Nominalizările la Premiile Oscar 2013 au fost date publicităţii joi, 10 ianuarie, anunţând o Gală a premiilor care numai plictisitoare nu va fi, pe 24 februarie. Multe surprize au fost ieri în lista nominalizaţilor, dar şi câteva recorduri plus tendinţe, pe care vrem să vi le semnalăm mai jos.
Record: Emmanuelle Riva, în vârstă de 85 de ani, luptă la categoria "Cea mai bună actriţă în rol principal" cu Quvenzhané Wallis (Beasts of the Southern Wild), o fetiţă de 9 ani. Diferenţa de vârstă de 76 de ani între două concurente la aceeaşi categorie este un record. Emmanuelle Riva devine şi cea mai vârstnică actriţă nominalizată vreodată la celebrele premii în categoria "Rol principal feminin". Gloria Stuart, în vârstă de 87 de ani, a fost nominalizată pentru rol secundar feminin, în 1997, datorită interpretării din Titanic. Emmanuelle Riva ar putea deveni pe 24 februarie cea mai vârstnică actriţă principală care ia Oscarul, adică ar putea să o detroneze pe Jessica Tandy, care lua la 80 de ani Oscarul pentru rolul titular din Driving Miss Daisy (1989). Membrii Academiei Americane de Film ar putea fi sensibilizaţi nu doar de interpretarea lui Riva, ci şi de faptul că pe 24 februarie, data Galei Oscar, Riva împlineşte 86 de ani.
Quvenzhané Wallis, de 9 ani, un vulcănaş de forţă interpretativă în Beasts of the Southern Wild, este cea mai tânără actriţă nominalizată la Oscar pentru rol principal din istoria de 85 de ani a premiilor. Dacă ar câştiga, ar detrona-o pe cea mai tânără deţinătoare de Oscar pentru rol principal, Marlee Matlin, care la 21 de ani lua Oscarul pentru rol titular în Children of a Lesser God (1986). Totodată, Quvenzhané Wallis ar deveni cea mai tânără actriţă deţinătoare de Oscar, detronând-o şi pe Tatum O'Neal, care la 10 ani lua Oscarul pentru rol feminin secundar, cu rolul din Paper Moon (1973). Shirley Temple primea la 6 ani Oscarul la o categorie acum scoasă din palmares, non-competiţională - "Academy Juvenile Award", în 1936.
Tendinţe: Filmele din palmaresul Festivalului de Film de la Cannes încep să intre în atenţia membrilor Academiei Americane de Film. În 2012 - The Artist era nominalizat la Palme d'Or, iar Jean Dujardin lua premiul de interpretare, după care filmul lua cinci premii Oscar la principalele categorii; în 2013 Amour e nominalizat şi la "Film străin", şi la "Cel mai bun film", dupa ce în luna mai a anului trecut lua Palme d'Or-ul. Beasts of the Southern Wild se califica la mai multe categorii ale Oscarului, după ce lua Caméra d'Or la Cannes în 2012.
De asemenea, filmul independent se impune la Oscaruri. În 2010, The Hurt Locker devenea al 18 film independent din ultimii 30 de ani care lua Oscarul. În 2013 există mai multe filme independente la principala categorie a Oscarurilor.
Independent Film Television Alliance s-a implicat din 1982 cu finanţarea, dezvoltarea, producţia şi distribuţia a 63% dintre filmele câştigătoare de Oscar la principala categorie, "Best picture". Este vorba de producţiile Gandhi (1982), Amadeus (1984), Platoon (1986), The Last Emperor (1987), Driving Miss Daisy (1989), Dances With Wolves (1990), The Silence of the Lambs (1991), Braveheart (1995), The English Patient (1996), Shakespeare in Love (1998), Chicago (2002), The Lord of the Rings: Return of the King (2003), Million Dollar Baby (2004), Crash (2005), The Departed (2006), No Country for Old Men (2007) şi Slumdog Millionaire (2008).
La capitolul surprize - lipsa de la nominalizări a patru regizori valoroşi i-a luat pe nepregătite pe toţi cei care au făcut predicţii pe această temă. Kathryn Bigelow, Ben Affleck, Tom Hooper, Quentin Tarantino au fost trecuţi cu vederea. Salutăm, însă, prezenţa lui Benh Zeitlin în categorie, pentru regia poemului vizual Beasts of the Southern Wild.
Nominalizarea lui Jacki Weaver la rol secundar feminin, în defavoarea unor Judi Dench (Skyfall), Nicole Kidman (The Paperboy), Ann Dowd (Compliance) ori Maggie Smith (The Best Exotic Marigold Hotel) e cu atât mai surprinzătoare cu cât filmul Silver Linings Playbook ajunge să fie nominalizat, în urma acestui fapt, la toate cele patru premii de interpretare din palmaresul Oscarurilor. Acesta este un alt record al acestei ediţii: Silver Linings Playbook devine primul film în 30 de ani cu un cvartet de nominalizări pentru interpretare. Anteriorul deţinător al recordului a fost filmul Reds.
Faptul că Leonardo DiCaprio (Django Unchained) şi Javier Bardem (Skyfall) lipsesc din lista nominalizaţilor a fost o altă surpriză, ca şi absenţa lui The Dark Knight Rises. Ultimul film Batman al lui Christopher Nolan câştigase două Oscaruri, fiind nominalizat la opt, pe când Inception era nominalizat printre cele mai bune filme ale anului.
Imaginea lui The Master, ignorată, în favoarea - probabil - a lui Skyfall. Pentru acest film, românul Mihai Malaimare Jr. a filmat pe peliculă de 65/70 de mm, un procedeu costisitor şi dificil, dar care dă imaginii calitate artistică şi autenticitate istorică - filmul se referă la perioada de după cel de-Al Doilea Război Mondial. O tehnică grea, dar apropiată lui Malaimare jr., care a luat lecţii de foto-chimie în şcolile din Europa de Est şi a studiat filmele ruseşti, conform unui interviu acordate publicaţiei Adevărul.
Părerea ta
Spune-ţi părereaTrist pentru mine e ca singurele filme ce le stiam sunt la surprize.