Păreri Bună! Ce faci?

Bună! Ce faci?

Biggy pe 27 August 2010 16:44
imi place
nu stiu daca e doar trailerul facut mai special dar mi se pare ca are cea mai buna imagine dintre toate filmele romanesti de pana acum, asta parca e altceva
GadjoDillo pe 8 decembrie 2011 18:42
da, e o imagine facuta de un regizor care vine dinspre publicitate. pentru un privitor/spectator obisnuit doar cu hollywood-ul si cu reclamele de la tv, filmul asta are, intr-adevar, cea mai buna imagine.
yoaddy85 pe 01 Septembrie 2010 06:54
atat poate cinematografia din romania
nu ma intind in prea multe randuri: scenariul e banal si incredibil de idiot!!! Decat sa faci un asemenea film mai bine recunosti sus si tare ca nu ai nici o treaba cu cinematografia. Nu va uitati la filmul asta nici daca ar ramane singurul din lume!!
Plume pe 4 martie 2011 00:00
Auzi, tu esti cumva tipul care s-a luat de film si pe YouTube? http://www.youtube.com/watch?v=Fodx-hZvohU Nu o lua ca ofensa, eram doar curioasa. Si sincer, pe de-o parte sunt de acord ca pare cam slabuta ideea de comedie romantica romaneasca. Dar totusi, daca nu facem de nici unele fiindca "we suck", cum ar trebui sa evoluam?
legolas05 pe 06 Ianuarie 2011 22:58
inca nu dau nota ......dar cred ca acest film va fi unu foarte bun.....din trailer pare fumos
bella_little pe 12 Ianuarie 2011 10:37
mi se pare diferit de ce a aparut pana acum in romania, cred ca o sa fie un film bun, mai ales ca abordeaza subiecte actuale. Singurul lucru pe care mi-l doresc este sa nu moara personajele la final, cum s-a intamplat la week-end cu mama, care sincer nu mi-a placut, sau sa aiba vreun final stupid, sa strice toata emotia colectata pe parcurs, cum a fost la Eu cand vreau sa fluier fluier
de abia astept sa apara :)

stefanuka pe 20 martie 2011 10:52
Sper ca l-ai vazut...eu am fost la cinema...si mi-a placut :D
bella_little pe 22 martie 2011 23:19
nu l-am vazut, la mine in oras nu a rulat inca, dar cu prima ocazie o sa ma duc sa il vad, spune-mi macar, are final bun?:D
cosminlipsa pe 21 Februarie 2011 21:42
pare bun
in sfarsit un film putin mai bun fata de altele (asa pare din trailer)
stam foarte prost la filme romanesti
oare o comedie interesanta
abia astept sa-l vad

waliazar pe 21 Februarie 2011 23:52
The Social Network...!!!
Cam identic subiectul..dar la noi se bazeaza pe ...blind date..!! foarte tare..!!!
zetsil pe 23 Februarie 2011 09:09
filmele românești au evoluat foarte mult , în curând vom avea filme mai bune ca ale străinilor , fiți serioși am avut o grămada de nominalizări la filmele noastre și apar din ce în ce mai bune . România prinde aripi
yellowtime2009 pe 6 martie 2011 16:32
nu neg ca din trailer nu ar parea interesant poate chiar e reusit si nici ca am avea noi romanii filme bune.dar sa fim seriosi nu numai ca nu o sa intrecem filmele straine dar nici nu o sa ajunga ele la acelasi nivel.
ioana_c pe 26 Februarie 2011 17:33
Merita vazut
Filmul foloseste clisee tipice comediilor romantice americane, dar cu personaje tipic romanesti, de actualitate. E inspirat dintr-un caz real si are cateva detalii de viata de familie interesante. E diferit de celelate filme romanesti recent aparute. Il recomand cu caldura; s-ar putea sa schimbe cate ceva in viziunea cinematografica autohtona.
oNLix pe 26 Februarie 2011 20:33
Tre` sa fie ceva de capul lui din moment ce are nota pe imdb 7.4.
Pitbull pe 02 Martie 2011 23:56
Agreabil în mod onest
"Bună! Ce faci?" - Agreabil în mod onest...
...substanţial la un nivel decent

