Păreri District 9

District 9

roscacs pe 05 Septembrie 2009 13:41
O capodopera!
Superb!
sincer de foarte multa vreme nu am vazut un scenariu atat de bun.......nu doar in stil holywodian,desi are ingredientele de succes(efecte speciale foarte bune,actiune foarte constructiva,elementele care construiesc intriga)...dar cel mai mult de apreciat este acea latura emotionala ce am intalnit-o in E.T sau Artificial Intelligence....care m-a pus pe ganduri din nou de latura destructiva a omenirii!
Un film extraordinar care are de toate si respecta retea de succes(ritmul alert de documentar la inceput,actiunea predominanata,si mai ales puterea de care de dovada omul in momentele de supravietuire si comuniune in momentele de cumpana,dar si faptul ca se poate convietui)
NOTA 10!

sylverman21 pe 3 octombrie 2009 22:28
Exceptional.... Trebuie sa fie si o continuare la el ,,, Finalul nu imi place ,,,, imi da de inteles ca va mai continua o parte ,,,, abia astept
Lfc4ever pe 19 aprilie 2023 02:15
Ii cel mai prost film din istorie, mai bine te uiti la telenovele sau faci altceva decat sa vizionezi ra*atul asta. Daca vreti un film care merita vizionat, uitati-va la Total Recall 2012, Edge of tomorrow, Attraction 2017.
RaMbleR pe 07 Septembrie 2009 12:32
Merita vazut !
Idee originala , soundtrack ff bun , final interesant si unic . Poate un sequel candva ar fi interesant
Alex.M pe 21 septembrie 2009 00:31
Christopher ii promite lui Wikus ca se-ntoarce in 3 ani sa-l ajute sa revina la forma umana. In mod clar se are in vedere un sequel :).
marius_em pe 28 septembrie 2009 21:52
da, cu siguranta va fi un sequel, e foarte clar din film. Probabil se va numi District 10, acolo unde urma sa-i mute pe non-humans,
mateescu_george pe 14 August 2009 10:33
Interesant
Ce imi place la film este ca are o poveste mult mai interesanta...de data aceasta ei sunt refugiati si noi ii tinem captiv ..abia astept sa apara:)
roxana.ver pe 8 aprilie 2010 14:26
eu l-am vazut si e chiar tare:P
pavelinio pe 06 Septembrie 2009 01:10
Superb
Am vizualizat...savurat filmul astazi in format Dvd cu sUb. in romana, Genial FIlm cu un sfarsit nesperat,frumos intradevar,nota 10 !
mihairie pe 8 ianuarie 2010 16:34
putin scarbos ;)
Medicate pe 10 Septembrie 2009 22:59
....district nain !
....M-a lasat cu gura cascata .... un film ce depaseste mult asteptatul Transformers 2 si in materie de poveste dar si in materie de efecte speciale !
In opinia mea acest film poate fi numit clar : CAPODOPERA !

....Just medicate !

bill pe 11 octombrie 2009 15:38
esti atat de profund incat sigur poti raspunde la intrebarILE ce framanta omenirea: cine ar fi fost mai bun la bataie BRUCE LEE sau JCVANDAMME,SUPERMAN sau OMUL PAIANJEN?????????? ABISALULE!!!
Medicate pe 7 ianuarie 2010 20:34
bill baiete dute si plimba-te nu ai o treaba cu filmele , sunt curios ce filme iti plac , pe bune !
ciuci pe 03 Octombrie 2009 16:01
ciuci
e un film obligatoriu de vazut
il recomand pt iubitorii genului SF si nu numai
acest film va va surpinde intr-un mod f placut

