Păreri Orphan

Orfana

andreea1407 pe 19 Septembrie 2009 14:56
foarte fain filmul
frumos film bine realizat, si actori foarte buni in special Esther.Merita vazut
g30lyna pe 16 februarie 2010 00:38
deci e un film buun rau merita vazut!!!
connect-r pe 14 august 2012 16:47
frumos fiml bine realizat!!..merita vazut.. dar in acelas timp foarte dragic, socant!!!!!
victor_neo75 pe 02 Octombrie 2009 12:00
Un horror plin de suspans cu o fata care nu este ceea ce pare a fi !!!
Un film reusit despre o fata de 9 ani aparent cuminte, care este adoptata de un cuplu (jucat de Vera Farmiga si Peter Sarsgaard) care au pierdut recent un copil.

Suspansul filmului releva din faptul ca fata stie sa joace 2 roluri: cea de copila angelica in fata parintilor si un rol de fata sumbra plina de ura criminala fata de cei doi copii naturali ai familiei. Secretul ei se releva cutremurator in final.

Filmul mi-a adus aminte ca subiect de 'The Omen' (versiunea din 1976) si ca atmosfera sumbra de filmul suedez cu fetita vampir 'Let the Right One In' (2008).

Il recomand pentru suspansul de pe tot parcursul filmului cat si pentru finalul socant.

Seryfull pe 1 aprilie 2010 22:49
chiar acum il iau sa l vad
deea9595 pe 02 Octombrie 2009 19:23
wow,chiar a fost incredibil filmul si a avut atat de mult suspans!!! nu-mi imaginam un asemenea final,dar oricum aceste lucruri s-ar putea intampla si in viata reala!!!

filmul nu prea a fost horror dar actorii au facut o treaba senzationala,mai ales Isabelle Fuhrman care e intr-adevar o actrita extrem de talentata!!!

gato_bunny pe 13 August 2009 15:29
super
super film.chiar e reusit.Esther e foarte diabolica.:-ss......si nu e chiar fata aceea inocenta;;)..
par4zi7u pe 19 august 2009 18:40
unde ai vazut filmul ???
Stefanuca pe 18 august 2011 19:25
Da sa stii ca nu e chiar ceea ce pare. Ai dreptate.
cooper pe 07 August 2009 10:24
da ...foarte bun nu ma asteptam , merita vazut ;)...o drama reusita
Sergiu.Lobont pe 06 Aprilie 2011 01:28
Când unul ce urăşte filmele de groază spune că filmul acesta e magnific… credeţi-l.
De unde are Esther atâta experienţă de viaţă? A trăit într-un orfelinat, însă cu toate astea are doar nouă ani. Să fie iar un film cu copii malefici ajunşi în familii normale gata spre a le destrăma? Eu am aşa o părere că Esther întrece în maliţiozitate cam toţi copii malefici pe care i-am văzut până acum în vreun film. Are ceva ce o diferenţiază de ceilalţi pretendenţi ai filmelor de genul. Acel ceva, m-a făcut să declar că filmul este mirobolant, iar afirmaţia este cu atât mai veridică cu cât vine din partea mea, un foarte puţin iubitor de filme de groază.

După vreo duzină de filme în care unul cu mască de hockey se plimbă cu cuţitul prin cantina unui liceu şi face buhuhu şi e gata filmul, sau după un film în care un anume Bob, neapărat şchiop de un picior, se ia la întrecere prin pădure cu tinerii în toată vâna şi… citeşte

