Păreri Speed

(1994)

Speed: Cursa infernală

ciobotaru pe 13 Noiembrie 2009 02:08
Keanu Reeves
l-am vazut mai demult , dar imi aduc aminte ca e un film incredibil , un film de actiune foarte bun
FlorinMovieFreak pe 30 martie 2011 07:53
Yes Sir ! .. merita revazut oricand ai ocazia .. te scoate din rutina ..
cezarika21 pe 16 August 2014 07:41
Tensiune la cote maxime
O cursă infernală pe străzile din Los Angeles a unui autobuz în care se află plasată o bombă. Un poliţist dispus să-şi asume riscuri pentru a-i salva pe pasageri şi o "pisică sălbatică" vitezomană pe scaunul şoferului. Cam astfel poate fi rezumat subiectul filmului "Speed", unul din thriller-urile cele mai captivante din cinematografia americană.

Succesul filmului se datorează tensiunii la cote maxime a acţiunii, care ţine trează atenţia spectatorilor. Acţiunea este condimentată din când în când cu momente de umor şi de romantism, care oferă spectatorilor momente de respiro. Măiestria regizorală a lui Jan de Bont este combinată cu interpretări deosebite ale lui Keanu Reeves, Dennis Hopper și Sandra Bullock şi cu o coloană sonoră incitantă. În concluzie, "Speed" este un thriller care nu şi-a pierdut din farmec odată cu trecerea… citeşte

carol18661914 pe 15 Mai 2009 11:58
bun
Este unul din cele mai tari filme de actiune facute vreodata. Chiar se merita sa.l ai in colectia personala.
FreakDoll pe 03 Octombrie 2009 18:15
Pacat ca nu a jucat Keanu si in Speed 2. Faceau o echipa buna.
GAMBITT pe 15 Mai 2009 16:17
speed
E un film de actiune foarte bun cna deram mic l-am asteptat foarte mult la tv sa fie difuzat ambii actorii joaca foarte bine ambii la inceput de cariere.
Cristi Weed pe 15 Mai 2008 17:41
Foarte bun acest film ! Keanu Reeves e un actor bun , iar rolurile de acest gen i se potrivesc perfect + Sandra care e una din cele mai mari actrite contemporane!
Ruxi pe 12 Februarie 2007 09:48
este cel mai tare film de actiune, n-are egal
robertsandu pe 09 Iunie 2012 12:54
Speed (1994)
Le-am văzut de atâtea ori făcute prost, că nici nu mai știm să apreciem un film de acțiune realizat așa cum trebuie. Jan de Bont are abilitatea de a distrage atenția publicului de la scăpările inerente din scenariu. Speed nu-i perfect, dar e filmat, montat și sonorizat cu o pricepere ce nu poate fi obținută decât adunând laolaltă oameni care își cunosc bine de tot meseria. La nivel tehnic, filmul ăsta e aproape impecabil.

Review-ul complet: http://lungmetraj.wordpress.com/2014/03/07/speed-1994-review/

elena pe 23 Mai 2006 11:07
este unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut vreodata , cu cel mai bun actor.
Vegetarian pe 19 Ianuarie 2012 19:48
Este un film potrivit si pt lista : Metode nelegale de procurat bani pt muribunzi si nu numai = teriorism cu autobuze , Detalii despre cu solutii pt ridicarea banilor , amenajarea locuintei teroristului pt vizita politiei etc etc .
. . . Speed mai arata o solutie simpla pt renuntarea subventionarii transportului cu autobuze , tramvaie , trenuri . In multe orase mari sa desfintat fara sa se ajunga la rapiri ale platitorilor de TVA ca in filmu asta .

