Păreri Heat

Obsesia

florinn-chucky pe 23 Iunie 2009 18:22
xxx
filmul este o capodopera
cat despre jocul lui de niro...nu am cuvinte...e...DIVIN

del_viola pe 26 decembrie 2013 03:11
Nu te supara ce fel de filme ai vazut pana acum daca spui ca asta e o capodopera?
alexandru.alex pe 23 septembrie 2014 18:33
Daca filmul asta nu e o capodopera inseamna ca tu te uiti la twilight.Si in caz ca ma intrebi ce filme am vazut de spun ca asta este o capodopera am vazut: Schindler's List,Forrest Gump,Se7en,Saving Private Ryan,The Green Mile,The Departed,Gladiator si lista continua filmul asta se numara printre ele.
ciuci pe 04 Septembrie 2010 15:11
ciuci
the best film ever
RDN si AP sunt absolut geniali
scena cu ei doi face to face in acea cafenea am vazut-o de sute de ori

aayana pe 30 octombrie 2010 21:29
Este una dintre scenele care raman in istoria filmului. Si mie mi-a placut mult.
Theodor2011 pe 9 ianuarie 2016 12:35
EMIEMI, cu sigurnata Heat este un film foarte bun (indiscutabil). Iar faza cu te citez: ''the best for ever'' este poate cel mai bun film pentru totdeauna din punctul unora de vedere printre care si din punctul tau de vedere si ti-l respect. Fiecare cinefil are filmele lui preferate este normal. Dar pe de alta parte sunt multe filme mai bune ca Heat. Ma refer la cele care s-ar compara ca gen cu acest film: Action, Crime, Drama. Ce zici de: Scarface, The Godfather, Once Upon a Time in America, Die Hard (Greu de Ucis)?? Si vezi ce faci cu acea jignire te citez: '' Bai chisatule''. Vezi ce faci.
Mihail19881988 pe 11 Octombrie 2009 17:12
Perfect
Partea umana a personajelor este perfect explorata , in special caracterul lui De Niro ( Neil ). Aceasta este magia filmului , doar un regizor impreuna cu actori fantastici ar putea realiza asa ceva... felicitari tuturor actorilor care au stralucit sub umbra uriasilor De niro si Pacino ...

I do what I do best, I take scores. You do what you do best, try to stop guys like me.

Vegetarian pe 20 Noiembrie 2011 21:53
SUA e o tara libera . Cand ploua ( cu gloantze ) , te mai si uzi !
Este un film potrivit si pt lista : Barbati care au relatie amoroasa sau de prietenie in film cu femei mult mai tinere .
. . . Cea mai tihnita casnicie , barbatul surd , nevasta oarba - la figurat . Doi barbati cand fac o afacere , pecetluiesc intelegera cu o strangere de mana . O femeie si un barbat care fac o intelegere , o pecetluiesc cu o sarutare . Secventa spre sfarsitu filmului .

. . . Asurzitor de tare se aud impuscaturile depe strada , cu mitraliere si pusti de calibru mare . Secventa e dupa mijlocul filmului , dupa intalnirea dintre De Niro si Al Pacino de la fast fudul de langa autostrada .
. . . . . Pe Yu tub cineva a pus filme cu vecini si prieteni sculati de inregistrari cu zgomot de la trageri cu mitraliere . Probabil este filmul cu cea mai lunga secventa cu impuscaturi !?

