Păreri Hotel Transylvania

(2012)

Hotel Transilvania

alali pe 07 Noiembrie 2015 22:10
Tipic pentru o animatie; Original ca si creatie..
Monstri simpatici care nu mai sperie pe nimeni, actiune buna intr-o atmosfera tinereasca si peste toate zambete; multe zambete.
Asa s-ar putea rezuma intr-un singur rand intreaga pelicula daca am fi obligati sa facem o astfel de descriere succinta. Dar doar obligati am putea comite un astfel de act nesabuit si care e evident ca ne-ar sili sa omite multe din cele pe care le dorim mentionate atunci cand facem comentariul acestui desen animat aparte.
Filmul aduce in prim plan o lume mai neobisnuita pentru micuti dar nu numai pentru ei. E practic o lume atipica pentru orice iubitor de animatii. Un fel de teritoriu virgin, inca neexploatat de niciun temerar pana acum, sau cel putin nu la acest nivel: monstri si modul lor de a trai. Un decor vetust, o viata izolata si lipsa totala a contactului cu civilizatia si progresul tehnologic duc iremediabil catre situatii amuzante. Apoi… citeşte

Pitbull pe 17 Octombrie 2012 23:53
Plăcere vizuală şi imaginaţie sprintenă
"Hotel Transylvania" - Pentru toate vârstele
Plăcere vizuală şi imaginaţie sprintenă

Genndy (Ghennadi) Tartakovsky (născut în 1970 la Moscova, de unde şapte ani mai târziu tatăl său a fugit în State cu toată familia, stabilindu-se la Chicago) s-a făcut cunoscut la noi pe la sfârşitul anilor '90, prin intermediul Cartoon Network, cu un episod din popularul serial "Two Stupid Dogs" (1994) şi, mai ales, cea mai cunoscută operă a sa, "Dexter's Laboratory" (cincizeci de episoade, 1996-2003). Ambele filme vădeau un simţ al umorului autentic - insolit, paradoxal, inepuizabil şi lipsit de scrupule - care se regăseşte şi în debutul său pe marile ecrane cu actualul lungmetraj. "Hotel Transylvania" ar fi putut foarte uşor să cadă în plasa formulaismului şi a clişeelor regăsite în atâtea reluări ale temei vampirilor din Transilvania şi a… citeşte

gavrilamiki pe 15 Octombrie 2012 19:13
Contra dublarii filmelor de animatie si de orice fel!!
Nu pot sa cred ce vad si aud: actorii care au dublat filmul Hotel Transilvania sunt foarte mandrii de felul in care au dublat filmul.
Dragi actori, va asigur ca se va alege praful de sapoarea vocilor originale, copiii nostri nu vor mai invata o alta limba straina la fel cum au facut-o pana acum si vom ajunge ca italienii, spaniolii, francezii si celelalte tari care dubleaza filmele, tineretul nostru va pierde atatea oportunitati de munca doar prin faptul ca nu vor stii o alta limba straina. Nu ma voi duce niciodata la un film dublat in romana si nici copii mei...sunt total contra filmelor dublate, iar consecintele le vom vedea cat de curand.

