Păreri Evil Dead

(2013)

Cartea morților

Cravan pe 06 Noiembrie 2012 16:31
De abea astept
Primul film Evil Dead este unul dintre cele mai bune filme Horror facute vreodata a surprins toti spectatori cu o poveste si scene infioratore foarte bune pentru acea vreme si dupa ce am vazut trailerul de la remake-ul din 2013 pot spune ca se va ridica la asteptariile primului film cu toate acele scenele infioratoare si sangeroase care l-au facut celebru.
SYNDJ pe 1 iulie 2013 01:20
o NOTA se acorda unui film DUPA CE L-AI VAZUT pe de-a intregul, nu dupa ce ai vizionat un trailer de 2 minute... ;)
Theodor2011 pe 26 octombrie 2015 17:08
Rippa, ce inseamna naspa in dictionarul limbii romane?? Cum scrii ''du-te''? dute?:) Crezi ca daca folosesti cuvantul FAA, esti mai interesant?? Tu stii cumva in nemernicia ta sa respecti si parerea unei alte persoane?? Vad ca nu te-ai ''luat'' doar de paula_miron ci si de cristi_0101
iLikeMilfs pe 02 Decembrie 2012 13:21
iLM
Cum a spus si Cravan, Evil Dead este un film de referinta pentru acest gen si chiar daca imi va trezii traumele copilariei trebuie neaparat sa vad acest remake
richardro pe 9 aprilie 2013 19:08
Demonii(sau demonul?) arata jalnic dupa parerea mea,nici nu se compara cu imaginea celor din filmul original
cristi_0101 pe 13 Aprilie 2013 01:09
nu il recomand pierdere de timp.l-am vazut
.............................

Rippa pe 27 februarie 2014 17:55
dute si te joaca Mario man!!!
monu pe 05 Ianuarie 2013 01:35
Cel mai horror trailer care l-am vazut vreodata sa speram ca asa o sa fie si filmul
lorabelle pe 9 mai 2013 06:42
l-am vazut aseara... crede-ma, inca sunt traumatizata :)) e cel mai bun, mai scarbos si mai terifiant film horror pe care l-am vazut vreodata!
monu pe 4 iulie 2013 00:45
Sunt de acord cu tine inafara de (idiot infantil).Acela poti fi tu ca ai lasat comentul asta;).
happysunnyday pe 14 Martie 2013 20:45
Leave this Book alone... :)
Foarte frumos filmul. Are unele parti chiar foarte bine realizate avand in vedere ca nu prea au folosit CG, ci doar trucaje si machiaj. Fede a avut o viziune destul de buna asupra filmului original si a reusit sa o transpuna foarte bine. Mi-a placut ca au pus mai mult accent pe carte. In primiul chiar voiam sa vad ce e in paginile alea. Iar de final nu mai vorbesc...extraordinar.
Nimicdinceparafi pe 12 aprilie 2013 10:33
Au fost mai mult comedii decat horroruri.
dm_sorin pe 15 iulie 2014 00:03
Corect, Theodor
Bianca501 pe 01 Mai 2013 11:39
Acest film este unul dintre preferatele mele. Este sadic si inspaimantator. nota 10
danyplesa pe 08 Ianuarie 2013 19:55
super tare film abia astept sa il vad deja mi se face pielea gaina
alexcretu75 pe 30 Decembrie 2012 23:47
abia stept sa urlu iarasi si sa nu mai dorm di cauza acestui film :X..ce imi place mai mult .. salcia revine
lucaburnaz pe 22 Decembrie 2012 22:35
Abia astept sa vad filmul!! Sper sa fie la fel de bun ca primul dar dupa trailere cred ca va fi super!!!
