Păreri The Horse Whisperer

(1998)

Îmblânzitorul de cai

mykele33 pe 08 Martie 2012 01:09
mihai
nu-mi vine sa cred k imdb a dat nota asta...efectiv au dezamagit in masa. mie imi place frumosul si il gust cu placere,doar k pentru anumite lucruri trebuie sa ai gust..si totusi nu-mi vine sa cred k oamenii astia in baza carora iau anumite hotarari,pot dezamagi cu o asa scarsa ratiune...niciodata sa nu cantaresti ceva luand pe altcineva k unitate de masura.. filmul e fara cuvinte.
marta.b pe 10 Decembrie 2011 00:24
Filmul are cateva scene, in care privirile si gesturile sunt atat de graitoare, incat n-ar putea fi egalate de o mie de cuvinte. Intens, profund, emotionant!
mimi27 pe 17 Februarie 2008 11:36
Unul dintre cele mai frumoase filme pe care le-am vazut!!!

As vrea sa-l cumpar pe dvd. Poate cineva sa ma ajute ? Merci.

margott pe 01 August 2012 11:57
De obicei nu prea comentez despre notele de pe imdb, dar la filmul asta nu sunt de acord cu acel 6,4. Rar vezi un film care sa transmita atatea emotii, cred ca merita lejer un 8-9 pentru sensibilitatea lui Redford, povestile care se intretaie, cea dintre indragostiti, relatia dintre fiica si mama care porneste pe un nou drum si nu in ultimul rand, relatia om-animal. De altfel, sensibilitatea lui Redford e vadita si din peisajele superbe surpinse pe pelicula care au cadrat perfect cu povestea. Parerea mea e ca merita vazut, cel putin o data in viata.
alex_il_fenomeno pe 11 Decembrie 2011 19:38
de un dramatism impresionant si niste peisaje mirifice , filmul reprezinta o alegere excelenta de vazut impreuna cu familia . povestea reusita , care nu te lasa deloc sa te plictisesti , actorii care te introduc atat de usor in mijlocul povestii si te fac sa traiesti fiecare moment la maximum , regia impecabila cred ca sunt doar cateva din argumentele pentru care acest film merita vazut . fiind atat de interesant , te face sa uiti si de lungimea destul de mare a productiei , care la inceput poate parea un impediment .
wildinthecountry pe 23 Iunie 2011 19:34
xxx
un film f relaxant despre o dragoste imposibila pe de o parte si pe de alta parte dragostea si loialitatea dintre oameni si cai
un suflet de cal sfasiat se va indrepta cu ajutorul unui imblanzitor de cai
extraordinara idee

nyuszi pe 21 Iulie 2013 03:06
Incep si eu comentariul cu stangul, dar ma intreb cine a tradus titlul filmului. Nu prea are sens. Nenea nu imblanzeste caii. Ma rog…

Mi s-a parut trist filmul. Oarecum se termina cu bine (pentru Grace, si pentru Pilgrim), dar pe de alta pare realizezi pe masura ce se apropie de final ca nu se poate termina cu bine pentru Tom si Annie. Ceea ce e trist, pentru ca ea se intoarce la o viata mediocra alaturi de un om bun care si el e perfect constient de faptul ca nu e iubit, iar Tom ramane singur. :/

Ceea ce m-a impresionat pe mine in film a fost raportul fantastic dintre Robert Redford si Kristin Scott Thomas. Dovada a faptului ca actorii adevarati nu au nevoie de scene toride si vag pornografice ca sa ne convinga. ;) Scena in care danseaza mi s-a parut mult mai "erotica" (si-n acelasi timp atat romantica cat si foarte trista), decat alte scene mai "piperate"… citeşte