S-a insistat mult (şi just), la colocviul ulterior conferinţei de presă din avanpremieră, asupra agitaţiei promoţionale ("buzz", conform lui Andrei Gorzo) iscate în jurul noului film românesc "Bună! Ce faci?", reputatul critic subliniind că, deşi excelent realizată în sine, o asemenea campanie poate avea uneori tocmai un efect invers, dacă e disproporţionată faţă de valoarea filmului în sine. Mihai Chirilov, pe de altă parte, a făcut o comparaţie cu alte filme româneşti din ultimii ani care vizau în mod expres, dar fără pic de har şi de profesionalism (de exemplu, "Poker" şi "Ho ho ho!"), arătând că, citez:
"Bună! Ce faci?" e un film de bun-gust; alea erau de prost-gust.
"Bună! Ce faci?" e un film bine făcut; alea erau prost făcute.
citeşte

andreea7214 pe 21 august 2011 16:31
cine puii mei citeste atata? :)))
inexistentus pe 25 august 2015 14:49
Pitbull alias Pedofilul Javrofil
IuliaMona pe 03 Martie 2011 20:19
Este un colaj de emotii si umor
Il voi vedea in aceasta saptamana, mi se pare geniala ideea, imaginea, scenariu , practic intreaga productie.
Este un film foarte bun.

freelif3 pe 04 Martie 2011 21:49
asemenea subiecte abordeaza Woody Allen in filmele lui doar ca sunt mai elaborate.
@zetsil filmele romanesti sunt premiate pe la festivale pt ca abordam subiecte de care ei sunt interesati, adica comunismul (care a fost) si saracia care e acum, subiecte care nu arata nimic frumos despre tara noastra. luam premii facandu`ne tara de "cacao". iar filme mai bune ca ale strainilor ma cam indoiesc ca vom avea, poate la sectiunea de scurt metraj. de asemenea ma cam indoiesc ca romania prinde aripi, mai ales cu asemenea filme, ne trebuie arta ca sa prindem aripi, doar ca asemenea filme nu le inteleg prea multa lume si sunt considerate prostii.
poate mai revin cu un comentariu dupa ce voi vedea filmul.

vincentvangogh pe 04 Martie 2011 23:36
ceva light de primavara
O comedie romantica cum rar mai fac romanii despre povestea unui cuplu ajunsi sa constate dupa zeci de ani de casnicie ca nu mai au nimic in comun.Isi gasesc refugiul intr-o iubire virtuala gasita intamplator pe Chat.Surpriza apare cand descopera cine era persoan...a necunoscuta din spatele chat-ului.

O comedie romaneasca frumoasa si umana despre dragoste(nu intamplator sotia citeste la inceputul filmului fragmente din Dragostea in timpul holerei) si ce fantasme mai raman din ea dupa zeci de ani de convietuire in comun.

De vazut!

mihaivarz pe 05 Martie 2011 20:26
pret bilet cinema Patria
15 ron!nu10ron cum este pretul trecut pe site.FF scump pt cinema patria.mai bine la mall!
rolandMIHAI pe 06 Martie 2011 00:09
ma dau cu barca pe uscat.......siiiiiiiiiiiiiiiiii muuuuuuuultteeee caraacteeeeereeeeee
Rock_Julie pe 07 Martie 2011 10:29
Am fost aseara la Patria sa il vad, eram curioasa. La inceput am fost putin sceptica, dar din fericire chiar a meritat. E printre putinele filme romanesti care mi-au placut. :)
marius_em pe 07 Martie 2011 14:53
Buna, ce faci? Oribil fac.
Am inteles ca ar fi prima comedie romantica romaneasca post-decembrista. Ma rog, daca prin comedie romantica se intelege You got mail + American Pie, atunci da, o fi.
Problema mea cu filmul asta e ca seamana cu un film american de duzina, in acest gen al comediei romantice. Si tocmai pentru ca seamana, il voi judeca exact asa cum s-a vrut a fi, avand etalonul filmului american de comedie romantica.
Deci, ii lipseste realismul. N-am avut niciodata impresia ca ceea ce vad pe ecran ar fi posibil oriunde in Romania, n-am relationat cu nici unul din personaje, si, mai ales, am ratat partea de comedie. Pentru genul asta ar trebui sa implice si comedie. Comicul a fost slab, rar si cliseic, deci cat se poate de previzibil. Cum imprevizibilul e un factor important al comediei, incercarea de comedie a esuat complet.
Partea de romantic are punctele sale bune, dar per total,… citeşte