SYNDJ pe 1 iulie 2013 01:23
Deci trailerul are nota 9, nu? Filmului ce nota ii dai?
rayker pe 05 Iulie 2013 13:42
Un film care nu trebuie ratat, indicat e sa il vezi prima data pe ala din 1981
Theodor2011 pe 06 Iulie 2013 08:48
ATENTIE!!! Spoilere
Un remake reusit al celebrului The Evil Dead regizat de Sam Raimi din 1981 doar din punct de vedere al efectelor vizuale. Intr-adevar, remake-ul are toate ingredientele unui film de groaza:
Suspans, teroare, spirite demonice/malefice si sange, mult sange, dar, asta nu scuteste cu nimic modul in care filmul contine clisee GROSOLANE: Pai tocilarul ala cu ochelari, blond si cu plete (Rupert Degas) Eric (in ''film'') coboara in acel beci/subsol al acelei cabane sinistre impreuna cu prietenul sau (Shiloh Fernandez) David (in ''film''), vede ca acolo s-a petrecut un ritual terifiant de purificare (vezi inceputul filmului) realizat, facut cu ajutorul citirii/rostirii unor: cuvinte, pasaje, fraze din acea carte a mortii, vede ca acea carte este sigilata vizibil, si nu oricum ci cu sarma ghimpata, i-ar in acea noapte ramas singur in camera, pune mana pe patent si desigileaza acea carte… citeşte

wildinthecountry pe 09 Mai 2013 00:00
X
Un horror cu mult gore , sange
De vazut la cinema doar pt amatorii genului
Este bun pt un horror din 2013 dar nu se poate compara cu filmul deja devenit cult clasic al lui raimi din 1981

eko pe 03 Iulie 2013 05:27
Pe voi chiar nu va multumeste nici un film ? Mereu trebuie sa gasiti cate ceva , da a avut clisee dar sunt prea multe filme pentru crea ceva total original. Aceiasi faza cu 5 tineri in padure ganditi-va ca filmul este un remake dupa cel din 1981 , trebuiau sa respect macar o parte din poveste. Mi-a placut foarte mult ca au folosit foarte mult machiaj si nu CGI , un mare plus iar regia , actori , muzica , locurile unde au filmat toate de nota 10+ . Evil Dead este unu din cele mai bune filme horror scoase in ultimul deceniu.
Pantaleon pe 6 iulie 2013 22:26
Indraznesc sa te corectez. Nu este unul din cele mai bune filme horror scoase in ultimul deceniu, ci cel mai tare horror din istoria cinematografiei. Si, da, ai dreptate: regia e fantastica (am auzit ca marele regizor care l-a refacut i-a dat cap in cap pe Scorsese si pe Spielberg la un festival, reprosandu-le ca nu se prea pricep), actorii sunt fenomenali (tineri, talentati, cu nerv, cu mare potential), muzica e divina, iar locurile.... oho, locurile, concureaza cu cele din Jeremiah Johnson. Asemenea pomi fabulosi si asemenea cabana in padure mai rar vezi. De fapt, vorbim de locuri sau de un singur loc ? Nu vreau sa-mi bat joc de tine si nici sa fac pe desteptul, daca tie ti-a placut tampenia asta, e treaba ta, unora le place Harry Potter, dar chiar nu ai avut o mica strangere de inima cand i-ai dat nota aia ? Pentru ca eu stiu vreo 500 de filme carora nu stiu ce nota le-ai putea da, daca le-ai percepe la adevarata lor valoare. Sau daca te-ai pricepe cat de cat la filme.
Laura00 pe 06 Iulie 2013 15:24
A observat cineva ultima secventa a filmului?
Vreau sa zic,dupa partea cu scrisul si prezentarea actorilor,distributiei ..

xerses pe 14 Mai 2013 21:34
Cu siguranta este un film la care m-am uitat cu teama; dureros de privit...cu scene care te vor urmari...
kakapiciu pe 13 Iulie 2013 09:36
Intradevar te uimeste cu unele scene dar in rest e plin de clisee.
Ciprian_2007_tl pe 04 Iulie 2013 20:26
Din punctul meu de vedere mi s-a parut un remake reusit.Actiune si scene scary din plin, te tine in suspans pana la sfarsit, mie unu mi-a placut si il recomand.
Sorin87 pe 03 Iulie 2013 12:46
Evil Dead
Foarte tare horror-ul, este foarte bine realizat si efectele si tot, imi place foarte mult, nota 10 cu felicitari
anonymous.6229028630c4f pe 27 Mai 2013 21:36
Nikolle007 pe 27 Iulie 2013 23:50
Eu am vazut Evil dead din 1981, si fata de acela, acesta e un film interesant.
In unele momente, e chiar stralucit, in altele mai putin. Dar per total, e mult mai horror decat alte filme care pretind a apartine acestui gen.