sharky1982 pe 11 Septembrie 2009 22:42
misto
merita vazut , e o alta idee, mie unul mi-a placut !!
Rihanna pe 23 Septembrie 2009 14:47
Un superb film de actiune, diferit fata de restul filmelor din acest gen in primul rand prin...suflet.O creatie extraordinara, ce merita aprecierea tuturor.Cu o regie de exceptie, acting de calitate, o cinematografie...opera de maestru, coloana sonora foarte reusita si un scenariu de oscar, filmul acesta reuseste sa se numere printre cele mai bune productii pe care am avut ocazia sa le urmaresc anul acesta.Cu toate ca pleaca de la reteta (de succes) a filmelor de actiune, pelicula in cauza reuseste sa aduca ceva nou, sa fie imprevizibil, pe undeva tulburator si poate un pic prea violent pentru gusturile unora, dar in primul rand, reuseste sa se evidentieze prin calitate (detalii, cursivitate...toate aspectele).Acestea fiind spuse, nu mai imi ramane decat sa va recomand cu incredere filmul si sa va urez vizionare placuta!
cinefiliousss pe 3 octombrie 2009 20:06
m
Radu1711 pe 25 Septembrie 2009 02:25
radu1711
Acest film nu este de nota 10 ci de nota 20, mi-a placut foarte mult, efectele speciale sunt beton, astept o continuare sau macar un triler de la o continuare
andy_svichi pe 22 ianuarie 2014 18:41
glumetule!
b6l6b6n_cost3l pe 17 August 2009 11:43
hmmm
adica aia au tehnologia necesara sa parcurga prin spatiu mii de ani lumina ca sa`i ia ostatici o specie inferioara...cam tras de par...:))
Wonka pe 17 august 2009 14:29
L' ai vazut ?
AlexandruDragos pe 3 mai 2015 21:53
Ei nu mai puteau folosi tehnologia aceea pentru că nu aveau lichidul necesar, cel pe care Christopher l-a strâns în 20 de ani.
cezarika21 pe 22 Februarie 2015 14:01
Un film de-a dreptul stupid
Am văzut acest film dintr-o pură întâmplare şi am avut tentaţia după primele zece minute să renunţ la vizionarea lui, dar am rezistat cu stoicism până la sfârşit. Aprecierea mea asupra calităţii filmului nu s-a schimbat cu nimic până atunci şi de aceea am avut un imens şoc să aflu că a fost nominalizat la Premiul Oscar pentru cel mai bun film. Ştiu că nivelul filmelor nominalizate la Oscar a scăzut foarte mult în ultimele decenii, dar nu am putut crede că un film poate fi chiar atât de supraevaluat.

Început ca un mockumentar cu tentă SF şi asemănându-se cu "Independence Day" şi "Mars Attacks!", filmul deraiază rapid într-o producţie de acţiune gen "Transformers", devenind un ghiveci ce pare a fi realizat de un amator.

Povestea este simplă: o navă extraterestră aterizează deasupra Johannesburg-ului, nemaiputând fi… citeşte

cezarika21 pe 22 februarie 2015 13:35
Chestia cu extratereştrii ultrasofisticaţi ţinuţi prizonieri de oameni se poate asemăna cu oamenii ţinuţi prizonieri de găini sau de cai. :))
cinefiliousss pe 03 Octombrie 2009 20:10
Filmul merita vazut. Mi-a placut regizarea, foarte reusita. Cred ca vom avea parte de inca o trilogie de succes
zatyy pe 05 Septembrie 2009 20:05
cred ca va fi ceva bun
probabil subiectul filmului a mai fost des intalnit in zeci de filme dar eu gasesc in acest film ceva special care chiar te mentine in fata ecranului ...in ultimul timp am vazut multe filme SF ce vizeaza extraterestrii , sfarsitul lumii , ....etc dar chiar vreau sa vad acest film pt ca chiar cred ca va fi cv de capu lui :D
adipetreseniuc pe 29 Septembrie 2009 13:44
foarte bun filmul, un sf putin mai diferit fata de ce ne-am obisnuit, cu finaluri fericite si toata lumea e bine.oricum, lasa loc de continuari..
mausyo pe 13 Septembrie 2009 12:33
mausyo
Lol cand apare in romania la cinematograf. Pai cum sa nu il piratezi taica ? Oricum un film exceptional. Trebuie vazut. Insa fiti atenti ca sa nu va mai revoltati dupa ca nu e bun scenariul.
fzcsm pe 16 Noiembrie 2009 20:01
Bun!
Film destul de bun,dar foarte ciudat.Scenariu perfect.Nota 9!
Adani pe 28 Noiembrie 2009 01:43
oribillllllllllllllllllllllll
deci.film.mai.oribil.ca.asta.n.am.mai.vazut.de.mult.timp...juma.de.ora.si.l.am.sters.ca.ma.lua.se.somnul..oribilllllllllllllllllll
Yonutz_Yonutz pe 12 ianuarie 2013 19:45
Da' ce , tu ai vazut filme ?
bocadaniel91 pe 28 Septembrie 2009 21:19
exceptional filmul. De fapt, intrebarea ar fi: Ce am face daca ar veni extraterestii dar nu sa ne invadeze, ci sa aiba nevoie de ajutorul nostru? Raspunsul e simplu: Ne-am comporta ca niste animale, ceea ce, de fapt, si suntem.
Zang pe 10 octombrie 2009 21:53
Ca doar nu suntem plante, nu-i asa?
bocadaniel91 pe 8 iulie 2010 14:09
Asai baieti!!:))
Pitbull pe 02 Octombrie 2009 01:52
Spectaculos şi inedit
Spectaculos şi inedit - District 9
...şi redundant, ilogic, haotic, patetic

