Păreri Batman Begins

(2005)

Batman - Începuturi

pssst pe 19 Mai 2004 13:29
Leam vazut pe toate celelalte
Dar asta sper sa fie misto ca celelalte.
si de ce lau bagat pe christian bale
mai bun era mickael keaton.
deci trebuie sa astept sa incepa filmul asta 5 cred.
Batman Begins

Gil pe 05 Septembrie 2004 22:34
Sunt curios ce o sa faca cu Batmobilul 4x4. Daca il scot pe Batman din oras inseamna ca sunt niste fraieri nemaivazuti.
Andreea C pe 20 Martie 2005 20:05
Astept cu interes acest film! Se anunta, din ce am vazut, a fi un film mai altfel decat celelalte! Cine stie, poate total altfel! Sa moara de ciuda toate celelalte 4!
Gil pe 02 Iunie 2005 13:28
Trailer: http://www.pocketmovies.net/detail_341.html

nu pot sa cred ca in sfarsit fac un Batman asa cum trebuie nu film de umplutura!

Gil pe 04 Iunie 2005 21:06

Trailerul.
In sfarsit pare sa fie un Batman facut cum trebuie!

anna pe 08 Iunie 2005 15:28
DE Nolan am vazut Memento si Insomnia... very different d Batman. sunt curioasa ce-o sa faca Bale in rolul lui Wayne, dupa clericul Preston din Equilibrium. Adik, e in acelasi registru, d tip aparent dur, fara sentimente. Sunt curioasa, Liam Neeson o sa apara pe-acolo cu o sabie laser?
:-))) Whatever, numai sa nu fie k The League sau Catwoman...
PS: sunt singura careia-i place Tim Burton????

Coman Marius pe 21 Iunie 2005 09:36
Le-am vazut si pe celelalte si mi se pareau filme pentru copii sper ca acest film sa fie altcumva daca a reusit sa ii inebuneasca pe Americani.
roXena pe 28 Iunie 2005 16:22
Sper sa fie misto!mai ales k am pretentii de la iubita lui Tom Cruise.Din cate am vazut Katie e o fata de treaba si se iubesc f. mult. Let's c it!
Mazilu Roxana pe 28 Iunie 2005 16:32
Orice s-ar spune BATMAN RETURNS ramane pana acum cel mai bun film din serie. Asta i se datoreaza si lui Tim Burton dar si actorilor si nu in ultimul rand scenariului foarte bun. Poate ca Batman Begins va fi macar la fel de bine gandit ca B.RETURNS. sper sa fie asa si ma bazez mai mult pe acorii care apar aici, Bale, Freeman, Caine, Neeson dar bineinteles, mai putin pe Katie Holmes. Dar, cine stie?
Mosor Vlad pe 05 Iulie 2005 18:31
Am vazut filmul si pot sa spun ca este cel mai bun film batman pe care l-am vazut.
Ce mi-a placut la film a fost atmosfera intunecata din film,defapt asta il caracterizeaza pe batman intunericul, nu ca in batmanu unde a jucat George Clooney, unde erau la lumini peste tot si costumul lui ziceai ca este ActionMan. In Batman Begins cred ca a reusit cel ma bine sa il redea pe batman asa cum este el sumbru si misterios.

SICA pe 05 Iulie 2005 20:08
In sfarsit un film facut cum trebuie.Cel mai bun din serie fara indoiala.Are de toate:actiune, dramatism,umor si o poveste bine gandita.Merita sa-l vedeti.Nu-mi vine sa cred ca au gasit in sfarsit un actor potrivit pt rolul lui Batman.Dupa mine candideaza la filmul anului si am auzit ca ni se pregateste un sequel.Super tare!!
Victoras de la pe 09 Iulie 2005 19:59
Excelent filmul. Dupa parerea mea cel mai bun film de actiune al anului... pana acum. In sfarsit un film in care s-a meritat fiecare banut investit.

Atmosfera aduce aminte de primele doua filme din seria Batman (doar ca pe atunci nu aveau posibilitatea cred sa realizeze ceva atat de spectaculos). Dar mai mult decat in acele filme, atmosfera de aici se aseamana cu cea din DarkCity (cum era de astptat) si dupa parerea mea si cu cea din Spawn (desenele, nu filmul... filmul a fost nasol).

