Păreri Midnight in Paris

(2011)

Miezul nopții în Paris

mihaela_82 pe 29 August 2011 21:55
Capodopera!
Mi s-a parut un film genial! L-am perceput ca pe un dictionar de cultura generala. Cum ar fi sa te urci intr-o masina de epoca si sa-i cunosti pe idolii tai (in acest caz, Fizgerald, Hemingway, Picasso, Dali, Bunuel...)? Sa-i dai lui Bunuel o idee de film! Cel mai tare mi s-a paut Adrien Brody in rolul lui Dali. Dupa aceasta pelicula o sa-l urmaresc mai des pe Owen Wilson. Interesanta si faza cu detectivul. Cred ca acest film merita Oscar pentru scenariu.
SuperGirl pe 04 Septembrie 2011 23:25
Superb
Mi-a placut la nebunie si chiar nu ma asteptam. Am ras copios la rinocerii lui Dali si am ramas placut impresionata la teoria legata de frica de moarte.

"- Când faci dragoste, îti dispare fricã de moarte. Cred cã dragostea adevãratã e ca un scut în fata mortii. Lasitatea se trage din lipsã de iubire, sau lipsa iubirii adevãrate, tot aia e. Si când bãrbatii adevãrati privesc fãrã fricã moartea în fatã este pentru cã iubesc cu suficientã pasiune încât sã îsi scoatã moartea din cap. Pânã când se întoarce din nou, asa cum se întâmplã tuturor. Si atunci trebuie sã facã din nou dragoste asa cum trebuie."

andreeeeeeea pe 31 August 2011 23:58
Tocmai m-am intors de la cinema si mi-a placut la nebunie! Imaginile cu Parisul, toate personajele celebre, moda anilor '20! Pe scurt, frumos, ca si toate filmele lui Woody Allen! :)
GabrielaSirbu pe 04 Septembrie 2011 13:20
Desi respect parerile oricui despre indiferent ce, cand vad comentarii, despre filme, de genul "ma asteptam la mai mult..." nu ma pot abtine sa nu ma intreb cu o oarecare ironie " oare la CE mai mult se refera sau se astepta....."
Eu nu ma asteptam la nimic mai mult decat am vazut, altfel spus, am iesit din sala de cinema cu zambetul pe buze si cu o stare de bine.
Trebuie remarcat, din nou, faptul ca la ora 10.00 in sala cinematografului Studio era nesteptat de multa lume!!!
Bravos popor!!!!

sabinalin pe 3 martie 2012 06:42
E posibil ca amatorii de filme regizate de Woody Allen sa fi asteptat o mica schimbare de registru. Allen nu-l schimba dar face bine. Bun film! Faptul ca a venit multa lume la ora 10.00 la Studio demonstreaza ca inca mai exista amatori de cinema de calitate...
madalinux87 pe 4 iunie 2013 14:12
faptul ca avenit multa lume nu inseamna ca filmul e bun conteaza cum a plecat multa lume .sunt sigur ca erau dezamagiti .filmul asta e super aiurea
Alexandra21087 pe 22 August 2011 18:30
cel mai boring film.
M-am plictisit ingrozitor la filmul asta. Ma asteptam la un film mai bun avand in vedere actorii. Tot asteptam sa inceapa o actiune dar am ramas cu asteptarea.
desisuca pe 27 iulie 2012 16:43
Ai dreptate! Ideea a fost buna dar expusa intr-o maniera total plictisitoare. Am dat dovada de vointa rezistand in cinematograf pana la sfarsitul filmului, dat fiind ca majoritatea plecasera sau adormisera.
madalinux87 pe 4 iunie 2013 14:08
da ai dreptate super plictisitor filmul ,probabil cel mai slab film a lui owen
cezarika21 pe 11 Mai 2013 13:13
Aerul boem al Parisului interbelic
Cine și-a dorit vreodată să călătorească în timp în Parisul interbelic și să cunoască în mod direct boema literară și artistică a celui mai romantic oraș va simți o adevărată bucurie văzând filmul „Midnight in Paris” al lui Woody Allen. Astfel, spectatorul realizează odată cu scriitorul american Gil Pender o escapadă nocturnă fantastică în oraşul Paris din anii '20; întâlnirile lui Gil cu modelele sale literare contribuie la revitalizarea inspiraţiei pierdute şi îl fac să constate că fiecare trebuie să-şi trăiască prezentul.