Get0dac pe 12 Martie 2013 07:40
E a treia oara cand vad acest film.Pe partea cu dragoste, pe mine filmul ma lasa rece, sunt prea absorbit de frumusetea muntilor, a raului din fata casei, a preriei nesfarsite demne de romanele cu Winnetou. E prea profunda relatia dintre om si cal pentru a mai baga in seama dragostea ce se infiripa intre actorii principali. Un film ce ii poate impinge la sinucidere pe oamenii din coliviile moderne, numite de unii...,,locuinte''.
NmpN pe 22 Mai 2011 16:41
Foarte frumos filmul...cu o poveste foarte buna ! Merita vazut !
clauclaualis pe 22 Februarie 2011 22:15
clauclaualis
noua ne-a placut foarte mult acest film,dar nu il gasesc format DVDsal cumpar....
mihaelatb pe 21 Iulie 2012 09:40
nu am citit cartea, dar faptul ca Robert Redford a regizat si a produs acest film, arata dragostea acestuia pentru reintoarcerea la natura ( poate ca echivalent este doar melodia Eagles And Horses a lui John Denver). M-a impresionat filmul dar, a fost prea lung ( am reusit sa-l vad in 3-4 reprize). In ceea ce priveste distributia, din nefericire am vazut mai intai Easy Virtue, asa ca nu am putut sa o vad altfel pe Kristin Scott Thomas. In acest rol mi s-a parut falsa. Bun a fost jocul Scarlett-ei Johansson, acesta fiind aproape un debut pentru tanara actrita.
Una peste alta, iubitorilor de filme de actiune nu-l recomand, celor care iubesc romantismul si lacrimogenul , da!
Eu am ramas din acest film cu doua replici " de suflet"
"Knowing it is the easy part, saying it out loud is what's difficult”
'I loved her not because it was right, I just loved her

Matrix pe 05 Ianuarie 2005 14:05
Spre surprinderea mea nu am cascat la film, in ciuda orei foarte tarzi la care l-am vazut si a duratei.
Imbatraneste frumos domnu' Redford, in comparatie cu madam' Thomas (care e depasita clar de calul Pilgrim - chiar filmat de la spate).

dido pe 3 iulie 2010 09:38
Nu stii sa vezi decat suprafata unei femei!Pierdere pentu tine...
kakapiciu pe 19 Februarie 2013 20:48
Au cam lungit fulmul parerea dar dar totusi trebuie sa recunosc ca mi-a facut placere sal vad.
AnAndreea pe 27 Mai 2012 20:51
Atunci cand mi-am luat filmul ma asteptam la o drama buna, impresionanta, pe care sa nu o uit a 2a zi. E adevarat, am regasit in acest film o poveste frumoasa, dar.. nimic mai mult. M-am simtit dezamagita pentru ca in opinia mea acest scenariu putea fi exploatat mult mai bine. Nu stiu exact ce, dar pur si simplu ceva ii lipseste.
mykele33 pe 27 iunie 2013 03:57
ce varsta ai nu te supara?
Belagria pe 12 Decembrie 2021 10:56
Una din putinele ecranizari pe care le consider mai bune decat romanul de la care au pornit. Si faptul ca adevaratul 'horse whisperer" (Buck Brannaman) a contribuit la filmarile scenelor cu caii si i-a pregatit sa "joace" ca adevarati actori, da valoare in plus filmului in ceea ce ma priveste (dar posibil ca poate sa fie apreciat doar de cei care-i cunosc povestea). Buck este de fapt chiar autorul replicii " Eu nu ajut oameni care au probleme cu caii, de fapt eu ajut caii care au probleme cu oamenii".
Smrs pe 25 Iulie 2020 20:53
Foarte bun.
Prin întinderea lui si prin cele două teme principale, acest film reprezintă mai degrabă două filme într-unul singur. Un film foarte emoționant și foarte frumos care pune în scenă două aspecte importante - disperarea și curajul unei mame pentru a-și salva fiica și clasica poveste de dragoste neîmplinită. Actorii principali sunt fenomenali, se potrivesc incredibil, există o chimie care dă impresia că există și în afara filmului, cu excepția lui Scarlett care este o urâtă, antipatică și tare dificilă la vârsta de 10 ani cât o fi avut la data filmărilor. Robert Redford seamănă incredibil cu un Brad Pitt la 55-60 ani, zici că e Pitt după ce a folosit o aplicație de îmbătrânire sau ceva, iar Kristin Thomas mi s-a părut alegerea perfectă pentru rolul făcut. Iar peste toate aceste elemente și peste cele două povești--cadru tronează superb povestea… citeşte
AdriAdrianna98 pe 20 Iunie 2016 00:37
Un film foarte frumos dar atentie, actiune nu e, e mai mult un film stattic cu tenta western.
Iulidesprefilme pe 22 Noiembrie 2012 19:43
În acest film s-a născut o speranţă a cinematografului, Scarlett Johansson.
andystarx pe 11 Decembrie 2017 17:49
Un film extrem de lung pentru ceea ce s-a vrut a fi! Coloana sonora bunicica si jocul micutei pe atunci Scarlet Johannson,sunt de apreciat,in rest nu a fost nimic deosebit !
roberta_dan pe 07 Septembrie 2016 12:53
E bun filmul si plin de actiune, il recomand la toti