Pentru cei care cred ca e un fel de Spiderman, Daredevil sau Elektra... se inseala. Asta poate si deoarece nu si-au mai pus amprenta cei de la MARVEL ci alta firma de productie de benzi desenate (imi scapa acum numele)

Povestea... super originala, fara chestii stupizi, cu happy ending NORMAL nu ca in War of the Worlds.

Distributia, iar nimic de… citeşte

POOL pe 12 Iulie 2005 15:28
victorash ori confunzi filmul, ori l-ai vazut la radio, ori esti prea mic sa vb de un film!
ps: o mare porcarie k shi precedentele!

Hatti pe 13 Iulie 2005 06:50
Dupa primele 2 filme care au fost f. bune, dar cu scenarii fanteziste si rupte de realitate (era mai importanta atmosfera creata decat credibilitatea), si ultimele 2 despre care nici nu discut ca nu are rost, Nolan a luat o decizia de a-l plasa pe Batman in realitate. Rezultatul: un film extraordinar, diferit de toate cele de pana acum. Distributia de invidiat, toti actorii joaca excelent, mai ales Bale care dupe parerea mea il eclipseaza chiar si pe Keaton. Mergeti sa il vedeti la cinema daca puteti pt ca merita.
Victoras de la pe 13 Iulie 2005 10:25
si probabil acum te crezi si smecher ca ai zis chestia aia.
The Game pe 13 Iulie 2005 17:35
Dupa cate am citit si am vazut pare promitator.Astept de mult un film cu Batman care sa fie facut exact cum trebuie.In legatura cu tine POOL te crezi mare macho ca sa nu te mai uiti la filme inspirate din benzi desenate?Ti-a crescut si tie paru' pe piept si faci pe smekeru pe aici cu glumele tale de santier.Du-te mah acasa prietene!!!
wellington pe 16 Iulie 2005 00:15
de departe, batmanul meu preferat e acesta. in sfarshit un supererou care nu e sanatos la cap! in sfarshi se explica dubla personalitate shi toata tehnologia pe care o satapaneshte.
nolan mi-a placut mult ca specialist al pshihozei in insomnia shi memento, asha ca shtiam ca nu ma va dezamagi. iata un batman initziat in arte martziale de o liga fantasmagorica, un gotham transformat in ospiciu... pare un breugel postmodern (!).
atmosfera e halucinanata, iar c. bale este rupt din ea. katie holmes, corectzica shi fara personalitate... michael caine shi morgan freeman, bestiali! liam neeson ce-i drept, mi-a parut un soi de jedi care s-a ratacit de partea raului, din alta serie. shi cu aceasta ocazie, remarc ca dupa doi batmani glorioshi ai lui tim burton, doi destul de coloratzi shi intr-un stil odios mie (Joel Schumacher; nici nu vreau sa-mi amintesc de Batman & Robin), seria… citeşte

Logan29 pe 16 Iulie 2005 11:39
Eu sunt un fan al acestui personaj(am 30 de ani credeti?:))..de la primul film am ramas cu cu o impresie fff placuta la al doilea era deja mai multa actiune,al treilea deja nu-mi venea sa cred,al patrulea slab rauu dar interesant pot zice..insa asta ultimul mi sa facut pielea gaina,de altfel ma uitam si nu-mi venea sa cred ca eun film cu batman...parca vedeam un james bond...cand a zis "Eu sunt Batman" parca era o alta replica....parca nu se potrivea, super bine facut un story f bun actiune la greu iar costumul superb sa nu mai zic de masina...deci intrun cuvant delicios!!!
nutu catalin pe 17 Iulie 2005 02:43
Batman.......Batman Begins,dupa ce am vazut filmul,inainte sa vad filmul eram nerabdator sa vad inceputul lui batman,dar sa zic mai departe,am ramas statueta,mi s-a parut a fi un film cu o atmosfera ciudata,actorrii la unii chiar nu li se potrivea dar lui batman noul actor e foarte bun,povestea e buna,coloana sonora bunicica,dar ceea ce vreau sa zic ca e bun filmul dar serios mai trebuia lucrat dar fata de celalate e FOARTE BUN.

