Păreri The Words

(2012)

Hoțul de cuvinte

AdrianPopescu pe 09 Decembrie 2012 23:21
Atat de bun incat te face sa regreti ca romanul din film nu exista si in realitate.
babyjo pe 10 decembrie 2012 02:57
un comentariu pe masura ! superb!;)
Anna23 pe 01 Decembrie 2012 22:35
Foarte bun filmul, finalul as fi vrut sa fie altul. Merita vazut
metalys pe 12 decembrie 2012 05:01
Agree
sergyo7 pe 1 ianuarie 2013 20:17
Interpretabil finalul la fel ca si restul filmului. Foarte bun filmul.
alyn.alyn pe 09 Decembrie 2012 14:42
un film bun, pentru cunoscatori.
am vazut critici, gen e o porcarie,plictisitor,jalnic etc. etc., personal mi s-a parut un film reusit, nu te plictisesti deloc cu o poveste interesanta, daca nu cunosti sau nu apreciezi genul respectiv asta nu inseamna ca e filmul prost sau jalnic.
categoric merita vazut.

simona1792 pe 28 decembrie 2012 20:57
sunt de acord cu tine:)
Lethalme pe 08 Decembrie 2012 21:53
Foarte bun....10+
Un film exceptional...mi-a placut mult !!!!.....am sa-l mai urmaresc din nou....Bradley Cooper a asteptat 12 ani pt acest rol....scenariul este scris din 1999 !!!
Sylvester77 pe 11 februarie 2013 13:00
Nici macar nu a fost nominalizat la Oscar o asemenea capodopera de film. Sa-i ia naiba pe cei de-acolo cu tot cu patriotismul lor !
dolcyto pe 13 septembrie 2013 01:49
daca nu este steagul americii... adio Oscar sau nominalizare .
tyby007 pe 07 Decembrie 2012 18:22
Filmul este foarte bun, finalul este unul potrivit , ar merita o nota mai mare pe imdb, e cu mult peste alte filme mai bine cotate ca el pe site-ul respectiv
zgetic pe 5 ianuarie 2013 17:36
Incerc aici -la tiby007- un comentariu, confirmand ca e un film interesant, "bun"dar -cum zicea cineva aglomerat, care complica spunerea pentru efecte asa si asa, desi un 7-7,3 pe imdb se putea. Intrebare: Dennis Quaid - Clay Hammond putea in SUA sa adune o sala plina de admiratori pentru a le citi(?!) romanul? Mitul succesului impevizibil e punctat inca o data, iar un roman gen Ädio arme" de mare succes in 2000-2012 pare totusi surprinzator.
cosmin_kedii pe 08 Decembrie 2012 08:58
,,,Ce film grozav ,,,Povestea a fost minunat și foarte emoționanta. Bradley Cooper a fost minunat în acest film
Anakinus pe 18 decembrie 2012 21:54
El este un actor foarte bun, parerea mea ca joaca superb in orice rol primeste! :D
chiar-eu pe 09 Decembrie 2012 23:36
Dupa vizionarea filmului pot spune ca este un film............. ca o carte. Atat!
claa5sb pe 13 decembrie 2012 18:25
chiar este un film bun....
elena.roteanu pe 08 Decembrie 2012 19:35
Intrebari
Am vazut filmul, dar am ramas cu intrebari. Poate am ratat eu momente importante, poate ati inteles voi mai bine ca mine, asa ca va cer ajutorul:
1. Clay Hammond este de fapt, Rory Jenson? Are aceeasi verigheta ca Rory. Dar de ce si-a schimbat numele daca secretul a ramas secret, daca nimeni nu-l mai acuza de nimic?
2. Cine este Daniella si ce vrea? E doar o admiratoare? Ce rost are? Ca sa-mi demonstreze ca Hammond are inca remuscari?
Va rog, ajutati-ma sa inteleg!

