Păreri Journey 2: The Mysterious Island

(2012)

Călătoria 2: Insula misterioasă

1900toamna pe 13 Februarie 2012 14:31
Pueril
Nu mi-a placut...umor rasuflat care nu mi-a smuls un zambet...e film pentru copii cu zburat pe albine si aiureli,.The Rock e penibil ...momentele bune din film sunt peisajele si atat!
alex_il_fenomeno pe 07 Martie 2012 17:46
nu este la fel de spectaculos ca productia din 2008 , dar o pelicula plina de aventura si de poante numai bune de gustat ar merita sa fie catalogat . povestea este atat de alerta , incat este imposibil sa te plictisesti macar o secunda la el ! m-am bucurat sa ii vad revenirea lui Josh Hutcherson dupa pelicula anterioara , aici alaturi de doua staruri consacrate , si anume Dwayne Johnson si Michael Caine , dar si surpriza oferita de Vanessa Hudgens , atat de binevenita , si nu ar trebui sa il omitem nici pe comediantul Luis Guzmán , care a dat atat de multa culoare acestui film . desi cartea nu se respecta deloc , ba chiar s-au folosit trei carti drept reper ( pe langa "Insula misterioasa" a lui Jules Verne au mai fost prezentate "Calatoriile lui Gulliver" de Jonathan Swift si "Comoara din insula" de Robert Louis Stevenson" ) , pot spune ca mana pe inima ca este un film excelent , cu… citeşte
happy_happylik pe 21 mai 2012 18:05
Sunt total de acord iar "the rock" ar putea chiar sa se apuce de cantat. Insa personal mi-a placut mai mult John Carter
achadele pe 11 Februarie 2012 04:29
waste of time..mie nu-mi place, e prea copilaresc..are si Dwayne Johnson parte de niste roluri uneori prea... ca de exemplu si in Tooth Fairy :-j
VasyL pe 10 Februarie 2012 00:29
Abia astept sa-l vad !
In sfarsit au inceput sa vina filmele de aventuri, dupa o lunga perioda in care ne-au plictisit cu filme de actiune. De altfel este si primul dintr-o serie de super filme, astept cu nerabdare, The grey, John Carter, Wrath Of Titans si lista poate continua.
ciobotaru pe 10 Februarie 2012 20:16
aceasta calatorie sigur o sa le placa la copii, de fapt e facuta pentru ei
Gaby_Gabycool2011 pe 11 Noiembrie 2011 21:50
Journey 2 the Mysterious Island
Din trailer pare un film destul de bun,ma voi intoarce sa il comentez cand apare.
ZEN1 pe 26 iulie 2012 23:23
Si nu te-ai mai intors...
razsax pe 17 Februarie 2012 06:36
O porcarie mai mare nu am vazut demult!
Nici macar de "Zmeura" nu e bun! Nu mi-a venit sa cred in ce porcarie de productie s-a implicat M.Cane.
Nu are nimic de-a face cu Jules Verne sau J.Swift ! Puteau cu succes sa faca un desen animat si erau mult mai apreciati.

m00nstru pe 12 Februarie 2012 23:44
WWE
trebuie vazut filmu pare interesant si mai ales e cu THE ROCK
viro1983 pe 07 Februarie 2012 22:56
Super
Pare a fi un film super.Va fi mai bun decat primul.
diabolik_andrey pe 12 Februarie 2012 16:44
Deci ...
Un film care pentru mine a fost exact ceea ce vroiam sa vad! :) Recomand!
anonymous.6229028630c4f pe 20 Mai 2012 16:24
legolas05 pe 11 Noiembrie 2011 18:32
am vazut filmul zilele trecute,dar mai mult mi-a placut primul film,nota 6
improv3 pe 20 Mai 2012 07:40
Mda...
Da, bunicel insa nu e cine stie ce.Scenariu este asemanator filmelor de genul acesta.Frumusel insa modul prin care Dwayne Johnson in rolul lui Hank il invata pe fiul lui Sean Anderson, rol jucat de Josh Hutcherson cum sa cucereasca o femeie:))!!!
superdepeche pe 24 Februarie 2012 11:31
neasteptat de ...bun
chiar dacă nu îi dădeam nicio șansă acestui film mai ales ,după trailer,după distribuție,etc....m-a surprins plăcut acest
foarte bun,efecte net superioare primei părți

