Păreri The Book Thief

(2013)

Hoaţa de cărţi

IMHERE pe 02 Decembrie 2013 07:20
O mare surpriza
Nu asteptam mare lucru de la filmul asta. O zi de duminica obisnuita in care sotia mea a ales sa mergem la cinema . Cea mai buna alegere posibila.
Filmul o sa va trezeasca emotii intense.
Dupa parerea mea filmul ar merita macar un Oscar. Geoffrey Rush joaca impecabil, Emily Watson la fel dar surpriza cea mare o reprezinta Sophie Nellise .
Sper ca v-am trezit interesul ! Mergeti si vizionati !

Denisse2000 pe 3 decembrie 2013 10:24
L-ai vazut in Romania? Imi doresc f mult sa il vad dar premiera apare undeva in februarie!
IMHERE pe 12 ianuarie 2014 03:06
pai a aparut deja de la inceputul lui decembrie...
a_anywhere pe 13 Ianuarie 2014 22:51
"(...) îi gãsesc mereu pe oameni
în apogeul bunãtãtii sau a rãutãtii
Le vãd atât slutenia, dar si frumusetea.
si mã întreb... cum pot ambele sã coexiste? (...)"

Spaghete pe 23 aprilie 2014 18:28
ai cel mai original mod de a comenta filmele ! imi place
utzag pe 26 decembrie 2017 21:18
a_anywhere vrei sa fii sotia mea?
mihaela_82 pe 17 Ianuarie 2014 13:16
Un film emotionant, in care parca te identifici cu trairile personajelor. De asemenea, "naratorul" merita toata atentia.
wings1104 pe 10 Septembrie 2013 11:34
Cartea a fost una dintre cele mai interesante, profunde si controversate pe care le-am citit pana acum. O recomand cu mare caldura tuturor si sper din tot sufletul ca filmul sa se inalte la nivelul asteptarilor.
Xsky pe 15 ianuarie 2014 21:26
Cartea are acelasi nume?
gossipgirl17 pe 22 februarie 2014 13:17
Da..Hotul de carti de Markus Zusak.
learntofly pe 27 Ianuarie 2014 21:12
Iubesc filmele din perioada celui de-al doilea război mondial. Nazismul le dă un plus de dramă și cred că nu am văzut niciunul cu această tentă care să nu-mi placă până acum.
The Book Thief a meritat cu siguranță. Pot spune că e unul dintre cele mai frumoase filme de acest gen. Nota 10 din partea mea.

Xsky pe 15 Ianuarie 2014 21:24
Excelent!!!
O drama extraordinara in care Emily Watson(mail ales) ,Geoffrey Rush si Sophie Nélisse chiar isi fac treaba.Un film care te pune pe ganduri si in acelasi timp in cele aproximativ 2 ore te acapareaza cu totul.Merita fara dar si poate sa il vedet,deci nu il ratati .
Tyybi1 pe 31 Ianuarie 2014 11:34
WOW
Chiar nu ma asteptam sa fie asa bun. Destul de impresionant !
De urmarit !

Ana333 pe 08 Februarie 2014 21:27
Nota 10+ !
Un film absolut extraordinar! Nu am cuvinte sa il descriu ! Nu am nici un motiv care sa ma impiedice sa-l recomand tuturor celor care iubesc filmele de calitate, artistice, emotionante si care raman cu tine o lunga perioada de timp. Nu stiu de ce filmul nu este foarte popular, insa cu siguranta merita vazut si apreciat.
ionut_ionel_ion pe 7 aprilie 2014 12:45
merita oscaru pentru toate..........am vazut si 12 ani de sclavie care mi s-a parut comercial...cu actori slabi si necunoscuti , cum ar fi lupita nyong care se pare ca a luat oscar doar pentru ce le 30 de mniute in care a jucat,pe scurt nu merita.Este din nou ciudat ca leonardo dicaprio nu a luat premiu in Titanic (nu un film asa bun); Cartita sau Shutter island.
gossipgirl17 pe 17 Februarie 2014 12:33
Extraordinar film!Mi-a placut mult cum au jucat actorii,mai ales cei 2 copii.Genial genial!
mitza2003ro pe 11 Octombrie 2013 08:11
Pare promitator ca si subiect iar Geoffrey Rush nu a dezamagit niciodata. Abia astept sa-l vad.
jacknicholson pe 12 Ianuarie 2014 23:13
Un film exceptiomal prin emotia care o produce.Excelenta prestatia actorilor .E musai sa il ai in colectie.
Ada-s pe 26 Ianuarie 2014 14:00
De mult nu am vazut un film atat de emotionat. In inima mea va ocupa un loc de cinste langa alte filme care contureaza aceeasi perioada, Pianistul, Lista lui Schindler. Pe mine m-a impresionat profund si m-a lasat pe ganduri, nu am niciun repros de facut.
Il recomand tuturor!