c0rn3ll pe 8 decembrie 2012 23:36
Mai uita-te o data la film ca asa il intelegi cel mai bine. 1.Da, Clay de fapt este Rory, dar nu si-a schimbat numele asa cum ai crezut tu. Acela este numele lui din cartea The Words pe care el o povesteste inca de la inceputul filmului. Nu putea sa scrie o carte in care sa isi recunoasca greseala si sa isi puna numele lui propriu. Ca altfel nu ar mai avea cartea respectiva niciun rost si niciun suspans. 2. Daniella e pur si simplu o studenta care este interesata de Clay Hammond. Rostul ei in film e acela de a-ti arata in ultimele secunde din film faptul ca Rory este de fapt Clay. In ultima secventa daca ai observat ii demasca lui Clay tot restul vietii, din momentul in care ii raspunde ca "e terminat.." si probabil ai inteles ultima lui replica din film, care reprezinta una din moralele filmului.
elena.roteanu pe 11 decembrie 2012 10:22
Cand eu dezvalui ceva, da, scriu SPOILER ALERT. Dar eu eram aia care nu intelegea, ok? Si cum ziceam, ai citit intrebarile mele care nu dezvaluiau nimic. Puteai la fel de bine, sa nu citesti raspunsurile. Dar curiozitatea, bat-o vina... :D Hai sa incheiem aceasta discutie aici, poti sa ai tu ulltimul cuvant daca vrei, ca eu nu tin la asta. Evident avem pareri diferite, e o tara libera, ne permitem asta, nu? :) Vizionare placuta la The Words sau la orice altceva!
NmpN pe 05 Ianuarie 2013 22:54
Superb , un film de-a dreptul genial . Distributia foarte buna , coloana sonora impresionanta si o poveste inedita ce te emotioneaza . Ce poti sa ceri mai mult de la un film ? Merita vazut si il recomand!!!
chris-T pe 10 Ianuarie 2012 16:49
Uhu
Zoe ... Noua mea actrita preferata .!
Vreau sa-l vad !!!!!

GeorgeGeo2011 pe 13 martie 2012 17:11
Are o distributie foarte buna sper ca si filmul sa fie la fel
Macabru pe 05 Decembrie 2012 20:43
Nu cred c-o sa rupa gura targului filmul asta. Categoric n-o sa se compare cu Limitless, unul dintre cele mai bune filme cu Bradley Cooper. Cat despre 13 (fanii lui House stiu), e o placere s-o revad in orice film. :D Ramane de vazut ce-o sa iasa, cred c-o sa-l vad, numai datorita celor doi.
Xsky pe 9 decembrie 2012 22:33
Nu poti face diferenta intre cele 2 filme pentru ca au cu totul alt subiect desii daca ar fii sa aleg intre cele 2 filme totusi Limitless este ceva mai bun dar ambele pot spune ca merita vizionate.
Macabru pe 25 decembrie 2012 14:41
Revin cu un comentariu, dupa ce tocmai am vazut filmul. Este foarte bun ! Are o poveste de exceptie. Nu ma asteptam sa iasa asa bine. Finalul parca a lasat un semn de intrebare, sa te gandesti la tot filmul din nou. Uitati-va la el ca merita.
Xsky pe 09 Decembrie 2012 22:28
Nu este rau deloc...
Un film mai bun decat ma asteptam cu foarte multe concluzii(morale) de tras.In schimb pe de alta parte ca si minusuri pot spune ca povestea lui desii te tine in priza pe tot cursul filmului este totusi prea complicata (aglomerata).Insfarsit este un film bun spre foarte bun cu o idee originala, cu poveste care te tine in priza,actori buni, are toate argumentele sa fie vizionat :).
bitter_moon pe 29 Decembrie 2012 17:06
Actul sublimei creatii ia nastere in momentele de durere profunda, confirma inca o data acest film. Dar esenta fiecarei povesti din poveste din poveste, asa cum este construit filmul, este cu adevarat importanta: Adevarul te va face liber ! Si cred ca stim cu totii Cine ne-a invatat asta...
Povara minciunii este imensa, iar in film se transpune in urmatoarea formulare: „poate ca atunci când iese în public poate purta acea masca a încrederii si a falsitatii, dar când este singur tarziu în noapte, nu poate dormi...”
Tot in film se mai releva urmatorul aspect al vietii: cuvintele distrug totul...
Pentru ca nu voi subestima niciodata forta cuvantului, voi veni cu urmatoarea completare: tot ele recladesc din temelii !
Dar mai bine vizionati filmul „The Words” ! Veti invata mult mai multe din el !