Pendularea periodică între prezent și trecut îi permite lui Woody Allen să compare spiritul liber și înflăcărat al vremurilor trecute cu pragmatismul și snobismul vremurilor contemporane, stabilindu-și puncte de reper solide în lumea modernă. Este adus astfel un omagiu unui oraș ce a avut un rol… citeşte

nyuszi pe 23 Septembrie 2011 09:04
Excelent film! De mult nu mi-a "vorbit" un film de Woody Allen ca asta. In ultima vreme eu si Woody ne-am cam "distantat", dar filmul asta e perfect. Iar Owen Wilson, cu toate ca initial am avut oarecare dubii in legatura cu alegerea lui pentru rol, a fost splendid. Mi-a adus aminte un pic de rolurile sale din filmele lui Wes Anderson, si ma bucur sa il vad in filme serioase.

Mi-a placut mesajul filmului, cu toate ca eu probabil as fi ramas in epoca "aleasa" si nu m-as fi intors. M-as fi dus in perioada interbelica, cand Romania era "cineva" in Europa iar Bucurestiul se numea - pe buna dreptate - "Micul Paris". Pobabil as si fi ramas acolo. Chiar daca nu era perfect, macar hainele erau mai de bun gust. Cel putin in ceea ce priveste garderoba feminina. :)

Iar Parisul a fost incantator. Mi-e dor de Paris asa cum mi-e dor de casa cand sunt plecata.

White.Lily pe 23 octombrie 2011 11:00
In urma vizionarii acestui film, si eu am primit acelasi mesaj. Si anume faptul ca omul prin definitie a fost, este, si va fi mereu nemultumit. Indiferent in ce secol s-a nascut , mereu i se va parea mai frumos, secolul precedent lui. Asa ca, concluzia pe care ar trebui sa o tragem de aici..... sa ne bucuram de secolul in care ne aflam, sa ne bucuram de avantajele existente ...iar restul va veni de la sine. PS: DESI....si eu mi-as dori al naibi de mult sa traiesc in Bucurestiul Interbelic...fira-ar sa fie :))
LavyBogdy pe 26 noiembrie 2011 18:33
Nu mai sunt oamenii,dar ne-au lăsat operele și nu s-au ferit să arate lumii imaginația și sufletul lor.Ideile tale nu ar trebui să fie influențate de mentalitatea infantilă și comună a modernismului. Vote UP!
DragosMihai pe 07 August 2011 14:30
Super
Mi s-a parut genial filmul, un film bun, cum nu a mai aparut de foarte mult timp :D
Allexander pe 13 Octombrie 2011 09:58
Atmosfera boema a Parisului, melodiile, rafinamentul intr`o combinatie echilibrata dau o nota aparte acestui film. In concluzie merita vazut
trancegirl pe 21 Septembrie 2011 09:05
woody allen
trebuia sa ma astept la un film enigmatic, ca doar e marca woody allen. din trailer nu-ti dadeai seama despre ce este vorba, credeam ca-i doar o poveste de dragoste, ceea ce a si fost, insa mult mai interesanta. buna distributia, adrien brody, marion..mi-a deschis pofta si mai mult de citit acest film. abia astept sa vad Parisul noaptea.

ps. am vazut persoane care au plecat la jumatatea filmului...nu oricine digera filmele lui woody