DataRock pe 13 martie 2011 23:51
Relevanta explicatie. Chiar ma speriasem ca la toata lumea a placut filmu asta. Total neverosimil, de la dialoguri la interpretare de la scenografie la regie. Mi-a placut doar de fata Toni cum a jucat. Atat."Tomorrow tomarrow" cred ca o sa o preiau:-)
RodiDragu pe 11 noiembrie 2011 23:43
Doar pentru ca intre doua filme se gasesc puncte comune, nu inseamna ca sunt si acelasi lucru. Buna! Ce faci?/You've got email - trateaza subiecte diferite; Primul prezinta realitatea a doi soti care dupa 20 de ani de casnicie nu prea mai au ce sa-si spuna; datorita responsabilitatilor, grijilor si problemelor cu banii ajung sa uite de ei ca individ si ca si cuplu; incercand sa se regaseasca se intalnesc tot pe ei insisi; eliminand elementul rutina, sunt din nou curiosi sa se cunoasca, sa vorbeasca si sa se bucure de viata; You've got email este de la bun inceput un vis de adolescenta - o relatie de poveste, fara radacini in realitate. Intotdeauna mi-am dorit un film care sa prezinte un "mijloc" de relatie, nu doar un "inceput"; pentru ca in general toate inceputurile sunt foarte frumoase. Buna! Ce faci? te face sa te gandesti ce inseamna cu adevarat sa fii intr-o casnicie si cat de multe lucruri sunt necesare pentru a o intretine. In final, filmul te asigura ca cei doi inca se iubesc, desi divorteaza; pentru ca de multe ori dragostea nu e de ajuns daca nu stii sa ai grija de celalalt. Buna! Ce faci?/American Pie E adevarat, ambele filme se termina cu aceeasi poveste - el ramane cu tocilara nimfomana, dar personajul lui Vladimir este foarte haios si rupt din realitatea adolescentului roman. Eu am vazut filmul aseara de la 12 noaptea si nu m-am putut lasa de el. Desi la inceput am refuzat sa-l vizionez, dupa premiza ca este film romanesc ....
Crynick pe 19 Martie 2011 17:20
e altceva,dar e foarte bun
o comedie romantica foarte buna.anul trecut nu am avut parte de comedii care sa ne bucure foarte mult.anul asta da;Buna!Ce faci? este un film ce trebuie vazut nu doar de fanii filmelor romanesti.
nox13 pe 17 septembrie 2011 01:55
nu mi se pare ca este o comedie romantica.
mazette pe 19 Martie 2011 20:51
"esti intamplarea mea cea mai pretioasa"
De departe cel mai bine realizat film romanesc din ultima vreme.
sweetangry pe 7 iunie 2011 00:22
total de acord cu tine...este diferit...as putea spune chiar original si amuzant si cu noante realiste...:D:D
GabrielaSirbu pe 20 Martie 2011 14:54
Desi cei doi protagonisti nu sunt nici Tom Hanks si nici Meg Ryan(You've got mail), "Buna! Ce faci?" este un film agreabil care are poveste, personaje, muzica de film(bravos), imagine buna, SONOR de asemenea BUN=7 stelute
sabinalin pe 24 martie 2011 20:16
E bine ca in cinematografia romaneasca se mai face si altceva decat "Aurora", chiar daca filmul lui Puiu mi-a placut foarte mult. E loc pentru drame dar trebuie sa fie loc si pentru comedii bune.
sabinalin pe 2 august 2011 22:16
L-am vazut si eu,i-am dat 9...
SAre pe 26 Martie 2011 08:52
cel mai bun film roamanesc,deoarece imdbul i-a dat 7,4
Buna! Ce faci? – Bine! Pa! | Raluk.ro - Review-uri de filme, cafenele, ceainarii si restaurante din Bucuresti
[...] vorba ca Buna! Ce faci? e o comedie comerciala romaneasca foarte buna. Astea-s lucruri pe care nu le prea auzi. Asa ca m-am [...] citeşte
rotaruandrei pe 28 Martie 2011 11:07
Coloana sonora
Super film! Stie cineva cine interpreteaza muzica din film? Mersi
psihologu pe 04 Aprilie 2011 19:34
De exceptie...
. Buna! Ce faci? este o comedie romantica, o productieromaneasca, in regia lui Alexandru Maftei si cu un scenariu realizat de Lia Bugnar. Va recomand sa mergeti degraba la cinematograf sa il vedeti pentru ca este cu totul altceva decat se asteapta, de obicei, de la un film romanesc. Nimic trist, nimic comunist, un subiect actual.
Veti vedea o spalatorie in care personajul Gabriela isi desfasoara activitatea. Aceasta spalatorie se afla in zona George Vraca, asta daca veti avea curiozitatea sa va plimbati prin zona in care au avut loc filmarile. In ceea ce priveste scenariul, el a pornit de la o poveste reala pe care regiozorul Alexandru Maftei a gasit-o in paginile ziarului Dilema Veche.