flopozippo pe 13 Decembrie 2012 19:35
Trebuie vizionat de mai multe ori pentru a reusi sa iei tot ce transmite aceasta pelicula. E un film bun, peste asteptari, pe care il recomand.
moschus pe 25 Noiembrie 2012 21:34
O sa ma uit la film ca sa imi fac o idee despre cum presteaza Bradley, mai ales ca filmul cere ceva mai serios.
Sylvester77 pe 06 Februarie 2013 22:58
Cuvintele... pe care le rosteste Constiinta !
Am ramas placut impresionat de ideea si prezentarea acestui film cu latura atat de sensibila incat l-as recomanda tuturor acelora care vor sa vada ceva diferit, matur si folositor. Izvorul acestei realizari cinematografice nu a fost imaginatia, ci numai constiinta. O capodopera, fara indoiala !
Danutss pe 04 Martie 2013 21:24
Doua personaje si trei povestiri, o incercare de a trai cu alegerea facuta, de a mima luciditatea in fata lumii, stapanirea de sine, bucuria succesului dar, dincolo de lume, printr-un proces de introspectie, nu gasesti decat incapacitatea regasirii echilibrului interior care te macina incet, incet!:)
AdinaBC pe 11 August 2013 11:19
I'm not who I thought I was, okay? And I'm terrified that I never will be.
Teribilă poveste, trei planuri intersectate într-un mod palpitant. Intensitatea poveştii din Paris narată de bătrânul cu voce pătrunzătoare, încercarea unui tânăr de a se afirma şi de a se împăca cu deciziile luate, prezentarea cărţii de bărbatul matur, ˝bucuria şi durerea care au dat naştere acelor cuvinte˝ m-au surprins plăcut şi recunosc că nu mă aşteptam să fie atât de bun. Cu toate astea nu cred că mai era nevoie de un final deschis.
alex_il_fenomeno pe 11 august 2013 11:23
Si la mine a fost aceeasi poveste :)
AdinaBC pe 11 august 2013 22:25
Nu pot edita comentariul, doar review-ul. :D
Marie_Antoinette pe 23 Februarie 2013 10:24
doar Jeremy Irons
eu nu l-am gustat deloc. s-a jucat si prost cu exceptia lui Irons.
deusanadela pe 05 Ianuarie 2013 00:20
Interesant
Mie una mi-a placut foarte mult, il recomand:) merita vazut
The Words – sau cum ne incurcam inteligent in copy-paste-uri si clisee | Raluk.ro - Filme, restaurante, cafenele, ceainarii, baruri din Bucuresti
[...] Cand “ma fac mare” vreau sa devin scriitoare, asa ca orice film, referinta, document online/offline, carti, evenimente care se leaga de literatura, scris, inspiratie, creatie, au garantata o halca solida din atentia mea. Asa ca poate m-am dus cumva cu sacul maricel la pomul laudat, i.e. The Words. [...] citeşte
someone_who_dares pe 05 Ianuarie 2013 02:46
Este un film foarte bun si te tine in suspans chiar pana la sfarsit. Mi-a placut foarte mult jocul actorilor si ideea filmului in sine. Se merita ;)
Aleera_cherry pe 04 Ianuarie 2013 01:33
O idee noua si buna, insa abordata destul de neinspirat..cam plictisitor filmul; ideea asta ar fi putut sa o dezvolte, sa creeze un film de 10..