craita1218 pe 05 Iulie 2013 00:59
Obligatoriu de vazut...
un remake reusit si un film obigatoriu de vazut,mai ales pentru un iubitor al genului,pe mine unul m-a impresionat si il recomand cu placere...parearea mea!!!
Sebastian96 pe 01 Iulie 2013 23:52
Deci,eu cred ca este foarte diferit fata de filmele horror moderne(nu ne bagam peste alea clasice).I-am dat 10,cu toate ca nu este o capodopera pentru ca intrece toate rahatelele astea de filme horror din ultimul timp.Chiar e foarte bun si recomand tututror amatorilor.
legolas05 pe 01 Iulie 2013 19:54
Cat sange am vazut in filmul acesta nu am mai vazut in niciun film.
tonymaestrul pe 14 Iunie 2013 16:52
Un film foarte bun care reuseste sa semene cu un horror cu toate ca nu prea sunt faze la care sa te sperii cu adevarat. Pe parcursul filmului sunt o gramada de rasturnari de situatie iar in final supravietuieste cine te astepti mai putin :)
lucyan2012 pe 07 Iulie 2013 14:42
HORROR
Am speriat toata familia cu acest film. A fost foarte brutal pe alocuri
andrey_dey7 pe 08 Iulie 2013 01:45
10 pt aacest film.......................................................
simona57 pe 22 Mai 2013 20:16
dupa mine nu a fost asa horror si am 16 ani ....la unele faze chiar radeam
Theodor2011 pe 16 septembrie 2013 07:45
16 ani, Multi inainte.
Get0dac pe 09 Iulie 2013 18:14
S-au spus multe despre acest film, nu are rost sa bat si eu campii..... Il recomand, mi-a placut, nu mi-a parut f. scarbos cum zic unii, nu mi-a parut nici comedie cum spun altii. E un film de groaza reusit, care nu mizeaza (doar) pe sperieturile clasice, gen aparitii bruste pe ecran, acompaniate de muzica stridenta. Fanii originalului stiu deja ca in partea a doua, vom avea in loc de un erou cu un brat drujba, o eroina.....Vizionare placuta.
Pantaleon pe 06 Iulie 2013 22:15
Premiul pentru cea mai mare porcarie a ultimilor 10 ani
Imi plac filmele horror, serios, desi multi nu m-ar crede, dupa nota pe care i-am dat-o acestei bazaconii, dar de foarta multa vreme nu am avut ocazia sa vad un monument de prostie ca acest remake. In ultimii ani, doar Drag Me To Hell, al lui Sam Raimi, regizorul originalului Evil Dead, ar putea concura cu ceea ce am vazut intr-o ora si jumatate. Doamne, asta e film horror ? Asta e film ? Oamenii aia chiar nu au pic de rusine ? E ca si cum te-ai prezenta la un interviu in fundul gol, dupa ce toata comisia asteapta pe cineva special. Atata reclama, atata asteptare, atata zarva... ca sa vad ce ? Clisee de doi bani, pe care nu le mai inghite nici un copil de 5 ani ? Un scenariu absolut imbecil si fara noima ? Niste actori jucandu-si rolurile in bataie de joc ? Efecte de calculator menite sa te faca sa-ti uzi izmenele de frica ? Spirite violatoare si taratoare, cu voci de DJ urland la… citeşte
CaraCicatriz pe 7 iulie 2013 11:05
Total de acord , in ultimii ani au aparut numai porcarii de "filme" ,acelasi lucru se intampla si in industria muzicala, unde se produce o piesa cu doar 2/3 cuvinte + bass. Majoritatea filmelor din 2010-prezent sunt facute doar pt a incasa bani,nu se mai pune pret pe scenariu si jocul actorilor, efectele speciale sunt cele care primeaza . Filmul de fata e absolut penibil, daca nu ai fi atent ,ai avea impresia ca te uiti la un film cu ZOMBII . Recomand "The Exorcism of Emily Rose" in detrimentul acestei "mizerii" de film daca se poate numi "film".
Pantaleon pe 7 iulie 2013 18:29
Oho, The Excorcism of Emily Rose este o bijuterie de horror, in comparatie cu tampenia pomenita aici. Ma bucur sincer ca ai dat exemplul acesta. Ca termen de comparatie intre doua filme horror, aflate la poli opusi, sunt cele mai bune repere. Bravo !