Andru27 pe 15 Aprilie 2011 21:53
mi-a placut foarte mult acest film...imaginea este de o calitate exceptionala iar povestea foarte ok!

Cu toate ca este un film romanesc s-a ridicat unpic peste asteptarile mele!

Vroiam sa vad un film romanesc BUN! si azi am mers la cinema :)

latearazvan pe 29 Aprilie 2011 01:12
Diferit dar Exceptional ! ptr "made in romania"
Imi place . Cred ca o sa le mai dau o sansa romanilor .

Mesaj ptr pitbull . intotdeauna m plictisesti

capriorudan88 pe 03 Mai 2011 01:40
da un film chiar foarte bun in ciuda observatilor facute mai sus

da l-am vazut si da chira il recomand cu incerdere..
;)

linde-mona pe 04 Mai 2011 20:15
Foarte frumos
Chiar este cel mai bun film romanesc din ultimul timp. Am ramas placut surprinsa. Este altceva : subiectul filmului, montajul, muzica, filmarea. Superb
cetateanu pe 08 Mai 2011 13:49
In sfarsit am mai vazut si eu un bun film romanesc care are si un final pe masura..Poate nu e asa de adanc ca prea mult laudatele ''4luni,3saptamani,2 zile'' , ''Politist adjectiv'' sau ''Eu cind vreau sa fluier fluier'' dar asta nu inseamna ca nu poate fi la fel de valoros.Un film cu o poveste simpla dar foarte bine spusa cu personaje foarte bine conturate si mai ales cu o imagine si un sunet impecabil.
aayana pe 08 Mai 2011 14:53
Bunicel, bunuț
O poveste cu un subiect la modă: relațiile virtuale. Dacă mai pui și puțin adulter, câteva coincidențe și un cuplu trecut de a doua tinerețe, iese Bună! Ce faci? Comedie pe alocuri, romantic așa și așa, mai degrabă un film nostalgic ce nu crede în capacitatea unui cuplu de a rămâne împreună pentru mult timp. Poate e realitatea dură, de care toți speră să nu fie atinși. Scenele gratuite cu sex adolescentin par introduse special pentru această categorie de public. Știm cu toții că majoritatea românilor nu prea acordă credit filmelor românești iar asta e o capcană isteață și totodată ieftină de face priză. Partea bună e că încearcă să transforme totul într-o poveste cu tâlc, din care tinerii să mai rămână și cu niscai concluzii mature. Oricum, merită văzut pentru că aduce un suflu nou cinema-ului românesc.
laurentzyiu pe 16 Mai 2011 11:26
EXCEPTIONAL!!!!
Desi nu afiseaza nume sonore si nici nu a avut parte de o promovare intensa (cum a avut-o de exemplu "Ho Ho Ho", un film foarte slab de altfel), filmul reuseste sa imbine foarte frumos o poveste tragicomica, ancorata in realitatea cotidiana.
Pentru toti cei care au o parere slaba despre filmele romanesti ale ultimilor 2 decenii, credeti-ma, acesta nu face parte din acea categorie.
Dupa parerea mea, da clasa si la multe filme hollywood-iene.
In concluzie, este un film categoric de vazut, pentru cei care inca nu l-ati vazut, inca mai ruleaza la cinema!!!

