Păreri The Adventures of Tom Sawyer

(1968)

Aventurile lui Tom Sawyer

cezarika21 pe 30 Decembrie 2013 12:52
Un film de aventuri fermecător
Coproducţia franco-română despre Tom Sawyer a fost un serial de televiziune difuzat de televiziunile franceze. Varianta românească a fost destinată cinematografului şi a fost formată din două filme intitulate "Aventurile lui Tom Sawyer" şi "Moartea lui Joe Indianul". Filmul de faţă prezintă aventurile celor două haimanale (Tom Sawyer şi Huckleberry Finn) aşa cum au fost imaginate de scriitorul american Mark Twain. Filmările realizate pe malul Dunării redau atmosfera din satul american de pe malul fluviului Mississippi. Filmul are un farmec aparte, atât datorită scenariului înţesat de aventuri, cât şi personajelor sau peisajelor pitoreşti.
ciprian34 pe 17 Mai 2013 20:19
Un film pentru copii dar si pentru oameni mari.................
Horatiucrisan pe 24 Martie 2021 12:39
Ecranizare romaneasca a celebrului roman al copilariei. Din pacate, filmul se abate de la actiunea cartii.
carmen_angelus_romila pe 23 August 2018 09:52
O ecranizare de marca a cinematografiei romanesti si internationale, o prima parte care ne face cunostinta cu personajele si aventurile sale, atat de indragite de copii.
cezarika57 pe 03 Iulie 2018 21:40
Din motive politice filmul a fost facut cu o pleiada de actoti straini necunoscuti si cativa romani. A iesit totusi un film dragut