yoyolina_bubulina pe 28 septembrie 2011 18:52
totally agree!
CosminHorrorMaster pe 07 Septembrie 2011 12:12
Nu a fost rau. Sa iti intalnesti propii tai idoli fata in fata mik se pare un lucru mare. Uite ca a stiut Woody ce sa faca.
Tweeknax pe 17 Septembrie 2011 18:25
De vazut
Acest film are un mare defect: tine prea putin. Estimez cateva nominalizari la Oscarurile 2012.
Criystina86 pe 6 octombrie 2011 17:03
Exact! Tine prea putin........nici nu stiu cum a zburat timpul.
mtraianc pe 22 octombrie 2011 14:31
CAUTA SI FILMUL Somewhere in Time (1980)
sabinalin pe 03 Martie 2012 06:39
Lumi paralele
CTP a observat foarte bine atunci cand a scris articolul dedicat filmelor de Oscar: e anul nostalgiei, al intoarcerii in timp si al interactiunilor la nivel inalt intre cinematografia franceza si cea americana. Chiar s-o fi apropiind sfarsitul lumii, or fi avut dreptate mayasii? Woody Allen li se alatura lui Michel Haznavicius, nostalgic al filmului mut, si lui Martin Scorsese, nostalgic al filmelor lui George Melies, si isi pune alter-ego-ul sa se intoarca in timp pentru a se intalni cu Pablo Picasso, Ernest Hemingway, Scott Fitzgerald, Salvador Dali si alte personalitati intrate in constiinta omenirii. Mister Woody face ce stie mai bine: scenariul e remarcabil articulat, temele preferate ale artistului sunt la locul lor, actorii isi fac constiincios datoria fara a iesi in evidenta. Vazand toate cele trei filme nostalgice mi se pare o impietate ca Haznavicius a inhatat Oscarul pentru… citeşte
Claudio.Alecu pe 09 Septembrie 2011 01:08
Ideile principale au fost interesante, insa Owen Wilson nu prea are ce cauta in acel rol ...
White.Lily pe 23 octombrie 2011 10:47
Intr-adevar, si eu cred ca s-ar fi potrivit mult mai bine, oricine altcineva in afara de O. Wilson. NU poti spune ca nu si-a jucat bine rolul insa, cred ca ar fi dat un alt farmec filmului un alt actor.
vladimir pe 14 ianuarie 2012 01:01
nu sunt de aceeasi parere cu tine...mie mi s-a parut ca rolul i s-a potrivit de minune..
loonycushion pe 02 August 2011 17:18
cred ca o sa fie bun acest film, desi actorii nu prea ma incanta.. owen wilson intr-un film de woody allen?.. cam ciudat.. in fine. cred ca voi viziona acest film :D.
anonymous.60416fe8ceca4 pe 16 Octombrie 2011 12:18
aayana pe 02 Septembrie 2011 16:05
Pasiunile și obsesiile lui Woody Allen ies la iveală prin personaje: relațiile de suprafață vs. atracțiile inopinante. Paris este orașul poveștilor, orașul artiștilor, al pasiunilor și al visătorilor. Parisul este mereu altul în funcție de momentele zilei. La miezul nopții însă, aproape ca-n Cenușăreasa, orașul clipei devine orașul împlinirilor.
sabinalin pe 3 martie 2012 06:43
Woody e cel pe care-l stiam deja, Parisul are intotdeauna surprize...
CineCine pe 18 Mai 2012 13:44
Woody Allen = Woody Alen
Cred ca nimeni de aici nu a vazut vechile filme ale lui Woody Allen, altfel nu v-ar fi scapat un amanunt atat de evident: Owen Wilson nu a facut decat sa reinvie vechiul personaj jucat de Woody Allen in "Annie Hall", in "Manhatan", in "Hana si surorile ei", si in multe alte filme, unde era intelectualul cu mii de complexe si probleme existentiale, vesnicul scriitor de scenarii sau de literatura, intotdeauna sleampat, putin balbait si cel mai adesea nauc. Owen Wilson a jucat in contre-emploi, fiindca el, in general, e genul june prim. Aici l-a copiat pe Woody Allen la milimetru, daca ar fi avut si ochelari, ar fi fost copia perfecta. Pana si mersul era al lui W.Allen, felul cum vorbea, nesigur pe el si repetitiv. Foarte interesant! Mie asta mi-a placut cel mai mult! Si culoarea... ca de obicei filmele lui au ceva special, o culoare calda, pastelata.
Anna-Maria pe 06 Ianuarie 2012 20:08
Conditia umana
Intotdeauna am stiut-o, dar niciodata nu am acceptat-o: OMUL NU ESTE NICIODATA MULTUMIT CU CE ARE. Filmul poate fi sintetizat in aceasta fraza, deoarece, tanarul scriitor Gil Pender, indragostit iremediabil de Parisul anilor 20, gaseste aceasta epoca in Parisul anilor 2000, dupa gongul miezului noptii....