mtraianc pe 21 Februarie 2014 02:50
neaparat de vazut , incepi sa te uiti si din primele minute te cativeaza , nu ati dai seama cind au trecut 130 de minute , foarte ingenioasa alegerea povestitorului care nu este alcineva decit ,, moartea ,,
chetta pe 26 februarie 2014 14:05
bun comm...
adoina pe 22 Ianuarie 2014 19:31
Un film cum de mult nu am mai vazut...Un joc impecabil, de o naturalete rara a implinit cartea unui tanar de 31 ani (in 2006) Markus Frank Zusak, scriitor de origine australiana.
xerses pe 27 Februarie 2014 23:18
Unul din filmele pentru care chiar merita sa-ti rapesti 2 ore din timp pentru a-l urmari.Excelenta povestea;minunata interpretarea!
mihaelatb pe 23 Martie 2014 10:28
Un film care nu m-a castigat de la inceput, mai vazusem filme despre razboiul vazut prin ochii copiilor, asa ca am stat in defensiva.
Jocul lui Geoffrey Rush insa m-a castigat. Este tatal pe care orice copil si l-ar dori.
Si cum intr-o familie nu pot fi toti ingaduitori, mai este nevoie si de un „dur”, Emily Watson este mama cea cu picioarele pe pamant, severa, dar atat de plina de dragoste.
Hans Hubermann o invata sa scrie pe Liesel, desi nici el nu era un invatat. Ii alimenteaza setea de cunoastere, chiar daca prima carte pe care o citesc impreuna este un manual al groparului.
Toate personajele au rostul lor, Max, care o indeamana sa scrie, Ilsa Hermann, care o cheama sa citeasca in biblioteca ei, sau Rudy, prietenul ei, unicul arian care dorea sa fie negru.
Scena cu omul de zapada facut in pivnita, m-a cucerit definitiv si m-a facut sa ma intreb… citeşte

marina.otilia pe 21 Martie 2014 11:24
Momentul acela cand ai asteptari foarte mici de la un film si te surprinde total - s-a produs in cazul acesta . MI-a placut foarte mult si cu siguranta l-as revedea. Apreciez cel mai mult ca filmul a prezentat viata germanilor din timpul razboiului , dar din alta perspectiva , viata condamnata la saracie a celor care nu faceau parte din partid . Poate ca exagerez spunand ca e capodopera , dar sentimentele te coplesesc privind aceasta pelicula si nu -ti vine decat sa dai o nota maxima .
cosmin742000 pe 16 Martie 2014 09:54
Cel mai bun film vazut pana acum din 2013.Un film foarte asemanator cu The Reader., numai ca voluptuosul sex cu Kate Winslet este inlocuit de inocenta unei splendide copile.
radu3455 pe 23 martie 2014 10:40
nu cred ca i-ai dat 10 :)))
blackmore pe 20 iulie 2019 17:40
Are o gramada de note de 10 dar la filme adevarate , pe care multi dintre voi nu le-ati vazut.Aerox e doar o forma inferioara de viata care zice ca se culca azi dar in realitate nu e niciodata treaz
petrea pe 26 Februarie 2014 13:11
viata din inima mortii
Ei da!!! Superb! sa vezi viata din perspectiva mortii personificata de " narrator"
Ar trebui dat filmu prin randu tinerilor sa invatam sa apreciem viata sa i constientizam valoarea...oooooaaaaauuuu
nu ma asteptam
Lipseste din film ceva...de fapt e subinteles... dar pastrat in urmbra... trebuie sa-L descoperi e simplu ..Dumnezeu