Ralluccca pe 28 Mai 2011 04:17
Domnule Alexandru Maftei tot ce pot sa va spun e ca este un film exceptional chiar merita vazut:x nota 10:x
HippieSway pe 03 Iunie 2011 21:43
Download?
Stie cineva un site de unde se poate descarca filmul asta?
As vrea sa-l vad, dar, din pacate, banii sunt calculati si rezervati pentru alte cheltuieli...

Dan1948 pe 06 Iunie 2011 13:44
Film foarte bun, dacà stim ce e bun...!
Nu am mai vàzut de mult un film românesc asa bun, real, fàrà actori si actrite super-frumosi, fàrà personaje exceptionale în împrejuràri exceptionale, fàrà bàtài, fàrà personaje negative, unde existà o acctiune fàrà sà moarà nimeni, ce poate fi mai frumos ! Personajele principale din film sunt niste români obisnuiti, adevàrati români, care nu au nici un pic de ràutate în ei, au chiar si destulà moralà, dar se lasà dusi un pic de noul val de "modernism" fàrà sà stie unde ajung, vor sà iasà din aceastà monotomie, dar ca "marea majoritate a românilor", nu stiu cum sà facà si ce sà facà, dar, ei, acolo în film, sunt oameni cu bun simt, si....actioneazà în consecintà, iar societatea "actualà modernà" îi face sà ajungà în situatii ridicole vis-a-vis de "bunul lor simt", iar concluzia finalà, dacà cineva vrea sà o înteleagà e cà "nu putem… citeşte
poison4you pe 07 Iunie 2011 18:34
De ce nu?
este un film foarte bun...actori fac niste roluri remarcabile ,iar povestea mi se pare cu totul si cu totul geniala.Nimic iesit din comun si totusi sclipitoare actiune.Baiatul cuplului este cel care mentine atmosfera hazlie pe intreg filmul,in timp ce parintii acestuia dau un ton de tristete filmului.Finalul este unul deschis care lasa loc interpretarilor (din punctul meu de vedere exista sansa de o impacare).
Bebelusha2011 pe 20 Iunie 2011 14:45
Idee interesanta si unele momente bune...dar se pierde undeva pe parcurs si devine plictisitor.Mie una nu prea mi-a placut desi parerile vad k sunt mai mult pro pe aici...
cipri1020 pe 08 Iulie 2011 17:53
un film bunicel, romanesc dar in acelasi timp bunicel. spun ca e romanesc pentru ca are cateva chestii pe care nu le gasesti in orice film american, sau orice alt film. chestia cu "nu mai am credit, cred ca o sa'ti dau un bip" cred ca a fost inventata de romani, toata ziua o aud. in rest un film la care nu ai cum sa te plictisesti, placut ochiului
Alico23 pe 27 Iulie 2011 23:19
Mi s-a parut excelent, unul dintre cele mai bune filme romanesti ale ultimilor ani, emotionant, funny, surprinzator, si o idee destul de originala as zice.
sabinalin pe 02 August 2011 22:13
Intelectualul si spalatoreasa
Ce se intampla atunci cand o relatie veche de doua decenii,care s-a soldat cu casatorie si copil, incepe sa scartaie? Cum poate fi depasita plictiseala si rutina? Pana unde poti merge cand vrei sa evadezi simtind ca te sufoci in cuplu? Ce trebuie sa predomine: preocuparea de a te realiza ca persoana sau responsabilitatea fata de celalalt? La aceste intrebari, si la altele legate de ralatiile dintre barbati si femei,incearca sa ne ofere raspunsuri acest film care ne arata ca lucrurile ce par simple sunt,de cele mai multe ori,foarte complicate. Scenariul e punctul forte al filmului chiar daca premisa de la care pleaca e mai mult decat fantezista,o asemenea potrivire fiind posibila unu la un milion... Regizorul Alexandru Maftei are un debut remarcabil in lungmetraj,ramane de vazut daca va confirma pentru ca standardul pe care si l-a impus e deja inalt. Distributia aleasa e inspirata iar… citeşte
nescafe_frappe pe 05 August 2011 03:53
Ataaaaat de plictisitor....Sansa se a intalni cei 2 pe 'cel mai mare chat sexual' (parca asa i-l recomandase cineva...?) sunt efectiv nule... E atat de fals...copilu' ala ce joaca mai bine, dar si ala cu inregistrarile lui.... Slab, foarte slab! Atat de falsi unul cu altul, inteleg ca vroiau sa exprime plictiseala si monotonia, insa oamenii aia vorbeau ca niste oameni care se cunosc de 1 zi si se tem sa nu se deranjeze in vreun fel unul pe celalalt! Nu stiu daca se poate sa te porti asa dupa 20 de ani...Monotonie si lipsa de iubire nu inseamna ce se vede in film. Pierdere de timp, clar!
Laura00 pe 10 August 2011 14:30
Bun film,tema interesanta si nu prea,dar mi-a placut.Actorii principali nu au fost geniali,dar merge si-asa.
Ariana97 pe 17 August 2011 00:11
Absolut aiureaaaaaa. Fara suparare, filmele romanesti sunt GROAZNICE !!!
nox13 pe 17 Septembrie 2011 01:56
mie mi-a placut. e diferit de filmele cu care suntem obisnuiti si abordeaza o tema actuala.
cred ca in film ar trebui sa vedem mai mult decat partile amuzante.