Dacianus pe 19 octombrie 2012 19:27
Exista copii prea mici ca sa poata citi, dar care vor totusi sa se bucure de filmul asta. Asa cum e acum, cu oferta in doua variante, e perfect. Titraj pentru cei mari, dublaj pentru cei mici. Iar adultii intaziati mental care merg la desene fara copii, pot si ei sa aleaga ce vor. :D
emy_sinaia pe 16 martie 2013 18:36
Dacianus sunt intru totul de acord cu tine, fiica mea are 4 ani dar nu intelege inca engleza, drept pt care i-am pastrat doar desenele animate dublate in romana si mai tarziu pe parcurs voi lasa subtitrarea ca sa invete si engleza.
1FeeLg00d pe 09 Iulie 2009 12:48
hmmm..suna bine... vampiri pentru o animatie... sper sa ma surprinda placut :D
danutica pe 23 aprilie 2010 16:51
pasta l-am vazut tot pe deemtrack si se vede bine!!
puiugeorge pe 1 octombrie 2012 10:46
super tare
Sylvester77 pe 10 Iulie 2012 09:18
TARA MONSTRILOR ARUNCA IMAGINEA LA NOI
Nu noi sarbatorim Halloween-ul mai ceva ca Craciunul, dar romanii americanizati poate ca au si inceput sa-si evidentieze nulitatea agatandu-se de personaje negative ca Dracula sau locuri pitoresti ”cu sange” ca Transilvania. Vlad Tepes, eroul national devine vedeta horror si este numit ”Drac-ula”, tocmai ca-i pedepsea aspru pe cotropitorii de genul americanilor... Si stau pustanii cu pustoaicele in fata efectelor vizuale, rad si icnesc la comanda nemaiputandu-si da seama de strategia marilor puteri afisata si indusa tarii noastre direct sau indirect cu scopul de a rasturna definitiv scara valorilor. Si cei mai multi romani nu se mai desteapta, nici seama nu-si mai dau.
Apache95 pe 27 august 2012 21:15
frate e doar o animatie...prefer sa fim tara vampirilor decat tara anonima din estul europei pe care nimeni nu stie sa o arate pe harta.
alali pe 6 noiembrie 2015 18:59
Doamne pazeste! Cum si de unde rationamentul asta beteag? De unde aceasta asociere intre o animatie si Halloween, Vlad Tepes si strategia marilor puteri? E prea bolnav sa mergem atat de departe; sincer! E o animatie si atat! Tu ce crezi ca Franta e cunoscuta pentru Balzac sau pentru Louvre? Nu! E cunoscuta pentru Turnul Eiffel si Disneyland. Iar asta nu stirbeste cu nimic imaginea frantei. Nu e o tara infantila sau care are doar o schela de metal in centru capitalei.
claudiu-daniel pe 12 Mai 2009 18:48
claudiu-daniel lugoj
interesant o animatie cu vampiri pare un film de animatie interesant.
m3ri pe 22 Decembrie 2010 11:33
Cartea e superba,mi-a placut mult,abia astept sa vad filmul
Dacianus pe 20 octombrie 2012 11:12
Nu e cartea aia. :)
adriana.cioceanu pe 12 Noiembrie 2012 11:02
Cea mai reusita poveste animata din acest an zic eu din care copii dar si adultii pot primi cateva lectii de viata valoroase iar la sfarsit dragostea invinge toate obstacolele !
flyandi pe 18 Octombrie 2012 02:08
Haios :D
Foarte amuzant filmul. Este o productie la care vei rade cu gura pana la urechi. Recomand :>
xerses pe 02 Noiembrie 2012 13:31
Mi-a placut; m-a amuzat si in acelasi timp a reusit sa ma convinga sa-l recomand si altora.
Flangea007 pe 10 Ianuarie 2013 18:43
Cea mai buna animatie din 2012...
Cred ca este cea mai buna animatie din 2012.Este o productie foarte amuzanta si interesanta.Recomand!
emy_sinaia pe 16 martie 2013 18:40
Sund de acord, este printre desenele animate bune ale anului trecut .
emi4bt pe 09 Noiembrie 2012 16:05
merita vazut
Oamenii sunt adevaratii monstri, asa ca un tata grijuliu incearca sa- si tina fiica la distanta de ceea ce se intampla in afata castelului. un party de majorat - 118 ani, o coloana sonora, de actualitate, o adunatura de monstri simpatici, un om care strica totu. de pe acoperisul castelului se vede Budapesta. in avion pasagerii vizioneaza Twilight. un desen animat reusit
Tyson_Kyd pe 09 Septembrie 2012 20:13
Ce naiba cauta Selena Gomez intr-un film ca asta ? N-o suport pe aceasta fetita paralela cu actoria, a ajuns in lumea cinematografica cu ajutorul parintilor ei, nu ca-r avea talent, ca si paralela de Miley Cyrus sau Demi Lovato . Sper totusi sa nu strice filmul asta caci pare interesant . Avandu-l si pe Adam ca protagonist cred ca va fi super amuzant, acum sa asteptam si vom vedea . Dar chiar asa, nu puteau gasi alta voce in afara de cea a Selenei ?
stansibran pe 12 Octombrie 2012 11:33
suna interesant - toti monstrii sunt adunati si pusi sa se distreze impreuna. ar trebui vazut si de copii ca sa inteleaga ca monstrii nu sunt infricosatori....si lor le e frica de noi!
emy_sinaia pe 16 martie 2013 18:39
Asa este, subscriu.
zboommy pe 19 Ianuarie 2011 17:10
deci am citit cartea si mi sa parut a fi o poveste de dragoste foarte reusita...
oricum acuma is curiaosa sa vad filmul....

Manusa pe 11 Ianuarie 2013 22:55
Sincer sa fiu nu ma asteptam ca acest film de animatie sa fie atat de bun. Nu am urmarit inainte sa il vad trailerul, m-am luat doar dupa poveste, si din nou povestea cu Dracula si cu vampiri. Fiind atatea filme pe aceasta tema, am judecat gresit aceasta animatie, si pot spune ca este una foarte reusita. Mi-a facut placere sa vad personajele filmului care sunt dragute, desi ele ar trebui sa inspire teama, ( spre exemplu Frankeinstein ). Cei care au realizat filmul au facut o treaba excelenta, facand o animatie amuzanta, cu personaje dragute si o poveste foarte buna.
DeeU pe 31 August 2009 16:44
mda
cred ca o sa fie interesant de vazut:D sper sa imi placa!
cican pe 27 Noiembrie 2012 15:51
super amuzant, chiar il recomand..e reusita animatia
chiba_florin pe 08 Februarie 2014 13:45
GENIAL
mi-a adus aminte de placerea cu care urmaresc animatiile in general
m-a amuzat la maxim si am ras cu mare pofta frumos dozat SUPERB !

