Păreri Compliance

Supunere

improv3 pe 05 Ianuarie 2013 21:01
Mda...
Serios?Asta e film?
Cum pusca masi sa nu-ti dai seama ca e o farsa?Cat de mari is sfarcurile?Oare tipa i-a facut o m*ie lui Van?Cat a palmuit-o, fara nici o indoiala ca la telefon nu ar fi un garcea care-si face treaba...mi-am pierdut timpul.Oare cati oameni pusi in situatia asta ar reactiona la fel?Shit...e retoric.!Vizionare placuta!

deusanadela pe 05 Ianuarie 2013 00:04
Pentru mine a fost un soc
Nu imi vine sa cred ca acest lucru se intampla in zilele noastre. Cat de usor ne putem lasa manipulati de cineva. Este un film care iti ramane in memorie...
creanga000 pe 17 ianuarie 2013 01:02
cel mai mare soc pt tn e ca nu esti normala..
Testicule pe 12 Ianuarie 2013 03:42
"I did a bad thing." ---- Esti absolut sigur de asta?
Compliance te face sa tipi la el, sa arati cu degetu', sa te simti incomod in timpul vizionarii, si sa te intrebi in fiecare secunda a filmului: asta-i o gluma, nu-i asa?
Din fericire, omenirea ne ia si de data asta prin surprindere, si ne spune ca este inspirat dintr-o poveste reala. Lucru ce m-a facut sa rad isteric minute in sir, dupa aflarea cazului real. Stiu ca toata lumea isi permite o anumita doza de prostie, da' pentru numele a tot ce e bun si pur in lumea asta, nu abuzati de ea...

Aliosha10 pe 15 Ianuarie 2013 22:17
ai batal Dumnezeu daca si astra e film...Drama/Thriller mai degraba ar fi prostie omeneasca.
Vizionare placuta!!!

Sapientia pe 04 Ianuarie 2013 16:12
"I'll do...everything you need."
Buna ziua, nu va suparati, imi puteti spune cat de mari sunt sfarcurile dumneavoastra? In jurul acestui punct se invarte filmul...
Chiar imi pare rau ca eu nu primesc astfel de telefoane, da' tre' sa recunosc, o data m-a sunat cineva, confundandu-ma cu Becali, si am ascultat vreo cateva zeci de secunde despre nu stiu ce "bodyguard"-zi, inainte sa-i spun ca facuse o greseala. Ce puteam sa fac, omu' era insistent, dorea sa vorbeasca cu Becali. Trebuia sa-l privez de drepturi?
Doua-trei micute spoilere in continuare:
Nu ca oi fi eu mare cinefil, da' dupa primele 15 minute din film, deja vroiam sa-i dau foc. I-auzi frate, un nene te suna, si pretinde ca este nu stiu cine, nu-si da numele, minte intr-un hal de nehal, si mai spune ca mai are si echipa CSI pe langa el, care perchezitioneaza varza din gradina bunicii. Daca un jumatate de neuron functioneaza, probabil ca si-ar… citeşte

Bakero4u pe 5 ianuarie 2013 09:01
Îți propun ceva la îndemână: schimbă-ți specia!!! :D
Sapientia pe 5 ianuarie 2013 12:52
O, dac-ar fi fost posibil...
LavyBogdy pe 21 Ianuarie 2013 20:17
Pot fi identificați două tipuri de oameni care vor comenta acest film : cei ce-l vor numi o prostie americană și cei care vor acuza nivelul josnic în care înoată umanitatea. Simțeam la un moment că fac infarct , mă întrebam oare cât de imebecilăcretinăidioatăproastă e ființa umană. Doamne, nu am rezistat și mi-am sunat cunoscuții să înjur personajele acestea ( niște marionete , simple ființe lipsite de orice forță spirituală și inteligență ) uimitor de proaste. Oricum, cea mai tare fază e că patroana se simțea o victimă,dar nu chiar ca fata.FMM
eko pe 03 Ianuarie 2013 01:06
Nu am vazut niciodata un film mai enervant ca acesta , doamne cat o mai injuram pe baba aia si pe Van cum poti sa fi asa de idiot(a) ca atfel nu am cum sa ii spun. Eu nu pot sa inteleg cum atatia oameni nu au stat 2 secunde sa se intreb daca e logic ce fac si mai ales la final cand spune ca sau semnalat 70 de cazuri de acest gen , Doamneeee. Nu imi vine sa cred ca lumea este asa de credula si nu numai in acest gen , mai multe am vazut si noi pe la televizor cum le cereau zeci de milioane ca au castigat nu stiu ce premiu fara sa fi concurat la vreun concurs.
acest film trebuie vazut de toata lumea ca sa nu se mai intample astfel de situatii , ii dau nota 10.