bebediana pe 25 Aprilie 2014 18:46
Am citit cartea inainte de a viziona filmu,..Bineinteles ca s-au scos o multime de secvente,care mie mi s-au parut detul de importante, dar nu ai cum sa cuprinzi chiar tot intr-un film de 2 ore. Oricum, e un film bun si o poveste extraordinara din timpul Germaniei hitleriste. Fetita este adorabila si foarte frumoasa:)
ornitoring pe 27 Februarie 2014 20:33
exceptional
acest film ma surprins intr-un mod placut, chiar nu ma gandeam sa imi placa asa mult, povestea biografica a acestui film e exceptionala, prestatia actorilor nota 10, toate frumos combinate cu un peisaj si o arta vestimentara pusa bine la punct..........nota 10
Sweet_Samyra pe 26 Februarie 2014 22:37
Nu ma las usor impresionata de filme.....dar filmul asta chiar m-a emotionat....nu ma asteptam sa fie atat de bun.
claudiu-daniel-lugoj pe 09 Martie 2014 10:39
Un film foarte bun,chiar neasteptat de bun,in care cei doi copii din film au o prestatie excelenta.Un film emotionant in care ''moartea'' povesteste viata unor oameni pe care ii ia iar pe fata din rolul principal o lasa sa traiasca pina la cei 90 de ani sai.Dar cum nimeni nu scapa de moarte va musi si ea dar de batrinete nu timpuriu ca celelalte personaje.Un film original prin prisma povestiri acestui film.Un film ce trebuie urmarit neaparat.
madalinaXD pe 15 August 2014 22:19
Capodopera
Nu imi gasesc cuvinte pentru a exprima ce mult m-a impresionat acest film. E minunat ! E o capodopera! Il recomand cu cea mai mare caldura si dorinta de al viziona toate categoriile de varsta matura, ce pot intelege aceasta poveste!
AlissuLilly pe 30 Iunie 2014 21:42
Cu lacrimi!
Mi-au dat lacrimile,jur...desi citisem cartea inainte si stiam ce se va intampla la sfarsitul filmului,este primul film la care am plans in adevaratul sens al cuvantului.Cartea este minunata,o capodopera,si am fost totodata bucuroasa sa vad cat de bine aceasta a fost ecranizata.Tot respectul pentru Markus Zusak,autorul cartii,dar si pentru directorul filmului si,bineinteles,pentru actorii care au dat nastere unor personaje atat de frumoase,Liesel,Hans,Rosa,Rudy,Ilsa...iar ca si incheiere,un alt lucru care a facut aceasta carte si filmul ei atat de special si de inteesant este naratorul povestii:Moartea.
leu_eraser pe 14 Mai 2014 23:35
Inca o carte, va rog!
"The Book Thief" e absolut minunat. Daca nu i se facea multa reclama la film cat si la carte, nu cred ca m-as fi uitat la el. Acea fata mica si simpatica (Sophie Nélisse) si-a jucat rolul perfect. Cata expresivitate pe chipul ei si in privire... Ea a fost sarea si piperul filmului. Se vede clar ca are o chemare spre actorie si la maturitate o sa ajunga o mare actrita.

Povestea e superba si ea. Foarte interesanta si ideea cu Naratorul. Ii da un plus de dramatism si resemnare. Finalul e unul foarte trist dar normal, dupa parerea mea. Chiar nu am nimic sa ii reprosez.

M-a lasat cu un gol in suflet. Ma face sa ma gandesc la cat au patimit cei care au apucat acea perioada intunecata din istoria omenirii, cand a venit la putere Hitler si Partidul nazist (NSDAP) si dupa ce au inceput sa isi puna in aplicare planurile malefice de epurare rasiala, eugenie si alte… citeşte

Thoughts about nothing… pe 29 Ianuarie 2014 23:12
Hotul de carti si moartea bantuita de oameni
One small fact: you are going to die. Despite every effort, no one lives forever. Sorry to be such a spoiler. My advice is when the time comes, don’t panic. It doesn’t seem to help.  Sunt carti care te emotioneaza pana la lacrimi si sunt filme care reusesc sa surprinda acele emotii asa cum nu [...] citeşte
kenya pe 24 Martie 2014 17:27
Un film bunicel.Un pic tras de par prin adoptarea unei pronuntii englezesti cu accente germane ce incercau sa te transpuna in atmosfera landului,semiromantic,semitragic,ostentativ artificial,teatral,dar cu un mesaj puternic.In lumea cuvintelor totul este posibil.Cuvantul este cel ce creeaza si distruge,oamenii sunt doar personaje,unele fac istorie,altele traiesc in anonimat,dar cu totii ne regasim in cuvinte,intre filele cartilor,ale ziarelor,ale propriilor amintiri.Liesel este un copil inocent,curiozitatea o mana catre carti.Cand deschide o carte se transpune in alta lume...biblioteca ii pare un intreg univers minunat...urmariti filmul,este posibil sa va regasiti in personaj.
contty pe 21 Martie 2014 22:55
Capodopera cinematografica
Emotionant,fantastic sunt doua cuvinte prea mici.Alaturi de Lista lui Schindler(o alta capodopera),este probabil cel mai minunat film cu subiectul Hitler,evrei,holocaust.Acest film era veriga lipsa a subiectului si orice fel de film s-ar mai face de-acum abordand acest subiect cred ca n-ar mai avea rost.Actorii au fost geniali,naratorul asemenea.
UN FILM SPLENDID.NU RATATI!