Mr.Halloween pe 24 Mai 2015 15:33
Mi-a placut de actrita Jessica Lucas, simpatica!
Un remake serios, adica vine cu o poveste interesanta si nu copiaza pas cu pas scenariul filmului original.Totusi, ritmul e cam lent si atmosfera peliculei vechi lipseste.
deadlord pe 14 Mai 2013 20:41
Un horror bunicel, dar greu de urmarit. Unul dintre cele mai sangeroase filme pe care le-am vazut, poate chiar cel mai sangeros. Mi-a placut ca la final ea a ramas in viata si nu el ca in original. Un remake mai slab decat original, ca de obicei, dar totusi bunicel. Scenariul este ok, regia este buna, iar distributia este asa si asa.Efectele sunt foarte reusite, mai ales ca nu sunt CGI. Un film oripilant si extrem de violent. Statea in sala de cinama si ma uitam cum oameni plecau cu mana la gura sau extrem de oripilati. Nu este chiar cea mai infricosatoare exerienta, dar este una dintre cele mai infricosatoare. Daca ti-a placut originalul si seria Saw, atunci trebuie sa-ti placa si asta. A, si inainte sa-l vedeti sa nu mancati ca o sa varsati mai mult ca sigur. Mancati cu cel putin o ora si umatate inainte. Vizionare placuta.
Alextma pe 29 Iulie 2013 11:46
Aviz celor ce vor un horror adevarat, ce inclina spre realitate.
Nu il downloadati. Nu are nici o tangenta cu un film Horror, poate doar efectele, machiajul etc. Este o aberatie de film si are multe greseli, spre exemplu : Natalie, il loveste pe tipul blond cu ochelari, in mana cu un levier sau fier ceva, ii despica palma sau degetele, apoi la cateva secunde, tipul blond apare cu mainile intregi sa il salveze pe David ( scena 1- are palma despicata in doua ; scena 2- palma nu mai are nici o problema ). Spre final, Mia primeste un set de chei pentru masina, cand ajunge in aceasta, in contact se afla un alt set ( stop cadru ca sa observati ), si totusi ea incearca sa introduca primul set. Tot la final, dupa incercari sisifice ale lui David de a o resuscita, printr-un miracol, Mia se trezeste la cateva fractiuni de secunda, ca noua fara nici o leziune. Pe bune? Personajele isi taie/smulg parti ale corpului, asa usor, fara nici o problema doar cu un mic… citeşte
Omu_Problema pe 17 martie 2016 15:43
Nu cred ca este un monument de prostie doar pentru ce ai enumerat tu, multe filme au astfel de greseli, si tot sunt apreciate. Totusi un 4-5 tot merita fata de filmele aparute in acelasi an cu efecte de rahat.
bainca pe 26 ianuarie 2021 12:37
habar nu ai de filme horror , lasa-te
Aliosha10 pe 04 Iulie 2013 22:39
daca si asta e film atunci si eu sunt ceva pui de Einstein..
Ciprian_2007_tl pe 27 iulie 2013 23:37
pui de taran :)) si chiar esti =))
Aliosha10 pe 30 iulie 2013 00:11
Mai baiete ai face bine sa-ti vezi de lungul nasului!!! asta a fost parerea mea despre acest film, tie daca nu-ti place foarte bine dar mai bine stai in banca ta... si inca ceva taran e mata si tatatau nemernic calic ce esti..
cosmin_kedii pe 16 Aprilie 2013 09:06
Mai mult de un remake, versiunea Evil Dead 2013 are un aspect inedit: "Există o mulțime de surprize în noua versiune, deoarece aceasta este o poveste complet originala
CatalinPHD pe 02 Iulie 2013 21:43
Horror?
Mi-am adus aminte că seamănă cu ”Armata Întunericului”, atât la ”creaturi” cât și la anumite expresii ale ”demonului”. Nu sunt adeptul filmelor horror și cu toate astea mi-am mâncat în liniște floricelele...:)
AndreBlack pe 09 Februarie 2013 11:38
De-abia astept filmul . Cred ca o sa fie un horror foarte bun .