giulestina23 pe 12 Octombrie 2009 03:16
Un horror diferit de duzina hollywoodiana, care te tine intr-un mister total, nedezamagind cu finalul..
loveislife pe 05 August 2009 21:29
very good
Am vazut filmul.E super!M-a socat secretul orfanei:-s
Nick_18 pe 17 Octombrie 2009 17:53
....
Un film care m-a lasat fara cuvinte.Il recomand tuturor
Cicero pe 29 august 2022 19:12
Recomanda-l cretinilor ca tine
carcel_claudiu pe 21 August 2009 23:15
Tare :)
Am vazut filmul si e foarte reusit.Are multa tensiune,suspans.Dupa mine filmul a fost destul de crud acele scene care au fost destul de multe.Scenariu e exceptional iar secretul lui Esther m-a socat .De aceea e bine ca intre un sot si sotie e bine sa comunici si sa se inteleaga reciproc iar cand adopti un copil e bine sa ii stii trecutul.Recomand acest film fiind unul exceptional,nota 10
ramstein13 pe 03 Octombrie 2009 17:07
Genial
este un film superb este mai mult psihologic combinat cu genul horror
Cicero pe 29 august 2022 19:11
Este un psihologic combinat cu cretinism si idiotenie
mada90 pe 02 Octombrie 2009 18:39
mada
da sa zica unu de ce e asa socant finalul,ca prea sunteti secretosi:)..
veronica210 pe 22 noiembrie 2009 10:48
si dupaia ce farmec mai are sa te uiti ? /:)
dimitica pe 27 martie 2011 17:55
pe bune da cn nu poate sa vada filmu macar sa stie cv
gabitinu pe 27 Septembrie 2009 22:39
da ...foarte bun nu ma asteptam , merita vazut ;) socant secretul orfanei
Cicero pe 29 august 2022 19:10
Este bun filmul ? Doar un prost poate sa afirme asa ceva
Kristen_14 pe 26 Iulie 2009 15:25
un film interesant
un film interesant....abia astept sa-l vad....cred ca imi va placea...pare interesant.....nu stiu...dar din trailer pare cam...cam...HOrrOr....o sa fie super!!!!
arnoldroland pe 28 August 2011 00:00
Excellent!
Pai sa tot vezi filme de-astea, muica ;)
Mai vreau :p desi rar se fac astfel de capodopere in ziua de azi, doar BRAVO!

Cicero pe 29 august 2022 19:09
Sa vezi tu cu muma-ta si cu tac-tu. Oamenii sanatosi la cap nu se uita la porcarii
cuntss pe 10 Octombrie 2009 18:48
Un thriller superb,in special pt. interpretarea micutei stele in devenire:Isabelle Fuhrman(12 anisori).
dya_giulia89 pe 31 Octombrie 2009 10:30
glumiti??
deci asta`i film bun??? ii aiurea rau de tot...adica la cata reclama s`a facut ptr el...nu merita....ii fff comercial.stii deja cum se termina inca de cand incepe.eventual merita sa te uiti la film,intr`o duminica ploioasa,si plictisitoare....dar in rest....NASOL!
Ghidel pe 30 noiembrie 2009 22:50
Unu cu capul pe umeri...
ShO2 pe 3 decembrie 2010 23:12
am lasat un comentariu mai jos... poate mai intelegeti ceva... filmul chiar a fost bun... daca il gandesti bine... nu daca te uiti de dragul de a te uita
princeofpersia79 pe 01 Octombrie 2009 20:28
princeofpersia
l-am pus la descarcat. abia stept sa-l vad, nu inteleg de ce ma pune sa-i dau un nr de stele daca ink nu a aparut la cinema? sau asta e la trailer?
Guess_who pe 10 octombrie 2009 23:50
prietene, de obicei parerile se spun dupa ce vezi filmu, de aceea te pune sa dai un nr de stele..
princeofpersia79 pe 1 aprilie 2011 08:21
da, este un film cu un final neasteptat vi-l recomand cu placere!
brinceanu pe 10 Octombrie 2009 12:24
horror....
Sincer mi s-a parut foarte misto si in acelasi timp am tresarit la fiecare faza aiurea.....iar fetita aceea...:|infricosatoare!!!dar totusi a meritat banii!!!!!!!!
RalucaR2 pe 28 februarie 2012 15:24
ai dreptate ... ! Superb filmul !
Radu47hitman pe 28 Ianuarie 2010 17:42
Ştiţi să păstraţi secrete?
* Compania Warner Brothers, După numeroase plângeri din partea părinţilor adoptivi şi a orfelinatelor, a fost obligată să elimine din trailerul filmului, momentul în care Hester spune că e mai dificil pentru părinţi să iubească copiii adoptivi, decât al lor. Dar episodul este prezent în film.
* Fotografia Institutului Saarnio, în ziar - e fotografia colegiului Alma în numele Sf. Thomas (Ontario, Canada). Clădirea a ars pe 28 mai 2008.
* Limba vorbită în institutul Saarnio - Estonă. Registratorul spune următoarele fraze: Saarne Instituute, kas мама saan teid aidata? - Institutul Saarnio, cu ce vă pot ajuta?
Kuidas palun? - Îmi pare rău?
Ma ei saa aru. Oota üks silmapilk. - Eu nu înţeleg. Aşteptaţi.
* Într-o versiune anterioară a scenariului Esther a cântat piesa - Que Sera, Sera - Doris Day.
* Filmarea trebuia să… citeşte