. . . Banditii sunt ca si soarecii sau sobolanii iar… citeşte

Vegetarian pe 15 martie 2012 02:03
Viata este suma alegerilor noastre .
mesersmith pe 5 iunie 2013 19:52
Da, era vorba despre un oarecare Emil Matasareanu, la doi ani dupa ce a fost lansat acest film. Pana la acel atac, politia din Los Angeles nu avea decat pistoale. Din acel moment, fiecare masina de politie din SUA, am inteles ca este dotata cu un shot gun care e mereu in portbagaj.
Turi pe 20 Mai 2011 13:45
Exista filme politiste bune! Asta a fost prima impresie dupa vizionare; nu imi venea sa cred ca m-am uitat aproape trei ore si sa nu regret la final. Al Pacino este preferatul meu, un actor genial; nu imi aduc aminte sa fi interpretat un rol mediocru din ce am urmarit pana acum.
Sergiu.Lobont pe 24 Noiembrie 2010 00:03
Ce bine-au jucat Al Pacino si Robert DeNiro. Foarte bun filmul.
RomaniaMare pe 1 aprilie 2011 03:13
Pacino si De Niro intr-adevar joaca foarte bine, dar fimul per total este slabut.
aayana pe 31 Octombrie 2010 14:18
9.50
Un film exceptional. Robert de Niro este de-a dreptul genial. Scena cu cei doi in restaurant este cheia filmului. Fiecare incearca sa duca pana la capat ceea ce stie mai bine sa faca. Politistul (un rol care i s-a potrivit ca o manusa lui Al Pacino) vrea sa prinda pestele cel mare intr-un fel care incoroneaza cariera sa de pana atunci dar si viata personala plina de esecuri. Neil este puternic atata timp cat reuseste sa nu se ataseze de nimeni prea mult.
tiberiu_MIHAI pe 12 Iunie 2009 18:52
exceptional
filmul meu preferat cu de niro,mai joaca si al pacino pe deasupra.scena din restaurant cand se vad face\off este memorabila
KraZy.KiD pe 23 Aprilie 2010 15:30
doamne cat de frumos este filmul :X..am plans la sfarsit..sincer nu ma asteptam la un asemenea final..:) Mi-a placut foarte mult sa il vad pe Robert De Niro intr-un rol negativ,pe care tin sa spun ca l-a jucat la perfectie.De asemenea mi-a placut de Val Kilmer..pe langa faptul ca este frumos,este si un actor desavarsit :)
sniper_man pe 05 Decembrie 2006 20:05
este un film bun , in care Robert de Niro joaca un rol adevarat, este filmul meu preferat si ramane unul dintre cele mai bune filme din toate timpurile.......
andreiclawhammer pe 13 Octombrie 2006 21:09
Capodopera cinematografica,sunt fericitul posesor al DVD-ului.Imposibil de descris in cuvinte,genial,fenomenal sunt termeni de comparatie prea modesti.
andreiclawhammer pe 28 Octombrie 2006 21:36
Bai frate chiar nu pot sa ma abtin,unul dintre cele mai bune filme din cinematografie,este pur si simplu fenomenal!
Remus Tolontan pe 20 Iulie 2006 14:22
Robert De Niro, Al Pacino,
Obsesia cel mai tare film.
Robert De Niro cel mai bun actor am vazut 50 de filme cu el,,si Obsesia de 70 de ori,, si ma uit chiar acuma la el...any tyme any where

Theodor2011 pe 26 iulie 2015 07:25
N-ai vazut 50 de filme cu Robert De Niro. Minti.
NightChild pe 01 Octombrie 2010 14:19
Interpretarea lui Al Pacino da un plus acestui film. Un plin care te tine in suspans cu o actiune foarte bine legata.
wildinthecountry pe 8 septembrie 2011 17:20
eu sunt de parere inversa cred ca interpretarea lui De Niro da un mare plus acest film A fost un bad guy veritabil dar pe toata durata filmului tii cu el si iti pare rau ca personajul lui moare la sfarsit....
Ovidiu239 pe 19 august 2013 01:33
Ambii au jucat extraordinar, si atentie la spoilere;)
gabriela gherghel pe 05 Ianuarie 2007 07:20
Filmul este destul de bun; eu l-am vazut deoarece este filmul rpreferat al fratelui meu Remus.
YO pe 25 Iunie 2006 14:27
era un film obsesia mai vechi care a fost acum cateva saptamani pe national TV oare cum o cheama pe actrita aia blonda?
pssst pe 05 August 2003 16:01
lasind la o parte scenariul copiat shamelessly dupa to live and to die in la, un film MULT prea putin mediatizat, cu un buget modest, jocul/regia/imaginea/muzica sunt *****.

sunt atit de buni cei doi, incit parca nici nu mai observi ca joaca si kilmer, judd sau sizemore.

de (re)vazut!