AndreBlack pe 6 iulie 2013 19:36
In sfarsit am vazut si eu filmul . Mi s-a parut doar putin mai bun decat originalul cu mai multe scene horror si ''scarboase'' :)) . L-am vazut noaptea singur si pot spune ca am tras sperieturi zdravene . Filmul este un horror foarte bun . Merita vazut , il recomand !
stefania_lungu pe 20 Iunie 2016 16:28
un film care se preteaza cerintelor secolului
Evil Dead este un film horror clasic , din ceea ce am vazut nu este un ''cliche '' insa pot spune ca a reusit sa ma tina atenta si lipita de scaun pe toata durata filmului ! il recomand
natalia_castego pe 10 Iunie 2016 23:39
MI-A PLACUT!!
Scuze, ca-i horror, dar eu am si ras. Spiritu fetei, deo intrat in Mia. Avea partea ei de comedie, in ceea ce le spunea lor. Era buna de gura, nebuna. Recomand filmu'
lumaxya pe 17 Mai 2014 23:32
Un al film din categoria celor "Horror" care merita vazut. Este perfect intr-o seara cu persoana iubita sau de ce nu singur, evident pentru cine are sange de taur in el !!
Ana06 pe 21 Februarie 2015 23:32
Un film horror atât de previzibil si incoerent nu am văzut. Deci e mai mult scârbos decât horror, dar nici atât. Este regizat prost cu faze proaste no sense. Nu recomand , este o pierdere de timp.
vladimir84 pe 01 Septembrie 2013 21:35
Foarte slab filmul, nimic nou fata de alte filme horror.
deeafatadulce pe 31 Iulie 2013 09:34
timp pierdut
Superb film,mai bine nu va pierdeti vremea cu el.Sincer unele scene sunt dezgustatoare si nu mi se pare nimic horror in el. In fine,va puteti convinge si singuri.
razy31 pe 16 Mai 2013 11:39
Cea mai buna comedie horror :)) de mult nu am mai ras atat de mult...se vede ca cele mai bune filme horror au fost facute in anii '90, cu toate acestea merita vazut totusi :)
nelloti pe 18 Iulie 2013 23:48
Slabut de tot. Sange, demon si restul cliseelor obisnuite.
azrail pe 12 Mai 2013 23:10
Filmul original a fost unul dintre cele mai bune horror-uri ,dar de atunci lumea a mai evoluat . Sunt un fan al genului horror dar cu greu imi mai trezeste vre-un simtamant acest gen de horror cu 5 persoane intr-o cabana in mijlocul padurii ...demoni ..bla bla bla ....
LaviniaIan pe 02 Mai 2013 16:27
Stie cineva daca acest film e interzis minorilor?
scarnids pe 08 Iunie 2013 23:02
E o porcarie de film, care nici macar nu poate fi incadrat la sectiunea de filme horror. E o comedie in toata firea, am ras in hohote jumatate din film. Nu stiu cum e originalul, nu l-am vazut, dar acest film e o prostie. E orice, numai horror nu. Cum sa va lase traumatizati sau a visati urat la noapte?
UnidentifiedFool pe 17 Aprilie 2013 09:52
Atat am asteptat sa vad aceasta capodopera, cand am vazut trailerul am zis clar ma duc sa il vad. Ce fericita eram ca am sa ma sperii dar mai mult m-am scarbit. Este bun filmul dar m-au plictisit cat au putut sa vorbeasca despre blestem bla, blah... trailerul iti da senzatie placuta, de un horror absolut nou mai ales daca filmul este hd. Ce mi-a placut cel mai mult a fost machiajul iti da o stare totala de groaza. Dar in rest nu m-am speriat deloc, m-am cam plictisit. Ma asteptasem la ceva iesit din comun. La un film de groaza cu ceva nou si sa iti dea acea frica de sperietura, de teama ca se va intampla ceva. Parerea mea este ca trailerul este senzatie pe langa film.
richardro pe 27 Ianuarie 2013 11:33
Ma intreb daca o sa combine din nou comedia neagra cu horror-ul cum a fost in filmul original
Mr.Halloween pe 10 iulie 2015 22:12
In filmul original nu e strop de comedie LOL.
user-63db09269f768 pe 02 Februarie 2023 02:56
Un film foarte bun, de groaza in adevaratul sens al cuvantului. Dureaza o ora si jumatate, dar sunt traite la maximum. Mult suspans, cateva jump scare-uri si cateva chestii scarboase. Se merita daca ai chef sa te sperii si sa te scarbesti. Nota 9