super pacat ca nu a aparut si la noi pe dvd.
poli.... pe 22 Martie 2008 11:26
....filmul este soper..cel mai horror film pe care lam vazut..ii super
danutza pe 19 Aprilie 2008 17:09
cel mai prost film de groaza pe care l-am vazut.............o mare, mare porcarie.........nu are nici un subiect nmk......... o stea e deja mult
Cristi Weed pe 11 Mai 2008 20:44
Am dat 3 stele deoarece la inceput trebuie sa recunosc m-am cam speriat .... faza cand a venit fetitza in camera si l-a mushcat de gat pe respectiv ! In rest nu a fost un film extraordinar !
gaga pe 23 Iunie 2008 17:18
nu l-a vazut inca.sper sa-l vad.insa am vazut originalul,un fel de horror amestecat cu putina comedie si pot spune k a fost un film dragut.
george pe 23 Iunie 2008 19:23
ca de obicei va dati cu parerea aiurea fara sa stiti ca este unul din cele mai bune filme de groaza
si legat de subiect:un virus se raspandeste si ii omoara pe toti e un film de groaza cu zombie ce subiect extrordinar vreti sa aiba?? si parodia a fost super

Salbaticul pe 26 februarie 2023 19:59
george, părerile sunt împărțite.
M@ryus pe 24 Iunie 2008 16:01
Probabil cel mai bun film cu zombie
chuckyfan pe 9 septembrie 2010 22:48
Inseamna ca n-ai vazut filmele lui George A. Romero sau ale lui Lucio Fulci:)
CosminHorrorMaster pe 22 martie 2011 14:52
Si eu cred ca ar ttrebui sa te mai uiti si la alte filme cu zombie. De exemplu Night of the Living Dead este si mai reusit
Crys pe 30 Iunie 2008 21:00
Superb!
Adrriian pe 26 martie 2013 22:47
Nimic de adaugat:D
naty pe 03 Aprilie 2009 16:09
Unde joaca Natalie Brown in acest movie?
Se zice ca actrita Natalie Brown joaca in acest film de groza!
Dar unde?adik in filmografia sa scrie clar Dawn Of The Dead!
Dar sincer n-am vazut-o deloc!!!
Oricum este cel mai tare film cu zombie!
Dar stai sa-l vezi pala cu The Last Sect care ete si cu Zombie si cu vampiri!
Sigur o sa va plaka pt k pe mine una ma innebunit!! :X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X

tzeposu pe 12 Aprilie 2009 11:25
Filmul este foarte bun ... are tot ce vrei .. pana si o parte d "sex" ;)) asa k filmu e cu "de toate"
Ionutz999 pe 26 Aprilie 2009 11:45
filmul nu a fost unul extraordinar. la inceput m'am speriat si eu putin cand am vazut'o pe fetita cu fata plina de sange napustindu'se asupra tatalui sau.filmul a fost destul de horror dar se putea si mai bine.
FlameOn pe 18 Iulie 2009 18:03
Mi-a revenit si mie pofta de niste filme cu zomby si am luat vreo 2-3.Am hotarat prima data sa-l vad pe acesta deoarece mi se paruse foarte interesant acu 2-3 ani cand l-am vazut prima data.
Filmul e ok,are momentele lui desi acuma nu mi s-a parut chiar asa de interesant ca prima data.Il recomand totusi,nu pot spune ca e un film horror prost.

BLACK-SPIDER pe 20 August 2009 17:10
Un remake reusit!
Aseara am incercat o experienta noua, mai intai am vazut Dawn of the dead, filmul clasic a lui George A. Romero si apoi acesta, remake-ul. Pot spune ca amandoua mi-au placut insa primul m-a incantat mai mult. Acolo zombie erau mai umani, parca erau teleghidati, misunau ca niste roboti cu pasi marunti. Aici deja erau niste bestii flamande, fata de original acesta e mult mai sadic si mai violent. Cea mai tare faza, cea in care zombie sunt vanati dupa asemanarea lor cu una din vedetele de televiziune americane si autobuzele pe care eroi nostri reusesc sa la faca in adevarate blindate pe roti.
ILoveFruits pe 25 August 2009 15:53
hmm..nush ce sa spun despre acest film..nu e chiar interesant.....
rrs85 pe 27 Septembrie 2009 02:47
nu este cel mai cel, dar nici in categoria filmelor proaste nu il pot plasa... este un thriller cu nuante de horror, unde suspansul si teama se intretaie cu laconice scene de umor tardiv... de vizionat!
Radu47hitman pe 21 Decembrie 2009 00:51
Când nu mai e loc în iad, Morţii vor împânzi pământul.
Un film foarte bun, mai mult horror decat thriller dupa parerea mea. Cei care au privit si le-au placut ''După 28 de zile'' cu siguranta ca vor gasi interesant si acest film. Cred ca daca s-ar fi intamplat cu adevarat situatia care-i prezenta-ta in film, in real, in zilele noastre, anume aceleasi actiuni ar intreprinde omul, la fel ar gandi (la un adapost, la o iesire din situatie, la cautare ajutorului s.a.m.d.) si cam prin aceleasi buclucuri ar trece...
Nota mea e 7, deaorece au fost cateva momente care mai mult mi-au parut ridicole, decat reale, pentru acea situatie in care se aflau eroii principali si plus la asta m-a asteptam la un final mai palpitant.

