Păreri Captain America: The Winter Soldier

Căpitanul America: Războinicul iernii

cristics pe 17 Iulie 2012 14:02
Primu a fost bunicel , dar pentru capitan america 2 avem ceva de steptat
andreea7214 pe 31 iulie 2012 19:17
Speram sa merite asteptarea....
Sp1rit pe 02 Aprilie 2014 19:43
Salut tuturor

Aseara am fost la avanpremiera filmului Captain America: The Winter Soldier...Nu vreau sa ma lungesc foarte mult asa ca am sa fiu scurt.
Nu pot sa zic ca e un film exceptional,nemaivazut etc..dar nici mediocru nu este.
Povestea e una simpla si veche de cand lumea...exista un "nebun" care vrea sa aiba lumea la picioare...sunt baietii buni in frunte cu Captain America care trebuie sa il opreasca si bineinteles ( ca na asta e, "aia rai" trebuie sa aiba si ei unul puternic aici isi face aparitia "Razboinicul Iernii" care pana la urma o sa aiba o legatura foarte puternica cu Captain America).
Aaaa si era sa uit bineinteles ca in fiecare film cu eroi si acesta are "gagica"...stiti voi fata buna care e mereu aproape de erou bla bla...iar Scarlett Johansson isi joaca bine rolul de fata buna. (chiar e buna :D)
Captain America isi joaca bine… citeşte

SAndrei2000 pe 10 aprilie 2014 16:16
daca asta ai inteles tu din film...mai bine nu mergeai la cinema!adica tu ai fost ca te-au tras prietenii din casa.Nu zic ca nu ai o parere buna,e a ta,dar exprimarea e gresita pt un film cu supereroi,MARVEL! :D
Dark_werewolf13 pe 18 mai 2014 21:41
sunt de acord cu tine in toate privintele si, desi e o poveste clasica, parca totul e nou ca un om batran imbracat de la HNM
CazaGio pe 04 August 2014 17:20
Capitanul America partea a 2-a ...un film de actiune si atat
Exceptand efectele speciale, filmul acesta mi s-a parut mediocru din toate punctele de vedere... povestea clasica a eroului invincibil care castiga orice duel corp la corp si ia mereu decizia corecta, fara a face nicio greseala... unde mai pui ca mai si salveaza lumea in ultima secunda... pentru mine, daca aceste filme marvel aveau la inceput un oarecare farmec, acum par toate la fel, parca trase la indigo... efectele speciale sunt singurele care salveaza aceste asa-zise productii, in rest mult nimic. A primit nota prea mare pe imdb, nu merita sa fie in top 250 productii ale tuturor timpurilor
Paraiah pe 07 Aprilie 2014 11:43
Pentru fanii marvel bun..pentru ceilalti daca sunt capabili sa inteleaga universul Marvel sa se duca sa il vada restul sa stea acasa.
Ce mi s-a parut mie ca un minus scenele de lupta prea rapide si un pic obositoare in rest inca un episod de succes in serialul MARVEL.

mariusdbrsc pe 7 aprilie 2014 18:29
Da ai dreptate cu scenele de lupta .....in 3d sunt chiar obositoare!
cezarika21 pe 15 Mai 2016 12:18
Aceleași clișee tipice filmelor cu supereroi
Ajuns în prezent după un somn criogenic de 70 de ani, supereroul Steve Rogers (Chris Evans), mai cunoscut sub numele de Captain America, trebuie să lupte pentru a salva organizația SHIELD de o nouă conspirație a Hidrei ce urmărea eliminarea tuturor potențialelor pericole din calea planurilor sale.

”Captain America: The Winter Soldier” nu se deosebește prin nimic de celelalte filme Marvel, având aceeași temă stereotipă folosită în zeci de filme cu supereroi. Acțiunea este mai încâlcită decât în filmul anterior, iar prezența unui substrat politic mai mult o încurcă decât o ajută. Haosul domnește peste tot, încât nu înțelegi mai nimic din ce se petrece pe ecran. O acțiune zgomotoasă și efecte CGI ”fără număr, fără număr, fără număr” acaparează întreg filmul, creând confuzie și plictiseală, în timp ce orice sentiment uman… citeşte