Este un film potrivit si pt lista : Case , apartamente - Probleme , solutii = Lifturi

Viata la ultimu etaj intrun bloc cu lift poate parea foarte confortabila , linistita , sigura ... Dar ascensoarele se pot defecta , se pot prabusi , usile se pot deskide fara ca sa fie si liftul in dreptul usii , in lift pot intra persoane dubioase care sa violeze , sa injecteze substante celor care circula cu ele etc etc .… citeşte

Vegetarian pe 20 ianuarie 2012 05:51
Prietenul iti spune ce AR TREBUI sa faci . Dusmanul iti spune ce TREBUIE sa faci .
yonutzTM pe 21 Iunie 2011 13:27
Un film de actiune in adevaratul sens al cuvantului .
M-a fascinat din primul minut , deoarece ei trebuia sa asculte de pers. negativ si incercau sa il opreasca .

legolas05 pe 10 Ianuarie 2011 23:46
filmul asta merita nota 9.....este bun si merita vazut
cotfas alexandra pe 18 Ianuarie 2006 14:02
Este un film foarte bun.l-as recomanda tuturor.Sper ca are multe premii.
cosmin742000 pe 11 Aprilie 2012 14:02
Un film de actiune decent cu tensiune si suspance.....
VIBERS pe 3 martie 2013 22:04
Ma mir ca nu exagerezi ca de obicei cu o nota de 2 sau 3 stele
VIBERS pe 2 februarie 2015 20:44
Nu ai cu cine, nui asa bai onanistule.Du-te si fa-ti o laba.
psihologu pe 19 August 2010 09:55
un film cu o actiune curata care face sa-ti creasca adrenalina, o distributie super, Keanu si Bullock, fac un cuplu excelent. Imi aduc aminte cand l-am vazut prima data am chiulit de la ora de chimie toata clasa si ne-am scuzat de profesor ca am fost la inmormntarea unei mame a unei colege, si pe bune ne-a crezut si nu am luat absente, dar s-a meritat sa vedem filmul. pacat ca s-a continuat cu partea a doua care nu a fost asa de reusita. Un film care se merita vazut.
Andra_sunshine pe 30 Decembrie 2010 13:07
imi place filmul foarte mult mai ales pentru ca joaca sandra bullock care e una dintre actritele mele preferate
cotenescu.carmen pe 01 Iulie 2010 15:05
Foarte reusit filmul. Cu keanu reeves si sandra bullock in distributie nici nu avea cum sa fie altfel.
Emperor pe 28 Aprilie 2010 21:17
Fiind unul dintre primele filme vizionate, mi-a placut la nebunie. Dar si acum, dupa ce l-am revazut, mi-a placut la fel de mult. Keanu Reeves arăta foarte bine, dar si Sandra Bullock era splendida. Film de top!
suicune pe 05 Iunie 2006 16:51
Un film excelent, care face sa-ti creasca adrenalina. Nici nu cred ca mai are rost sa vorbesc de distributie si de muzica (eu sunt un mare fan muzica de film). Nu prea are multe premii dar stiu ca are doua nominalizari la Oscar.
serghei_romanu pe 5 ianuarie 2010 16:09
De fapt are 2 oscaruri, dintre care unul pentru coloana sonora.
Infinity pe 25 Septembrie 2013 03:34
Speed (1994)
Un super film de actiune, extrem de intens si de palpitant. Te tine lipit de scaun si nu-ti da drumul pana la final. Regizorul a venit cu o idee noua, extrema intr-o perioada cand multi alti regizori ramaneau fara idei si le tot foloseau pe cele devenite clisee. Sa nu uitam si de actori care si-au facut foarte bine treaba.
Rallu..Danielle pe 29 Iulie 2014 23:05
Speed este unul dintre cele mai bune filme de actiune facute vreodata. Keanu Reeves si Sandra Bullock joaca foarte bine in acest film,sunt un cuplu perfect. Nota 10!!
iulian94 pe 08 Octombrie 2013 13:57
un film foarte tare cu multa actiune si adrenalina.obligatoriu de vazut , chiar merita.
catasmile17 pe 16 Februarie 2013 23:50
Un film destul de reusit. Foarte bine realizat. Actiune si suspans din plin. Merita vazut.
Madyss pe 04 Martie 2012 04:25
Un film exceptional,la care nu te plictisesti nici o secunda, si un final de milioane, iar Sandra Bullock s-a descurcat de minune in acest rol. Nota 10.
chiba_florin pe 16 Ianuarie 2011 22:58
COOOOOOOOOOOOOOL
colaborarea dintre Keanu Reeves shi Sandra Bullock ne aduce o capodopera pe ecrane
Sango pe 19 Iunie 2010 16:40
e superb:X
l`am vazut de zeci de ori si o sa`l mai vad de fiecare data cand am ocazia:X
merita vazut :X

