Păreri Passengers

(2016)

Pasagerii

andrei_cotofrea pe 28 Decembrie 2016 11:53
Un succes
Un altfel de SF , care pune accent nu pe efecte speciale sau acte eroice, ci pe trasaturile a doi oameni cu acelasi destin . Ai ce invata din acea poveste.
dincolodenume pe 26 Decembrie 2016 21:56
O alegere

Nu ma gandesc la toate hibele filmului ce tin mai ales de posibilul realizarii unei astfel de calatorii sau a datelor fizice prezentate, ci la povestea celor doi, care poate fi reproiectata in viata noastra cotidiana.

Uneori ne indragostim de o persoana, ne agatam de o iubire pentru a supravietui, pentru a ne fi noua bine, pentru a nu ne pierde mintile sau pentru ca tocmai am gasit pe cineva atat de bun si de potrivit pentru noi, incat nu ne putem abtine sa nu ii ravasim viata.
O alegere indrazneata e mai de dorit decat o resemnare rusinoasa. O destinatie este mai plictisitoare decat calatoria in sine. O destinatie este doar motivul ce ne uneste, calatoria e ceea ce ne defineste.

Passengers este un… citeşte

Slightly pe 14 martie 2017 21:50
Nu puteai sa spui ceva original? Chiar trebuia sa-i furi replica lui Fishbourne din film ca sa pari interesant? Evident ca nu puteai fi original pentru ca asta necesita INTELIGENTA iar acolo unde este "lack of inteligenta" apar replici ca tine . "Ai judeca un naufragiat care inecandu-se in imensitatea marii si in incercarea lui de a nu se scufunda, se agata de tine, tragandu-te spre adanc?!"
dincolodenume pe 15 martie 2017 08:04
Pentru cei care vad filmul nu reprezinta nimic deosebit. Multumesc pentru comentariu!
misumosu pe 22 Decembrie 2016 07:22
Cred ca e un fiml destul de bun .Un film SF de calitate in care actiunea si ideea filmului sunt exceptionale . Filmul are nota 6.7 pe IMDb ceea ce cred ca este cam putin. Nota mea este 8.
dragosalexandru123 pe 5 ianuarie 2017 21:20
De acord cu tine, insa pe cinemagia, sunt si multi care dau note inainte de a vedea cu adevarat filmul... eu i-am dat un 7 si asta pentru ca a fost si tras de par in unele situatii si nici nu a fost exploatata la maximum ideea...
1bicu pe 24 Decembrie 2016 02:19
Tocmai ce am iesit de la cinema. Un film ft bun ce merita vazut
predator16 pe 23 Decembrie 2016 20:16
Merita vazut
Un film care vine cu ceva diferit, merita vazut! Nota personala: 8.5
alali pe 07 Februarie 2017 21:14
Robinson Crusoe ratacind printre stele.
Avem un film pur science-fiction dar care, din pacate, nu se multumeste sa ramana pe bucata lui de ogor, vrand sa cultive si pe parcele ce nu ii apartin si astfel sa para mai bogat si mai productiv, mai mul de cat e. Asa ajunge sa abordeze si anumite problematici ce au o alura filosofica, piese suplimentare necerute de fisa postului acestui gen in care se va aseza pelicula. Iar cum doar spatiul e limita in astfel de filme, nici aceasta complicata abordare nu părea că ar fi de ajuns si atunci intregii povesti i se adauga si un element moralizator, peste care din pacate filmul trece cam repejor. Adica, daca tot l-ai introdus, foloseste-l cum se cuvine.
Intrebarea explicita, caci despre ea e vorba: "daca ai acuza un condamnat la moarte ca face tot ce-i sta in putinta pentru a se salva?", o las la latitudinea fiecarui spectator care a vazut filmul sa o judece, cum poate el mai bine.… citeşte