adrian_iasi pe 10 Noiembrie 2011 16:24
viitorul suna bine
Daca ar fi sa ma iau dupa trailer asta e un fil pe care am sa-l astept sa apara. E unul din acele filme de familie la care te lasi in spatarul scaunului de cinema, iti asezi popcornul si cola la indemana si te lasi purtat de val. Sper sa nu ma insel.
Bastardul1 pe 5 februarie 2012 04:43
popcorn si cola pfff. la voi nu se vinde nachos si bere?
miruna13 pe 10 februarie 2012 10:44
mananca nachos si bea bere daca iti doresti diaree
icemindoffline pe 13 Noiembrie 2011 01:32
salut
Care a fost prima parte la filmul asta ? ca il caut si nu prea reusesc sa il gasesc :) ...
roGabone pe 2 decembrie 2011 09:42
asta a fost prima parte: http://www.cinemagia.ro/filme/journey-to-the-center-of-the-earth-3d-calatorie-spre-centrul-pamantului-25650/
aavramescu23 pe 16 februarie 2012 12:38
E de vanzare in bioplanet cu 15 RON 3D. La noi nu e aparut 3D. Filmul e tradus is are o pereche de ochelari 3D red cayene. Merge vazut pe orice televizor
happysunnyday pe 22 August 2012 01:54
o poveste bunicica, cu efecte speciale nespectaculoase....chiar slabute, dar merge. desi nu l-as mai revedea.
Levente88 pe 19 Iulie 2012 16:32
Am rezistat primele 30 de minute, dupa care l-am sters imediat. Nici nu stiu de ce m-am obosit sa-l mai scot...poate pentru ratie:))
herleaflorin pe 17 Iulie 2012 00:24
Calatorie 2 : Insula misterioasa
deci e clar film facut in primul rand numai si numai pt 3D si copii efectele speciale si vizuale se vede clar ca sunt facute pe computer si suntem in anul 2012 efectele la filme nici nu trebui sa se vada ca sunt facute pe computer iar zburatul pe albine fost destul de naspa singurul lucru frumos a fost Vanessa Hudgens este foarte HOT in filmul asta
TheValRobert pe 15 Iunie 2012 21:24
Părerea mea
De mult n-am mai văzut un film cu atât de multe clișee hollywoodiene strânse la un loc.
Mi-ar fi plăcut să văd o ecranizare fidelă a romanului respectiv (deși nu cred să se facă vreodată vreuna care să se apropie de adevăr).

Sorin87 pe 02 Iunie 2012 00:08
Journey 2-The Mysterious Island
Un film de aventură, pe alocuri amuzant și cu o paletă de culori care merită vizionată în format 3D.Recomand o vizionare celor care vor să se destindă și nu țin seamă de micile „exagerări.
radu3455 pe 18 Mai 2012 17:00
poate nu la fel de bun ca prima parte insa dar oricum mi-a placut si acesta,merita vazut nota 9
matew10 pe 26 Martie 2012 14:45
Avem parte de o atmosfera fascinanta unde efectele vizuale, sunetul se impletesc intr-o epica deosebita unde cuvantul de baza este aventura si puterea naturii. Exceptand prestatia actoriceasca mediocra a personajelor, aceasta succesiune de evenimente te duce cu gandul la scrierile lui Verne, insa nu poate fi considerata o ecranizare fidela a carti „Insula misterioasa”, ci mai degraba o scurta excursie pe un taram imprevizibil.
danutza012694 pe 26 Februarie 2012 20:26
super film chiar azi am fost la cinema mi a placut mult....efecte speciale f bune poveste la fel de buna ! Totul a fost perfect:D
cosmin_kedii pe 21 Februarie 2012 21:59
Teren mare, foarte imaginativ . Filmul este foarte bun, iar efectele speciale sunt mari, la fel si linia de poveste
MihaiCicedea pe 19 Februarie 2012 21:12
In 3D e ok, in 2D nu cred ca ar fi avut nici o sansa , oricum un film entuziasmant pentru copiii pana in 15 ani.Oricum destul de interesant si efectele sunt destul de bine realizate.
Manusa pe 18 Mai 2012 11:39
Un film de aventuri destul de bun, poate dialogul nu este grozav dar merge. Are o distributie foarte buna, Dwayne Johnson nu prea se potriveste rolului, el mai mult se potriveste filmelor de actiune, nu aventuri, dar a jucat foarte bine.
psihologu pe 28 Februarie 2012 10:34
Journey 2: The Mysterious Island: o ciorba verniana
Warner Bros. ofera in deschiderea lui Journey 2 un scurt moment de animatie ametitor si cantat cu Duffy Duck. E un soi de imbunare in avans pentru ce urmeaza dupa aceea.