SANDA45 pe 25 Decembrie 2012 21:28
E bun filmul, oarecum special fiind ca toti se asteptau ca finalul sa fie o lectie pentru Rory Jansen.Pacat ca nu s-a scris o carte pe tema asta.
Laurica333 pe 16 Decembrie 2012 15:52
Un film genial! O poveste superba, actori minunati si 2 ore pline de mister si frumusete.
enasescu pe 15 Decembrie 2012 22:33
pe mine personal,m-a impresionat foarte mult acest film!o capodopera!
cryssti pe 15 Decembrie 2012 19:24
Unul dintre cele mai bune filme pe anul acesta....merita vazut
caluser pe 14 Decembrie 2012 08:54
Foarte bun!
Un film cu Bradley Cooper,Jeremy Irons,Dennis Quaid si un scenariu de exceptie...ce pot spune mai mult decat atat:Urmariti-l,merita!
DragonMaster pe 12 Decembrie 2012 21:15
Un film ce te pune pe ganduri si dupa ce il vezi nu vei regreta ca l-ai vazut.Scenariul este unul foarte bun iar actori au interpretat perfect rolurile si sper ca acest film sa ia macar un premiu.Nota de pe imdb mi se pare una foarte mica si cred ca motivul este ca multa lume nu a inteles filmul.Ofer nota 8 acestui film si pot afirma ca este unul din cele mai bune filme vazute in acest an si pe care il recomand tuturor.
adiiiii pe 06 Ianuarie 2013 22:57
Un film superb. Nu am cuvinte: o poveste super captivanta. Recomand !
Manusa pe 11 Decembrie 2012 13:25
Un film foarte bun, care a reusit sa ma impresioneze atat prin povestea lui, cat si prin prestatia actorilor, care sunt cei mai buni dintre cei mai buni si nu se putea altfel sa joace decat excelent. Un film care merita vazut, merita!
Morphy pe 26 Decembrie 2012 11:19
Toti trebuie sa facem alegeri in viata. Cel mai greu este sa traim cu ele.
Daca va plac cartile si povestile cu scriitori, merita sa vedeti "Hotul de cuvinte". Bradley Cooper confirma din nou ca este un actor de top si poate interpreta roluri mai complexe decat cel din Hangover. Jeremy Irons, Ben Barnes, si Zoe Saldana completeaza foarte bine povestea din spatele romanului "The Window Tears".
3AM pe 26 Decembrie 2012 14:37
Impresionant
"The Words" un film care m-a lasat efectiv fara cuvinte
nouvellevague pe 28 Iulie 2013 00:00
Nu ma impresionat foarte mult dar pot spune este un film bun desi previzibil .
psihologu pe 12 Martie 2013 09:58
Există filme bune cu o distribuție de no-names, dar și filme proaste cu o distribuție care promite. The Words, 2012, pe care-l dezbatem astăzi, se află pe undeva pe la mijlor. Un film mai mediocru pentru anul ăsta, nu se putea. Cu Brian Klugman și Lee Sternthal la cârmă, și cu aportul actoricesc al lui Bradley Cooper, Olivia Wilde, Zoe Saldana și Dennis Quaid (acesta fiind și singurul lucru care salvează filmul de la a fi perceput încă de la început ca un butic de stradă secundară, pe care nimeni nu-l bagă în seamă), The Words și-a croit drum în cinematografe în toamna acestui an, după o vară plină de super-eroi.