*** ATENŢIE! Conţine spoilere! ***

Alive in Jo'burg, documentarul de scurt-metraj, cu buget restrâns şi elemente SF, realizat de Neill Blomkamp într-un bidonville de la marginea oraşului Johannesburg, în 2005, se inspirase din existenţa incredibilă a acestor adevărate jungle suburbane din Africa. Nu poţi să nu te întrebi care e profilul psihologic al unor asemenea oameni aparent "civilizaţi", dar care, sub spoiala fragmentară a lumii contemporane, rămân dominaţi de modul de viaţă tribal. Sintagma "e de-a dreptul de domeniul science-fiction!" nu este decât parţial o figură de stil - în fond, impactul agresiv al viitorului asupra unui continent complet nepregătit să-l asimileze normal rimează prefect cu modelele esenţiale ale ficţiunii speculative.
citeşte

marius_em pe 2 octombrie 2009 03:15
ti-am dat un plus pentru ca aproximativ aceleasi intrebari mi le-am pus si eu in timpul filmului. Totusi, de fiecare data mi-am spus ca e SF, iar SF in ultimul timp inseamna whatever the fuck the writer wants it. Si apoi amintindu-mi ca totusi nu ma uit la Transformers am apreciat mediocritatea acestui film pentru ceea ce el este in comparatie cu SF-ul anului curent. O capodopera. Plus, poate nu esti familiar cu lumea SF-ului, dar pentru fiecare plot hole dintr-un SF, se scriu apoi romane, se fac sequele, prequele, ca de fapt nu era asa, era altfel, deci incerc sa nu pun pre mult accent pe logica tehnica a povestii, ci doar pe cea generala. In District 9 e simpla, extraterestii sunt refugiati, corporatiile noastre diabolice (asta da cliseu) vor sa profite de tehnologia lor si vor face asta intr-un mod cat mai lipsit de respect pentru viata umana sau extraterestra.
bovoro pe 25 decembrie 2009 16:42
Petre Jackson nu mai are (de ceva vreme) funduletul grasuliu. Asa, ca chestie. Si sincer, eu nu am privit filmul asta ca pe un SF, ci ca pe o critica adusa regimului de segregare rasiala de pana in 1994 (primele algeri multirasiale din Africa de Sud). Si, bineinteles, oleaca de entertainment.
TycheroS pe 28 Septembrie 2009 10:20
Genial
Am vazut filmul zilele trecute... si deja l-am incadrat la categoria capodopere.
Evident acest film nu o sa ajunga blockbuster(cum a prezis cineva mai sus) deoarece in general oamenilor nu le place sa si GANDEASCA la un film (cum domne` adica sa se chinuie ei sa intzeleaga substratu`....). Asa ca ramane un film genial pentru o mica parte din spectatori si o porcarie pentru restul.