pssst pe 12 februarie 2003 13:48
revin: aproape ca iti pare rau ca personajul (mai) negativ este suprimat asa brutal. de ce oare? sa fie regia de *****, sa fie scenariul (copiat de altfel)? sa fie muzica ex-cep-tio-na-la? SAU doar RDN?
contas pe 25 Mai 2021 01:41
Blackmore, ia-al de mână pe cosmin... și mai schimbați comentariile! Filmul e simpatic, jocul actorilor este bun, nu la nivelul lor adevărat, dar acceptabil. Până la urmă este un film, nu mai faceți pe criticii pentru că nu aveți nici cea mai mică idee cum și din ce se face unfilm! Dacă sunteți deștepți duceți-vă la decernarea premiilor Oscar și dați-le voi!
DragonMaster pe 17 Decembrie 2012 14:36
Un film de actiune clasic
Mi-a fost recomandat acest film pe care de multa vreme l-am mai vazut dar nu de la inceput si nu mai l-am tinut minte.Pot afirma ca este unul din cele mai bune filme de actiune pe care le-am vazut vreodata.Jocul lui Al Pacino si Robert De Niro a fost unul impecabil iar scenariul a fost unul genial iar ca filmul a tinut 171 de minute nu a fost enervant deoarece a fost facut in asa fel sa nu te plictiseasca.Ofer nota 10 acestui film pe care il recomand tuturor.
radu3455 pe 03 Ianuarie 2012 11:04
un film foarte bun care a avut de toate,cu actori fabulosi
ioanaa_ioana pe 05 August 2019 20:04
De Niro este mai detasat, dar Pacino este meticulos si adorabil.
Il recomand.
L-am vazut dar vreau sa il revad .

Dragos.87 pe 29 Iulie 2017 02:37
Filmul mi se pare bun insa nicidecum o capodopera.Are un thriller bun si o atmosfera tensionata.Distributia este una solida iar Al Pacino si Robert De Niro au o prestatie fenomenala.Il recomand cu incredere.
Ovidiu239 pe 18 August 2013 19:24
N-avea cum sa iasa rau
Al Pacino si Robert De Niro in acelasi film...o da!
Numai cand afli cine joaca in film iti dai seama ca trebuie sa fie ceva de capul lui, deoarece sunt doua legende ale cinematografiei, doi oameni ce au scris macar o pagina de istorie pentru cinematografia americana si nu numai. In "Heat" a fost pentru a doua oara cand cei doi au jucat in acelasi film, si au facut-o atat de bine....si nici filmul n-a fost rau, din contra, a fost un action movie chiar foarte bun. Poate ca durata e mai mare decat ar trebuie, dar asa le-au lasat celor doi timp sa straluceasca.

lili22 pe 26 August 2012 14:19
exceptional
L-am revazut pentru secventa cind cei doi barbati vorbesc in fast food, cea mai buna scena din film.
slipkn0t pe 21 Mai 2004 22:21
in fata regalului actoricesc dat de cuplul de niro-pacino cuvintele sunt pur si simplu de prisos. poate doar de adaugat ca e un film care nu trebuie sa lipseasca din colectia unui cinefil
Man G pe 02 Martie 2004 19:04
Cel mai bun crime dupa parerea mea.Chiar daca e lung nu m-am plictisit nici o clipa si a fost o adevarata placere sa-l vad pe Robert De Niro si Al Pacino fata in fata.
Cei doi actori+Val Kilmer joaca perfect.De Niro apare in rolul lui Neil,un infractor calculat care se pregateste pentru urmatoarea actiune.Pacino e Vincent Hanna,politist din Los Angeles care e hotarat sa-l captureze.Filmul prezinta lupta pe viata si pe moarte a celor doi;Hanna devine obsedat de prinderea lui Neil si razboiul dintre ei se va sfarsi tragic.Filmul lui Michael Mann e foarte bine pus la punct si are un scenariu beton.Parerea mea e ca filmul ar fi meritat cateva Oscaruri(film,regizor,actori in rol principal).
Recomandat pentru toti iubitorii filmelor!