Acest Gil are o logodnica destul de superficiala care nu ii intelege pasiunea pentru scris, niste "socrii de cosmar", o "amanta" in trecut ale carei opinii incep sa difere de ale sale si o carte pe care Gertrude Stein o apreciaza, iar Hemingway a citit-o.

Cu siguranta, filmul nu este foarte bun, nu e o capodopera, pentru ca povestea este destul de simpla si destul de plauzibila pentru filme, dar, totusi, in anumite momente, prea se lungeste, te astepti sa se termine in modul in care se termina, numai ca anumite scene sunt mai mult "trase de par" si de… citeşte

cosmin742000 pe 02 Ianuarie 2012 10:40
Un film minunat , care se ridica foarte aproape de nivelul lui The Purple Rose of Cairo (preferatul meu de la Woody Allen). Chiar daca seamana la idee cu Somewhere in time si chiar daca Owen Wilson se straduie tot filmul sa imite tehnica interpretativa a lui Woody Allen ( si reuseste) filmul trebuie vazut.
MNarcis pe 10 Decembrie 2011 13:47
Un film impresionant, pozele cu Parisul sunt magnifice, coloana sonora mai ales acele note de chitara pur si simplu divine, dialoguri extraordinare care captiveaza, instiga si iti deschide apetitul la si pentru cultura, plus un umor subtil, de bun gust si rafinat introdus prin intermediul dialogurilor, decorurile si peisajele sunt superbe, absolut incredibile, actorii joaca imaculat, este si fantezist (adica cui nu i-ar placea sa poata sa mearga in trecut, sa cunoasca, muzicieni, actorii, scriitori etc, favoriti sau mi-e pur si simplu mi-ar placea sa vizitez orasul in care m-am nascut in anii 1800 sa vad oamenii cum se imbracau, despre ce sau cum vorbeau si cel mai important sa vad orasul intr-un secol total diferit si indepartat). Un film la care am reflectat asupra lui jumatate de zi si care il voi revedea destul de des.........il recomand cu caldura si incredere!
mazette pe 09 Octombrie 2011 14:47
In orasul luminilor, atmosfera anilor '20 te invaluie si te vrajeste, pur si simplu..pe de o parte, iar pe de alta parte mi-am dat seama ca fiecare epoca are magia ei specifica si poate fi "de aur", dintr-un anumit punct de vedere :)
PopsY pe 15 Februarie 2012 21:26
Rafinat , dar ...
Decoruri senzationale, muzica exceptionala, poveste frumoasa DAR mi se pare ca personajul principal , Owen Wilson, nu reuseste sa tina in frau acest rol .O alta problema: se termina foarte repede si foarte sec ...
smada94 pe 28 Iunie 2011 01:06
abia astept sa apara..din trailer reiese ca o sa fie un film destul de bun..si daca stam sa ne gandim ca este regizat de woody allen si joaca owen wilson nici nu se pune problema de un film slab ^_^
mtraianc pe 23 august 2011 21:00
pe ce naiba ai dat nota 10 ? ,,, pe abia astept sa apara ????
smada94 pe 11 septembrie 2011 12:57
am vazut filmul si mi-a placut am modificat nota asa cum am spus ca o sa fac dupa vizionare
LadyStarlight pe 30 Iulie 2010 18:10
si sa nu uitam de Carla Bruni . face si ea parte din distributia filmului. Nu-mi amintesc exact unde am vazut stirea : ))...
iulian.dronca pe 15 mai 2011 21:12
Carla Bruni joaca doar un rol episodic si neinsemnat.
LadyStarlight pe 8 septembrie 2011 16:36
multumesc! :)
Stephen2D pe 05 Aprilie 2016 21:10
                  when yves tanguy
O șuetă mai mult romantică decât captivantă intelectual, iar suprarealiștii nu te-ar ierta pentru asta.
GALD pe 06 Iunie 2012 08:39
Fascinant
M-a fascinat nu numai prin reperele profunde cu care am ramas. Acest film si-a indeplinit unul din scopurile fundamentale - sa-ti dezlege si sa-ti dea frau liber fanteziei?
Putem spune asadar ca el, calatorul, dupa ce a trait experienta mirajului atragerii in timp, a ramas cu cineva atras din alt timp, la fel de vrajit de mirajul anilor de aur 2000.
Trebuie revazut si revazut, ca si cum noapte de noapte te-ai da pe toboganul placerii visarilor celor mai fanteziste.