Ghemot pe 26 Decembrie 2016 01:37
Am văzut acest film și mi-a plăcut foarte mult. Deși sf-ul nu e tocmai pe gustul meu, cred că acest film este cel mai bun sf dintre toate care le-am văzut.
cristy_silvoseanu pe 24 Decembrie 2016 14:18
O drama SF
Vizionat Passengers! Un film bun ce reia idei mai vechi din alte productii cinematografice, cum ar fi efortul fiintei umane de a coloniza, alte galaxii, calatoriile interstelare, impletite cu o scurta , dar elocventa poveste de dragoste intre chiar doi pasageri a unei nave interstelare de lux. Dramatismul prinde cote mai inalte spre cea de-a doua parte a lungmetrajului insistand pe efortul deosebit al personajelor de a restabili fragilul echilibru al povestii. Departe gandul meu de a da spoilere, nu rezist sa nu vorbesc putin despre frumusetea navei interstelare care din punct de vedere arhitectural este splendida comparativ cu alte starships din alte filme (dar aici e chestie de gust personal). Vorbind despre nava nu am putut sa nu remarc rotatia unor parti ale sale pentru obtinerea efectului de gravitatie (idee mai veche) insa mi-am pus o intrebare (atentie spoiler) care sfideaza putin… citeşte
dragos.mihail.preda pe 25 decembrie 2016 13:47
Cand iesi din nava ai aceeasi viteza ca si aceasta, adica jumatate din viteza luminii, din cauza inertiei, insa daca te departezi de nava, chiar si cativa centimetri, incet incet vei ramane in urma ei deoarece tu nu ai motoare care sa te impinga inainte ....
iUliSe pe 1 octombrie 2018 10:38
dapa parerea mea, desi nu sunt expert sau pe aproape in domeniul stiintific/zboruri spatiale, la intrebarea: ce se intampla daca iesi din nava in costum, bașca conectat permanent cu nava, este ca indiferent de viteza navei (aici de 50% din viteza luminii) si tu ca persoana sau orice corp desprins de nava, vei avea aceeasi viteza, intrucat la atingerea vitezei respective, nefiind vorba de frecarea care sa-ti diminuieze din viteza, nava si orice corp desprins din ea are aceeasi viteza constanta, nefiind necesara o forta motorie de inaintare ... practic aici in film, acele "reactoare" (cel de la "pupa" navei in special, pentru ca cel frontal este de inteles, pentru protectia la inaintare a navei) de deplasare nu ar fi trebuit sa functioneze permanent, tocmai din cauza aceasta, ca un corp ce primeste un impuls initial, neexistand frecare, teoretic, se va deplasala la infinit cu aceeasi viteza daca asupra s-a nu s-ar exercita vreo forta externa, gen atractia gravitationala a vreunui corp masiv (planeta) sau a unei stele sau ... ca-n film, un camp plin cu corpuri ceresti de mici dimensiuni raportate la dimensiunile navei ....
Sorin87 pe 24 Decembrie 2016 12:50
Un film excelent, mai ales vazut in 3D merita, mi-a placut mult de tot
florin1992 pe 28 Decembrie 2016 22:58
Foarte bun filmul, merita vazut la cinema. un SF bine realizat, actori buni, un scenariu bun.
marius7x pe 28 Decembrie 2016 22:55
In sfarsit un SF simplu si excelent
Mi-a placut mult mai mult decat Arrival, sau Gravity.
Citisem multe titluri despre ceva nemultumiri mari legate de finalul filmului pentru critici si audienta si eram speriat ca o sa ma numar printre ei, dar departe de asta. Finalul a fost perfect si cea mai plauzibila varianta.