Claudynho pe 31 Ianuarie 2014 12:02
O animatie foarte reusita !!! Nu ma asteptam sa fie atat de bun !!!
PseudonimulMeu pe 09 Octombrie 2013 17:49
Enervant
Sincer pe mine m-a enervat! In general imi plac animatiile astea dar acum...Adica s-a vazut clar ca aia care au facut aceasta porcarie nu stiu nimic despre Romania. Si nici nu mi s-a parut asa haios, mi s-a parut destul de banal.Sincer m-am saturat de Dracula! Pe bune, stiu americanii mai multe despre Dracula decat stim noi, romanii. Ce a ajuns Vlad Tepes...Iar faza in care pustiul ii povestea vampiritei ca i s-a furat un ceas in Bucuresti si ca "asa e la ei" evidentiaza clar tot ce stiu acesti straini despre noi, adica nimic. Nu stiu voi, dar pe mine ma deranjaza aceste "comentarii" legate de tara noastra! Am vazut si romani prosti, insa sunt si cinstiti, iar tu ca strain(care habar nu ai de Romania, probabil nici pe harta nu stii sa o identifici) sa generalizezi si sa spui ca toti romanii sunt hoti, tigani etc etc( de parca Romania e singura tara in care se fura!), mi se pare de o… citeşte
nicoux pe 16 Ianuarie 2013 10:32
Poveste animata amuzanta , placuta si de vizionat.
Secventa cu telefonul care suna in dormitorul varcolacilor e de nota maxima.
De remarcat si coloana sonora.

