Păreri Benny & Joon

(1993)

Benny și Joon

marta.b pe 05 Aprilie 2010 00:46
fermecatorul Johnny
Pe Johnny Depp il prind de minune rolurile de ciudati, pe care le joaca magistral, cu o naturalete si-un firesc de admirat. Pe langa faptul ca arata neschimbat de ani de zile, mi se pare genul de om (actor), care transforma in aur orice (rol) atinge(joaca). :) E fermecator!
alexandra m pe 29 Iulie 2006 00:17
cred ca este cea mai frumoas film in care el este protagonistul unei dragoste trasnite(chear ca este cel mai sexi barbat de la hollywood)
Deceoare pe 1 noiembrie 2014 02:30
Daca as fi fost profesoara ta de Limba Romana te-as fi lasat repetenta . Exemple : "cea mai frumos film" , "protagonistul unei dragoste" , "chear ca este" . Cel mai frumos film . Protagonistul unei povesti de dragoste . Chiar ca este .
Psychoprincess pe 18 Aprilie 2010 13:48
Doamne nu pot sa cred ca la filmul asta am plans foarte mult....si asta penrtu ca nu a fost nimic tragic.....in fine Depp a jucat foarte bine..ca de fiecare data si m-a facut sa cred ca nu degeaba il iubesc atat d emult...
cezarika21 pe 18 Aprilie 2015 10:08
O interpretare genială a lui Johnny Depp
Comedie dulce-amară despre grija unui frate pentru sora sa schizofrenică, ”Benny & Joon” impresionează publicul nu atât prin povestea emoționantă, dar nerealistă pe care o prezintă, cât mai ales prin interpretarea genială a lui Johnny Depp. Specializat în portretizarea a tot felul de trăsniți, marele actor american își dovedește aici talentul comic incomensurabil, imitându-i într-un stil inegalabil pe marii comici ai filmului mut american: Charlie Chaplin și Buster Keaton.

Povestea de dragoste absurdă, aproape suprarealistă, care se înfiripă treptat între Sam și Joon pune în umbră problemele serioase ale lui Benny precum conflictul sufletesc între nevoia de a-și trăi propria viață și grija pentru sora sa, incapabilă să se descurce singură. Realismul magic al prezenței ciudate a lui Sam (personajul interpretat de Johnny Depp) schimbă… citeşte

Iamsaved pe 17 August 2010 20:31
Very cute
Unul dintre cele mai dragute filme pe care le-am vazut,in ciuda bolii fetei desigur.Actorii sunt foarte buni iar povestea este asa de draguta si neobisnuita,asta este un film exact pe gustul meu.
Haritar pe 19 Aprilie 2010 19:59
Bunicel dar parca-i lipsește ceva.Oricum Johnny Depp și-a făcut treaba remarcabil,după părerea mea.
DragonMaster pe 18 Februarie 2013 12:22
Este comic,dramatic si romantic
Despre putine filme pot spune ca se incadreaza perfect in cele 3 genuri si acest film este unul din ele.Are o distributie buna iar cel mai mult mi-a placut Johnny Depp care a jucat excelent si a fost nominalizat la Globul de Aur pentru cel mai bun actor (comedie/muzical). Este un film pe care il recomand tuturor si va asigur ca nu veti regreta iar nota oferita este 8.
liviusmith pe 12 Iunie 2010 22:42
super tare
desi nu prea ma omor dupa filme romantice...povestea e superba ..iar johnny joaca perfect rolul! Superb!Am ras pe la 3..4 dimineatza de numai puteam cand l-am vazut!:D clar..Este ..unul dintre cele mai bune filme ale sale!recomand!:)
Rose pe 15 Aprilie 2010 16:07
Un film de dragoste deosebit, Johnny Depp face un rol de zile mari, pentru care ar fi meritat nu doar o nominalizare, ci chiar "Globul de Aur".
xerses pe 29 Iunie 2022 08:22
Chiar imi pare rau ca l-am descoperit atat de tarziu. Este un film extrem de bine realizat, iar actorii sunt senzationali in rolurile pe care le fac.
VanHelssing pe 09 Mai 2020 13:18
Probabil că andystarx admiră filmul de acțiune!
lito pe 02 Martie 2019 11:57
excelent
Johnny Depp excelent, distributia , scenariu si regie de 10 stele, dar ce impresioneaza este prestatia lui Aidan Quinn si a Mary-ei Stuart Masterson . Personal pana la acest film nu l-am placut absolut deloc pe Aidan, care aici este impecabil . In rest,nimic de adaugat in plus fata de recenziile deja facute . Film obligatoriu de vazut
Iulidesprefilme pe 28 Iulie 2013 11:04
Un film emoţionant, în care Johnny Depp, la cei 20 de ani, îi imită bine pe Chaplin şi Keaton...
GRaf pe 04 Noiembrie 2012 10:58
So sweet
E un film foarte dragut. Eu initial am vrut sa.l vad doar pt ca e cu Johnny , apoi pe parcurs a inceput sa.mi placa :x . Dar i.am dat 9 pentru ca sfarsitul nu e atat de emotionant pe cat as fi crezut . In rest e adorabil ! :) merita vazut .
andystarx pe 16 Februarie 2017 14:46
Un film slab fara nici o noima,aproape ! Foarte plictisitor,nu este nici macar comedie,cred ca este unul din cele mai slabe filme ale lui Depp !
MNarcis pe 22 Februarie 2013 12:18
Un film cu o poveste de dragoste de exceptie, ''iesita din tipare''. Filmul este bun, captivant, amuzant iar Johnny Depp face un rol de exceptie.............merita vazut!
deadlord pe 02 Septembrie 2012 19:45
O comedie foarte buna. Johnny Depp joaca foarte bine. Scenariul este bun. Regia demn de respectat.
myncos pe 02 August 2011 15:05
un rol care se potriveste foarte bine lui johnny depp , cred k este unul dintre filmele in care johnny depp isi arate talentul sau extraordinar.
JasonVorhees pe 25 Septembrie 2010 01:32
Un film bun prin simplul fapt ca este diferit fata de povestile comune de dragoste.......iar un actor care sa interpreteze mai bine rolul lui Sam, decat Depp, nu cred ca se poate :)
someone_who_dares pe 26 Septembrie 2010 12:39
Un film foarte bun, foarte impresionant.... Actorii joaca impecabil... Nu credeam ca am sa-l vad pe Leonardo Di Caprio intr-un rol atat de bun, iar Johnny Depp e fantastic ca intotdeauna !! :)
someone_who_dares pe 26 septembrie 2010 12:40
scuze, l-am incurcat cu what`s eating gilbert grape :)) le-am vazut pe amandoua unu dupa altu :))).... scuze ... oricum, johnny depp joaca super in rolul lui de traznit !! =)):D