andreea_andreea pe 29 Decembrie 2009 22:59
l am vazut acum vro 2 ani, mi a placut foarte mult .... o idee interesanta
psihologu pe 14 Aprilie 2010 19:29
Ok, Ok, Ok................
merita din aproape toate punctele de vedere.....doar pentru amatorii genului.....
belutzaa pe 22 Aprilie 2010 13:43
Ori nu mi se pare mie a fii horror pentru ca am vazut filme mult mult mult mai bune care intradevar sunt horror, ori nu e horror. Filmul intradevar e bunicel, nu pot spune ca e prost, dar cand am vazut ca e interzis sub 14 ani am crezut ca e mai "horror" de atat :)) oricum merita vazut :)
EugenLaurentiu pe 26 Mai 2010 02:00
un film destul de bun ... se putea si mai bine ... oricum daca nu ai ce face poti sa te uiti la el ... :D
ionut77 pe 01 Iunie 2010 15:43
George A. Romero cel mai tare
kanibalo pe 09 Iunie 2010 19:08
Nu stiu ce sa zic,nu mi-a prea placut,are unele faze proaste rau de tot,zombii aia parca sunt paiate
g3orge13 pe 27 Iulie 2010 17:52
Este unul dintre cele mai bune filme horror cu Zombălăi.:D
Wisy pe 03 Septembrie 2010 21:58
mda:-? ...dc zombii aia nu se luau si de caine?? adik o fost mai bn ca sincer nu as fi vrut sa vad asa ceva doar ca ...ma gandesc ca si animalele tot carne is...sau ce..au devenit zombie astia fitosi si nu le place blana si penele??...sau nu stiu astia cum sa reprezinte animale zombie..pt ca muscate ar deveni si ele zombie:)))))
eliza0wt pe 07 Septembrie 2010 22:10
Este un film palitant as putea spune, dar se vede clar cum a fost inspirat din seriile Rezident Evil. Oricum nota 7 pentru suspans si pentru finalul neasteptat.
DanDan23 pe 14 Septembrie 2010 13:21
un film horror ce nu trebuie ratat!un film foarte bun.
alexa099 pe 22 Decembrie 2010 15:14
Misto filmul dar nici pana akm nu am inteles de unde sa produl acel virus s am vazut filmul de multe ori.
aicelynn pe 28 Ianuarie 2011 11:29
Nu mi-a placut
Si asta pt ca nu m-a impresionat cu nimic, subiectul "zombie" intr-un film ma plictiseste.
alex_il_fenomeno pe 12 Aprilie 2011 19:49
un film foarte bun , chiar daca nu se poate spune ca te sperie de moarte , dar este placut sa vezi cum lucreaza acei oameni aflati la anaghie , incercand sa supravietuiasca intr-un supermarket ! nu spun ca este cel mai bun film realizat cu zombie , dar este printre cele mai reusite filme de profil ! Il recomand !
queenwhitepeace pe 14 Aprilie 2011 21:34
este un din putinele filme cu zoombie pe care leam vazut.... dar nu pot sa spun ca a fost super, super, super, dar nici ca miam irosit timpul degeaba.. e undeva intre
Cipryone pe 08 Iulie 2011 08:02
America devine un taram al groazei atunci cand milioane de morti vii incep un adevarat macel printre oameni. Victimele invie la randul lor din morti si astfel fenomenul atinge proportii catastrofale. Un grup de supravietuitori, printre care se afla o sora medicala si un politist, se refugiaza intr-un Mall dintr-un orasel din Wisconsin, altminteri o zona foarte linistita.
joker9615 pe 05 Septembrie 2011 23:12
mijto
N a ce sa zic lam vazut e belea filmu sunt un fan horror zombie filme mor dupa ele
radu3455 pe 09 Octombrie 2011 16:39
un horror superb iar inceputul este fantastic te tine in suspans tot filmu nota 10 +
dragonfly333 pe 18 Noiembrie 2011 10:32
foarte bun filmul,l-am vazut de 4 ori si l-as revedea oricand!
Anamarria pe 20 Noiembrie 2011 18:25
Mie cam imi plac filmele cu morti si deci nu a scapat nici asta nevizionat de mine. Frumos film, nu m-a plictisit!
mihai300 pe 12 Februarie 2012 12:52
ce cacat
se vede ca nu ati vazut 28 days later sau 28 weeks later.filmu asta e prastie cu bile pe langa alea.[spoiler] dezamageste de la inceput cand "Ana" isi paraseste casa si sotul fara pic de durere si apoi cand ajung la mall,la cei 3 paznici.care era problema lor???
sunt total dezamagit:(, l-am inchis dupa 30 de minute..