Păreri Allied

(2016)

Aliatul

mitso pe 05 Februarie 2017 10:52
Dragostea fata de tara sau dragostea fata de partenerul tau ?
Robert Zemeckis reuseste sa redea pe ecran o poveste halucinanta din timpul celui de-al doilea razboi mondial unde 2 agenti spioni colaboreaza si stiti cum se intampla (ba chiar e si adevarat), situatiile explozive inlesnesc atractia covarsitoare dintre cei doi.
Mizand pe aceasta premisa, se construieste deja o parte din film (cu scene inedite -) insa lucrurile se dovedesc in scurt timp ca nu sunt ceea ce par, iar cealalta jumatate a filmului te va tine in priza pana la final. Brad Pitt Si Marion Cotillard reprezinta, dupa mine, o alegere foarte inspirata pentru film iar interpretarea lor dau farmec si autenticitate filmului.

portofel pe 21 Ianuarie 2017 23:37
Un film foarte bun, il recomand!!
Actorii, actiunea filmului, intr adevar un final trist....dar merita vazut!

ralucan123 pe 13 Ianuarie 2017 23:15
Nyc18
Nu credeam ca o sa fie cine știe ce dar nu am ce sa spun rau despre acest film ,mai ales finalul mi-a plăcut filmul cu totuși ca Brad Pitt nu este unul din actori mei preferați dar a jucat foarte bine nota 10.
Mihai2508 pe 11 Ianuarie 2017 21:11
Merita vazut
Un film de dragoste, unul de spionaj, o drama de razboi, o iubire interzisa, o emotie puternica, o poveste si o realitate cruda, poti incadra filmul in oricare dintre ele. O poveste dintr-o perioada nemiloasa. Merita vazut.
tudor_tudor_aliatul pe 18 Decembrie 2016 22:30
Superb
fara cuvinte acest film,acest scenariu, o realitatre proape apropiata, dat fiind contexyele din aceea perioada, pacat de actrita si copilul care nu a apucat sa-si cunoasca mama ..Capodopera
bondarenko pe 18 Decembrie 2016 18:20
Un film frumos !
Filmul este reusit ca poveste si interpretare . Parerea mea : probabil mai impresionant la cinema.
zi.senina pe 06 Decembrie 2016 19:30
Un film subtil. De vazut. Pacat World War Z a fost mai bine primit. Oricum nu poti sa faci comparatie intre un SF si un film ca Allied, dar...
ustefan2017 pe 06 Octombrie 2017 22:46
kitsch
indraznesc sa spun ca este kitsch! adica si englezii si nemtii fiind in razboi total unii cu altii doreau disparitia guvernatorului francez? cum vine asta? apoi spioanca ajunsa in Anglia nu se duce cu prima ocazie sa se predea, ca sa-si salveze familia, asteapta sa nasca si ca copilul sa fie dat acelei doice, si ea spioanca, si nu dezerteaza imediat din dragoste de sot si de copil, anuntand autoritatile care stiau ele ce aveau de facut! si ce mare lucru sinuciderea daca tot stia ca va fi ucisa? faptul ca din Marea Britania putea pleca oricine cand vroia pe continent, cu avionul armatei, pe cont propriu, ca si cum ar fi intr-o escapada si sa intre intr-o inchisoare franceza, ei bine, asta numai in romanele lui Dumas le mai poti citi! iar finalul, tatal cu fiica, ajunsa adolescenta ca si cum omul nu s-a mai casatorit vreodata, ci a asteptat ca fata lui sa creasca pentru a fi filmata, ei… citeşte
mihai_chindris pe 09 Aprilie 2017 15:43
Pitt
Actiunea parca e prea monotona, cu putine scene dinamice. In schimb, n-am ce comenta asupra jocului actoricesc al celor doua personaje principale. M-as fi asteptat la o alta abordare a acestuia, avand in vedere ca adopta tema razboiului. Filmul cade usor in "letargie", fara sa impresioneze cu ceva anume. Ma rog, asta e doar parerea mea. Aici ma poate blama oricine. Un 5 de la mine, din tot sufletul.
marin_nicolae pe 03 Aprilie 2017 13:17
Romantic de dragul romanticului
Doi actori buni o intriga care se vrea dramatica, dar cam atat. O poveste pe care nu o crezi, pentru cei care au putut sa creada o astfel de poveste pesemne au categorisit filmul ca foarte bun. Pentru mine mi se pare o poveste fara cap si fara coada incredibila, totusi spioni sunt oameni destepti nu niste aventurieri. Pentru mine povestea mi s-a parut de necrezut, inca din timp ce vizionam filmul, asa ca nu prea am avut ce aprecia. L-am vazut pana la final...stiti starea aia... poate e ceva...din pacate pentru mine nu a fost nimic.
unkn0wn pe 18 Februarie 2017 18:43
Destul de banal, se puteau construi o multime de intrigi pe baza spionajului.
juliansnp pe 06 Decembrie 2016 23:41
Nota 10