makomomo pe 9 martie 2017 22:11
Da, dar se putea mai bine la final, macar sa ii fi aratat batrani sau poate in drumul lor lung de 90ani intalneau niste alieni care ii mentineau tineri si ajungeau pe Homestead vii si cu ceva prieteni spatiali...se putea mai bine
serban_ionescu pe 24 Februarie 2017 01:32
SF. de calitate, care imbina actiunea cu latura psihologica specific umana, cat si suspansul cu dragostea si spiritul de sacrificiu
Filmul este un SF. pe care l-as nota ca si calificativ intre bun si foarte bun (nota 7,4-7,5) si 7 stele cu plus, deoarece desi in prima sa parte pare cam anost, ulterior devine din ce in ce mai interesant, atractiv si chiar captivant, ingloband pe parcurs si intr-un mod fericit pe langa tema specifica SF., atat latura frumoasa psihologica specific umana, cat si dragostea, romantismul, dar si suspansul la cote ridicate ale unei aventuri spatiale tipice SF. Remarcabil este redata tipologia psihologica specific umana a personajului principal masculin James Preston care condamnat de conjunctura sa traiasca solitar pana la sfarsitul zilelor sale in microuniversul captiv al unei nave spatiale interstelare, nu poate rezista naturii sale tipic umane de a avea alaturi de el si personajul feminin la fel de uman Aurora Lane, de care in mod tot atat de firesc… citeşte
andrei_andrei96 pe 29 Septembrie 2016 15:13
Fan page Jennifer Lawrence Romania: https://www.facebook.com/Jennifer-Lawrence-Romania-564985610289994/
anca_daniela_spataru pe 16 decembrie 2016 20:54
ce rai sunteti toti astia de dati dislike
misumosu pe 28 decembrie 2016 12:51
dislike dislike dislike dislike dislike dislike
makomomo pe 09 Martie 2017 21:22
Super vizual, ideea neterminata...
Am vazut prima data trailerul acestui film anul trecut in septembrie cand am mers sa vad Arrival...De atunci mi-am zis, wow alt SF bun urmeaza si nu m-am inselat.
Vazut si 3D filmul este senzational dpdv al imaginii si al spatiului, nava este superba iar putinele efecte sunt create exceptional.
Ideea filmului este buna si te prinde si chiar te pui in pielea personajului masculin, tu ce ai face daca te-ai trezi singur pe o asemenea nava?Ai proceda la fel ca Jim sau ai sta singur dar fara mustrari de constiinta?

In fine, filmul lasa multe interpretari despre ce si cum se intampla, cu ce scop si de ce.Ceea ce conteaza este ca totul are un rost si fara aceste "treziri" ale pasagerilor, superba nava ar fi esuat pana la urma.Repet, o nava incredibila, de lux, cu toate optiunile pt a putea trai linistit o viata de om acolo fara sa te plictisesti.
Sincer, eu nu ma… citeşte

Octaz pe 25 Ianuarie 2017 21:37
Cand cineva mi-a spus ca "Passengers" este un film de urmarit cu prietena, aproape ca l-am contrazis. Acum, dupa ce m-am convins ca avea dreptate, nu imi ramane decat sa laud productia si sa meditez asupra posibilitatilor pe care ni le poate oferi viitorul, si cum am fi reactionat noi in acele vremuri si in pielea acelor personaje! Adaug un plus pentru Chris Pratt dar si o bila alba pentru Jennifer Lawrence despre care nu aveam neaparat cele mai bune pareri dar care m-a convins intr-un final ca este totusi sexy!
andystarx pe 02 Martie 2017 23:24
Un film bunicel,aproape de a fi un sf foarte reusit,mi a placut mult coloana sonora,si ideea in sine,dar nu este un film de revazut ! Oricum este unul din filmele bunicele ale anului 2016 !
emy_sinaia pe 08 Februarie 2017 12:58
Dragoste la inaltime.
un film care se vrea sf cu un puternic accent romantic dar si cu doza necesara de drama in spatiu, dealtfel un subiect comun modificat pe alocuri.
mihai_chindris pe 07 Februarie 2017 00:58
Foarte, foarte bun
Un film foarte bun, cu o poveste emotionanta, care te face sa privesti lucrurile dintr-o alta perspectiva. Actiunea face ca doi necunoscuti sa creada intr-un final in destin si sa-si traiasca viata mai apoi fericiti impreuna. Nu am nimic de reprosat in privinta acestuia (rar mi se intampla). Il recomand! (GO and WATCH IT! :D)
Dragos.87 pe 05 Martie 2017 18:55
Un film interesant si frumos cu o idee noua,cel putin pentru mine.Filmul se concentreaza mai mult pe povestea celor doua personaje principale care este destul de interesanta iar ce face omul cu mana lui este o alegere nu o intamplare si asta se intampla in film.Sentimentele si gandurile ne fac umani si frumosi.Este un film placut cu o idee interesanta ce merita vazut!
phufu.ruoz pe 05 Ianuarie 2017 20:56
Din punct de vedere visual este o incantare pentru ochi... nota 10 pentru efecte speciale. Povestea meh... nu e cine stie ce. As putea spune ca nu e nimic nou, dar il recomand din tot sufletul la capitolul visual.
Bogdan.Alexandru pe 02 Iunie 2017 10:41
Foarte interesant
Nu sunt un mare fan al SF-urilor, nici macar "Star Wars" nu m-a dat pe spate. De data aceasta, insa, am fost placut surprins. Un SF simplu si interesant. A avut cateva momente in care chiar am fost "prins" cu totul in lumea filmului.