alexcretu75 pe 17 Iunie 2010 15:28
E cu siguranta unul dintre cele mai tari filme de actiune din istorie.A fost un film foarte interesant.
denny_copilul pe 17 Martie 2010 09:41
pentru cei carora le place genul acesta de film il recomand ,, sigur nu vor fi dezamagiti, un film de actiune plin de suspans.
deea9595 pe 08 Februarie 2010 19:52
mi-a placut foarte mult filmul fiind unul din preferatele mele:)
deea1102 pe 08 Februarie 2010 12:29
super
prima data l-am vazut cand aveam 5 sau 6 ani si de atunci mi-a placut foarte mult si am tinut neaparat sa il mai vad o dt ....crd k l-am vzt de 4 sau 5 ori pana acum

e un film f bun care merita vazut mai ales ptr actorii principali...Keanu si Sandra sunt superbi impreuna..pacat ca nu sunt amn2 si in Speed 2

la fel de frumosi sunt si in The Lake House si sper ca vor mai face impreuna si alte filme

nicoux pe 20 Iunie 2011 19:41
Un film de actiune foarte bun, antrenant iar distributia stralucitoare.
matew10 pe 28 Martie 2011 11:56
Actiune si aventura la intensitate maxima. Dennis Hopper joaca bine in rolul antieroului cu replici taioase, amprenta de mare actor specifica de "dirijor". Un fundal sonor antrenant si captivant. Sandra Bullock are o prestatie actoriceasca buna, iar cea a lui Reevs este una normala specifica salvatorului curajos. Un film dedicat iubitorilor de actiune intensa.
kr1st1badboy97 pe 09 Ianuarie 2011 13:39
teroare in autobuz!
f tare filmu!!! keanu reeves shi sandra bullock fak cea mai tare combinatzie (cel putzin in filmu asta prestatzia o fost f bn)! o bomba intr-un autobuz plin cu oameni... o idee des folosita in filmele de actziune, da in filmu asta s potriveshte d minune!;)
viktor27oct pe 04 Decembrie 2010 14:33
Face parte din filmele pe care le-am vazut la TV, dar la care nu le-am aflat numele...
Multa actiune care surprinde prin multe intorsuri de situatie...care duc normal toate la acelasi final fericit al filmului de actiune...

mihaelatb pe 10 Octombrie 2010 03:26
Un film de actiune reusit , dar rolurile celor doi actori nu sunt exact cele mai reusite ale carierei lor.Keanu venea tot dupa un rol de politist (Point Break), iar Sandra isi facea pregatirea de politista pentru Miss Congeniality
zeno.marin pe 16 Ianuarie 2011 01:30
10, 20, 30, 40... 80 Mph
Un film eminamente rutier, care se poate vedea cu sau fara acordul parintilor. Premiile acordate cu generozitate sunt un real omagiu adus soferilor de autobuz, troleibuz si altor mijloace de transport in comun care isi risca viata zi de zi cu genii criminale diabolice aflate in libertate. De curiozitate, a numarat cineva cate masini au fost avariate sau aduse in starea de "dauna totala"? Total rampage! Sirene cat cuprinde, scrasnete de frane, tipaturi, si foarte multe zbierete. Toata abundenta asta obtine de fapt efectul opus: calatoria navetistilor surprinsi de bomba devine monotona...
Memorabil punctul culminant in care Sandra Bullock spune pentru a 34-a oara "Oh my God!" precum si scena in care K. Reeves e mulinat sub sasiul autobuzului cu vinciul.

