Păreri Atlantis: The Lost Empire

(2001)

Atlantida: Imperiul dispărut

Patricia pe 07 Februarie 2007 22:07
Inca este unul din filmele mele preferate... chiar dak au trecu 6 ani d cand l-am vazut ultima oara... este un film de care inca imi amintesc cu drag, un film care mi-a captivat atentia... atunci si acum :)
pssst pe 25 August 2003 15:16
as dori sa ma limitez in comentariul acestui excelent film de desene animate la o mentiune:

cit de profunda este legatura dpdv al scenariului cu filmul stargate, film deosebit de interesant si anume sub urmatoarele aspecte:

1. tema savantului genial dar neinteles, care este ajutat de unde se astepta mai putin, care dovedeste o energie si un curaj deosebite pentru un soarece de biblioteca, salvind pin ala urma civilizatia pasnica si binevoitaoare pusa in pericol de alta mai putin binevoitoare;

2. tema tradatorilor democratiei care incearca sa foloseasca orice descoperire in scop distructiv sau in interes personal.

3. tema deja atit de uzata a relatiei de dragoste care se creaza cu prilejul trecerii unui barbat i a unei femei prin intimplari extraordinare, inclusiv nobila salvare a femeii de catre neinfricatul barbat.

citeşte

Cristi Weed pe 11 Mai 2008 20:07
Inca o animatie extraordinara :( care nici macar nu a fost nominalizata la oscar .... eh ! Cik gusturile nu se dicuta !
Meownes pe 31 August 2019 23:30
Primul
Primul meu film văzut la Cinema, apărut în 2001 și văzut tot în același an mulțumită doamnei învățătoare. Eram în clasa I....
Matzulicius pe 26 Aprilie 2010 22:18
Unul dintre desenele mele preferate..decor minunat.
Rallu..Danielle pe 15 Iulie 2014 13:08
Este o animatie exceptionala(doar este facuta de Disney). Imi place foarte mult povestea aventurii in care se afla personajele, acestia dorind sa gaseasca Atlantida,imperiul disparut. Un film captivant pentru toate varstele. Nota 10.
claudiu-daniel-lugoj pe 25 Iunie 2009 17:49
claudiu-daniel lugoj
o animatie super reusita cu niste peisaje uimitoare si cu o poveste superba.
mu_zz_i pe 16 Ianuarie 2007 17:51
Foarte bun film de animatie. Chiar am ramas surprins. Eu l-am vazut pe HBO dublat in romana (cea ce se intampla rar la noi ). Are o poveste captivanta ce te tine in fata ecranului si o atmosfera aparte.
AS-ANA pe 12 Martie 2010 22:57
primu film vazut la cinema
prima oara cand am mers la cinema cand aveam 9 ani la holiude multiplex bucuresti mall abia se deschisese sau de 2 ani..nu mai stiu...eram mica si mia placut ;)
ciobotaru pe 27 Noiembrie 2009 01:43
creca primu film disney la care am strambat putin nasu ,
Maire pe 06 Septembrie 2015 23:57
Beans, bacon, whisky and lard.
Mereu mi s-a părut unul dintre cele mai subapreciate filme Disney.
Recunosc sunt subiectivă, Atlantida: Imperiul dispărut este filmul meu Disney favorit.
Totul de la poveste, animație și personaje este superb și îl recomand cu toată inima.
Are tot ce este necesar pentru a capta atenția. Un adevărat film de aventură și fantezie! Seamănă cu Indiana Jones și căutătorii arcei pierdute și Avatar, dar este o animație unică. Love it!