Filme de genul nu am mai vazut pana acum, deci nu ma pot pronunta in legatura cu originalitatea ideii. Eu as fi vrut si o parte a doua, desi nu prea cred ca exista vreo sansa.

Chris Pratt si Jennifer Lawrence mi s-a parut ca au jucat incredibil. Per total, eu zic ca e un film bun, la care nu ai cum sa te plictisesti (nici daca nu esti fan al genului).

Nota: 7,5

mihnea_aspru95 pe 6 iunie 2017 00:32
Interesant, am să-l urmăresc că n-am avut timp atuni în decembrie pentru el (erau alte filme care mi-au atras atenţia de a le viziona la cinema, de exemplu ROGUE ONE). App. de care Star Wars vorbeşti, că nu te-a dat pe spate (seria sau The Force Awakens) ?
Bogdan.Alexandru pe 6 iunie 2017 06:42
Seria. Daca stau sa ma gandesc bine e vorba de genul SF in general, "Star Wars" mi-a venit in minte pentru ca e reprezentativ pentru genul respectiv, in viziunea unui necunoscator ca mine.
Licurici75 pe 02 Mai 2017 13:24
Un SF care trebuia sa fie pana la capat non-action.
Cu usoare inspiratii din celebrul "WALL-E", acest film m-a impresionat d.p.d.v imagine, joc actoricesc si subiect.
Filmul recomandat celor care le-ar placea sa-si cunoaca viitorul, iar pune pe ganduri daca ar fi multumiti de aceasta ipostaza sau nu.
Scenariul compus din 4 personaje rescrie o altfel de biblie intr-un peisaj futuristic exceptional. Adam (Jim) ales si "trezit" de catre nava mama (Sfanta Treime - are 3 brate; 3 sectoare) la inceput, printr-o luta grea cu eul propriu isi accepta destinul. La fel ca in gradina Raiului are dreptul sa si-o aleaga pe Eva (Aurora), urmeaza inca o lupta cu el insusi in luarea deciziei pentru "trezirea" consoartei lui. In a se hotara daca da sau nu, il AUTOinfluenteaza androido-psihologul Arthur. Un fel de preot ultramodern. Dupa plantarea pomului-vietii apare in peisaj si Iisus ( cap. Gus) care din cateva replici le explica noul… citeşte

zombie13 pe 06 Martie 2017 21:40
neasteptat de bun
Dupa cum incepuse filmul, venit si dupa productii precum "Interstellar" sau "Arrival", nu am crezut ca o sa am o parere pozitiva pana la final. Totusi, neasteptat, la un moment dat lucruri au luat o cale foarte buna, iar povestea chiar a fost deosebit de placuta. Mi-au placut si efectele speciale, destul de demne de 2016, iar finalul un pic neasteptat.
cotzofica pe 28 Februarie 2017 18:51
Un film bun, poate mai bun decât Gravity, dar cu siguranţă mai subapreciat. La capitolul imagine acesta din urmă este mai bine realizat, dar plotul mi s-a părut mai previzibil. Ideea este foarte interesantă, dar mai avea nevoie de unele finisaje. Şi nici în acest film nu scăpăm de obişnuitele clişee americane gen "nu se deschide uşa, trebuie deschisă manual, trebuie să salvăm 5000 de oameni, etc." Un SF amestecat cu dramă, aventură şi câteva scene siropoase. Trebuia să marşeze mai mult pe genul SF, să îl facă în primul rând mai credibil.

