Păreri A Knight's Tale

(2001)

Povestea unui cavaler

cezarika21 pe 20 Octombrie 2013 15:48
Turnir medieval pe ritmuri rock
O poveste medievală cu cavaleri şi domniţe relatată în stilul secolului al XXI-lea şi care prinde la public. Un tânăr scutier îşi inventează o genealogie falsă şi se dă drept cavaler, participând la turniruri. Spiritul cavaleresc dovedit într-o luptă împotriva viitorului prinţ moştenitor al Angliei îl va salva mai târziu de la moarte. În ciuda anacronismelor (muzica formaţiilor Queen şi AC/DC, costumele nepotrivite şi stilul de vorbire curent), filmul este interesant, are ritm şi umor, iar interpretările sunt reuşite. Nu lipsesc nici secvenţele melodramatice, dar acestea apropie mult filmul de spectatori.
KraZy.KiD pe 09 Iunie 2010 15:57
un film superb..m'a facut sa rad,sa plang,sa zambesc si sa imi doresc sa nu se termine curand :)
emi vcasi pe 12 Iunie 2004 14:43
e un film suuuper!!!cred ca l-am vazut de cel putin 10 ori!!!e un film pentru toate varstele care te binedispune prin poantele "roscatului", prin faptele hazlii pe care cei trei aventurieri le fac si nu in ultimul rand prin muzica f bine aleasa!!!e un film care merita vazut si revazut!!!
raptor pe 11 Iunie 2004 18:44
Un film cinstit,fara pretentii,si tocmai de-asta merita cit merita. E facut ca sa amuze,nu k sa ia oscarul...din aceeasi gasca cu piratii din Caraibe...filme f.f.simpatice.Din cind in cind nu strica.Am ris mai mult decit la cacanarii gen teen-muvie.
alex_il_fenomeno pe 04 Noiembrie 2011 18:25
un film extraordinar , si una dintre cele mai bune ecranizari ale unui roman si transformat intr-un film de aventuri cu cavaleri . pe langa povestea fantastica , de apreciat decorurile nemaipomenite , aranjate in cele mai mici detalii , si de asemenea si costumele ( atat de costisitoare si de complexe ) . si , cel mai important amanunt , nici nu stiu cum ar fi aratat filmul fara fantasticul Heath Ledger , care a plecat prea repede dintre noi . pentru un astfel de rol cred ca actorul ar merita sa primeasca Oscarul chiar si in Ceruri ! un film de milioane , ce trebuie vazut si revazut .
Andy pe 29 Ianuarie 2007 23:12
"Povestea unui cavaler"...hmm..un film din punctul meu de vedere excelent ce merita toata admiratia si un film ce a reusit sa depaseasca standardele filmelor de o ora si jumate facute 'de mantuliala'.Inca o data este un film chiar fff bun
Rallu..Danielle pe 17 Iulie 2014 15:46
A Knight's Tale este un film foarte frumos. Unul dintre cele mai frumoase filme ale lui Heath Ledger(unul dintre actorii mei preferati) care si-a interpretat rolul bine ca intotdeauna,care din pacate nu m-ai este printre noi. Mi-a placut foarte mult povestea filmului. Acesta este un film la care nu te plictisesti deloc. Il recomand. Nota 10!!!!
aticia pe 24 Octombrie 2010 18:11
un film super! l-as revedea cu placere de 50 de ori si nu m-as satura:)
someone_who_dares pe 22 Iulie 2010 17:06
Este un film foarte amuzant!! Heath Ledger era un actor foarte talentat. Este pacat ca nu mai e :-S ...
sarge pe 15 Aprilie 2010 15:02
Nu trebuie ratat acest film, dupa parerea mea cel mai bun rol facut de Heath L.
Andrey9211 pe 03 Aprilie 2010 19:31
Super Comedie .Heath Ledger s-a intrecut pe sine in comedia asta!
adelina1988 pe 02 Septembrie 2010 13:47
Se observa ca heath era un foarte bun actor, da culoare filmului.
28November pe 14 Mai 2012 05:34
Filmul nu este o capodopera dar avem nevoie si de astfel de filme.De vazut intr-o Duminica ploiasa...
Iamsaved pe 20 August 2010 21:31
M-am uitat la film doar pentru ca Heath Ledger joaca in el si el nu m-a dezamagit,filmul in sine nu e prea grozav dar merge
undead_girl_forever pe 14 Iunie 2004 20:26
A Knight's Tale este unul din filmele acelea "kare nu se invechesc niciodata" avand in vedere perioada in kare se petrece actiunea si costumele, muzica si comportamentul foarte modern. Dupa glumele facute si obisnuita poveste de amor nelipsita din orice film, cred ca acesta se incadreaza in categoria filmelor de 3 stele.
bizonul pe 27 ianuarie 2015 17:49
Indiferent de genul filmelor agreate , ele raman impartite in filme bune si proaste. Daca tie iti plac cele de pe National tv., care cu adevarat sunt aiurite, nu ai dreptul si nici motivatia sa dai o nota proasta, unui film cu adevarat bun. Si un critic versat de film, ar fi fost mai binevoitor.
Aishor pe 04 Iunie 2019 16:10
Emotionant, antrenant, pana la 50 de caractere........ perfect!
cezarika57 pe 13 Noiembrie 2018 17:16
Un film "cald" si frumos. E pacat sa nu il vezi, chiar daca filmul in sine nu este o capodopera
andy_svichi pe 27 Martie 2015 21:03
Interesant...
Un film extrem de interesant cu o prestatie de nedescris a lui Heat Ledger....
Dupa descriere parea un film plictisitor cu o actiune simpla dar a fost cu topt opusul
Nota 8,7