La vremea lui, in 2008, Journey to the Center of the Earth spunea o poveste inspirata din Jules Verne despre un tata si un fiu care se regasesc la finalul unei aventuri incepute in friguroasa Islanda. Efectele 3D erau abia la inceput, cel mult trei-patru momente. Trei ani mai tarziu, scenaristii pleaca de la cateva din ideile din Insula Misterioasa ale aceluiasi autor vizionar, il reunesc pe acelasi Steve (care a ramas in continuare cu un deficit patern) interpretat de acelasi Josh Hutcherson cu bunicul si tatal sau (adica Brendan Fraser a fost inlocuit cu Dwayne Johnson, iar Michael Caine apare in plus) si lucreaza mai multe efecte 3D cu care sa atraga publicul spectator intr-o aventura ce debuteaza in… citeşte

maximelialina pe 18 Aprilie 2012 12:52
neinteresant
cel mai prost film ever :-t. Nimic surprinzator, nimic interesant. O poveste arhicunoscuta, replici arhicunoscute, momente arhicunoscute. Stii la ce sa te astepti in orice minut!
TitoJacksana pe 04 Februarie 2022 05:01
Un film ok si atat, nu-i cine stie ce, 50 de caractere
forever_young_ pe 03 Septembrie 2020 23:26
BUNICEL !
un film atat pentru copii cat si pentru oameni mari ...o poveste amuzanta cu un final ce ne duce spre partea a 3-a ! :))
Marius_fzr pe 21 Mai 2019 20:13
Super Film
O comedie super plina de aventura ,merita vazut, de nota 10.
danut_iulian pe 14 Noiembrie 2017 20:56
Un film frumos cu poveste foarte frumoasa si foarte cunoscuta.
cosmin742000 pe 05 Octombrie 2017 09:01
O mizerie de film SF american , jucat execrabil , deci nimic nou
Dragos.87 pe 13 Iunie 2017 17:43
Mie mi-a placut filmul pentru ca are o aventura frumoasa si e de familie iar glumele nu sunt penibile.Il recomand cu drag.
Rippa pe 23 Februarie 2014 12:17
un film de comedie..cu the Rock..face toti banii...in rest nimic interesant...doar efectele insa..
Claudynho pe 31 Ianuarie 2014 18:26
Journey 2: The Mysterious Island este un film bun in care Josh Hutcherson si Dwayne Johnson se potrivesc de minune in acest film !!!
MrElements pe 19 Decembrie 2013 16:11
Dezamagit
Comparativ cu priam parte cea de a 2 parte lasa de dorit. asa imi dispalce cand se schimba actori dar miezul povesti este acelasi.
vladimir84 pe 21 August 2013 00:12
Are ceva atragator filmul asta, o lume disparuta care ne atrage spre ea, dar putea fi mult mai bun.
LorenzoRS1 pe 07 Iulie 2013 17:10
bunicel!
Bunicel!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sebastian96 pe 26 Mai 2013 23:00
Cred ca este un film special pentru copii.Efectele speciale si albinele,vulcanul de aur etc. se potrivesc foarte bine copiilor.A fost O.K. sa-l vizionez.Nu consider acest film chiar o pierdere de timp.Uneori e bine sa vezi filme de genul acesta...colorate...
Miiku pe 26 Mai 2013 21:29
Un film destul de bun. A avut o grafica destul de reusita . :)
SoniaMaier pe 22 Martie 2013 02:37
nota 9 .. nu e chiar o capodopera dar merita vazut e interesant si plin de mister :)
P.S : imi place mult ca joaca Vanessa Hudgens

il recomand

catasmile17 pe 15 Martie 2013 23:27
Un film foarte bun. La fel de spectaculos ca prima parte zic eu. Merita vizionat.
madalinaXD pe 10 Ianuarie 2013 22:39
Un film care nu e cine stie ce dar merge sa te uiti la el daca nu ai o alta obtiune...ce nu mi-a placut este faptul cand sunt si ei in dificultate deja te astepti sa scape cu bine...nu exista suspans si asta ma face s-a dau un 6.
ionutzalyn pe 22 Decembrie 2012 21:13
A fost mai bun primul si dar daca vreti sa il vedeti il recomand 3D !!!!
Bayard pe 13 Decembrie 2012 03:18
Un film facut doar pentru efecte speciale, 3D-ul este probabil extraordinar (nu l-am vazut in cinematograf), dar in rest?? Dialogurile sunt ingrozitoare, insuportabile. Nu inteleg, scenaristul a facut filmul asta pt copii de 10 ani? nu putea sa-l faca putin mai inteligent?? Nu inteleg cum l-au convins pe Michael Caine sa joace in asa ceva... va dati seama ca pt mine a fost un soc sa-l vad in rolul asta, dupa cel din Dark Knight Rises.
monu pe 27 Noiembrie 2012 20:10
Totusi mai bun era Calatoria spre cetrul pamantului ca asta
ilie_lincu pe 27 Noiembrie 2012 03:24
Are efecte speciale dupa care te ia ameteala , un dram de comedie si dragoste imbinarea perfecta pentru a da un film bun .
SUPEROTI pe 09 Noiembrie 2012 22:04
ma asteptam la mai mult. mai frumoasa a fost prima parte.