În distribuţia filmului de pe acest site apare şi Keanu Reeves ca fiind ... Jim. Având în vedere că filmul are foarte puţini actori, cu siguranţă l-aş fi observat. Şi Andy Garcia... un rol de 2 secunde?? Nici măcar o replică? Mă mir că a acceptat.

florin_raspop_von_schengen pe 23 Februarie 2017 02:21
foarte frumos! bei cafea de 2 lei dimineata si mananci de 4 lei, cand ai langa tine un bar unde consumi numai chivas regal. Ce sa mai spunem de retaurantele alea cu specific frantuzesc sau mexican!? La faza cu reactorul din cauza caldurii in exces maneta nu putea fi actionata cu mainile goale , fiind nevoie de o bucata de material! Dar cand i-a intrat surubul in brat, mititica de ea, se pravalea de durere sprijinandu-se de acele parti metalice, evident care nu mai erau incinse ci doar maneta! si spre final nu pareau asa de socati ca reactorul va exploda .....hai ca merg sa deschid trapa, nu-i problema trebuie sa salvez 5000 de vieti...parca i-ar fi murit musca din borcan, asa se citea pe chipul lui!Un film bunicel spre bun datorita efectelor speciale si a unei mici pseudodrame filosofice
mitso pe 18 Februarie 2017 18:12
Iubirea sau atractia necunoscutului ?
Un film care merita vazut! o fi exploatat la nesfarsit subiectul iubirii dar trebuie sa recunoastem ca in jurul ei se invart toate itele omenirii, acapareaza, fascineaza si inalta orice lucru si persoana din intreg universul.
O poveste fictiva dar cu alegeri rationale si realizabile, inchegata cu interpretarea actorilor pe masura plus un sfarsit numai bun, da startul unui film reusit!

oana_andrada1992 pe 14 Februarie 2017 12:50
Un film bun de vizionat la cinema în 3D, pentru ca efectele speciale sunt foarte bine realizate! Povestea, deși cam neplauzibila, este frumoasa și captivanta. Nu comentez acum lucrurile imposibile din punct de vedere fizic, pentru ca nu cred ca cineva merge la un film artistic pentru acurațea detaliilor tehnice. Totuși, cred ca filmului i-ar fi trebuit încă 15 minute în care sa ne prezinte o parte din viața lor în doi. Au avut copii? Au mai trezit pe cineva? Au avut probleme? Au format o noua colonie pe nava? Au avut suficiente resurse? Astfel rămân o serie de întrebări fără răspuns la sfârșitul filmului. Global este un film bun, relaxant, ce te lasă cu o stare de bine, deși ramai și cu o usoara senzație de neterminat. Îl recomand!
PFV pe 06 Februarie 2017 10:12
Merita vazut chiar daca nu are multa actiune, este un film foarte bun psihologic. Ma intreb oare daca as fi fost eu in locul lor ce as fi facut!?
redred2 pe 04 Ianuarie 2017 17:05
7/10
Un film destul de linistit, nota 7/10. Probabil femeilor o sa le placa mai mult acest film decat barbatilor... Este un film cu o idee interesanta, dar nu exceleaza la nici un capitol, destul de previzibil.
Bonaventura pe 02 Ianuarie 2017 22:47
Frumos... fantezist, dar frumos...alegerea lui de a o trezi pe ea este pana la urma cat se poate de egoista, dar si cat se poate de umana, caci inainte de a-l crucifica pentru ca a decis destinul unei persoane asupra careia nu avea niciun drept, trebuie inteleasa partea psihologica determinanta care l-a adus in situatia aceasta, parte inteleasa de ea intr-un final. Cat despre comentariul ca plonjarile in neant sunt exagerate in conditiile unei viteze pe jumatatea vitezei luminii, da, absolut de acord, fizic e imposibil, insa de asta filmul e FICTION :)
Mihai2508 pe 02 Ianuarie 2017 16:57
Merita vazut
Se pare ca sfarsitul anului 2016 vine cu ceva SF-uri psihologice destul de bune. Coloana sonora si efectele speciale sunt foarte bine facute. Iar personajele desi putine, joaca foarte bine, si au o chimie intre ele, Chris Pratt este foarte bun, iar ca sa nu mai zic, ca fanii lui Jennifer Lawrence nu vor regreta nici un minut ca s-au uitat la acest film, o actrita care din cate se vede se dezvolta frumos, si are roluri din ce in ce mai bune. Pentru cei care se asteapta de la acest film la unul plin de actiune, nu il recomand, este un film de aventura ce prezinta o relatie frumoasa dintre doi oameni intr-un viitor poate nu chiar asa indepartat.
carmen_vesel pe 01 Ianuarie 2017 22:50
Mie una mi-a placut :). Actorii, ideea filmului, tot :)
sabinalin pe 29 August 2017 22:41
Un barbat si o femeie. Romeo si Julieta, Laguna albastra, comparatiile mai mult sau mai putin savante pot continua. Un drum dincolo de timp si spatiu, un drum catre eternitate, un drum catre undeva "where no one has gone before". Criogenia salveaza omenirea, colonizarea e o solutie a viitorului? Complicat de dat un raspuns, a trecut ceva vreme de cand omul a pretins ca a ajuns pe Luna, de atunci incoace nu prea s-au facut progrese sau poate ca nu ne-au spus noua. Dincolo de S.F ramane frumusetea sentimentelor si ne intoarcem la un barbat si o femeie. N-am vazut-o in "Jocurile foamei" dar imi place Jennifer Lawrence in vreme ce Chris Pratt aduce destul de bine fizic cu killer-ul Jamie Dornan din "The fall".
cezzar89 pe 02 Aprilie 2017 13:44
Obligatoriu de vazut
O data ce am vazut acest film am ramas placut surprins si mi-am amintit motivele pentru care traiesc. Viata este cel mai frumos lucru pe care l-am primit cadou si asta oferim noi mai departe la randul nostru. Nu trebuie sa ne complicam in a trai viata sofisticata, viata este simpla si frumoasa. tot ce ramane mostenire este doar un nume
PS Bucarati-va de viata prin lucruri simple !

