Păreri 1408

(2007)

Camera 1408

loveislife pe 06 August 2009 20:49
Deci a fost un film exceptional.Efecte foarte frumoase.Merita vazut.
spanac2015 pe 25 octombrie 2011 15:04
a fost un film chiar tare ...
spanac2015 pe 26 octombrie 2011 08:14
un film chiar tare mi-a placut ultima faza ...
FreakDoll pe 15 Iunie 2009 03:53
Misto filmul, foarte bun actor Cusack, iar la final, cand s-a auzit vocea fetitei pe caseta, mi s-a zbarlit parul pe maini. Brrr!!
happysunnyday pe 26 mai 2012 12:23
:)) si mie.
Creev pe 23 martie 2015 12:56
Tu nu te epilezi ... ?
DarkTroianu pe 15 Decembrie 2009 10:55
Nu neaparat infricosator, dar cu un scenariu cel putin interesant.
Mbi pe 29 August 2009 19:19
John Cusack ..un rol exceptional.
Filmul foarte bine gandit,iar finalul cu totul neasteptat.
Superb.

CosminHorrorMaster pe 18 Octombrie 2011 14:41
O alta capodopera a lui Stephen King. Filmul nu este un cliseu. Il poti numi horror doar cand citesti titlul :))
axxo pe 03 Septembrie 2009 19:11
axxo
1. REGIZOR - Mikael Hafstrom un necunoscut de 50 ani care are un palmares doar de cateva filme reuseste sa faca din filmul 1408 un film de exceptie. Probabil ca acesta va fi filmul vietii sale cu care chear se poate mandrii. Per general ias da nota (2) dar pentru acest film merita un (8)
2. SCENARIU - este unul exceptional, o drama horror greu de imaginat si acceptat in care categoric nu te poti regasii poate doar anumite persoane si in a carui piele nu ai vrea sa te pui. Totul parca este dozat si livrat in crescendo foarte putin exagerat. Ce miar fi placut sa vad ar fi fost ca el sa gaseasca o portita de scapare, sa intaleaga din urma acelui dosar greseliile savarsite de predecesorii sai si nu doar sa astepte sa treaca acel timp supravietuind. (9)
3. DISTRIBUTIE - despre Samuel L. Jackson putin de… citeşte

PinkSheep pe 22 August 2009 21:41
Este filmul meu preferat!!! L-am vazut de 10 ori pana acum si tot nu m-am saturat sa-l vad!
Guess_who pe 12 August 2009 21:28
Intradevar filmul este excelent. Eu l-am vazut la cinema cand a aparut si a fost o atmosfera cum nu prea mai vezi la filme horror. Asta da Horror.
FilmBusters pe 02 Decembrie 2010 19:25
Suuuuuuper.Esti fraier daca nu il vezi.Este o adevarata capodopera.
PS:Scriitorul ala a fost chiar un prostsa intre acolo(1408=13)

portofel pe 19 Martie 2010 11:11
Nu stiu de ce sunt unii care nu-l considera atata de infricosator,dar sincera sa fiu este unul dintre cele mai infioratoare filme pe care le-am vazut,mi-a dat fiori de groaza.Normal ca fiind o adaptare a unui roman de Steven King,era de asteptat,oricum a fost foarte bine regizat,iar despreJohn K .,drept sa spun,abia din acest film ma ramas in minte.
goldenleaves pe 16 februarie 2011 15:10
exact in filmul asta John K face un rol bun
j0hanna pe 28 Decembrie 2011 15:52
Cu adevarat, o capodopera
1408 este un film ce nu trebuie ratat, interpretarea lui Cusack fiind una de zile mari! Este genul de film care "se joaca" cu mintea privitorului, stergandu-i orice urma de speranta, ca mai apoi sa i o redea ,expunandu i o realitate din "ceara"..agonie, extaz, incredere, renuntare...Nu il ratati!
GlasgowGirl pe 06 August 2009 21:57
Un thriller psihologic foarte bun. Mi-a facut placere sa-l vad.
GABRYELVIO pe 03 Februarie 2008 15:45
cine nu l-a vazut sa se uite la el ca este un f.bun horror filmu (vizionati-l)
tonyyyyyboy pe 10 Octombrie 2009 13:12
Mie sincer mi-a placut foarte mult..........Este unul dintre filmele horror reusit...............parca e inspirat dupa o carte?mi-ar placea s-o citesc o fi tot asa d scarry?
1Katalin pe 07 Iunie 2011 23:05
superb filmul... e mai mult thriller , iar suspansul este maximmm !!!
pharmakon pe 02 Aprilie 2011 05:23
Foarte tare filmul! O atmosfera terifianta se declanseaza inca de cand introduce cheia in broasca si descuie usa. Un fel de intriga, as putea spune. Si imi place ca are si cateva chestiuni simbolistice: de ex, biblia, la inceput scrisa, apoi cu paginile albe, sugerand (dupa parerea mea) cum raul invadeaza camera. Acele diferente de temperatura, mai ales caldura excesiva de la inceput, ar putea sugera iadul. Pana una-alta, un film f bun.
legolas05 pe 05 Martie 2011 19:27
un horror foarte bun...mam uitat la el de mai multe ori....nota 8
deea1102 pe 31 Martie 2010 19:14
Exceptional!
Un film excelent!...iar finalul cu totul neasteptat si putin trist
Merita vazut!
John Cusack ...un rol exceptional
scenariul..foarte interesant si captivant