PS. Cred ca multora nu le place filmul pentru ca modul lor de gandire se arata a fi asemanator cu a acelor oameni din film prezentati intr-o maniera mai inumana... de aceea ei se simt jignitzi si nu le place filmul.

marius_em pe 28 septembrie 2009 21:45
exagerezi cu patetismele... filmul a fost foarte bun, si s-a inteles aspectul moralizator, a fost destul de la vedere, nu inteleg comentariile asta mesianice. Si inca ceva, District 9 e un blockbuster in toata puterea cuvantului. Cu un buget de 30 milioane, pe care i-a scos in primul week-end de difuzare, are acum incasari de peste 100 de milioane doar in State. Si trebuie sa recunosti, a fost destul de comercial, nu poti sa spui ca e cine stie ce arta.
andy_svichi pe 22 ianuarie 2014 18:43
film bunicel dar nu genial!
knoxuletz pe 10 Septembrie 2009 18:18
9 stelute caci e un film super interesant si foarte tare !! :D chiar nu ma asteptam sa fie atat de bun, nici nu stiu cum de m-am uitat la el caci nu imi prea plac astea cu alien, si sf ...dar asta e super tare si nu-mi pare rau ca l-am scos si l-am vizionat. 9 steluteeeeeeeeeeeeeeeeeeeee + felicitari !
bebnebun pe 11 Noiembrie 2009 05:11
slabutz
Ma asteptam la mai mult dar daca atat s-a putut ce sa facem?;))mergem inainte:D
cata_pytzy pe 06 Septembrie 2009 22:11
sincer nu ma asteptam la cine stie ce dar... am ramas surprins e ok filmul chiar bun as putea zice fata de altele de anu asta e cel mai tare pana acum ma refer la SF abia astept sa vad "AVATAR" cared ca o sal depaseasca
danudan pe 13 Octombrie 2009 00:38
am vazut filmul insa nu e cine stie ce.Cel putin mie nu mi-a placut .Parerea mea este ca mi-am pierdut timpul vizionand acest film.
tgr pe 24 octombrie 2009 17:46
Oricum iti pierzi timpul.
Brian pe 02 Octombrie 2009 22:32
Mi se pare un film destul de nasol desi are efecte bune si un sunet bun (dar nu imi place)
ramonaf pe 02 Octombrie 2009 02:31
Filmul are un scenariu tipic de la Hollywood, dar cred ca va avea succes la box-office!
Dan Gerose pe 09 Septembrie 2009 03:42
filmul anului
district 9: perla cinematografica sub bagheta lui peter jackson http://bit.ly/KyWI5
Tsunamy pe 10 Octombrie 2009 20:25
Un film mediocru !
Este un film stil reportaj ! Nu se ridica la o valoare deosebita ! Cosider ca e un film de valoare medie !
tgr pe 24 octombrie 2009 18:00
Aceeasi parere o am si eu despre parerea ta.Si parerea mea e overrated la greu.
bloodthirst pe 17 August 2009 23:57
Made by Peter Jackson
Cred ca numele regizorului spune totul...cu siguranta o sa fie un film bun.
reddevil18 pe 19 august 2009 15:27
Numele regizorului e Neill Blomkamp. Jackson e doar producator. Aceeasi echipa ar fi trebuit sa realizeze filmul Halo, dar Fox si Universal s-au retras deoarece nu au avut incredere in Blomkamp. Jackson si Blomkamp au ramas in Noua Zeelanda, unde Halo ar fi trebuit filmat, si au hotarat sa transforme scurt-metrajul Alive in Joburg al lui Blomkamp intr-un lung-metraj, folosing unele din ideile ce ar fi urmat intrebuintate in scenele de actiune din Halo in acest film - District 9. Jackson a obtinut finantare - 30 de milioane - si Sony a avut curajul necesar sa distribuie filmul. Acum sefii de la Fox isi blestema zilele, deoarece un film cu bugest modest, fara staruri, plasat in Africa de Sud, cu numele lui Jackson ca singur avantaj, a avut un weekend de peste 35 de milioane. Cine stie ce ar fi putut face Blomkamp cu Halo?
cavallioty pe 6 septembrie 2009 16:03
Jackson e doar producator
fire2ice pe 23 Octombrie 2009 11:02
Porcarie
Sincer? O porcarie de film....Sunt total de acord cu ceea ce a spus si andreyu2006
Doru_14 pe 24 octombrie 2009 22:34
Fiecare intelege si apreciaza dupa nivelul sau prezent... TGR, nu trebuie sa te superi, nu evoluam toti la fel si nici concomitent...
fire2ice pe 17 mai 2010 09:40
In primul rand gusturile nu se discuta, mie nu mi-a placut si gata. Nu conteaza cate premii o fi luat. Da, recunosc, am exagerat putin catalogand acest film drept "porcarie", dar asta datorita faptului ca are multe contradictii si mi s-a parut cam...fals. Morala, in schimb...e de retinut. P.S.Acum esti multumit(a), Medicate?
Adymax pe 05 Septembrie 2009 22:47
Un film care merita vazut
Am vazut filmu este super jale si efectele sonore sunt extraprdinare
calugaru pe 22 August 2009 15:25
am vazut aseara filmu................super tare frate......cel mai bun film din anu asta
Stephen2D pe 01 Noiembrie 2015 15:32
Niște creveți ciudați se dau drept extratereștri.