The Book Thief – Un film care va va fura inima
- actori: 9/10
- scenariu: 9/10
- montaj: 8/10
Nota IMDb: 7.7/10
Cartea autorului australian Markus Zusak The Book Thief a fost bestseller New York Times in 2005 timp de saptamani intregi si a primit nenumarate premii. Adaptarea din 2013 nu a fost primita cu prea multe surle si trambite, asa ca a ajuns in categoria nestemate nedescoperite ale cinematografiei. Ecranizarea regizata de Brian Percival cu Geoffrey Rush in prim plan se ridica la inaltimea cartii si este, in opinia mea, ... citeşte

user-5e6a140658f6b pe 12 Martie 2020 13:09
Eu nu pot sa vad filmul din cauza voastra.Apas de vreo ora 'Vreau sa vad'' si n=tot nu pot sa vad filmul.Ce-i cu site-ul asta de rahat?Tot ma puneti sa descarc trailer-ul,dar eu nu vreau trailer-ul,ci eu vreau sa vad filmul.Nesimtitilor!
blackmore pe 20 Iulie 2019 17:37
Inca o eroare a cinemagiei.Filmul este o co-productie americano-germana nu este american , ecranizare dupa scriitorului australian cu parinti germani Markus Zusak.Americanii nu ar fi fost niciodata in ultimii 50 de ani in stare sa produca o astfel de capodopera.
AmphitriteMermaid pe 23 Iunie 2019 09:32
Daca citit cartea inainte, va veti da seama ca filmul nu se ridica la inaltimea ei, avand un ritm prea lent la inceput, iar la sfarsit lucrurile se grabesc. Cu toate acestea, pelicula este in felul ei emotionanta si merita vazuta.
carmen_angelus_romila pe 20 Octombrie 2018 13:05
Tema filmului, frumos reliefata, aduce in prim plan, tenacitatea si exuberanta unei tinere fete care, ca multi tineri nevinovati, dornici de prosperitate si iubitori de cultura, incearca sa lupte prin atitudinea lor, impotriva nedreptatilor si vicisitudinilor petrecute in timpul celui de-al doilea razboi mondial.
FillerCristi pe 22 Iunie 2018 12:06
E ok Filmul...
Intr-adevar Filmul e foarte bun. Nu cred ca se putea gasi cineva mai bun in rolul principal cand o vezi pe fata aia cat de sweet e... nu prea am inteles asa de bine Finalul ori probabil ca l-am vazut la o ora tarzie, daca poate cineva sa explice ar fi ok.
Steve.R pe 26 Decembrie 2017 21:45
Un film superb care merita vazut!! Da, este un film trist dar este bine sa mai vizionam uneori astfel de filme care sa ne aminteasca cat de recunoscatori trebuie sa fim pentru viata pe care o ducem....Recomand!
Iulidesprefilme pe 26 Decembrie 2017 11:01
Un film care dă definiția curajului, empatiei, rezistenței, urgiei, speranței...o poveste tulburătoare, care dă de gândit...
mihai_chindris pe 20 Aprilie 2017 18:07
Nazi
O drama realizata dupa cartea lui Markus Zusak, pe care am si citit-o de altfel, si care m-a lasat placut impresionat. Cu toate ca nu reda tot ce se petrece in carte, filmul pastreaza actiunea coeziva si surprinde punctele cheie din aceasta. Il recomand cu mare drag!
AweSoMe pe 25 Decembrie 2016 18:58
Un film remarcabil.Te uimește încă din primele secunde,o poveste și un joc actoricesc impresionant.
kakapo pe 04 Septembrie 2016 10:11
...even death has a heart...
...no one lives forever...
...o pledoarie a bucuriei de a trai in perioada ororilor celui de-al doilea razboi mondial...o speranta (imaginatia ca rezultat al puterii cuvintelor), intr-o perioada in care oamenii isi ucideau semenii pentru o utopie si o "hoata" (un suflet angelic care "fura" cuvinte pentru a darui celor din jur puritate, inocenta, speranta)...
...nefiind o realizare cinematografica de exceptie, filmul reuseste totusi sa transmita sentimentele, trairile, sperantele, uneori iluziile OAMENILOR (acelora care stateau ascunsi prin pivnitele caselor sau a celor care "se ascundeau la vedere"), toate acestea reusind la final sa franga pana si inima mortii, dornica sa innabuse, din nou si din nou, nemurirea sufletelor neatinse de ororile razboiului...