Nikia pe 24 Februarie 2011 14:23
unul din putinele filme care merita vizionat de ori cate ori este difuzat...ca pe posturile romanesti poti sa vezi un film si de 10 sua 20 de ori.
Iulidesprefilme pe 08 Septembrie 2013 11:14
Poveste din timpuri medievale, cu turniruri, iubire şi rivalităţi. Actorii sunt de top.
cosmin_kedii pe 18 Ianuarie 2013 13:29
Acest film a fost minunat ,a avut o poveste minunată și un complot în spatele lui , actorii au fost minunati
Mi-a placut acest film

alin.cristian pe 16 August 2012 09:32
O ecranizare foarte reusita, care, in ciuda duratei indelungate te captiveaza. Momente amuzante, actiune, imbinate cu scene care te misca, "Povestea unui Cavaler" trebuie vazut (apoi revazut)
Scorpya-Forever pe 22 Aprilie 2012 05:06
Queen!!!!
Tocmai cand ma preg sa opresc filmul, aud vocea mea preferata...FREDDIE MERCURY, pai daca se aude vocea lui, este un MUST-SEE, pe la jumatatea filmului imi aduc aminte, ca l-am mai vazut in urma cu cativa ani, ironic, tot de pe la jumatate l-am prins...probabil am reprimat amintirea acestui film, fiindca atunci cand am vazut genericul si l-am auzit pe RW, cantand mel scrisa de Freddie (puteau sa foloseasca tot varianta originala) m-au apucat toti nervii. Filmul este captivant si desi nu sunt fana acestui gen, chiar mi-a placut. D-zeul sa-l ierte pe Heath...mai avea multe de oferit...iar Rufus, ca intotdeauna o prezenta foarte placuta pe oriunde isi face aparitia.
bere ioana pe 08 Iunie 2003 19:47
Am vazut filmul asta de doua ori si m-as mai putea uita de inca multe ori!!! SUPER
elena raicea pe 16 Mai 2003 23:52
heath ledger este grozav iar coloana sonora este de milioane. merita vazut.
Ioan_Brandus pe 17 Ianuarie 2023 13:58
Un film cu o pleiada de actori buni (Paul Bettany, Rufus Sewell si regretatul Heath Ledger), completati cu succes de un Alan Tudyk in mare forma. Are de toate umor, dragoste aventura, muzica. Vizionabil de oricate ori, indiferent de varsta.
user-63b2b36cc78dd pe 17 Ianuarie 2023 11:56
Un film mic ,făcut mare de regretatul Heath .nota 7
Octaz pe 15 Septembrie 2011 23:22
Un film extraordinar, cum poate fi vazut foarte rar, si stim cu totii ca asta i se datoreaza in totalitate maestrului neintrecut HEATH LEDGER, un actor a carui maretie si talent imi sunt reconfirmate dupa rolul vazut in "The Dark Knight". In acest moment ma incearca un sentiment de mare tristete si regret pentru acest actor, sentiment pe care nu l'am mai simtit niciodata, imi pare nespus de rau pt el, sa se odihneasca in pace.A facut un rol imens in "A Knight's Tale", un film in care vezi ce e cu adevarat onoarea si orgoliul unui om care se respecta,om care nu prea mai gasesti in ziua de azi. Si finalul mi'a placut, un final diferit spre deosebire de celelalte filme de acest gen... Felicitari si respect Heath Ledger !
DragonMaster pe 22 Iulie 2011 13:00
Un film foarte bun
Filmul are cateva faze comice dar in acelasi timp este si putin dramatic cea ce ma surprins sa vad la un film .Recomand tuturor care nu l-au vazut,nota mea este 8.
Dan Gerose pe 11 Iunie 2004 11:33
Cuvantul care defineste acest film este "amuzant", pornind de la poveste (not bad), actori (OK), regie (inspirata), costume (excelente, de remarcat ca, mai nou, indiferent de epoca in care se desfasoara actiunea, costumele sunt extrem de moderne, ceea ce nu da rau deloc), muzica (foarte bine aleasa) si poante (amuzante, mai ales cea cu Nike).
legolas05 pe 05 Martie 2011 19:23
un film destul de interesant.....in general mia placut,se putea insa mai bine...nota 7
Dar_kvampire pe 26 Ianuarie 2011 14:28
Bun filmu si actori cea mai tare faza din film e cand se ia la intrecere care garaie mai tare e prea belea filmu nota 10
codrinescu pe 10 Mai 2010 19:53
mda
uni scriu pe aici, ca sa se afle-n treaba??mie asa mi se pare....in rest..?!? toate cele bune
chiba_florin pe 30 Decembrie 2010 15:06
Merge
Ii cum ii dar ar mai incape
Dar cum ii shi titlul este intradevar o poveste a unui cavaler

spike66 pe 26 Iulie 2012 13:01
slabut
slabut .....si atit ! nu m-a impresionat . nu e peste ce am vazut la categoria sa
bizonul pe 30 august 2013 07:06
Tu doresti doar "indiene" sau "Las Fierbinti" mai nou acum, altfel nu se explica de ce tocmai tu dai minusuri acestui film.
RomaniaMare pe 26 Mai 2010 20:13
Un film relaxant,romantic si amuzant. Dar m-au enervat costumele,care sigur nu erau din Evul Mediu,poate dintr-un butic de pe 5th Avenue.
www. pe 09 Martie 2006 10:30
doua trei stele mi-a placut atmosfera si faza cu nike nu prea are leg cu istoria dar are o super atmosfera mi-au placut si prezentarile lui P.Betthany super un pic cam comercial
Matrix pe 11 Iunie 2004 11:33
Cuvantul care defineste acest film este "slab", pornind de la poveste, actori, regie, costume (prea lejere pentru sec 14), muzica (total deplasata) si poante (foarte fortate).