gdf83ro pe 26 Ianuarie 2010 03:20
alina
buna tuturor, sunt o fetita de 9 ani de la orfelinat si caut o familie la care sa locuiesc pe timpul vacantei , sunt foarte inteligenta, stiu sa gatesc , sa fac cumparaturi, sa calc, sa spal, as fi de mare ajutor familiei, de preferat familie numeroasa cu multi copii, astept oferte.ps, ma multumesc si 2 zile sa ma primiti, imi este suficient.Astept oferte
Nikon.Angel pe 3 august 2011 14:35
:)) ha ha
alinutzab pe 19 Septembrie 2009 08:26
interesant
tema este interesanta, are suspans, te tine in tensiune,d ar unele scene sunt putin exagerate. dar overall este un film bun care merita vazut.
Ariana97 pe 22 Iulie 2011 16:22
Doamne! Ce prostie!!! Niciodata nu m-am dat in vant dupa filme de genu asta dar Orfana e cel mai prost film de groaza pe care l-am vazut, pierdere de timp, oribil!
y0nutz21 pe 29 iulie 2011 15:43
:x te iubesc!
Razvan_EL pe 21 Octombrie 2009 20:31
interesant
film forte reusit , merita vazut , la sfarsitul filmului e interesant orfana are de fapt 33 ani
puFdinamo pe 07 Octombrie 2009 23:29
Bun filmu m`ia placut
frumos mi`a placut imi plac filmele horror asta nu a fost horror dar e marfa
DarthJE pe 29 August 2009 11:04
Nu este extraordinar filmul dar merita vazut mai ales pentru ideea in sine.Horror nu este in adevaratul sens al cuvantului dar apar momente de "interzis sub 16 ani".
Ghidel pe 30 Noiembrie 2009 22:47
VARZA, pacat de idee!!!
VARZA!!! Un film slab rau de tot si tras de par pana-n ultima secunda... Pe langa faptu' ca toate personajele din aceasta capodopera sunt proaste la maxim si singura fiinta inteligenta este fetita malefica (cu toate ca se presupune ca erau bogati datorita intelectului lor avansat), mai este si faza ca fetita aia era asha puternica de ii batea pe toti! si pe sot si pe sotie mai ceva ca Papai. Consider ca-i cea mai mare pierdere de timp sa va uitati la asa ceva. In plus sincer sa fiu dak era baietelul acela din film si imi punea cutitul la gat ma duceam si o param garantat sau fugeam deacasa... ori o bateam de-o rupeam. Acum fiecare cu parerea lui nu vreau sa va jignesc, dar acest film nu paote fi numit nici horror nici un film exceptional cum vad ca l-au comentat unii paci.
coolgirl_denise pe 28 August 2009 10:20
fica mea de 12 ani vrea neaparat sa vada filmu dar nu stiu daca s-o las ca eu nu l-am vazut inca,plss un sfat
DarthJE pe 29 august 2009 10:57
nu cred ca ar fi indicat pentru un copil de 12 ani
ini.mini.maini.mo pe 27 decembrie 2009 14:28
bine ca te iei tu de mine :| dute faaaa si te culca
anamaria1234 pe 18 Octombrie 2013 22:53
Supeerb!
"asa da" Un film printre primele 10 . L as mai revedea oricand. Foarte bun.
crisalisa pe 22 Martie 2013 14:51
Un film exceptional, in care Isabelle Fuhrman joaca impecabil. Nota 10!
chuckyfan pe 15 Noiembrie 2009 20:34
film de nota 10iar secretul estherei m-a socat.......................iar scenele violente nau fost nici prea multe nici prea putine
stef_mail pe 08 Ianuarie 2010 01:46
Un film absolut exceptional..!! Nota 10 de la mine!!
Iulia_love_films pe 19 Decembrie 2009 17:42
un film splendid
Un film incredibil , iar secretul lui Esther m-a socat. Un film exceptional si chiar merita vazut!!Nu degeaba a castigat Globul de Aur
Camelein696 pe 21 Octombrie 2009 17:23
Un film de referinta pentru fanii genului!
Un thriller psihologic excelent jucat! Fetitza e bestiala, m-a facut s-o urasc din tot sufletul...deci o actritza promitzatoare! Iar finalul e exact ce ashtept de la filmele de acest gen...imi da o "palma" de nu ma vad! "Orphan" it's a must!!!