zdraveius pe 21 Iulie 2016 03:44
Oricat ar fi de bun un scenariu, regia, interpretarea actorilor, decorurile, muzica... nu imi vine usor sa ignor faptul ca se vorbeste limba engleza. Germani in Germania, in afara cadrelor militare, familia, in intimitatea ei, la scoala, pe strada se adreseaza in engleza. Cat de original si de bine inchegat ar fi un film... dialogul in limba engleza aproape ca il distruge...
De ce TOTI actorii de alte nationalitati de pe aceasta planeta invata limba engleza si atat de putini americani stiu si alta limba, in afara de engleza? Incurajam natiunea aia spurcata sa ne dirijeze si sa ne comande ce vor ei? Daca tinem cont de modul in care s-a nascut mareata natiune americana si de istoria lor atat de nesemnificativa ca vechime... isi permit prea multe si noi suntem prea prosti ca le facem jocul.

As mai spune ca filmul NU este o capodopera. Daca avem in gand aceeasi definitie a… citeşte

andystarx pe 05 Ianuarie 2016 22:51
Am avut asteptari destul de mari de la acest film,dar nu mi le-a intrecut ! Am vazut filme mult mai bune despre acest subiect,dar merita o vizionare,pentru fanii filmelor cu evrei !
Lisamona pe 14 Noiembrie 2015 04:57
And the birds were singing...
Bun. Daca la final dupa ce s-a terminat ultima scena asculti "And the birds were singing" [by Sweet People], cu siguranta plangi [ma rog, daca esti fata.. :) ] Bun filmul. Nu extraordinar de bun. Asta nu pentru ca nu e bine realizat, dar pentru ca eu una m-am cam saturat de povestile cu nazisti, dar chiar si asa, mi-a placut. Ii scapa totusi ceva, ca sa fie emotionant cum se vrea. De aia am mentionat piesa muzicala de mai sus.
cl24 pe 19 Septembrie 2015 12:43
Interesant si emotionant. O poveste inspirata din viata reala. Filmul prezinta dramatismul perioadei razboiului din perspectiva unei fete, particpanta la toate actiunile din orasel.
someone_who_dares pe 12 Septembrie 2015 16:16
Mi-a placut foarte mult ideea filmului, dar nu in mod special de actrita din rolul principal. Ceva mi s-a parut ca lipseste in jocul ei, dar pana la urma s-a descurcat si ea si a iesit binisor :)) Recomand
lavvw pe 12 August 2015 14:33
Probabil cartea e mai buna. Interpetarile sunt de exceptie, insa filmul e plictisitor pe alocuri...putea fi mai scurt si sa transmite chiar mai multa emotie.
Tim22 pe 30 Iulie 2015 18:15
Un film bun, chiar daca povestea nu e cea mai originala.
iulianrosu pe 01 Mai 2015 09:33
O capodopera
Un film excelent, care merită urmărit. Prima dată am văzut filmul, iar apoi am decis să cumpăr şi cartea. Aveam de gând să văd filmul încă de când a apărut, dar tot ezitam...acum sunt bucuros că am decis să îl urmăresc până la urmă. Fiecare minut a meritat. Si mai presus de toate, este un film care încurajează cititul. În primul rând prin tema sa, dar şi prin faptul că a făcut ca un număr destul de mare de oameni să cumpere cartea. După cum a spus si Ada-s, Hoţul de cărti se va număra de acum încolo printre filmele mele preferate, alături de Pianistul şi de Lista lui Schindler.
XShadowX pe 25 Martie 2015 10:49
CARTEA bate FILMUL
Inca un film ecranizat dupa o carte foarte buna si o poveste excelenta a unei fetite dragute si destepte , o drama excelenta care merita sa o vizionati de cateva ori , felicit regizorul Brian Percival si pe actrita Sophie Nélisse care a facut rolul carierei ...
De neratat acest film si de citit cartea NEAPARAT !!!

Razvan600 pe 23 Martie 2015 15:27
Această adaptare dupa cartea lui Markus Zusak îşi pierde direcţia uneori, dar de cele mai multe ori este emoţionantă şi bine interpretată de catre actori. Nici nu-ti dai seama cand trec cele 2 ore.