cristenfgs pe 21 Februarie 2012 13:29
Dupa ce am vazut acest film mi-am dorit enorm sa merg la Paris. Si imi doresc in continuare...deci..target:Paris! Peisaje frumoase, urbane superbe, muzica buna..un film care te face sa visezi cu ochii deschisi!
ganj1968 pe 20 Februarie 2012 21:55
Amazing
Uluitor,un film deosebit.Mi-a placut cel mai mult,povestea.Un Owen Wilson spatial,dar totusi cu picioarele bine infipte in realitate.La inceput nu eram prea captivat ,dar inaintand,filmul creste in intensitate si forta.Merita vazut de toti iubitorii de film.Si ,apropo,Parisul.
Sorin87 pe 29 Decembrie 2011 20:45
Midnight in Paris
Desi pare o comedie romantica,filmul are un substrat de drama.O viziune fina asupra unor vremuri de aur,o schimbare usosra de stil a reusit sa dea calitate acestei productii.De remarcat imaginea,te fascineaza.
alex_il_fenomeno pe 07 Decembrie 2011 19:11
initial credeam ca va fi un film tipic al lui Woody Allen , gen "Vicky Cristina Barcelona" , "Whatever Works" sau "You Will Meet a Tall Dark Stranger" ( nu ca m-ar fi deranjat ) , insa am ramas surprins sa vad ca longevivul regizor a tratat filmul cu putina fantezie , care nu strica niciodata , dar mai ales in filmele sale . povestea , la inceput tipica , cu un cuplu in jurul caruia se invart toate , insa de abia dupa miezul noptii primei zile in Paris incepe adevarata aventura . oare ce poate fi mai frumos pentru un scriitor decat sa se intalneasca cu unul dintre cei mai mari scriitori britanici , Ernest Hemingway ? ei bine , surpriza nu este mai prejos nici pentru tanarul scenarist , jucat impecabil de Owen Wilson ( care arata ca se poate mula si pe alte roluri decat pe cele de comedie ) . pentru mine , filmul a fost o mare surpriza , si acum se numara printre preferatele mele . vi-l… citeşte
matew10 pe 24 Noiembrie 2011 12:39
Calatoria in timp poate fi uneori o calatorie initiatica de redescoperire a sinelui pentru un scriitor confuz de la inceputul mileniului trei.Intalnirea cu destinul are un impact descoperitor pentru tanarul nostru soarece ce biblioteca. Acesta redescopera autori celebri care au marcat secolul XX. La fel ca literatura, arta ii remodeleaza ideile calatorului in timp. Ramanerea in trecut in dauna prezentului este ispita clasica expusa in acest film de Woddy Allen. Fiecare perioada e frumoasa in felul ei, fie ca e un trecut indepartat, mai apropiat sau prezent. Intalnirea cu tanara pariziana din „la belle epoque” ii ordoneaza mintea visatorului scriitor. Alter ego-ul sau feminin vrand sa calatoreasca in trecut mai profund il trezeste la realitate pe personajul interpretat de Wilson, inteleptindu-l. Acesta-si da seama de pozitia sa ingrata , ca lucrurile sunt pe cale sa-i scape de sub… citeşte
Apache95 pe 01 Martie 2012 19:02
Scenariul e genial ....nu imi vine sa cred cata originalitate au putut sa aiba ,si ce bine au pus in evidenta peisajele parisului !
Lectie de istorie intr-un film artistic.........superb !
SI dupa filmul asta mi-am pus un obiectiv in viata...nu imi pasa cat dureaza ,dar vreau sa vizitez macar o data pariul !

