Păreri Awake

(2007)

Sub anestezie

deedee17 pe 28 Iunie 2009 04:29
Filmul m-a lasat cu gura cascata si mi-a taiat respiratia. No comment... Merita vazut.
mu_zz_i pe 15 Decembrie 2008 11:43
Destul de bun, nu ma asteptam sa fie asa de bun. Inceputul a fost un pic plictisitor dar de trebuia sa ne prezinte povestea lor de dragoste si intentiile, abia dupa 35 de minute incepe sa se mai animeze, iar sfarsitul este unul pe care nu l-am anticipat, de aceea spun ca este un film bun. Nu-mi aduc aminte sa fi vazut un film cu aceeasi idee iarasi un pounct tare pentru el.
mms pe 04 Noiembrie 2009 16:40
:x
O , doamne! Genul de film la care m'as uita de 10 ori fara sa ma plictisesc:x. Este pur si simplu genial. M'a luat putin frica:)) dar.. plus ca e diferit de celelalte:)
After_Eight pe 3 octombrie 2014 10:22
...da, te ia frica daca uiti sa-ti iei la timp medicatia pentru schizofrenie.
Didy97 pe 29 Decembrie 2009 13:36
..:X
Absolut fantastic :X ! Genu de film care nu te plictiseste :X:X:X
EgOisM pe 05 Iulie 2008 20:58
extraordinar filmul:X....mai ales ca si eu am trecut prin o asemenea experienta....sunt fascinata de acest film:X
alexutza_mai pe 29 Decembrie 2009 18:11
Pe mine filmul asta m-a socat ..pot doar sa spun ca merita vazut !Ii dau 10 stelute;)
claudiu-daniel-lugoj pe 14 Iulie 2009 14:51
claudiu-daniel lugoj
un film extraordinar de bun nu credeam sa fie asa fain filmul,merita vazut.Iar jessika alba e magnifica si ce rol are super fain filmul.
sarmasan adrian pe 19 Februarie 2009 14:33
filmul este mortal de bun ,unul dintre cele mai bune thrillere pshihologice pe care le-am vazut...merita vazut!...sunt sigur ca nu o sa dezamageasca pe nimeni...sunt asa de sigur incat as pune pariu cu toti oamenii din lumea asta:o putem lua drep ca dintr-un fapt real...se poate intampla 100% oricarui pacient care poate suferi o interventie chirurgicala...eu sthiu cum e, adica cel putin stiu cum e sa fi anesteziat...am avut doua operatii pana acum:hernie de disc si o operatie estetica.la ambele au fost anestezie generala...dar nu am fost constient in timpul operatiilor din fericire, si ii multumesc lui dumnezeu ca m-a ajutat sa trec peste asta...luati-l si n-o sa regretati..asta v-o spune adrian cu sufletul pe inima ca stiu ca e rau cu timpul asta...e rau sa-l pierzi asa numa pur si simplu ...filmul este moratll dupa cum spune-am.vizionare placuta la toti:X
blackpussycat pe 07 Decembrie 2010 15:51
mda
fulmel este bun,final neasteptat... ce curva e viatza!!!!
deea9595 pe 29 Decembrie 2009 15:54
ma asteptam sa fie un film bun dar a fost mult mai soooper decat credeam eu.
finalul a fost de asemenea extrem de interesant,iar actorii au facut o treaba excelenta!!!

teo77 pe 29 Decembrie 2009 07:50
foarte bun
Ideea e geniala, se indeparteaza,intr-adevar de titlu cu trecerea timpului, dar pentru cei care ochesc un film bun este perfect. De asemeni,filmul te tine captat in a doua parte datorita evenimentelor total neprevazute. finalul:la fel de nepravazut. Incepe relaxant, si se termina ca o drama pentru Clay,care ramane singur. Oricum, nota 10 si o sincera recomandare: UITATI-VA LA EL
CoNi pe 09 Decembrie 2009 22:54
Jumper e un film bun, dar Awake e definitzia cuvantului thriller :) nu cred k am fost vreodata mai captivata d un film, iar scenariul e surprinzator, la propriu ;;) nu m-ash fi ashteptat k lucrurile sa ia o astfel de intorsatura :O un film care trebuie vazut :X:
Mosor Vlad pe 22 Decembrie 2007 01:15
Un film pe lista mea de filme de vazut plus ca imi place si Jessica si Hayden(cum joaca).
NmpN pe 05 Decembrie 2010 00:35
Am revazut azi filmul . Un film foarte bun ....cu o poveste impresionanta.
psihologu pe 18 August 2010 10:36
de vazut...
filmul este un thriller in adevarata putere a cuvantului, povestea este foarte interesanta, intriga este foarte bine tesuta in jurul personajului principal, iar rasturnarile de situatie tin cinefilul lipit de scaun... Desi unii il considera un film mediocru, mie mi se pare a fi un film foarte bun, presarat cu momente de o incarcatura ce pot pur si simplu sa copleseasca cinefilul... scenariul mi se pare foarte reusit, povestea cat se poate de emotionanta, iar actorii sunt la inaltime si dau ce e mai bun din ei pentru a interpreta cum trebuie personajele..
Remarc aici si interpretarea de nota 10 a lui Hayden,mi se pare ca a intrat perfect in rol si a reusit sa (ma) impresioneze placut ...
un film ce merita vazut.