Verdict: All-Time-Classic

poison4you pe 25 Aprilie 2011 20:00
este una din animatiile mele favorite....vazut de cel putin 3 ori
danymury pe 18 Martie 2011 18:51
Welcome to Atlantis
sincer mie unu mi-a placut foarte mult animatia, actiune, poveste, foarte frumos
legolas05 pe 05 Martie 2011 19:03
o animatie foarte buna.....mia placut...mam uitat de vreo 3 ori si inca o sa ma mai uit...nota 10
vicecity8 pe 02 Februarie 2011 13:09
super mijto filmu l-am vazut la cinema apoi l-am vazut si acasa pe DVD. Mi-a placut foarte mult
chiba_florin pe 22 Ianuarie 2011 17:15
O capodopera
O adevarata capodopera
surprinzator de incitant
obligatoriu de vazut

edinaa pe 22 Noiembrie 2010 16:34
un film de nota 10
Un film de animatie de exceptie care merita vazut indiferent de varsta. Si merita si revazut
superdepeche pe 06 Noiembrie 2010 06:49
fabulos
asa mi s-a parut prima oara cand l-am vazut.
decoruri,culori,totul
cred ca l-am vazut de vreo 10 ori

Marocico pe 20 Octombrie 2010 16:03
frumoase desene animate imi place.....................
IchigoWolf pe 08 Octombrie 2010 16:36
Mi-a placut foarte mult.Lam vazut de cateva ori,este dat pe Disney(dublat,bineinteles,ceea ce opiniei mele,il face mai neatractiv,dar nah).Sunt foarte atasata de ideea Atlantidei(adica imi place mult),si desigur ca mam uitat la acest film.Am fost putintel surprinsa sa vad ca desi este pe Disney,si este facut mai pentru copii,totusi are anumite idei...putin "complexe" pe acolo :).Si ideea cristalelor,energia luata a vechilor conducatori ai Atlantidei care au protejato de mii de ani,chiar si dupa ce sau autodistrus...Drama printesei a carei mama a fost luata de mica de catre uriasa "energie vie",etc etc....Eh.pur si simplu,mi s-a parut superb,RECOMAND!
danutza012694 pe 01 Septembrie 2010 15:09
hmm tema destul de interesanta dar uneori devenise plictisitor .....dar dragutzel
Mihai2508 pe 30 Iunie 2010 19:29
O adevarata capodopera, un film care mie mi-a placut foarte mult si il recomand tuturor, povestea este una folosita si refolosita in multe alte filme, dar in aceasta animatie, este redata intr-un mod care te atrage, si ramai cu amintirea acestui film, muuult timp dupa ce l-ai vizionat.
Animalutz10 pe 15 Mai 2010 23:32
L-am vazut pe Disney Channel dar a fost un SHIT dublat in romana!Caut de downloadat versiunea originala!
Dark_werewolf13 pe 29 Mai 2014 11:23
mult prea faine filmul
un fel de stargate scurtat la un sungur film de animatie
imi place teoria, imi place ideea

cosmin_kedii pe 09 Septembrie 2013 09:14
Un alt desen animat mare de la Disney Studio . În general , filmele de la Disney întotdeauna mi- a plăcut , m-au lovit cu stralucirea si amabilitatea lor
deadlord pe 09 Septembrie 2012 20:16
Este o animatie foarte reusita si foarte interesanta.
teddybearpictures pe 10 Aprilie 2012 12:08
Sa zicem.....
Mi-a placut. L-am vazut prima data la Prima Tv. Este un film destul de bun, dar nu chiar asa. Daca era facut in format 3-d......... defapt ii sta mai bine asa.
puffulette pe 11 Ianuarie 2012 01:57
Un desen animat chiar dragut, mi-a placut, te binedispune
alex_il_fenomeno pe 29 Octombrie 2011 11:26
o animatie excelenta , in care romantismul si dramatismul s-au imbinat nemaipomenit de bine cu aventura , avand in vedere ca avem de-a face cu un film de animatie . insa aceasta productie a stiut cum sa isi atraga privitorii , printr-o poveste care si azi ne intriga (Atlantida - ce si cum ?) , si de asemenea si de voci foarte bune , cea mai reusita fiind cea a lui Michael J. Fox , care mereu incanta , chiar si atunci cand isi imprumuta vocea . a fost o animatie mai mult decat interesanta , asa ca merita ca toata lumea sa o vada cel putin o data .
simleuan pe 26 Septembrie 2011 19:21
animatia asta a fost destul de slabuta in comparatie cu ce m-as fi asteptat eu de la Disney
pinkroz pe 27 Aprilie 2011 16:19
da . .
Nu e cine stie ce la inceput dar asa mai la sfarsit e asa de interesant parerea mea.