Păreri Crash

(2004)

Povești din L.A.

Ghemot pe 19 Ianuarie 2014 21:53
Nu am resit sa stau mai mult de jumatate de ora. Pur si simplu plictisitor s fara nici un sens!
Am vazut multe filme de oscar, dar la acesta chiar nu vad nici o legatura!

monu pe 18 aprilie 2014 01:46
Avand in vedere ca ai ca avatar fata lui Tom Hanks am crezut ca sti sa urmaresti un film pana la capat chiar daca te plictisesti totusi omule are un oscar eu cred ca merita mai multa atentie macar pana la capat chiar daca tu cinefil ce esti ai tras concluzia ca este plictisitor ba mai si postezi asta si aici.
Ghemot pe 23 aprilie 2014 22:32
E doar părerea mea. Deci dacă ne aflăm la rubrica „păreri”, nu cred că e ceva rău să postezi o părere, fie ea și negativă. O părere nu este nici pe departe o recenzie normativă.
Licurici75 pe 15 Februarie 2014 16:13
Realitatea Americii
Filmul scoate la iveala partea negativa cand se face un amestec de rase si natii si guvernul arunca peste acest amestec fel de fel de starniri politice, culturale si sociale. Exact cum ai pune intr-un stup mai multe roiuri de albine si l-ai agita putin. Se vor omora intre ele. Asta se cauta prin ideea de UE sau NAU. distrugerea de traditii, datini si culturi stramosesti. distrugerea de concept nationalist. SI unealta lor principala cu care ne spala creeri si ne facem sa reactionam impulsiv ( ma refer la secventa in care tanarul politist l-a inpuscat pe negru' in masina) este MAS-MEDIA.
Sa invatam de la mama natura fiecare rasa creste si evolueaza pe teritoriul ei. De aceea si rasele umane gandesc diferit, miros diferit,mananca diferit.
Bravo chinezilor ca inca se mentin ca rasa 99% pura si fac ceva...evolueaza.
De la jumate filmul vrea sa arate printr-o fortare… citeşte

Laurica333 pe 06 Aprilie 2014 16:08
Merita!
Un film care te pune pe ganduri si dupa vizionarea caruia realizezi ca natura umana este imprevizibila.
leu_eraser pe 16 Aprilie 2014 20:35
Povesti paralele
Nu m-am dat niciodata in vant dupa filmele care expun diferite povesti una dupa alta. Pana sa intelegi povestea unui personaj, trece repede la altul/alta sau la o familie, etc., din medii diferite si la un moment dat ajung chiar sa se intersecteze. E greu in felul asta sa se creeze o "conexiune" intre cel care vizioneaza si film. Nu e genul care sa il vezi pe nerasuflate. Din pacate si in viata de zi cu zi multi oameni se confrunta cu rasismul, homofobia, antisemitismul, etc.

Cu toate ca in "Crash" apar cam vreo 10 actori mai mult sau mai putin cunoscuti pe care i-am vazut si in alte distributii, filmul e cel mult mediocru.

monu pe 18 aprilie 2014 01:40
Waw chiar imi place cum critici acest film pacat ca nu l-ai inteles ;)
monu pe 18 Aprilie 2014 01:36
Mnda inca un film gen mai vreau sa-l vad odata care pana maine nu imi ies unele parti ale filmului din cap dar e ok imi place ;)
mihaelatb pe 24 Aprilie 2014 17:12
Un film care mi-a placut tot, de la cap coada.
Poate sunt situatiile descrise si in Dangerous Minds , doar ca acolo erau in faza in care, fiecare grup isi apara interesele, membrii, si cultiva in tineret …URA.
Negrii se considera persecutati de albi, dar ii desconsidera la randul lor, pe mexicani si pe asiatici. Mexicanii se cred superiori asiaticilor, iar albii…nu prea sunt convinsi de chestia cu egalitatea, prejudecatile Secesiunii nu se sterg asa usor, mai ales cand sunt alimentate.
Un film sensibil la modul firesc, adica nu s-a pedalat pe coarda sensibilismului.
Un politist cam rasist, care nu ezita sa scoata dintr-o masina care sta sa explodeze, o americanca cam afro. Un altul, care ucide din frica si prejudecata.
Scena cu asiaticii eliberati din duba, uitandu-se cu ochii uimiti la peste, televizoare, la…AMERICA, este poate egalata de actorii lui… citeşte

someone_who_dares pe 16 Mai 2014 02:35
Un film extraordinar. Exact scena din poster a fost cea mai plina de emotie dupa parerea mea. Actori foarte buni, povesti simple, dar tragice, un film care se merita vazut :)
iulian94 pe 22 Iunie 2014 14:56
Foarte bun si interesant filmul cu o poveste despre rasism si discriminare in zilele noastre.
E regizat bine si jucat la fel de bine de toti actorii.