FILMUL E BUN DAR SE PUTEA MAI MULT DC COMICS
PRECUM MARVEL LA SPIDERMAN 2 A ARATAT CA SE POATE CHIAR SI EL A AVUT ESEC CU HULK DAR PE BUNE SE PUTEA MAI MULT

eli virlan pe 17 Iulie 2005 13:49
ce-ati facut cu Batmobilul????? Un 4x4? Asta e bataie de joc!!! Totally outrageous! Si Katie Holmes? Alt gunoi n-ati gasit? Daca luau un, scuze, "o" gunoiera de pe starda, tot dadea mai multa clasa personajului! Ea a stricat tot filmul!! Si chiar pacat, chiar voiam sa-l vad pe asta!
alin pe 18 Iulie 2005 12:57
Katie Holmes e dragutza dar filmul e chiar bun! Poate la coloana sonora mai trebuia lucrat. Merita vazut!
nicole pe 03 August 2005 16:43
un film foarte bun pot sa zic...Christian Bale a jucat foarte bine k si Liam Neeson la fel...pacat k au bagat-o pe Katie Holmes care, parerea mea, a jucat foarte prost.Ea nu-i de filme de actiune...ar fi trebuit sa se gandeask la alta actrita...kt despre actiune...foarte buna..nimic de comentat...ce nu mi-a placut prea mult a fost batmobilul...no way...parca era un tanc ceea ce lui Batman nu i se potriveste deloc...in rest un film de 5 stele..din parte mea :P
Danny pe 13 August 2005 16:28
Da, un Batman reusit, fiecare nume mare joaca sclipitor, cele cateva secvente "umoristice" din film sunt compensate de incercarea lui Nolan de a da un ton de realism acestui personaj de poveste. Si reuseste. Un film peste asteptari.
filip alex pe 17 August 2005 23:07
Povestea este super marfa,este chiar un film putin educativ,merita vazut si sper sa aibe succes ca merita
Geanina Bennett pe 06 Septembrie 2005 21:29
Este un film bun, avand in vedere ca mie mi-a plcut seria "Batman". Il recomand.
claudiu iulian pe 15 Septembrie 2005 23:01
de departe cel mai bun film din serie. sterge impresia proasta ramasa in urma ultimelor doua filme. faptul k a fost folosit Chicago drept loc de filmare a dat o tenta de veridicitate. ma saturasem de imaginile cu Gotham City care parca erau din desene animate, nefiind demne de un film cu pretentii.
$hu&$hu pe 16 Septembrie 2005 18:29
E un film ,,foarte tare frate'' si sper sa-l am pe calc in curand , dar am eu o problema cu Cristian ,,BALE'' asta , imi placea mai mult de celalalt.
crissy pe 09 Octombrie 2005 16:41
nu ma intind prea mult la vb ca is grabita...dar este un film de 11 stele si de mai multe si Christrian Bale il joaca maret ata pe batman cat si pe bruce wayne...merita vazut...check out Masinistul sau American Psycho sau equilibrium tu ala din succeava...tare complicat nume ai:)))
si ziceai ca celalat actor rea mai bun ca Bale ..George Clooney???/no shit?/??...mai bun pe dracu...Keaton si Bale sunt cei mai buni care sa ii interpreteze pe Batmn si Wayne...parca mai bine Bale

Matrix pe 15 Noiembrie 2005 13:26
Mi-a placut ca poveste si interpretare (distributia e de nota 10) dar ca atmosfera e departe de primele doua realizate de Tim Burton (urmatoarele doua nici nu intra in discutie).
Lasa impresia de film de sine statator, nu se leaga deloc bine cu Batman si chiar e un pic ambigu in povestea cu moartea parintilor.
Tehnologia e prea avansata, decorurile prea futuriste, zborurile prea perfecte iar coloana sonora nu mi s-a parut chiar foarte potrivita.
Dar oricum merita sa fie vazut.