Alex Blidar pe 31 Mai 2008 01:55
e clar..un film fabulos de slab...execrabil...mi-am pierdut timpul degeaba...bine ca nu tine foarte mult...
Cretzuuu pe 27 Ianuarie 2008 15:47
nici makr 1 stea nu merita... unul din cele mai proaste filme posibile.. nu stiu de ce sfarsitul anului 2007 aduce filme ca awake sau comebacks s.a. mi s'a parut o prostie totala filmul si pot sa dau 3 motive elocvente:
1. in ceea ce priveste scenele din procedurile chirurgicale.. la un transplant de inima doar 4 oameni in sala de operatii?
2. de la actori de nume precum jessica alba si Hayden Christensen... nu am vazut o prestatie exceptionala..
3. finalul??? e ceva gen Wtf.. fantome care se intalnesc in purgatoriu sau ce?! ca n'am inteles..

oricum ideea era buna ...poate si actorii dar scriptul a fost nasol rau.. pt curiosi viz placuta

cotenescu.carmen pe 04 Octombrie 2010 18:53
Ador sincer filmul asta. Datorita lui am devenit fana Hayden Christensen. E pur si simplu o capodopera
alex_il_fenomeno pe 25 Septembrie 2010 17:11
un film foarte deosebit , este foarte dramatica scena in care tanarul afla adevarata fata a celei pe care o considera aleasa lui ! mi-a placut la nebunie ! nota 9+
dani9305 pe 06 Septembrie 2010 23:41
is great...
cu siguranta imi va ramane intiparit in minte aceasta capodopera de film care nu are nevoie de o nota peste 8 pe imdb ca sa pot zice ca e minunat!!!
un exemplu fara pic de fictiune dintr'o viata reala !

dark_night_alex pe 27 Martie 2010 23:40
stiu ce inseamna
filmul asta mia adus aminte de cine sunt eu.
si in cazul meu anestezia totala nu ma adoarme complet ci pur si simplu imi da senzatia de paralizie, desi sunt constient si simt absolut toata operatia. Lasand la o parte aceasta idee, intriga a fost foarte bine facuta.
merita vazut filmul.

Andreeaea pe 05 Septembrie 2009 17:13
Desi la inceput mi s-a parut putin plictisitor, filmul mi-a intrecut asteptarile. Actiunea
ia o intorsatura totala pe parcursul filmului. Merita vazut. ENJOY

-Wizz- pe 05 Decembrie 2010 14:29
frumos film..merita vazut ! o poveste .. impresionanta ! 9 .
lauriciu91 pe 04 Decembrie 2010 20:02
nefericirea a facut ca la cateva saptamani dupa ce am vazut filmul sa trebuiasca sa ma operez si inainte de anestezie eram ingrozita k as putea pati acelasi lucru k si Clay, sa fiu constienta de tot ce mi se intampla cand sunt operata.
oricum super film