Rihanna pe 16 Octombrie 2009 20:41
M-a surprins filmul. Este un film foarte reusit. E un film cu copii dar nerecomandat copiilor. Actrita care a interpretat-o pe Esther merita toate laudele. A fost geniala. Eu una nu prea ma dau in vant dupa filme de genul dar acesta este un film pe care cu siguranta nu il voi uita si pe care daca il voi mai urmari inca odata tot o sa tresar la anumite scene care au fost destule. Pacat un pic de sfasit, a fost destul de tragic si de trist. Merita vazut filmul.
koosie pe 18 Aprilie 2011 22:10
cine se astepta la un astfel de final?:O Te tine in suspans pana in ultima clipa..fetita aia a jucat :O la un moment dat a inceput sa ma sperie:))..este un film foarte bun ..merita vazut CEL PUTIN odata
bluesky pe 09 Februarie 2011 01:00
nu mi vine sa cred!!!!
guys la un mod cat se poate de serios....nu am nimic cu nimeni si ce urmeaza sa spun este parere personala,ma uit peste comm voastre legate de film si sunt unele gen " merita vazut e suuper",sau "m a lasat fara cuvinte recomand tuturor" what the fuck????cui recomandati fratilor filmul asta????? cui copiilor mei? parintilor mei ,copiilor peste ce limita de varsta ca sa ce sa aibe ce sa invete?deci nu pot sa cred ca in toate comm acestui film nu exista 1 care sa zica atentie ca filmul nu e de vazut cu toata fam sau cu copii de gen 10-15 ani,ce dracu e asa de vazut si urmarit pt recomandarea tuturor ca acest film are tot ce ii trebuie sa fie incadrat nici macar la horror.....ce asa interesant la o fetita de gen ma rog femeie ...cu tulburari psihice de genul ala.......ce hraneste oameni in voi de recomandati??.....fuck....ori sunt eu exagerat ori pe bune de ducem rau..sau nu stim sa mai… citeşte
dimitica pe 27 martie 2011 18:01
iti dau dreptate pt ca nu pot sa sufar filnele astea pt ca imi dau fiori .iti introduc numai teroare . vad si eu un om norm
lucian23 pe 07 Februarie 2010 11:06
mi-a placut
mi-a placut filmu asta pot spune ca e singuru film din 2009 al genului care mi-a placut mult:X
DuZa pe 30 Octombrie 2009 13:12
Scenariu genial
De cum am vazut privirea orfanei , mi-am dat seama ca e foarte potrivita pt rol. Scenariul este genial, iar personajul principal a jucat excelent!!
claudiu-daniel-lugoj pe 21 Octombrie 2009 20:33
claudiu-daniel lugoj
Un film reusit de groaza dar mai mult thriller e decit de groaga,scenariul foarte bun regia la fel dar cum a jucat Esther este fenomenal,e diabolica nu gluma,e si tinara pe deasupra cred ca vom mai auzi de acea actrita.
Jaguar101 pe 19 Octombrie 2009 22:14
Film Bun
Povestea mi s-a parut interesanta , ma saturasem sa vad numai filme horror cu oameni posedati si foarte mult paranormal , ideea asta cu oboala de crestere si una mintala in aceiasi persoana este interesanta,eu spun ca merita sa pierzi 2 ore ca sa-l vizionezi.
d0lcevita2112 pe 15 Octombrie 2009 00:06
Filmul a fost interesant. Mi-a placut ideea. Nu sunt prea incantata de final(mai exact ultimele 5 minute)... politia a stat in masina pana la finalul filmului?! De ce nu a actionat cu 5 minute mai repede?!
veronica210 pe 11 noiembrie 2009 13:44
bine..acuma si tu...e film...nu e realitate....dooooh
izzie pe 12 Octombrie 2009 15:09
mai degraba psihologic..
nu e un horror tipic,ci mai degraba un thriller psihologic,care te tine in suspans si care la final te cam uimeste...merita vazut!
dtanculescu pe 05 Octombrie 2009 19:04
Foarte tare. L-am vazut la cinema si mi-a placut. Esta mai mult thriller decat horror.
Il recomand.