radu3455 pe 07 August 2014 15:32
un Sf bun insa nu m-a da pe spate,cam mare nota de IMDB sper ca urmatorul sa fie mai reusit
mariusdbrsc pe 07 Aprilie 2014 18:27
BUN BUN BUN
Pe scurt ....am vazut filmul si e chiar foarte bun,coregrafia luptelor,suspansul,efectele...cam tot.Merita vazut!!!!!!BRAVO MARVEL!!!Au trecut parerea mea cu success la un alt nivel!
SYNDJ pe 12 August 2014 20:15
Nu a reuşit sa-mi capteze atenţia
Nu prea a reuşit să-mi capteze atenţia. Subiect slab, acţiune mult lungită.
Filmele de genul ăsta încep din ce în ce mai mult să mă lase indiferent. E ca un serial care nu se mai termină şi care la început e ok dar cu cât mai iese câte un episod e din ce în ce mai slab. Nota 6 de la mine mai mult din respect pentru efectele speciale.

victor_neo75 pe 22 Aprilie 2014 17:01
Captain America 2 merge mai departe si nu prea !!!
Nu ma asteptam la un film excelent avand in vedere ca e o continuare a primului Captain America din 2011. Actiunea este ceva mai inchegata, iar rasturnarile de situatie sunt mai credibile, dar dupa vreo ora din film m-am simtit detasat de problemele apocaliptice ale eroilor principali. Mult mai reusit a fost sentimentul de complot si pericol iminent din The Dark Knight (2008). Captain America: The Winter Soldier aproape se ridica la nivelul The Avengers (2012) (Nota 7), dar in opinia mea este sub primul film The Iron Man (2008) (Nota 7,5), trilogia X-Men (2000-2006) (nota 7 toate), Batman Begins (2005) (Nota 7,5) si mai ales incomparabil mai slab decat The Dark Knight (2008) (Nota 8,0).
VIBERS pe 22 aprilie 2014 21:48
Nu exista film cu eroi sa se ridice la nivelul lui Dark Knight pt ca acesta din urma nu este un film S.F si in al 2-lea rand sunt niste actori magnifici care joaca magistral.
Infinity pe 06 Aprilie 2014 03:23
Captain America - The Winter Soldier (2014)
Acest film mi-a intrecut orice asteptare. Actiunea e foarte diversificata (spionaj, lupte corp la corp, urmariri, explozii, impuscaturi etc.), umorul isi spune si el cuvantul, scenariul te surprinde, iar actorii sunt mai pregatiti ca niciodata. Un film ce inglobeaza cam tot ce se poate. Se pune foarte mult accent pe personaje, se renunta intr-o oarecare masura la CGI si se acorda timp destul si pentru poveste. Din ce am vazut pana acum, e in top 3 cele mai bune filme inspirate din universul MARVEL.
catalin_ionut_23 pe 03 August 2014 14:24
Foarte bun filmul ,are actiune si nu plictiseste deloc,dar parca mai bun a fost primul ,oricum si acesta merita vazut si astept cu nerabdare partea a 3 .Il recomand!
gia04 pe 29 August 2012 02:36
Nu pot sa zic ca mi-a placut extraordinar primul, dar tot as vrea sa il vad si pe acesta.
titaionutalexandru pe 04 Februarie 2014 11:49
Trailerul arata bine.Iar cea mai interesanta chestie e ca The Winter Soldiers (Sebastian Stan) e un roman nascut la Constanta. Distribuitorii ar putea folosi asta ca publicitate. Sper sa fie un film bun.
kosminel pe 29 Noiembrie 2013 20:52
Daca nu ma insel, actorul care il joaca pe ''winter soldier'' este roman. El trebuia sa fie captain america in prima parte, dar s-a schimbat scenariul. Si am dreptate, winter soldier se numeste Sebastian Stan si e roman. Abia astept sa vad ce poate