Filmul ridică multe întrebări, la care tot el va răspunde în final. Însă, spre deosebire de întrebările la care pun pariu că vă gândiți acum, citind cronica, chestii de viață și de moarte, chestii serioase, producția nu… citeşte

darayawaus pe 14 noiembrie 2013 21:06
Felicitari pentru comentariu. Inclin sa cred ca esti singura persoana de pe aici care n-a fumat nimic dubios. Am o singura obiectie: nota ta mi se pare cam mare.
alex_il_fenomeno pe 08 August 2013 02:05
"For me, the words are more important than the person I wrote them for"
Rar apare cate o drama atat de superba, incat sa te faca sa uiti complet de unele aspecte, poate si greseli, cucerindu-te prin povestea mirifica pe care o abordeaza, prin emotiile transmise de cuvinte, captivandu-ti atentia dintr-un punct in celalalt al povestii, reusind sa se dezvolte si pe mai multe fire narative, insa reusind sa mentina aceeasi tensiune… Actori extrem de talentati, un scenariu foarte bine pus la punct, regie impresionanta, soundtrack de exceptie, toate acestea creand o atmosfera inimaginabila, una perfecta pentru a urmari un film atat de calm in aparenta si totusi atat de profund… Nu ma asteptam sa fie asa de bun, astfel incat il recomand mai departe tuturor, pe mine chiar reusind sa ma lase fara cuvinte.
madalinaXD pe 16 Martie 2013 14:03
Un film care are portaluri in trecut,prezent si viitor.Un film impresionant cu multe pasaje care ne arata ce important este adevarul."Toti facem alegeri.Dar cel mai greu e sa traim cu ele"-cuvintele pe care le-a zis batranul."Fictiunea si realitatea sunt foarte asemanatoare dar niciodata nu se ating"-cuvintele pe care le-a zis Rory...Merita vizionat!:)
Sillviu88 pe 12 Martie 2013 11:13
Superb !
Un film heart-breaking...Un film cu franturi de geniu.
OanaG9 pe 03 Martie 2013 15:37
Genial
E foarte buna ideea, stralucita povestea,dar totusi anumite aspecte ar fi trebuit subliniate.
Mi-a placut foarte mult, unul dintre cele mai bune filme din ultima vreme.

himmler pe 21 Februarie 2013 19:02
superb
foarte bun filmul, merita fiecare secunda sa o privesti cu placere!
vimishor pe 12 Februarie 2013 02:42
Un film care merita vazut pt poveste, invataminte si suspans.
xerses pe 10 Februarie 2013 19:01
L-am ocolit ceva timp, dar acum este unul din filmele de care imi voi aminti cu placere.
silviu_ciobanu pe 04 Februarie 2013 03:33
un film bun care merita vazut...plus ca Zoe e favorita mea!
AliceT pe 27 Decembrie 2012 10:40
O idee foarte buna.Recunosc ca la sfarsit am ramas cu o groaza de intrebari.
ladymadamady pe 25 Decembrie 2012 22:08
superb! am fost fascinata pe durata intregii actiuni . Asteptam sa fie altfel finalul. merita vazut.
dolcyto pe 13 Septembrie 2013 01:50
Foarte Bun
Un film perfect in orice moment de vizualizat .
Gable pe 09 Aprilie 2013 13:36
The Words
Un film reusit,merita vazut,avand o distributie oarecum,reusita,si avand o tema interesanta.
bianca_roca pe 21 Martie 2013 00:49
Un film interesant, care te ţine în suspans pe tot parcursul celor 97 de minute. În timpul vizionării mi-am adus aminte de filmul “Secret Window”, care se bazează tot pe aceeaşi temă (sau poate am înţeles eu greşit), însă deznodământul, cât şi povestea în sine m-a făcut să apreciez aceste două filme în măsuri diferite.
naski2000 pe 23 Februarie 2013 20:35
Excelent !
Excelent film . Cum naiba a ajuns Argo acolo unde e acum si pe asta nici nu l-au bagat in seama ?
mtraianc pe 12 Ianuarie 2013 15:35
6/10
dupa atitea laude ma asteptam la ceva la care sa cad pe spate ,, :) ,,bunicel ,, ori cum merita vazut ,,