Dorin2792 pe 15 Martie 2017 15:28
Un film extraordinar cu efect bune,tot timpul asteptam sa vad ce se intampla mai departe.Nu cred ca este peste Arrival parerea mea dar sigur este un film obligatoriu de vazut
stricted pe 14 Martie 2017 11:48
O „Laguna albastră” desfășurată în spațiu.
AndreBlack pe 02 Martie 2017 19:49
Passengers
Un film SF mai diferit dar foarte bun ! Superbe prestatiile actorilor ! Recomand , merita vazut !
peter_ennis pe 10 Februarie 2017 06:00
Ce buna sa facut jennifer
Acum sa recunostem...la cine nu i ar place ideea de a o fute pe jennifer in spatiu toata ziua pentru tot restul vietii :)
makomomo pe 17 martie 2017 16:16
Cum ar fi sa te trezesti ca trebuie sa o "faci" toata viata pe Donatella Versace, ce zici de asta? :D Sau te "face" ea pe tine...
vivivaldi pe 24 Ianuarie 2017 17:46
Bunicel , dar ..........
Un pic static dar , bunicel . Emotionant dar exista si un dar . Ii lipseste ceva ca sa fie wowww.
Manusa pe 01 Martie 2017 18:49
Un film care merita vazut, actosi si poveste foarte buna. La inceput am zis ca nu va fi foarte reusit, iar un sf semanator cu altele in poveste, 2-3 actori in tot filmul......Dar nu a fost asa si a meritat.
Mihai_Moise pe 09 Ianuarie 2017 20:52
La pomul laudat...
DIn nou o idee ce putea oferi productiei statutul unei capodopere sci-fi, de genul Interstellar, Gravity, Matrix etc...
Din pacate, regizorul (nici nu i-am retinut numele) nu face decat sa urmeze o reteta tipica, in care spectatorului i se livreaza ambalata frumos o poveste ce avea atat de mult de oferit, dar care esueaza lamentabil dupa primele 30 de minute. Nu poti sa nu te intrebi cu regret ce ar fi reusit un regizor de talie cu o asa idee...
Singurul lucru care impresioneaza e nava (cu un design superb) si efectele speciale (vezi scena defectiunii in urma careia dispare gravitatia, ori a iesirii in afara navei - cu niste mici semne de intrebare stiintifice, sau cea a trecerii pe langa stea)