david pe 04 Decembrie 2006 14:10
da intradevar acest film betmam bagins este mult mai reusit decat precedentele filme despre BATMAN si mult mai real,dar am o intrebare de ce nu l-au ales oare pe MICHEL KEATON,cred ca era mult mai potrivit decat CRISTIAN BALE pentru ultima poveste betmen
escape pe 15 Decembrie 2006 12:23
sal....betmen nu e un film rau dar nu imi place la el ca tot se sepeta povetea .....mama tata shi e facut mai la intuneric nah...e un film cam de 3 stele mai mult nu i dau ca nu face ........as vrea sa faca betmen contunuarea ar fi fain dar nah....
fanul pe 19 Decembrie 2006 09:57
de ce iti dai cu parerea despre filme ba escape daca nici macar nu sti ce inseamna BETMEN dark shi ce spui ca fm este facut la intuneric bine ma ai putina dreptate in privinta asta si sa spun de ce bai copille pai el ba este un luptator al nopti si mai ales face parte din el copile si nu este facut fm chiar intuneric cum ai zis tu .daca tu vezi intuneric asta nu inseamna ca fm este facut shi el in intregime la int pentru ca eu am vazutt fm shi nu era la intuneric ba cum zici tu in totalitate))))) poate lai luat de pe net ba de asta vede int))) trebuia sal vezi pe net asa nu vedea int ))shi asa ca nu mai da cu parerea despre fm asta sa rade shi copiii bai fratioare paa))))
cristian pe 19 Decembrie 2006 10:43
asa cum a spus si fanul bai escape nuti mai da cu parerea despre betmen ca nici macar nu sti ce poveste de mil este si vrei sa spui ca in fiecare fm despre BETMEN tot se repeta istoria cu parintii lui auzi cum e posibil asa cevaa bai esti nebooon)))))))))) ia auzi ba tu ai vazut toate fm cu bet nu sg ca nu ca doar nu ai mai fi scris asa nu..........)))) ei au ffacut ultimul betmen begins si repetand istoria din primul bet penrtu ca fm ala este vechi. in spider-man cum se repeta bai ))) aici da poti sa spui ca se repeta in intregime povestea can ala din 1970 nu mai retin exact cand a fost turnat dar stiu ca a fost in anii 70 fm ala pentru copiii))))))) da aici se repeta in intregime dupa ala vechi cand se lupta el cu sp verde sin asta nou din 2002 tot cu el de lupta )))))spre deosebire de betmen begins fm asta nu se repeta dupa cel din 1989 doar cu par.lui dar spiderman din 2002 se repeta… citeşte
escape pe 21 Decembrie 2006 20:03
auzi ba fanu :))) ce nume stiu ca esti in lumea desenilor dar asta e film betmen :))))) lasam fratioare nu vezi ca e de copiii ce tot se repede povestea mama tata ... bla bla ce face de 10 ori betmen shi e vorba de mama tata ca murit .....da mai ai gusturi bune ma bucur ca iti palce::)))
armondo pe 21 Decembrie 2006 20:13
asa cun zice shu escape e un film de copi sub 12 ani spiderman e un film de 5 stele numai zic x-men dr betman ce mai film e shi asta lasatima ....ca na duc::))) uitativa baieti shi voi la alte filme care merita va uitati la betman se uita numai copii zamntuiti sti:))) batman sf curat cica sunt 10 lanterne pe el noaptea shi dintr-o data se face invizibil :)) eu ma cem:))am vazut doar cateva secvente shi nu vreau sa ma uit ca e de nimik uitativa voi :) reveniti cu picioarele pe pamant fiti mai realisti:))) bafta dar de ce are asa putina lume la parea ta :))) da e un film bun am uitat de o stea :))scuzatima
VIBERS pe 30 iulie 2014 03:06
Ori ai scris intentionat asa ori ai vreo problema cu cratima.
fanul pe 22 Decembrie 2006 15:51
auzi ba escape numai spune la parerea cu bet despre spiderman cai strici reputatia ba baiatule cu fm ala despre copiii de la 4 la 12 ani uitate tu ba la spidrman cum se bate cu spiridusul cu bostani dr caracatita si sami mai spui tu ca eu nu stiu)))) auzi la el spiderman nu este de copii))) in viata mea nu am auzit mai mare prostie decat asta))auzi ma cati ani ai 12 11))) date cu lumea ma revino in lumea noastra mai lasa panzele bostani si cataratu pe ziduri))))) copile apropo stii cati copii au venit cand a fost sp 2 la cinematograf cu sutele )))in schimb la betmen begins salile erau pline numai de adulti ba rar vedeai cate un copil))) acolo a venit numai staruri cruise jim charrey si multi altii))
escape pe 23 Decembrie 2006 18:27
da mey:P ai dreptate ;))) asa cum zice shi armando e un film de nimik:D nu zic shi spiderman e de copi adulti dar e mai interesanta povestea:P asa ca bet..e de nimik apropo revina cu picioarele pa pamant mai lasa copaci :))) asa cum a zis armando ce asa putina llume a da am uitat e un film bun:))) auzi fanu nu cumva ai visat ca vey devi betmen?:)))
bale pe 24 Decembrie 2006 11:35
da este un fm reusit si mult mai real decat precendentele mie mia placut mult avand in vedere ca sunt un fan betmen am 23 ani ma credeti))
dutu pe 24 Decembrie 2006 11:39
misto fm si cristian bale asta....la jucat bine pe bruce wain cat si pe lengedarul betmen))
alin pe 24 Decembrie 2006 11:46
reusit fm facut iar betnobilul asta nou al lui ma luat prin surprindere cand lam vazut in fm pentru ca ma asteptam sa fie vechiul betmibil betmen dar oricum si cu acest betmobil betmen sa sescurcat excelent
gabi pe 28 Decembrie 2006 22:52
nu o sa ma pronunt in favoarea nici unuia din doua filme ce fac obiectul acestei "dispute". De ce? Pentru ca si unul si altul sunt sustinute de doua persoane straine de notiunile de ortografie si al caror nivel de inteligenta, sau, hai sa nu ma pronunt asupra a ceea ce nu pot sti cu certitudine, dar a caror saracime spirituala este strigatoare la cer.
Atat Spiderman cat si batman sunt doua filmulete ce au beneficiat de un buget important, dar, din pacate, regia, si mai ales scenografia sunt demne de o cauza mai buna. Ambele mi s-au parut o pierdere de timp. Cel putin nu am iesit din sala dupa 20 deminute cum mi s-a intamplat la King-Kong (2005). Concluzie: doua filme execrabile, ce nu pot fi considerate drept bune decat de persoane asemeni celor doi moldoveni. Atentie, moldoveni nu este folosit aici in sens peiorativ.