claudelina pe 24 Februarie 2012 17:32
Superb film! Mi-a placut enorm,pare o evadare din cotidian.Finalul mi s-a parut putin ciudatel,dar in rest...eu ii dau nota zece!
Exsanguinar pe 19 Februarie 2012 15:00
Exceptional
Un film cu si despre un scriitor mediocru care era indragostit la propriu de Parisul anilor 1920, acel secol considerandu-se secol de aur in arta si literatura, mai ales la inceputul sec XIX. Si pe buna dreptate. Este intr-adevar un film romantic dar nu va ganditi la romantic (el + ea cum isi imagineaza majoritatea la auzul acelui cuvant), ci o romanta care transcende timpul dintre un romancier si un deceniu, un secol, si personajele boeme de pe vremea aceea, incepand cu sotii Fitzgerald, Dali, Picasso, Hemingway...si mai apoi personaje si mai vechi.

O prestanta foarte buna a lui Owen Wilson pe care eu il consideram un actor care poate dar nu vrea...mi-a demonstrat ca poate. Rachel McAdams, pai la toti ne place...Adrien Brody in rolul lui Dali...hm tot e mai bun decat Robert Pattinson care chiar a jucat biografia Dali (dezastru). Totusi actorii au jucat foarte bine.… citeşte

Mihai2508 pe 16 Februarie 2012 09:23
La trecut te gandesti cu parere de rau sau de bine, la viitor cu speranta, insa prezentul il traiesti si este cel mai important.
Un film bun, care prezinta foarte bine atmosfera acelor ani. Din trailer nu iti dai seama despre ce este vorba in film, actiunea fiind cu totul si cu totul alta fata de ceea ce ai crede dupa ce ai urmarit trailerul. Desi nu sunt un mare fan al Frantei si mai ales a acelei perioade, pot spune ca ideea filmului e una foarte buna si interesanta. Oricum, ce reiese din film e faptul ca multi ar dori sa traiasca intr-o alta perioada decat cea in care se afla, insa ar trebui sa ne bucuram de prezent, fiindca nu e timp mai bun decat momentul actual.
Octaz pe 13 Februarie 2012 19:17
Cursa mea catre vizionarea celor 9 filme nominalizatela Oscar, a inceput, sau mai bine zis continua... dupa "eminentul" "The Tree of Life".Totusi cred ca am sa astept aparitiile catorva dintre ele in varianta mai buna. Foarte laudat, Woody Allen si al lui "Midnight in Paris" a pus mana banuiesc pe inca o nominalizare la Oscar. Filmul este interesant, te pune pe ganduri si meditatie, stau si ma gandesc cat de fascinant ar fi sa intalnesc atatea personalitati! Foarte frumos!
carmen.cimpan pe 29 Ianuarie 2012 12:01
un film genial de un regizor genial! si mai ales interpretarea impecabila de catre Adrien Brody a unicului Dali. acest film mi-a facut pofta de cultura :)
psihologu pe 25 Ianuarie 2012 11:59
Le retour de Woody
Pentru toti cei care viseaza la zapezile de altadata, Woody Allen realizeaza un film deopotriva ludic si nostalgic, cu mult peste ultimele sale creatii, indraznind sa conjuge cinematografic la perfectul conjunctiv: sa fi trait la Paris...
Filmul e mai amuzant decat ce a facut Woody in ultima vreme, amuzant desigur intr-o maniera elitista, autorul jongland cu perioade istorice diferite si cu prezente binecunoscute intr-o maniera personala. Intelectual nu e nicidecum floare la ureche: esti intr-o permanenta cursa de cultura generala. Si sunt cateva momente in care risti sa-ti dai pumni in cap pentru lacunele pe care le ai. Ceea ce nu inseamna ca nu te poti si amuza copios.
Distributia ramane pentru filmele lui Woody Allen un loc al rasfatului. Dincolo de cat de mult reuseste regizorul sa scoata de la Owen Wilson – neverosimil de bun in masca entuziastului depresiv sincer,… citeşte

Criystina86 pe 06 Octombrie 2011 17:01
Magie
Acest film e un film magic. Un film care te invata ca nimeni nu e multumit de prezent si oricine si-ar dori sa traiasca macar cateva zile in trecut. Si asta pentru ca noi nu stim sa valoram prezentul. Un film exceptonal, curat, inteligent. Unul din cele mai bune filme din 2011~!
AimeeLov pe 02 Octombrie 2011 13:35
Superb.O idee extraordinara, o distributie de zile mari, o coloana sonora superba, decoruri magnifice...
Mi-a placut foarte mult:x

