Păreri Henry V

(1989)

Henric al V-lea

cotzofica pe 28 Septembrie 2013 23:14
DOAR un comentariu? Foarte ciudat. Am văzut filme mai slabe cu zeci de comentarii (unele au peste o sută). Unora nu le place Shakespeare...
lili22 pe 10 Septembrie 2023 22:16
O ecranizare buna a operei lui Shakespeare.Kenneth Branagh a fost sclipitor in rolul principal cu toate ca era foarte tanar.
Iulidesprefilme pe 12 Aprilie 2023 13:41
Laurence Olivier a fost apreciat pentru filmul său Henric V...La distanță de 45 de ani, Kenneth Branagh reia subiectul shakespearian demonstrându-și talentul de actor și regizor...
Iulidesprefilme pe 12 Aprilie 2023 13:41
user-5c9f8c2e87074 pe 12 Aprilie 2023 00:59
Grandios film cu scene de un realism crud, carnal. Regie de excepție, interpretare memorabila. Kenneth Branagh parca si-a dat viata în film și ce tânăr era!!!!
Impresionant Te Deumul te ridica în picioare!!!! Fără cuvinte!

Mavros2020 pe 11 Aprilie 2023 14:00
Incà nu l'am vazut, astept in seara asta; suna promitator; batalia a fost la Azincourt, un mare clasic in istoria militara care anunta sfarsitul cavaleriei grele si ascensiunea armelor usoare cu bataie de la distanta si a armelor de foc, in locul contactului direct
Mavros2020 pe 12 aprilie 2023 17:21
Revin cu comentariul despre fim, asa cum aveam de altfel intentia. (abia acum am observat remarca unor destepti pusi pe harta). Shakespeare ramâne material solid; din fericire ecranizarea a fost reusita si nu l'a diluat. Imi aminteste de copilarie cand TVR1 dadea in fiecare duminica dupa masa "Integrala Shakespeare" de pe BBC, o bijuterie desi era in alb negru. Kenneth Branagh s'a intrecut pe sine, a facut un rol mare desi la tinerete, plus ca a semnat si regia. Jos palaria. Scenele de lupta bune, dar nu peste Mihai Viteazul, reconstituirea epocii f reusita, costumele ,scenografia si tipologia personajelor. Una peste alta, un film f bun, merità vazut. Probabil daca s'ar mai face acum o ecranizare, sau peste cativa ani, viziunea regizorului va fi cu totul alta.
Stefan_cezar_bucur pe 16 August 2015 19:11
De neratat
Excepţională ecranizarea piesei marelui Will. Kenneth Branagh fantastic actor & regizor. Scena finală cu imnul religios "Non nobis domine" îţi rămâne marcată pe veci în memorie. Încă odată, nu rataţi acest film!
user-63b02ad8a0ee8 pe 11 Aprilie 2023 17:02
Mavros 2020 : dacă nu l-ai văzut de ce comentezi aici ????? Sper că după ce vezi filmul , la noapte sau mâine, vei șterge comentariul asta ,(idiot) și vei posta părerea ta despre filmul in cauză ☝️. Thank You very much !
Mavros2020 pe 12 aprilie 2023 17:13
Dupa cum ai observat user, mai bine taceai si filozof ramaneai; nu m'am referit la film , ci la batalia de la Azincourt, faimoasa in istoria Frantei si Angliei si in general in istoria militara (nu de la Agincourt cum e scris in comentariul de prezentare a filmului, pentru ca s'au luat dupa cum pronuntau personajele in engleza)
cosmin742000 pe 04 Martie 2013 19:28
O ecranizare foarte buna dupa piesa lui William Shakespeare