Alextma pe 28 Iulie 2013 11:42
Momente bune, dar atat.
Abureala de film :) Singurele lucruri ce denota realitatea, sunt prostia rasei umane, orgoliul acestora.
vyydo pe 31 Martie 2013 23:27
Serios?
M-am uitat la film doar dupa ce am citit aproape toate comentariile de aici, altfel renuntam dupa primele cinci minute. Pur si simplu un monument de prostie. Adica vin extraterestrii pe Pamant si tu ce faci? II duci in ghetouri si te porti cu ei ca niste sobolani??? O prostie. Si credeti-ma am vazut multe filme greu de digerat pe care le-am inteles repede, dar asta n-are nici un sens. Nu inteleg ce rost mai are sa-i tina in viata.
Piratu pe 19 Decembrie 2009 18:56
Naspa
Nu stiu mie mi
s-a parut o mare prostie.Poate stilu de filmare mai il scoate din rahat

giani41 pe 01 Octombrie 2009 11:18
Aiurea
De ce tot va dati cu parerea daca nu ati vazut filmul?
Poti sa ai o parere despre ceva daca nu ai vazut ?

Marin10 pe 26 Noiembrie 2009 23:12
De mult nu am mai vazut un SF atat de bun si de bine realizat.
whodunnit pe 31 Iulie 2009 16:29
Release in Romania
Nu apare nicaieri o data pentru premiera in Romania a acestui film. Chiar nu il aduce nici un distribuitor?
scrotdegirafa pe 7 august 2009 15:29
nush..cred ka in secunda asta ma duc la media pro distribition si stau de vb cu iei
dumi777 pe 8 septembrie 2009 15:13
sau nu ajung (brasov) , momentan ruleaza 1 film pe saptamana, si ala vechi
Zang pe 04 Septembrie 2009 22:49
Cam ciudat
Intriga e cam surfilata cu ate albe... adica "gandaceii" astia ajung asa sfarsiti fara de niciunele, deasupra Johanesburgului, de le dau oamenii azil. Dupa aia se chinuie ET-ii vreo douazeci si ceva de ani sa sintetizeze lichidul minune care sa porneasca sistemele navei, sa plece acasa... Atentie, aia fac lichidul, tot din componente extraterestre, de pe nava lor, adica nu cu materii prime de pe Pamant! Pai atunci de ce erau ei asa de nevoiasi sa stea pe aici sa-i tina oamenii prin ghetto, daca aveau la ei tot ce le trbuie? Si mai ales, de ce s-au lasat ei debarcati de pe nava, daca armamentul si tehnologia lor era net superioara? E un scenariu ciudat, cu niste extraterestri masochisti carora le place sa sufere ca tampitii zeci de ani in ghetto-uri, ca pe vremea Apartheid-ului... In rest, filmul e OK
tibzone pe 06 Septembrie 2009 18:14
Excelent
ioi da chiar mi`a placut.. , interesanta poveste... probabil daca nu se transforma that guy ... si ar fii ajuns crevetii la nava mama ar fi distrus tot.. .. cine stie..
kosmo87 pe 13 Septembrie 2009 17:15
cum sa vina o rasa superioara pe terra si sa traiasca in hrube si sa se lasa umiliti si tinuti intr-un tzarc?!? filmul mi se pare o mare tampenie...
tgr pe 24 octombrie 2009 18:07
La fel cum ai trai si tu in hrube daca n-ai avea parinti. :))))
Sanzy16 pe 07 Octombrie 2009 19:49
CEL MAI ORIBIL FILM EVER!!!!!!
Un film oribil,o prostie, o chestie fara definitie , un film de o stupiditate crasa, intradevar un monument de prostie! Cel mai prost film EVER!!!
p.s. Twilight nu e un film prost ( bine e mai prost facut pentru ca au avut buget redus dar la new moon au avut banii sa se dezlantuie pt. ca au vazut cati fani sunt)