Naum pe 31 Decembrie 2006 10:46
ii cel mai bun film realizat din seria batman...si Bale joaca f bine deci merita vazut...dar si celelante filme cu Bale:P
bruce pe 31 Decembrie 2006 14:27
foarte misto fm si mult mai.... decat precendentele))
zell pe 02 Ianuarie 2007 15:31
un film exccelent daca ne uitam la celelalte filme despre batman.
bravo distributiei bravo muzici care o are in doua uvinte cinci stele

pasca dan pe 03 Ianuarie 2007 16:52
pe ce sit pot gasi desene si jocuri doar cu batman?pentru ca el este preferatul meu super erou si sunt fanul lui nr1 aaaa si filme cu el dar toate desenele, jocurile si filmele sa fie pe gratis. mersi ceau.
escape pe 04 Ianuarie 2007 12:04
:)))specealistu ai dreptate mey....nus cine sti filmul batman spiderman am zis shi yo la vrajeala:))) cel mai bun film care mi`a plact a fost gladiator la sf...x-men:)) am baza in tine in chilimele moldoveanule:)))
maretul pe 05 Ianuarie 2007 16:00
da bai wain ai dreptate acedt fm este mult mai real decat celelalte
vali pe 05 Ianuarie 2007 16:03
un fm reusit la roate domeniile coloana sonora imagine sa misto
lee pe 06 Ianuarie 2007 20:59
asa cum ai spus crissy cel mai bine lau interpretat pe batman bale si keaton iar clooney navea nicio treaba cu batman si nici nu i se sta imbracat in costumul de batman spre deosebire de bale care i se potrivea costumul de batman))
alex digevo pe 15 Ianuarie 2007 12:07
un fm cool))