GeorgeGeo2011 pe 03 Ianuarie 2013 17:13
Il astept si pe acesta nu pot sa zic ca voi crapa de nerabdare dar totusi sper sa fie mai bun decat primul
nightmare28 pe 01 August 2014 22:27
Bunicel
Nu stiu daca din cauza plictiseli sau ca nu am avut chef de nimic dar, filmu a fost bunicel....ma asteptam la mai mult....felicitari pentru Sebastian Stan a fost chiar bine ce a jucat el acolo...daca nu chiar foarte bine...replici slabe chiar foarte slabe la un moment dat,ceva "batai" care se termina la fel de repede cum au si inceput,sfarsitul este un pic mai interesant....pacat ca pe la jumatatea filmului sau mai devreme deja iti dai seama ce o sa se intample in mare parte....pe scurt merita vazut dar cand nu ai ce face sau vrei sa te culci si nu poti sa adormi....
iliketosmoke_atat pe 2 august 2014 18:12
frate se vede ca nu stii nimic si nici eu nu stiu dar macar tac din gura inloc sa spun prostii ca tine.
nightmare28 pe 3 august 2014 23:02
frate asta este parerea mea...ma asteptam sa fie mai bun ca primul si deaia am si parerea care o am despre film....
dizzy.seven pe 07 Aprilie 2014 20:08
monument de prostie
Un sSF de 2 lei care ademenste publicul datorita distributiei. Imi pare rau, nu mai am creier de gradinita sa ma uit la adaptarea unor benzi desenate, ne-am saturat de super eroi gen x-man, spider-man, omul de otel, de fier, omul de panza, super-man pula-mea-man. Nu sunt un retard care sa imi pierd 90% din timp jucand jocuri pe pc si uitandu-ma la sf-uri, pentru a-mi face eroi din ele.

Spunea cineva mai sus ca e un thriller despre cartite. uitati-va dracu la The Departed si pe urma vorbim de filme adevarate. Nu mizeria asta.

VIBERS pe 7 aprilie 2014 21:00
Vad ca ai niste gusturi destul de bune in materie de filme(The Departed), ceea ce nu inteleg eu este de ce ai mers la un film de genu asta daca stiai ca nu-ti place.Nu am vazut filmul dar imi imaginez ca este la fel ca X-men, Spider-man, Avengers, Thor etc.Filmele asta este clar ca sunt facute doar pt distractie si nu trebuie sa te astepti la niste capodopere.Mai adauga cateva stele notei tale pt ca sunt convins ca nu este nota reala d.p.t.d.v.Bafta
dizzy.seven pe 17 iunie 2016 14:49
Are incasari pentru ca lumea e plina de retardati care se joaca pe pc si la 30 de ani si se uita la filme cu super eroi
andreea.AA pe 18 August 2014 12:27
Filmul a fost genial !! Imi place mult personajul principal, e foarte bine ales, iar combinatia cu Scarlett Johansson e superba.
Pe scurt este un film de actiune bun care nu trebuie omis :)

Chelbos pe 04 August 2014 02:45
mai bun decat primul dar nu exceptional. merge de plictiseala
anhel pe 07 Iulie 2014 07:38
Foarte bun merita toti bani bagati actiune,aventura si efecte foarte bune
sergiumures pe 19 Mai 2014 00:45
ok
E interesant cum poate fi catalogat un film de la "capodopera" la "gunoi".
Fara a fi impertinent sau "destept" cand dau asemenea note unor filme unii ar trebui sa astepte 1-2 zile dupa ce vad filmul sa iasa de sub vraja lui si poate vor fi mai obiectivi.Nu cred ca filmul acesta e in top 10 in lista niciunuia, nici la cele mai bune , nici la cele mai proaste filme.Un film SF de nota 7-8 dar care cel putin are o actiune gandita, logica, dialoguri cu sens si efecte OK

SAndrei2000 pe 10 Aprilie 2014 16:12
un blockbuster al lui 2014
Am intrat increzator in sala de cinema,intrucat mi-am luat TOTI colegii si am recomandat acest film foarte mult.Recunosc sunt un fan al filmelor MARVEL,SF,si cu supereroi!
Toata actiunea este pusa cap la cap,se desfasoara foarte intens si trebuie sa fi foarte atent ca sa poti sa intelegi tot ce vrea sa transmita acest film...
Chris Evans si Scarlett Johansson se potrivesc si se completeaza perfect unul pe celalalt."Vaduva Neagra" aducand un plus de mister si de intensitate filmului.Evenimentele din primul film si din THE Avengers sunt continuate cum trebuie si pe neasteptate ni se pune in fata fapte care ne fac sa credem ca nu va mai exista o continuare(moartea lui NICK FURY,care nu e adevarata la sfarsit).
Totul devine un haos iar organizatiile precum S.H.I.E.L.D. devin opusul a ceea ce se crede a fi si ajung sa vrea stapanirea lumii si moartea lui Capitan America!
citeşte