blonda.btm pe 02 Decembrie 2010 09:17
un film care m-a uimit..iar finalul,sincer nu ma asteptam sa ramana asa..il rcomand
ana popescu pe 12 Ianuarie 2008 21:42
foarte bun filmul... hayden e suoer frumos :X, pacat de el k tre indure atea chinuri...dar in sfarsit reuseste sa treaca cu bine. merita vazut filmul. nota 10 ma impresonat mult
margott pe 05 August 2010 22:28
Hayden Christiansen nu mi-a placut in film, in schimb rolurile feminine jucate de Jessica Alba (prea frumoasa ca sa joace roluri negative, dar m-a convins aici) si respectiv Lena Olin sunt cele care au dat valoare filmului. Pe Lilith (mama lui Clay) am crezut-o initial o mama egoista, dar sacrificiul ei imens m-a lasat fara cuvinte. Un film emotionant, sensibil. Si apropo, am vazut ca Lena Olin nu e mentionata la distributie. Inadmisibila omisiunea !!!!! Iar sinopsisul nepermis de lung si de incalcit. Sorry, dar nu spune mare lucru despre film.
Anysya pe 20 Februarie 2010 17:57
Am citit comentarile pozitive pt acest film si mi-am propus sa-l vad. Am regretat, pt ca m-a dezamagit, desi sunt adepta acestor filme, psihologice, medicale, drame.... e un film slab, actorii au jucat prost, scenariul pueril, ideea filmului a fost: minciuna, tradarea, iar si iar banul, invelite in alt ambalaj - ''victima'' afland adevarul datorita norocului de a ramane constient in timpul operatiei...
lolosu pe 28 Noiembrie 2009 13:17
slab!
un tanar bogatas se lasa operat pe cord de un medic de mana a 2a care pana la urma voia sa-l omoare .. pfff .. aa si cea mai tare faza,in sala de oparatii sunt doar 3 medici si un anstezist care defapt ii luase locul altui anestezist care n-a putut sa ajunga la operatie.. rahat
cnv pe 10 Februarie 2008 22:22
nu are nici o treaba cu realitatea medicala (anestezica.
de la sa zicem trezirea intraanestezica si dedublarea fata de corp si migrarea aiurea prin timp si spatiu e taina lunga. ideeabunicica de la inceput se pierde pe drum. ulterior ramane un scenariu destul de tras de par in care niste doctori vor sa-si omoare deliberat pacientul. jenanta asociere. ce le mai ramane criminalilor? dar filmul e pentru unii cum este si tembelul de mai sus care a si facut asocierea dintre ideea filmului si medicina din romania unde el si vede ca daca nu dai spaga ii ia doctorul organele. esti tampit prietene..... fenomenul ca atare e cunoscut in anestezie si la noi se traduce ca trezire intraanestezica. are multe aspecte dar in cele mai multe cazuri e vorba de hipnoza insuficienta insemnand ca pacientul de regula aude dar nu are dureri si nu poate misca si de regula consecintele pot fi cel mult… citeşte

sebyelton pe 5 mai 2011 22:24
Un comentariu foarte pertinent, dar neapreciat de 6 impertinenti, daca imi permiteti! Sunt in totalitate de acord cu tine! Jalnic filmul...
lavara_laiarna pe 22 August 2018 14:40
Doar publicul pătimaș este sub anestezie după acest cică ,Thriller .. lacrimogen.
karina07 pe 13 Octombrie 2016 23:24
Pot spune că am rămas wow! Super, a reuşit să trezească ceva în mine ce credeam că e demult uitat. Aşa ţi-e cu încrederea, te înjunghie pe la spate fix oamenii pe care îi iubeşti cel mai mult. Ai grijă pe cine ţii alături, oamenii care aduc fericirea în viaţa ta pot la fel de uşor să o şi distrugă, doar e creaţia lor, nu?
Frumoşi actori, frumoasă poveste, frumos film, nota 10.

Vegetarian pe 22 Decembrie 2012 02:29
Este un film potrivit si pt lista : Copii - probleme solutii - un tanar major si foarte bogat din New York nu isi asculta mama ... Mai departe este spoiler ! ! ( prezentarea deznodamantului sau detalii in plus fatza de cele din sinopsis , pt cei care au vazut filmu si vor sa isi reaminteasca doar anumite parti din el . )
citeşte

CANTALUP pe 11 ianuarie 2013 20:30
De obicei astfel de filme sunt intelese si apreciate mai mult de catre cei care au trait ceva asemanator . Din pacate cei care nu se numara printre aceia care au patit asa ceva , sau nu cunosc macar pe cineva care a patit asa ceva , deobicei nu vor sa asculte de sfaturile nimanui , si ajung sa invate pe propria socoteala ! Se numeste taxa pe prostie . Cine nu primeste sfat , nu merita sa fie ajutat ! Intotdeauna a fost mai ieftin sa previ decat repari .
emy_sinaia pe 05 Februarie 2012 00:31
cool
m-am oprit asupra acestui film datorita jessicai alba si nu am gresit sa-l vad, o abordare interesanta in pielea caruia nu as vrea sa fiu vreodata, sa fiu operat si treaz in acelasi timp si sa nu pot face nimic, cred ca e groaznic.
Qube86 pe 11 Decembrie 2011 11:45
Mother's Love...
''Awake'', este un film incredibil de bun din punctul meu de vedere...Mi-a placut interpretarea actorilor si in special modul in care s-a descurcat Hayden Christensen...Efectele speciale au fost insa putin cam ''creepy'' din punctul meu de vedere si unele momente din poveste mi s-au parut putin cam exagerate insa slava Domnului, au fost indeajuns de putine incat sa nu ma deranjeze...Cutremuratoare poveste si impresionant modul in care a fost redata...Lena Olin, a facut un rol memorabil...Merita vazut...
adelinutsa pe 24 Noiembrie 2011 19:38
mi-a placut foarte mult !!! l-as revedea de cate ori as avea ocazia. M-a impresionat:)
truk pe 27 Iulie 2011 23:06
excelent film
Un film prea putin cunoscut...dar ffff bun! Recomand. Impresionant!
Andrei.Ciprian pe 26 Decembrie 2012 02:22
Bun!
Mi-a placut.Are o idee interesanta,este captivant si este un film care demonstreaza inca odata ca nu trebuie sa ai incredere in nimeni si pe primul loc este familia.Mi-a placut Hayden desi nu a fost esential plus ca finalul pentru mine este nereusit.Se putea mult mai bine dar este un film pe care il recomand!
ionychy pe 10 Februarie 2010 22:07
the suspans,just killin me!!
foarte tare, ma bucur ca am vazut'o pe jessica alba intr'un rol negativ...''what a b**h!!'' cu ghilimelele de rigoare,iar Hayden face un rol dintre cele mai bune.
MissBlossom01 pe 02 Februarie 2010 21:43
Filmul este foarte frumos.M-a atins si actorii joaca foarte bine,mai ales el.
Nimic mai mult de spus :).