Chelbos pe 16 ianuarie 2013 01:58
probabil erau masini din programul rabla :))
robertsandu pe 3 martie 2014 11:29
Aici nu-s de acord. Revăd mereu cu plăcere filmul ăsta. Pentru suspansul de calitate, pentru regretatul Dennis Hopper, pentru scenele live-acțion, nu trase pe calculator printr-o apăsare de buton ș.a.m.d. Cred că e unul din cele mai bune filme din clasa sa. Nu mi s-a părut în niciun moment monoton. Ba din contră, nici nu mi-am dat seama când au zburat cele două ore. Dacă ai o pungă de floricele uitată pe un raft și o sticlă de suc pusă la rece, sunt puține șanse să dai greș cu Speed. Părerea mea, evident.
fireskull pe 04 Octombrie 2010 17:28
un film care mia placut lam vazut de mai multe ori la tv:)
user-64df3ea38c52a pe 21 August 2023 14:03
Actiune si adrenalina si suspans exceptional. Actorie buna si regie buna. Nota 10/10 un film incredibil de bun.
user-64da32130c00b pe 14 August 2023 17:43
Pur si simplu un film bun din anii 90 care nu face parte din categoria b- asa ca îl recomand.
user-64d8c7fa82fc5 pe 13 August 2023 15:32
Un film chiar bun printre putinele din acea perioada deci nota 7/10
Muie Cosmin si Backmoore cu muia de rigoare!

TitoJacksana pe 01 Mai 2022 23:08
Un film plin de adrenalina si suspans, pacat ca sequel-ul e o porcarie totala, 7/10
alexandru_fejer pe 31 Iulie 2021 13:26
Filmul acesta cred ca l-am văzut de vreo 30 sau 40x....ultima dată acum vreo 10 ani. Am filmul și pe DVD.
forever_young_ pe 28 Mai 2020 18:55
FOARTE BUN !
Un film alert de actiune cu de toate ... suspans . umor si ceva romantism ... Keanu Reeves & Sandra Bullock fac un cuplu de 10 ! De vazut si revazut !
Salbaticul pe 24 Mai 2019 20:40
50 caractere,50 caractere,50 caractere,îi dau un 8.
cezarika57 pe 14 Iulie 2018 22:32
Filmul te pride. Sandra Bulock si Keanu Reeves foarte buni. Jeff Daniels nu stiu ce a cautat in filmul asta
danut_iulian pe 08 Mai 2018 19:55
Un film foarte bun plin de actiune si cu o poveste foarte buna.
Dragos.87 pe 01 Martie 2017 12:37
In sfarsit un film de actiune bine realizat cu niste actori foarte priceputi.Prima oara cand am vazut filmul asta cred ca aveam vreo 10 ani.Un film cu o buna doza de suspans care te tine conectat pe tot parcursul povestii.Cu siguranta isi merita pe deplin cele 2 premii Oscar.
natalia_castego pe 27 Aprilie 2016 20:22
I-as fii dat 10 dar cititi mai jos.
Am vazut filmul mai demult, prin 99 si mi-a placut extrem ,dar nu ma uitasem la detalii.
L-am revazut acum vreo 3 ani si fara sa vreau am remarcat o eroare, la faza cand Sandra se arunca cu autobuzu' de pe pod . Ea se indreapta spre partea lipsa a podului si acolo nu se vede vreun lemn, lemne sau materiale de constructii si dupa de a sarit ii plin de ele . Dupa faza aceea am descarcat filmul de pe net si l-am urmarit faza cu faza. Am gasit o groaza de multe erori. Nu am sa mai spun care erori, ca poate cine nu la vazut si vrea sa il vada comentariul meu, i-ar strica vizionarea. Tot ce vreau sa spun este ca daca directorii la Hollywood ar fii mai atenti la detaliile scenei ce o regizeaza, ar merita salariile care le au. Si la actori posibil sa fie la fel. Exemplu : am vazut filmul Zambet de Mona Lisa cu Julia Roberts acum vreo zece ani, ca cica era comedie. Am vazut trailerul… citeşte

ralucan123 pe 13 Ianuarie 2016 21:28
raluca
Foarte frumos Sandra Bullock si Keanu Revees doi actori buni , efecte bune actiune suspans, iteligenta de la mine are 10.
RalucaNicoleta123 pe 31 Decembrie 2015 14:56
Raluca1998
UN FILM BUN CU MULTA ACTIUNE SI AVENTURA FOARTE FRUMOS SI CU UN SCENARIU FOARTE BUN

Film - Speed

Speed