VIBERS pe 10 aprilie 2014 18:58
De ce nu spui ATENTIE SPOILERE.Multumim ca ne-ai spus despre Nick Fury. [Comentariu editat de moderator]
VIBERS pe 11 aprilie 2014 21:16
Hai ma taca-ti fleanca.
iliketosmoke_atat pe 02 August 2014 18:14
Super film
Mai mult decat ma asteptam, mi-a placut enorm, recomand obligatoriu de vazut!
legolas05 pe 28 Ianuarie 2014 20:59
Ma bucur ca joaca si Sebastian Stan,sper sa faca un rol bun,eu mai mult pentru asta o sa vad filmul.
user-64d92a5f707d1 pe 14 August 2023 10:40
Un film de actiune impecabil cu un scenariu bine pus la punct si cu o distributie exceptionala asa ca nota mea e 8.9
user-5a4fa455d46a9 pe 27 Iunie 2020 22:28
Am văzut că unii laudă talentul românului nostru care a jucat în acest film . Eu nu am văzut alt film în care apare , mă bucur că un român a ajuns la acest nivel , dar nu pot să-i dau notă pentru câteva secvențe în care apare în acest film !!!!
carmen_angelus_romila pe 18 Decembrie 2019 11:06
Povestea aventuroasa al mult preaiubitelor personaje sf. continua, intr-un acelasi ritm debordant si plin de surprize, avand la dispozitie o valoric prezenta regizorala, dar si o distributie renumita, in care remarcam si vestitul nostru conational...!
blackmore pe 24 Mai 2019 00:59
O basina cu stropi care se adreseaza doar persoanelor complet lipsite de creier
user-5a1afdcbc1b83 pe 06 Mai 2019 16:28
Super film actiune buna un film ce merita vazut este frumos si Sebastian Stan joaca foarte bine in rolul lui Bucky Barnes nu multi actori Romani au sansa de a juca in roluri atat de importante si in seri atat de celebre nota 1000+
user-5a9ffe9fa4e74 pe 03 Ianuarie 2019 21:59
Si dupa infinity war captain america winter soldier ramane cel mai bun film cu super eroi forta seb stan
Iulidesprefilme pe 26 August 2018 10:49
Si dă-i...si dă-i...si luptă...si iar luptă...
MrHolmes pe 21 Aprilie 2017 12:46
Soldatul iernii
Surprinzator de bun, fata de primul, joc mult mai bun al actorilor.
Pe langa ideea de super-eroi, mi se pare interesanta ideea filmului de control al oamenilor, ceea ce se si intampla la un anumit nivel.

RazvanAk pe 24 Ianuarie 2017 18:34
Il recomand, e un film frumos, doar ca scenele de lupta sunt prea rapide
XxRedBullxX pe 29 Februarie 2016 03:41
Captain America: The Winter Soldier (2014)
The Winter Solider, un film ok. în mare parte dominat de acțiune, este un film reușit.
GALD pe 17 Septembrie 2014 21:31
De vazut
De vazut ca sa mentii trendul ciclului care ie acapareaza si te tine si in viitor se pare cat mai aproape.
Felicitari pentru evolutia trucajelor si cooptarea unui roman - Bucky .
Regrete pentru o parte mai neatractiva - are a facut ca Ene sa vina pe la gene. Daca nu se insista prea mult pentru detalierea itelor actiunii poate ramanea si filmul mai special, neintuitiv si surprinzator ce ar fi mentinut suspansul la o alta cota.