Dacianus pe 16 Septembrie 2011 00:41
trasura timpului
Daca ar fi sa ii reprosez ceva, ar fi cat de groaznic joaca aproape toti actorii secundari barbati ce intruchipeaza personajele celebre. Cred ca i-a ales doar dupa asemanare si le-a pus citate intregi in gura, altfel nu-mi explic, la cat de bine se descurca toti ceilalti. Un film inteligent, frumos si, poate mai surprinzator, foarte interesant.
lonelyloreley pe 10 Septembrie 2011 14:15
Superb!
Romantic, inteligent, amuzant!Imi plac filmele lui Woody Allen, dar acesta pot spune ca m-a fascinat!!!Cred ca merita macar o nominalizare la Oscar! Pentru scenariu sau la categoria "cel mai bun film"! Si sper sa se si intample acest lucru!
Yasmina001 pe 04 Septembrie 2011 21:54
Genial
Am ramas foarte placut surprinsa de acest film genial, aceasta poveste incantatoare, plina de romantism si cultura. Cred ca oricare dintre noi si-a imaginat sau macar a visat o data in viata o situatie asemanatoare. De remarcat si antiteza dintre cei 2 protagonisti, el visator, ea a naibii de pragmatica. Mi s-a mai parut interesanta si tratarea ideii de baza ca natura umana e vesnic nemultumita. In concluzie, un film de exceptie.
petite pe 02 Septembrie 2011 22:10
reusit. iar coloana sonora de nota zece.

Midnight in Paris – Woody Allen, romantism, Paris!
[Titlu in limba romana: Miezul noptii in Paris]

Regie: Woody Allen
An: 2011

Actori: Owen Wilson, Rachel McAdams, Kathy Bates
Genul: comedie, romance, fantastic

“That Paris exists and anyone could choose to live anywhere else in the world will always be a mystery to me” reprezinta replica unei tinere foarte dragute din film si sentimentul pe care il veti avea dupa ce vedeti Midnight in Paris. Cel de-al 41-lea film al celebrului regizor si scenarist Woody Allen este un omagiu ... citeşte

Dragomara pe 24 August 2011 12:02
Şi totuşi, chiar nici un premiu?! :D
Ia te uită, până şi imdb.com ştie când va intra în România: "Coming Soon, In theaters September 2." :-))
MsDiorCherry pe 29 Iulie 2012 17:09
Ma asteptam la altceva..
Sincer...un film extrem de plictisor...nici finalul nu a fost genial....nu mi-a placut absolut nimic din el...eu cel putin nu il recomand...
Screwcificator pe 31 august 2012 17:05
Total de acord, cred ca e cel mai slab film al lui Woody Allen. Dialoguri fara niciun final, total plictisitoare, umorul este aproape inexistent. Nu pot intelege extazul tuturor la acest film. Woody Allen este genial, intr-adevar, v. Matchpoint, Scoop, You will Meet a Tall Dark Stranger, dar acest film este boring, boring, boring... Ce e asa teribil la faptul ca tot filmul Owen Wilson calatoreste la miezul noptii intr-un Paris de la inceputul secolului si discuta cu celebritatile vremii numai banalitati plictisitoare? Pierdere de vreme.
danutza_bucuresti pe 04 Septembrie 2011 16:46
romantic
Este cel mai romantic film pe care l'am vazut in ultima vreme. Este un film de vazut sambata seara, acompaniat de un pahar de vin bun, cu persoana iubita langa tine.
Un film cu o foarte multi actori frumosi si care nu are foarte multa logica, dar ce conteaza logica cand filmul se adreseaza simturilor?

Yasmina001 pe 6 septembrie 2011 14:32
faptul ca are particularitati SF nu inseamna ca nu are logica
alexkid pe 17 Decembrie 2011 16:29
dezamagit total
nu va asteptati la o comedie de ras pentru ca nu e genul asta,uin film plictisitor cu o poveste care nu m-a amuzat deloc,din trailer reiese un film de comedie reusit dar din pacate nu e nici pe departe!