NmpN pe 18 Iulie 2014 23:53
Coloana sonora foarte buna, poveste impresionanta si joc actoricesc de mare calitate . Foarte bun si emotionant acest film , RECOMAND!
Theodoric pe 12 Septembrie 2014 21:51
Ideea de a pune mai multe povesti in scenariul este foarte buna.Astfel evenimentele sunt mai multe si mai interesante curgandu-se pe o lectie de viata.Un film reusit cu niste prejudecati in interiourul sau
pceli2007 pe 23 Septembrie 2014 11:24
Un film despre problemele rasiale ale americii. Mă gândesc dacă să fac sau nu vreo analogie.... noi si țiganii de aici....
AlexG90 pe 28 Decembrie 2014 21:05
Rasism, ideologii invechite si efectele acestora. Un film care surprinde societatea contemporana in aspectele negative. Modul in care o fapta duce la un efect, iar viata te poate surprinde in cele mai neasteptate momente. Povestea mai multor oameni din L.A. din diferite paturi sociale cu diferite functii. Merita vizionat avand si o distributie foarte buna. Regia si distributia aduc filmului plusuri.
Instagib pe 02 Ianuarie 2015 15:36
Mi-am facut cont special ca sa comentez la filmul asta. Vad ca toata lumea il lauda, dupa parerea mea nu e mai mult decat un film mediocru, idei bune puse in film intr-un mod de-a dreptul jenant.

Primele 20 si ceva de minute ni se prezinta mai multe fire epice(ceva de genul Seven Pounds) nu stii ce sa crezi, incet incep sa se lege lucrurile ca la final sa-ti dai seama ca s-a facut un talmes balmes fara nici un motiv anume pur si simplu asa ca sa fie diferit filmul.

*Spoiler alert*
Faza cu gloantele a fost de-a dreptul hilara, eu mi-am dat seama ca sunt gloante oarbe din momentul in care le-a cumparat, apoi a impuscat fetita si n-a patit nimic(aici nu mai era nici un dubiu ca sunt gloante oarbe), ca peste inca cateva minute din film sa ni se spuna ca de fapt erau gloante oarbe ca sa inteleaga si omul de neanderthal

Nu am ramas cu absolut nimic dupa acest film.

Iulidesprefilme pe 02 Mai 2019 12:51
Poate că nu sunt doar povești din L. A. Problematica este mereu în actualitate...Cred că a fost și motivul pentru care Academia de Film l-a considerat Cel mai bun film al anului 2004...
AbsinT7 pe 21 Ianuarie 2020 19:46
Nu știu ce să spun, 7n film care parca ii mai trebuia ceva, adica s-a terminat ca si cum a inceput, isi mentine acelasi ritm pe tot parcursul... cand s-a terminat eram ceva de genul "gata? atat?"
Prezinta niste intamplari care se intersecteaza si atat, nu e nimeni in rolul principal, nu are nimeni o prioritate care sa fie afisata.
Da, cum au mai scris si altii, draguta scena cu fetita.
Si ma asteptam ca Sandra sa fie mai prezenta in film

AdriAdrianna98 pe 23 Decembrie 2020 18:45
Oook nu înțeleg de ce a stârnit asemenea reacții filmu ăsta.
I mean, a fost interesant, abordare a rasismului din mai multe puncte de vedere, ceva scene emoționante, ceva înlățuiri între personaje dar parcă totul a fost descâlcit... Fiecare pe alt plan fără a avea legătură cu ce se întâmplă în alte parte. niște oameni legați dar totuși ... nu-s legați prin nimic. Asta poate fi și de bine și de rău. Aici doar mi s-a părut un amestec de evenimente, parcă au vrut să pună din toate dramele posibile câte ceva, fără neapărat multă legătură între ele.
Țin să menționez că sunt printre persoanele care l-au vizionat până la sfârșit și tot nu înțeleg hype-ul cu el. Nu-i un film prost, dar nu înțeleg de ce e toată lumea atât de entuziasmată de el.
văd ca a luat ce mai bun film, am observat că la filmele de care se… citeşte

alcineva pe 21 Ianuarie 2021 15:53
UIn film exceptional,despre diversitate,toleranta,intamplare,iertatre...Gasesc similtitusini cu unele dintre filmele lui Innaritu.
GiulianoDirt pe 30 Octombrie 2021 20:00
Film mediocru făcut de un regizor,, activist". Cred că de asta a și fost premiat. Oare când voi vedea un afiș cu WHITE LIVES MATTER?
Go 1 2 3