Ciprian Brasoveanu pe 12 Februarie 2003 13:48
Pacino & De Niro=>film eveniment.Un film puternic,impresionant si cu o actiune pe masura.Nu mai vorbim de interpretare,e exeptionala si nici n-ar putea fi altfel.Trebuie laudat si regizorul Michael Mann,unul din favoritii mei.
Vorador pe 19 Februarie 2011 19:19
Cu aproape trei ore acest film iti va ramane intiparit in minte si mai mult decat atat il vei revedea de fiecare data cu aceasi placere.Un film in care atat personajul pozitiv cat si cel negativ au fata umana iti e greu sa decizi de partea cui te situezi si in cine ai putea sa ai mai multa incredere.
brandyXYO pe 13 Februarie 2011 00:15
Comentariile sunt de prisos pentru un asemenea film. Felicitari si din partea mea celor care au stralucit sub umbra acestor 2 monstri sacri ai cinematografiei !
FuckOffn1 pe 06 Ianuarie 2011 19:42
filmul este genial :)) si cand te gandesti ca cei 2 nu se inghit nici in realitate....

OBLIGATORIU DE VAZUT.!!!

m1chae3elL pe 30 August 2010 01:08
super film de nota 10
Super de tot filmul mia placut mai ales cum au jucat al pacino si robert deniro exceptional
Alex007 pe 23 Iunie 2010 21:54
l aam vazut i este genial.....imi place mai ales de Al pacino si de De Niro......park ar fi fratzi......ii iubesc...
ciobotaru pe 20 Noiembrie 2009 23:32
un film reusit al lui Michael Mann , pe care il consider un regizor al filmelor de actiune
dayenutza pe 16 Aprilie 2011 21:39
cel mai meserias fil de actiune
foarte tare filmu ... bine inteles cand ii vorba de Al Pacino si Robert De Niro cam orice film ii bun . Dar asta le da clasa la toate filmele de actiune cu cei mai buni actori ! Nota 10 de la mine
sarrpe pe 14 Aprilie 2011 23:38
ma asteptam la mai mult...8,5 nota mea ;)) de niro e mai actor k pacino in filmu` asta :D
bobocul86 pe 07 Octombrie 2009 00:03
un film bun; l-am vazut abia acum 2 ani dar mi-a placut pt ca i-am vazut p de niro si al pacino confruntandu-se
paul pe 24 Martie 2008 19:30
cel mai tare film pe care lam vazut vrodata...cred ca mas uita la el nonstop...
AE pe 06 Octombrie 2007 20:27
Melodia din club...