kitty_bell2008 pe 27 Noiembrie 2012 02:35
O comedie spumoasa din care copii au ce invata ,dar nu numai ,eu am vazut-o chiar de doua ori !
knorbi pe 13 Octombrie 2012 21:04
Combinatia dintre Adam Sandler, Selena Gomez si o lume plina de monstuleti amuzanti face din acest film cea mai buna comedia americana pe care am vazut-o anul acesta. Filmul este plin de scene si replici amuzante, iar chiar daca finalul este previzibil recomand Hotel Transylvania doar pentru portia garantata de comedie. Astept sa fac o comparatie cu Paranorman si Frankenweenie.
Crepsley pe 28 Aprilie 2010 16:28
eu an cartea..are aceeasi imagine pe coperta..sper sa fie interesanta,inca nu m-am apucat de ea
MMadalina pe 25 august 2013 14:36
Exista carte ? Ne arati un link te rog ?
teddybearpictures pe 11 Aprilie 2012 23:05
Cred ca o sa-mi placa. Oricum. Joaca Selena Gomez si Adam Sandler. Abia astept sa-i aud vocea lui Adam. Mie mi se pare un comediant mai mare decat Charles Chaplin
RudaruAlin pe 30 septembrie 2012 01:04
Ti se pare...ca chaplin nu e niciunul ))
moshu54 pe 8 ianuarie 2013 19:44
...,iar mie mi se pare ca esti un BOU mai mare decit teddybearpictures.
victoria_secrets90 pe 25 Martie 2013 14:39
Un tata superprotector si o adolescenta care se indragosteste de baiatul nepotrivit , o poveste ca Romeo si Julieta in varianta vampireasca , un film care te face sa razi .
pisicuta1 pe 25 Februarie 2013 12:10
un film foarte bun,si pentru cei mici si pentru cei mari!
Bayard pe 11 Ianuarie 2013 06:40
E un film dragut, profita foarte bine de pe urma monstrilor. Este totusi doar un film pentru copii, insa daca esti fortat ca adult sa-l vezi nu o sa fie un chin :). Din pacate Bucurestiul este si aici Budapesta :(...
Gabbella pe 14 ianuarie 2013 13:12
Aceeasi obiectie am avut-o si eu cand am vizionat filmul. Puteau spune Bran, Brasov sau Bucuresti dar...au ales Budapesta....din pacate
justmada pe 09 Ianuarie 2013 21:39
film facut de idioti..care confunda bucurestiul cu budapesta :-j
nicolae.gosa pe 05 Noiembrie 2012 10:55
O parodie de succes care place tuturor nu numai copiilor pe o tema mult exploatata precum vampirii transilvaneni in care iubirea invinge ca in toate povestile de mare succes !
Licurici75 pe 03 Februarie 2013 01:06
agitatie pentru nimic
dar filmul nu precizeaza nimic de Romania...asa ca nu stiu ce va agitati atat. Uni pot crede ca asa e numele hotelului sau doar daca nu le e lene sa caute cu googleul ce este si unde se afla transilvania asta...da si de romania
MNarcis pe 20 Ianuarie 2013 20:06
O animatie destul de ''saraca'' (pt persoanele mai ''batrane''), pt mn personal a fost o animatie draguta, simpatica, la limita decentei (ca sa nu zic ca m-am plictisit teribil)........o animatie ce o recomand doar copiilor si adolescentilor (cum am precizat si mai sus, in opinia mea nu este o animatie pt persoanele ceva mai inaintate in varsta).
uanaaaaaaaaa pe 10 Ianuarie 2013 11:19
Prefer sa raman la animatiile lui Tim Burton. Filmul asta nu mi-a inspirat nimic.
andyLOL pe 03 August 2012 17:24
din trailer....nu e o capodopera dar e un film destul de bun
deea1616 pe 10 Octombrie 2012 00:32
super filmu.merita vazut. mi-a placut muuult .... fata de unele filme este peste mult :)
MissLady pe 04 Iunie 2012 11:45
Una dintre cele mai așteptate animații ale acestui an. :)
dulcika2000 pe 5 martie 2013 18:47
cauta-l pe net si-l vei gasi
miinniie pe 30 Septembrie 2012 21:21
nu-l gasesc pe torrente deloc :( si vreau sa-l vad cat de repede posibil :D
Deceoare pe 16 Martie 2024 16:34
În sinopsis scrie că dacă vom urmări filmul vom asculta vocile mai multor actori și actrițe americani. În cazul în care vocile sunt dublate în limba română ce actori și actrițe americani vom auzi?
crome pe 16 Aprilie 2022 14:51
Foarte frumos si relaxant merita vizionat de oricine.
user-5dac96bf81553 pe 20 Octombrie 2019 20:20
Filme bune pentru copiii dar prea devreme. Se pot difuza dupa masa când cei mici sunt acasă altfel nu le vad rostul
AmphitriteMermaid pe 12 Iulie 2018 18:19
Ma asteptam la mult mai multe de la acest film la cat de mediatizat a fost. Animatia e realizata cam grotesc, iar uneori actiunea e prea ciudata chiar si pentru copii.
Bogdan.Alexandru pe 15 Noiembrie 2015 19:49
Nu ma asteptam sa ma surprinda atat de placut filmul. Abia astept sa vad si partea a 2-a.
Un film pentru toate varstele.

XShadowX pe 25 Ianuarie 2015 12:37
Super animatie
Superba ! o animatie buna de tot cu faze de comedie si o poveste bine relatata ... Asteptam continuarea Hotel Transylvania 2 2015 ;)
diz3lgirl pe 29 Decembrie 2014 13:26
foarte bun
dupa atatea serii de filme si seriale cu vampiri, si o animatie! si foarte buna chiar, comparativ cu restul aberatiilor din trendul 'vampiri si varcolaci'
dragomir_alina pe 02 Noiembrie 2014 00:15
RECOMAND
FOARTE BUN, daca vr sa te destinzi putil, URMARESTE-L. Recomand!
Dar_kvampire pe 26 Iunie 2014 21:39
Capodopera
Super animatia super foarte reusita iar melodia de la sfarsit a fost bestiala.10 Din toata inima.
CocosulBogdi pe 14 Aprilie 2014 22:23
E super tare,chiar mi-a placut. Si cel mai haios personaj dupa parerea mea e femeia schelet. :))

felician_nita pe 24 Februarie 2014 15:46
Bun filmul
Si ce reclama nea facut noua =))

-Ai supravietuit la festivalul de muzica din Bucuresti??
-Da,doar ca mi sa furat ceasul. =))

AdriAdrianna98 pe 29 Ianuarie 2014 20:36
Un film sensibil despre iubirea parinteasca, iubirea ca si cuplu familial si prietenie tratat de asemenea pe alocuri cu nunte de umor si o imagine frumoasa creeata de personajele de care te atasezi din primele minute pentru ca sunt extrem de simpatice. E o animatie foarte placuta care merita urmarita pentru ca nu te va plictisii,cel putin la mine nu a avut efectul acesta. Mi-a placut de asemnea momentul cand toti acei oameni l-au ajutat sa ajunga cu bine la aeroport, ar fi frumos ca oamenii din realitate sa fie ca aceia, lumea ar fi mai buna. :) RECOMAND !