esperar pe 28 Ianuarie 2010 22:05
sub anestezie
mi-a placut foarte mult acest film , are un final care m-a impresionat ! nota 10 !
vision pe 16 Ianuarie 2010 13:01
bun
un film bun care te face sa intelegi ca in viata nu ar trebui sa ai incredre in nimeni............jessica alba arata foarte bine :D
KamyCu.Z.Mare pe 03 Ianuarie 2010 09:39
genial filmu,merita vazut
ps:Alex Blidar,nu e treaba mea sa ma bag si sa comentez gusturile altora,dar filmul nu e asa cum l-ai descris tu asa k ar fi mai bine sa taci si sa-ti vezi de treaba
app:tie ce filme iti plac?twilight si new moon???

noname21 pe 30 Decembrie 2009 15:31
Ideea filmului mi s-a parut simpla la inceput insa filmul este extraordinar
manu212 pe 29 Decembrie 2009 20:46
foarte bun
Un film foarte bun, emotionant, incantator. Urmariti-l cu atentie si nu o sa regretati!
ILoveFruits pe 29 Decembrie 2009 00:49
un super film....mi-a placut foarte mult.....merita vazut....;););).....
shadowofnight pe 12 Decembrie 2009 23:53
Foarte bun filmul, mie mi-a placut mult. Singura parte pe care n-am inteles-o...faza cand fantomele(?) lui Clay si a mamei sale s-au intalnit...n-am prea inteles de ce, cum, dar in rest a fost fain filmul.
Daca ar fi dezvaluit faptul ca Sam era implicata la sfarsit, ar fi fost si mai bun.

teo77 pe 29 decembrie 2009 07:54
"fantomele" se intalneau pentru ca maica-sa era aproape moarta in momentul in care vorbeau, deci erau amundoi la hotarul dintre viata si moarte. Apoi, cand ii fac transplantul, observi ca pleaca Clay si o lasa pe maica-sa.
Dumitru Calin-Ionut pe 17 Ianuarie 2008 20:33
Este cu adevarat un semn de intrebare care si-l pun americanii dar sunt convins ca la noi acest fenomen este la ordinea zilei.
Stau si ma gandesc ca in tara noastra bananiera intre atati imbogatiti ai acestui razboi economic este o banalitate ca un asemenea domn sa poata negocia direct cu medicul un organ al unui oarecare amarat care nu a dat sfanta spaga.

Denis pe 07 Ianuarie 2008 19:07
Un film ce merita vazut in special de medici...ptr k numai ei pot salva un om pe masa de operatie...nu sa-l omoare...
AimeeLov pe 25 Iulie 2011 19:23
"Te iubesc mai mult decat inima mea poate suporta"
Si totusi inima lui a suportat(sau mai bine sa spun inima mamei lui).
Mi-a placut distributia si mi-a placut foarte mult idee...
Mie in mare mi-a placut...Chiar stateam si ma gandeam ..Unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut in ultimul timp (si asta pt ca nu prea am mai vazut filme bune).
Si eram in cumpana daca imi place sau nu...Da, mi-a placut filmul ca si idee ca si distributie...Dar regia a fost oarecum varza....Multe faze trase de par ...Spre exemplu mergeau aia pe acolo n-aveai treaba zici ca era bulevard...Din punct de vedere chirurgical iar mi s-a parut aiurea...Nu sunt eu o mare experta...Dar mutau inimile alea pe acolo n-aveau nicio gara[Daca asa e in realitate mai bine astepti sa mori decat sa speri ca o sa supravietuiesti in asemenea conditii]Probabil filmul era aluzie la spitalele din Romania:))
Deci sustin in continuare ca ideea a fost… citeşte

Dorina68 pe 25 iulie 2011 19:43
Sunt de acord cu tine , complet...:)