raulpop pe 04 Septembrie 2014 10:23
Filmul este intersant. Nu la fel de interesant ca și primul, pentru mine. Film plin de acțiune și cu o poveste frumoasă. Merită să te uiți o dată la el, cu prietena/prietenu, gașca de prieteni, dar eu sincer nu l-aș revedea de multe ori.
johnybz pe 18 August 2014 23:26
Destul de usor de digerat. Captain America: The winter soldier nu ne pune mintea la incercare mai deloc. Poate in cateva faze in care au loc cateva turnuri, desi si acelea tind sa fie previzibile. Asadar, scenariul este destul de asemanator cu mai tot ceea ce am tot vazut in ultima vreme de la Marvel. Dar da, este un film frumos. Avem efecte aproape superbe, avem o actiune care se desfasoara intr-o vreme contemporana, ba chiar supra-evaluata din punct de vedere tehnologic,avem o bunaciune de gagica, dar cel mai mult, mie personal, mi-au placut coregrafiile de lupta-foarte bine realizate. Pentru film in sine nu am ce nota sa dau pentru ca nici nu incape discutie, nu e un film valoros, dar pentru efecte si pentru Romanoff o sa dau un 7,5. Merita vazut.
sarge pe 15 August 2014 00:22
Am citit undeva : Captain America, unul dintre personaje Marvel putin promovate. Parca si filmele cu el sunt facute in graba, totusi un personaj interesant. Parerea mea e ca nu ar fi trebuit sa indeparteze personajul d al 2-lea razboi mondial.
Paul.CC pe 25 Iulie 2014 02:22
Am vazut filmul in primavara cand a aparut si pot spune ca nu a fost cel mai wow film vazut dar nici nu mi-a parut rau ca am mers. Actiunea e ok pentru ca efectiv e actiune deci filmul nu plictiseste, actorii foarte buni deci per total un film bun.
dym_asot pe 09 Mai 2014 19:05
Am vazut aseara filmul. Nu e extraordinar dar este bun chiar daca actiunea mi s.a parut putin cam previzibila. Cam trase de par unele faza dar...pana la urma, e un film cu supereroi :)) Mi s.a parut cel putin la fel de bun ca si prima parte spre deosebire de thor 2 care in comparatie cu thor 1, a fost penibil. In fine, nu sunt eu un mare cunoscator in ciuda faptului ca am vazut multe filme, pot spune doar ca filmele aparute inainte de 2000 erau mult mai bune, e doar opinia mea asa ca tb tratata ca atare.
Octaz pe 15 Aprilie 2014 20:11
Sa mergem si noi la cinema, ca n'am mai fost de ceva vreme...Si hai sa mergem la Capitanul America ca na.. este cel mai in voga film ... infiferent ca e bun sau ca e slab ... toata lumea se duce la el. La inceput mi-a placut tipa :)) pentru ca mai apoi sa aflu ca era vorba de Scarlett Johansson ... una dintre cele mai hot actrite dupa parerea mea ... Filmul a inceput ok ... Actiune actiune actiune drama ( o inscenare patetica si previzibila de moarte dupa parerea mea a lui Nick Fury ) Si continuam cu actiune actiune etc ... Acum dupa o saptamana nu'mi mai amintesc mare parte din film :)) Poate ca lipsa popularitatii capitanului America in Romania si-a spus cuvantul ! Dar pe moment sa zicem ca a meritat toti banii mai ales ca l'am vizionat in format 3D IMAX
6Patronul9 pe 22 Martie 2018 17:38
Un sequel ce si-a intrecut predecesorul din toate punctele de vedere.Scenele de actiune sunt realizate impecabil,in special luptele corp la corp.Coloana sonora este reusita iar actorii fac o treaba impecabila.De vazut !
catalin1107 pe 06 Mai 2017 23:24
Este un film foarte reusit care merita vazut !!!!!
cliuta_susu pe 06 Mai 2016 19:45
Foarte bun filmul, actiunea a fost una plina de tensiune. Super tare merita vazut!
AlexandruDragosStegaru pe 23 Ianuarie 2016 19:04
Captain America: The Winter Soldier
mihai_barbu pe 16 Ianuarie 2016 22:19
Foarte bun filmul desi n-am inteles la sfarsit cu "gemenii" ca am inteles partea a3-a este civil war si este iron man vs captain america da o sa vedem
omucuvaloare pe 09 Ianuarie 2016 00:25
XShadowX pe 11 Martie 2015 15:00
OBLIGATORIU de vazut
Este o continuare foarte buna a povestii lui Captain America de data aceasta pus din nou intr-o situatie dificila , cu un personaj negatvi nou interpretat de un actor roman care este foarte talentat si bravo lui , acest film ne tine in suspans pana la sfarsit si de termina sec si aiurea putin ;) , de abia astept urmatorul film sa vad ce mai nascocesc regizorii ;) ... oricum toti eroii Marvel si DC Comics sunt foarte tari ...
mari56x pe 23 Februarie 2015 10:10
Mai bun decat prima parte, au facut ce trebuie si l-au adus la acelasi nivel cu iron man, spiderman si ceilalti super-eroi. Mi-a placut foarte mult.
georgel1976 pe 28 Ianuarie 2015 21:21
doar pentru fanii genului. doar pentru fanii marvel. acelasi subiect patriotismul american.