florin2014 pe 21 Octombrie 2020 17:24
Pentru morala filmului
Unii stim altii nu, dar de multe ori ne intalnim sau facem chiar noi: cutare a zis, cutare a facut, am auzit ca, ce era sa fac, nu am nicio vina, sa fi fost tu, etc., cel mai frecvent cu consecinte minore sau deloc, insa sunt si au fost nenumarate cazuri cand credulitatea celor, chipurile, care au auzit ca... au distrus vieti. Asa si cu managerul nostru, care nu face nicio minima verificare.
vladalmond pe 24 Februarie 2018 14:02
Bine realizat, dar greu de urmărit
Greu de notat acest film. Asta pentru că tot filmul personajele iau cele mai stupide decizii și nu prea e ușor de crezut că așa ceva se poate întâmpla în realitate. Dar după puțină documentare, când am aflat că tot ceea ce s-a întâmplat în film este bazat pe niște evenimente reale, mi-a fost greu să mai zic că a fost un film cu un scenariu prost.

Per total, un film jucat bine, destul de captivant, dar extrem de greu de luat în serios. Deși i-am oferit nota 7, nu pot să îl recomand.

kasmyn pe 01 Februarie 2014 06:20
MANIPULAREA DIN ZILELE NOASTRE!!
uN FILM DESPRE MANIPULARE PRIN TELEFON INSPIRAT DIN FAPTE REALE!!mANIPULARE SE MAI FACE SI PRIN ROMANIA! PRIN TELEFON ACEEA METODA NUMITA ACCIDENUL!!
mebubu2007 pe 14 Mai 2013 19:22
desi din trailer si descriere parea un film extrem de interesant in final am ramas dezamagita...ok am priceput ideea. dar stiu de cand eram copil ca nu stii niciodata cu cine vb la tel si niciodata nu trebuie sa ai incredere in cel de la capatul liniei. in plus...ce politie te pune sa astepti jumate de zi dezbracata ca stai ca venim noi...nici la tara nu exista un singur politist si in caz de ceva trimit echipaje..pe la jumatate a fost tras de par rau de tot...ideea mi se pare ok....dar prea mult pt 90 de minute....
Licurici75 pe 22 Martie 2013 16:21
viitorul suna bine
Un film care ne semnalizeaza, asa cum ne-a aratat si Matrix, ceea ce ne asteapta. MANIPULAREA si supunerea
monetta3 pe 21 Ianuarie 2013 04:23
O gluma de film , in care sunt expusi niste oameni foarte batuti in cap
creanga000 pe 17 Ianuarie 2013 00:59
da-le-as foc la aia care au facut filmul asta!cu i i-a placut filmul acela e bolnav sau nu a mai vazut filme in viata lui..
mai degraba ma uitam la un film cu steven seagal decat la asta...k si acela e un actor de toata PxxA,nu a luat o palma intr un film de al lui

xerses pe 15 Ianuarie 2013 17:20
Un film care pune problema credulitatii si obedientei...Bine facut.
masenka pe 03 Ianuarie 2013 22:14
socant
Un film despre cat de creduli sunt oamenii, despre ignoranta si manipulare, despre influentele unei insigne asupra psihicului uman,despre autoritate si naivitate.Un film cu impact mare.De aceea acord nota10.Si actorii au jucat foarte bine.
creanga000 pe 17 ianuarie 2013 01:04
bai fraiere eu iti acord nota 10 k esti cel mai proasta fiinta din romania..
mebubu2007 pe 14 mai 2013 19:23
e parerea lui, nu? nu stiu daca trebuie sa-l jignesti pt asta...e un site in care fiecare poate sa-si expuna parerile fara ca cei din jur sa-l aprobe sau nu.