tgr pe 24 octombrie 2009 17:58
Ce Twilight?Ce legatura are "filmul" ala cu D9? Ia vezi ce mai e pe hi5.
Katalin02 pe 8 mai 2010 13:48
=))) vai cavallioty m-ai facut sa rad la faza cu Hanna Montana e o capodopera. Iti dau dreptate, omul asta nu cred ca a vazut la viata lui multe filme SF dar nici nu cred ca stie ce inseamna prescurtarea SF, dar sa nu sarim pe el asa de repede, poate omul a crezut ca e Jonas brothers in el imbracati in costume de cimpanzei calare pe niste ponei si luptanduse cu Hanna printesa ceea rea din castelul Disney si ursi ei polari cu aripi :))
andreyu2006 pe 07 Septembrie 2009 20:16
ciudat ....
e tare ciudat filmu ....desi scenariu e destul de interesant ...dar mi`e foarte greu sa inteleg cum erau cel putin 2.5 mil de alieni cazati pe pamant , cu o tehnologie din ce se parea muuuuult peste a noastra si totushi , ei erau tinuti in ghetouri de oameni .... si de 20 de ani de cand era nava acolo , se pare ca nici un om nu i`a intrebat ce cauta aici , ce vor ,...decat ii tinea ca pe sclavi acolo .... slaba ideea..
remushoarek pe 28 Iulie 2015 00:01
profund!
obligatoriu de vazut!

AlexandruDragos pe 05 Mai 2015 12:25
Nu extraordinar, doar bun
În primul rând, nu sunt un critic. Îmi place să urmăresc toate genurile de filme și în final nu mă interesează ce spune unul sau altul, ci doar ce impresie mi-a creat acel film. Spun cu toată sinceritatea că nu m-a dat pe spate, dar nici nu m-am plictisit. Mi-a plăcut ideea de a fi făcut ca un documentar, prin camerele celor care filmau, dar și a celor de pe străzi. Ideea este destul de bună, carențe mari în realizarea extratereștrilor nu sunt, ar părea că scenele sunt filmate chiar din realitate, ceea ce este o notă bună. Nu recomand a fi văzut ca obiectiv primordial, pentru că sunt filme mult mai bune de urmărit, însă, dacă sunteți în pană de idei și vreți un SF diferit, îl puteți lua.
SarpeleCocosat pe 10 Septembrie 2013 20:53
Inceputul e plictisitor si abordat intr-un mod mai ciudat pot spune, insa a doua jumatate e mult mai antrenanta si dezvaluie o poveste originala, emotionanta si chiar profunda. E unul dintre cele mai nonconformiste SF-uri pe care le-am vazut.
xanixade pe 09 Iunie 2013 21:02
E foarte tare filmul, foarte bine facut, se vede ca e iesit din mana lui Peter Jackson, iar scenariul e foarte bine realizat. Povestea e uimitoare pentru adoratorii genului SF.
dark_soul pe 14 Aprilie 2013 18:50
District 9
o porcarie de film nici nu se merita sa te uiti la el Dupa 10 min l-am sters.l-am laut numai ptr regizorul Peter jackson dar regret , nici cel mai mare regizor nu poate face totul perfect
Kanedel pe 30 Ianuarie 2013 11:00
Asa si-asa
Cam lipsit de substanta,cam sters,nu stiu...imi aduc aminte ca l-am vazut si doar atat.Dupa parerea mea nota este mult prea mare si aici si pe IMDB.
Go1 2 3 4