House of Pain - Top O' The Mornin To Ya

bobby pe 04 Februarie 2007 16:40
filmul meu favorit dupa scarface, cu actorii mei favoriti Al Pacino si De Niro. Super film.... Si super coloana sonora - dar stie cineva cum se numeste melodia care canta in acel club in care intra Vincent si vorbeste cu Richard ????
user-63b2b36cc78dd pe 05 Octombrie 2023 14:39
Fara discuție cel mai tare film cu spărgători de bănci.Al și Robert magistrali .Dar mie îmi place cel mai mult Val Kilmer .Nota 10
Smrs pe 13 Decembrie 2021 22:54
Foarte bun.
Ce actori, ce joc, ce film.. O ciocnire de zile mari între de Niro si Al Pacino în roluri principale și deși credeam că uneori dăm Cezarului ce e al Cezarului și din cauza renumelui actorilor, fiind mai degrabă subiectivi, acum m-am convins că actorii mici mai au de învățat de la ăștia mai mari. Totuși, după acest film se schimbă puțin polii pentru mine - eram fanul lui Pacino și am devenit fanul lui de Niro. În rolul negativ al mafiotului șef, de Niro joacă mult mai ordonat, mai sigur pe el, mai wannabe pentru privitor. Filmul pierde din nou la veșnica problemă a regizorului că binele trebuie să câștige întotdeauna și că trebuie să avem polițistul-erou și etc, deși au fost nenumărate ocazii în final pentru a încheia cu demnitate pentru ambele tabere. Păcat! Acest detaliu îl face să nu poată fi considerat o capodoperă, asemenea altor filme cu… citeşte
user-5c557e39b0bfc pe 18 August 2020 14:44
Este cel mai puternic film de acțiune pentru împătimiți spargerilor de bănci ,este un film original capodoperă iar Robert de Niro își joacă rolul esențial perfect merita 11 stele.
MariusCiprian87 pe 25 Mai 2019 15:58
Zeii filmului, Al Pacino si De Niro
Un film de actiune, politist, destul de bun, cu cateva dialoguri magistrale , in special intre cei doi , De Niro si Al Pacino si totusi d.p.m.d.v. filmul a curs destul de liniar , previzibil de cele mai multe ori , iar actiunea clasic hollywood-iana , in rest sunt momente in film, de colectie ! Din pacate daca stau bine si ma gandesc e printre ultimele filme in care Robert De Niro ramane in istoria filmului cu un rol mare ca acesta , ce a urmat dupa in cariera lui si pana azi , au fost roluri mult prea mici pt al pune in evidenta , ba chiar in multe dintre ele in comedii de mana a doua ...ce nu i se potrivesc deloc ...
GeorgeLeurzeanu pe 13 Mai 2017 11:01
2 actori exceptionali intr-un clasic "hotii si vardistii"
Un film de actiune clasic in genul “hotii si vardistii”, insa un clasic foarte reusit cu 2 actori granzi ai Hollywood-ului , Al Pacino in rolul detectivului iar Robert de Niro- seful hotilor. Scenariul este unul interesant iar momentul discutiei dintre cei doi este unul fenomenal. Actiunea este presarata din plin cu impuscaturi si te duce cu gandul la scene din Caracatita cu Corado Catani. Pentru orice iubitor de filme politiste este un clasic care nu trebuie ratat.
mariussah76 pe 01 Aprilie 2017 20:37
Nota 10! cel mai bun film cu jafuri pe care l-am vazut. Mai bun decat "Inside"
balta67verde pe 10 Noiembrie 2016 22:53
Un film foarte bun in care simpatia cinefilului apartine mai mult gangsterilor. De obicei schimburile de focuri sunt asemanatoare in toate filmele hollywoodiene (urmariri cu rotile scrasnind, explozii, terase si vitrine devastate, blablabla), aici e altceva. Schimbul de focuri pare mai real, chiar si sunetul impuscaturilor e altfel. Pacat ca moare De Niro, altfel se putea considera un film cu Happy End.
AdriAdrianna98 pe 04 Iunie 2016 14:51
Un film de actiune foarte bun. Nu e chiar genul meu, dar nu pot sa atest ca e un film bun si merita urmarit mai ales de iubitorii genului.
Pantaleon pe 27 Martie 2015 19:51
Extraordinar
Film de referinta al regizorului Michael Mann, Heat este, dupa parerea mea, unul din cele mai bune filme de actiune facute in ultimele decenii, un film pre care-l revad mereu cu placere si pe care il regasesc la fel de fascinant. Poate unul din putinele filme in care actori renumiti sunt adusi laolalta si chiar iese ceva extraordinar. Dupa parerea mea, succesul filmului e dat de mana regizorului si de prestatiile celor doi monstri sacri ai cinematografiei mondiale: Pacino si De Niro.
Bogdanbote pe 10 Martie 2015 16:37
Actorii , povestea si muzica sunt toate alese pe masura . Felul in care isi joaca rolul Robert de Niro este de-a dreptul genial , trece de la o stare la alta foarte repede si nu in ultimul rand este un mare caracter . Ce pot sa spun de indragostit.. El este cel care se indragosteste si poate acele cateva secunde in care a privit-o pe ea puteau sa il salveze .. Totusi nu a ezitat nici o clipa sa il omoare pe Waingro .. Cel care le-a distrus visele ... Iar sotia lui Chris (Val Kilmer ) nu il paraseste .. cu toate ca l-a inselat .. Povestea este o capodopera ... Unul din filmele pe care le-as vedea de n ori ..
Theodoric pe 09 Februarie 2014 20:21
Desi am intalnit aceasta poveste de cateva ori,pot sa zic ca e un film foarte bun.Actiune in fiecare moment,suspans mare,tensiune multa si o distributie de actori excelenti.