Danutzu_GL pe 27 Decembrie 2016 23:20
3D? Cum ? Cand ? Unde ?
Nu e pierdere de vreme dar nu recomand sa il vedeti la cinema. Adica, cateva secvente 3D cu spatiul si cam asta e. Actiunea este 0 spre 1 , pe o scara de la 1 la 20. Acum, fiecare dupa gusturi. Sa nu spuneti ca nu v-am atentionat.
makomomo pe 9 martie 2017 22:06
Este unul dintre cele mai bune 3D-uri vazute la un film, secventele din spatiu si din nava efectiv breath-take, ce film ai vazut? L-am vazut la tv, bluray si imaginea a fost mirobolanta...
zdraveius pe 07 Septembrie 2023 00:58
E bine ca nu se pune accent pe nava, un vas de coaziera, un mall zburator, care, la puterea noastra de intelegere de acum, ar fi imposibil sa zboare si sa reziste in spatiu.
Si de aici si derapajele logice legate de spatii interioare, miscare, spatiu, etc. De exemplu, cand sar de pe marginea navei, oare de ce se duc in jos?
Una peste alta, o idee interesanta, o viziune despre un posibil viitor.
Dar poate fi si o ingrijorare, pentru ca peste tot pe unde a creat omul o colonie, a insemnat distrugere, violenta, rautate, sange. Si de multe ori pierzanie.
Ideea de a avea bilet dus-intors, de a te putea intoarce pe Pamant dupa 240+ de ani este interesanta.

crome pe 20 Iulie 2023 01:06
Mi-a plăcut foarte mult ,un sf action f. bun ,recomand iubitorilor genului SF
morfil pe 28 Iunie 2023 00:32
Ce fraier, nenea Chris! A trezit o femeie ca să nu mai fie singur! Auzi chestie! Eu în locul lui m-aș fi apucat să îmi creez o roboțică de vis pentru că tot avea toate uneltele și piesele la dispoziție. Și de nu reușeam, îl reprogramam pe barmanul Arthur în C++ și JavaScript și îl făceam "la femme fatale". Mai greu era să îi găsesc o față nouă, dar având încă 60 de ani de trăit singur pe navă, găseam eu ceva inovativ, fiind mecanic iscusit.
Oricum, filmul nu a fost cine știe ce, destul de superficial, iar finalul a fost dezamăgitor. Măcar dacă lăsau și cei doi îndrăgostiți câțiva copii în urma lor. Nu știu cum de nu s-au gândit scenariștii la asta! Plus multe alte detalii care ar fi făcut filmul mai interesant. De exemplu, cauza defecțiunilor putea fi înlocuită cu altele mai inteligente cum ar fi entități din alte dimensiuni, un… citeşte

forever_young_ pe 23 Mai 2022 18:04
FOARTE BUN !
Am oscilat intre " foarte bun " si " obligatoriu de vaazut " ....cei care sunt adeptii genului vor decide nota filmului ....dar dupa pararea mea ...se poate si re - re -revedea fara probleme ...deisgur si cei care nu sunt fani SF il pot vedea ....nu au ce pierde !
tonymaestrul pe 29 Noiembrie 2021 11:25
Un film interesant cu un subiect atragator. Putina actiune dar cu un usor suspans. Finalul putea fi altul pt a atrage mai mult...
Salbaticul pe 07 Februarie 2021 22:45
Un review,50 caractere,un review,50 caractere=desene animate!
Giulianodirt666 pe 07 Februarie 2021 19:45
Nu poți cere unui fagot vegan să înțeleagă un sf romantic!
chiba_florin pe 24 August 2020 01:18
Soo nice !
Tind să cred că cea mai grea pedeapsă pe care probabil că majoritatea nu am suporta ar fi să fim singuri !