Păreri Kundun

(1997)

Kundun

into_the_labyrinth pe 14 Octombrie 2010 00:37
Din păcate, istoria nu reprezintă tocmai punctul meu forte, aşa încât nu mă pot pronunţa în ce măsură acest film respectă adevărul istoric şi în ce măsură improvizează. Totuşi, pe alocuri mi s-a părut o abordare cam simplistă, naivă a învăţăturilor orientale. Plus o tendinţă de a politiza. Însă dacă doriţi să vedeţi peisaje şi mai ales costume şi încăperi foarte exotice, încărcate de un farmec aparte, şi pigmentate cu câteva idei de bază ale filosofiei iubirii şi iertării, merită să vedeţi filmul, mai ales că face o notă aparte în peisajul dominat de pelicule de acţiune.
luci4n pe 17 Mai 2011 15:37
Un film interesant despre viata actualului Dalai Lama cu imagine si sunet exceptionale, insa prea lung dupa parerea mea. Martin Scorsese a facut o treaba de zile mari cu niste actori pentru mine necunoscuti.
lili22 pe 24 Aprilie 2015 18:01
un subiect dificil
Si greu de abordat , ca sa nu ii superi pe chinezi prezentati intr-o lumina mult prea favorabila.nu e cel mai bun film, dar pentru cei interesati de budism, merita vazut.