leethal pe 05 Octombrie 2009 17:58
abia astept sa l vad , stie cineva cand apare in iasi?
multumesc

zuzulika pe 4 noiembrie 2009 17:53
prea bun prea bine realizat
ramonaf pe 02 Octombrie 2009 02:29
Cred ca este un horror destul de asteptat si plin de andrenalina!
Pitbull pe 02 Octombrie 2009 01:57
Decent şi perfect interşanjabil
Fiica virgulă cea bună - The Orphan
Decent şi perfect interşanjabil

Chiar dacă nu are nici o legătură cu The Good Son, în care ne speria Macaulay Kulkin acum şaisprezece ani (Alex Mace a scris o povestire scenarizată apoi de David Johnson), seamănă atât de mult, încât nu poţi să nu-ţi zici: şi mediocrele spirite se întâlnesc uneori! Avem din nou o familie în care soseşte un copil rămas orfan, o vilă luxoasă în afara oraşului, iarnă, eleşteu îngheţat, prepeleac al băieţilor - şi aşa mai departe... Totul e previzibil din start, aşa că pur şi simplu nu înţeleg de ce nu scrie pe genericul de început: *** ATENŢIE! Conţine spoilere!!! *** - cu excepţia dezvăluirii din final (care, ce-i drept, e surprinzătoare şi interesantă în sine, dar nu schimbă în nici un mod decisiv natura povestirii).

În orice caz, e… citeşte

Jack_marina pe 30 Septembrie 2009 08:53
...
hmm` pare mijto.................................................................................................................
lyghts pe 5 februarie 2010 22:26
ce comentariu de cinemagifilist prost.
lyghts pe 5 februarie 2010 22:27
Sa fi fost mai mult de 50 caractere, atunci te bateai cu capul de pareti probabil
ceridwena pe 03 Septembrie 2009 10:55
interesant film..dar nu e impresionant...am vazut filme mai bune...
sweetdream pe 24 August 2009 18:14
vreau foarte mult sa`l vad il am in calculator da` nu gasesc o subtitrare buna imi spune si mie cineva de unde sa iau o subtitrare buna?:D
Go1 2 3 4 5