"-Buna! ce faci?"
"-Bine. tu?"
"-Navighez"
"-Esti marinar?"

xerses pe 17 Septembrie 2011 18:26
Un film romanesc bun.Mi-am tot codit daca sa-l vad sa nu...L-am vazut si nu regret, pentru ca intr-adevar e diferit fata de filmele romanesti pe care le tot vazusem dupa '89.
goldenleaves pe 19 Septembrie 2011 09:24
Mi-a placut mult ingenios realizat umorul bine dozat cu momentele triste...te trece prin multe emotii si te lasa la final cu o intrebare...
FlorinMovieFreak pe 22 Septembrie 2011 09:48
O bijuterie plina de sentimente .. am ras .. am lacrimat .. superba muzica ..

Cheers !

Marginal pe 02 Octombrie 2011 18:45
Merita vazut!
O comedie romantica autohtona nu apare prea des. Aceasta este o placuta surpriza, fata de ce ma asteptam sa vad. Dincolo de momente comice, filmul are totusi probleme cu verosimiliatea ...prea American Pie (cauta sa socheze excesiv prin accentul pe sexual) ceea ce face nenatural si superficial firul narativ construit pe drama cuplului casatorit. Probabil ca dolescentii vor aprecia cel mai mult acest film insa cinefilii care au peste 35 ani vor fi nemultumiti de modul cum este abordata drama cuplului. Este un inceput bun pentru o cinematografie slabuta in zona comediei romantica insa sper in aparitia unor filme viitoare de o calitate mai buna.
t_maftei pe 04 Octombrie 2011 22:24
rar am ocazia de-a privi un film romanesc deoarece nu am simtit o atractie, le caracterizam ca si cum ar fi plictisitoare , dar acest film a fost incredibil ,sa speram ca in continuare se vor produce astfel de filme cu un scenariu extraordinar o poveste inspirata din viata cotidiana si cu o distributie extraordinara . Bravo!
svmoinesti pe 09 Octombrie 2011 20:25
N-am titlu
Pitbull zice: " replicile Liei Bugnar sunt excelent scrise" Dimpotriva, imi par replici scrise de o persoana care nu doar ca nu intelege lumea chat-ului (o lume aparuta de cel putin 10 ani) dar are si aroganta de a si-o imagina intr-un fel care nu are nicio legatura cu realitatea. Scenariu ireal...
EddyVsc pe 09 Octombrie 2011 21:47
De ce incercam sa arata ceea ce nu suntem ?
Un film romanesc destul de bun, comic captivant, dar te lasa cu gura amara felul in care incecam sa aratam ceea ce nu suntem....veioze stil american, broaste de usi stil american arata tot ce ar trebui sa fie mai bun pe cand este din ce in ce mai praf ! Era mult mai bun daca era cum ar trebuie sa fie romania un hotel normal o casa normal totul ROMANESC nu trebuia sa copiem stilul aceasta !!!!!!!!!!!
mihaela20 pe 17 martie 2012 20:06
pentru ca trebuie sa progresam,s-au facut sapte sute de milioane de filme pur romanesti!!!ar fi cazul sa trecem peste...daca tu vrei poti sa ramane cu veioza ta de la revolutie in sufragerie o suta de ani de akum,inainte...altii oamenii prefera sa mearga mai departe!!!!