deea9595 pe 10 August 2009 12:37
un soooper film care mi-a placut la nebunie!chiar daca nu prea e horror e foarte interesant pana in ultima clipa!!!
drunk_sorrow pe 09 August 2009 12:28
o productie destul de buna ,interesanta in ideea abordata ,spre deosebire de alte filme horror aparute pe banda in ultimul timp fara nici o noima .Cat despre prestatia lui john cusack :x,iar filmul,in mare ,e bestial ,aspecte psihologice ,situatii neasteptate ,flash-back-urile cu familia protagonistului emotionante...recomand filmul:D
sweetdream pe 13 Iulie 2009 20:55
mi'a placut la nebunie il recomand tuturor celor care vor sa vada un super film de groaza stephen king e o minte geniala il ador pur si simplu;inca ceva:daca vreti sa nu puteti dormi noaptea uitati'va si la filmul Carrie(tot dupa o carte a lui Stephen King)sau cititi The Shining;)
c3z4r pe 23 Martie 2009 16:47
Altceva
Un alt fel de horror o explorare a ideilor de viata a simtirilor si daca vreti a experimentarii ideii de groaza cu buna stiinta si deliberat fara sa te oblige nimeni.Mi-a placut filmul si mi-au placut si interpretarile.Camera 1408 este ceea ce am putea numi un film horror brut care nu are menirea decat de a servi spaima teroare suspans fara a mai adauga absolut nimic.Nu ma impresionat la maxim ideea filmului dar as minti daca as spune ca mi-a displacut.
nikkolle pe 23 Noiembrie 2011 01:44
Pur si simplu genial!
Nu am inteles decat la final ceea ce s-a intamplat de fapt acolo ! Asa film nu am mai vazut decat foarte rar ! Trebuie sa fii atent sa intelegi daca e vis sau e realitate ! Nu prea m-am prins , bine insa ca pana la urma nu am ''cazut '' si am inteles ca era doar imaginatia bogata a negrului care nu stiu ce facea de avea parte fiecare client care intra in camera 1408!
ar40tru pe 24 noiembrie 2011 08:34
Eu am nr de la casa 1408. Ar trebuii sa imi fac griji?
WipeOut pe 13 Iulie 2011 17:16
un film foarte bun:D!!!!! !
YammyYam pe 25 Octombrie 2009 12:44
...
bunicel filmu'...nu a fost chiar asa de goraza dar mi-a placut in esenta
aDyShor pe 27 August 2009 17:04
Din nou un film exceptional adaptat dupa Stephen King, un film captivant ce nu trebuie ratat. Dupa parerea mea este unul dintre cele mai bune filme de acest gen, in top 10 cu siguranta :)
oana29 pe 10 aprilie 2010 12:19
Da
AnnaTurner pe 13 Iunie 2010 07:18
1408 a revolutionat ceea ce se s-a numi clasic horror. Spre surprinderea mea, n-am vazut monstri cu 7 capete, nici spirite (semi) infioratoare, ci un film care tinde a fi un oarecare thriller. Facut pe mai multe planuri, incearca sa tina telespectatorul la curent cu toate evenimentele. John Cusak si-a dovedit inca o data abilitatile teatrale, ca la urma urmei, asta inseamna sa fii actor - sa poti interpreta orice rol. Pe tot parcursul filmului, tensiunea e multiplicata de un sentiment de vinovatie fata de fiica sa care a murit cu putin timp inainte de o boala incurabila. Una peste alta, filmul e o capodopera in thriller - horror. Categoric, merita vazut. Vizionare placuta! :)
cosmin222 pe 17 Iulie 2013 21:20
Asta da film pshihologic, rau de tot. Zâce ca imi e lene sa ma mai intind cu review-ul
tonymaestrul pe 21 Noiembrie 2011 20:03
Un film care trebuie vazut noaptea pentru a viziona cu mult mai multa frica . Chiar m-am speriat :)
Horrormaster pe 16 Octombrie 2011 20:48
chiar mi-a placut filmul.Scenariul a fost bestial si efectele la fel MERITA VAZUT
mihai.mitza26 pe 09 Septembrie 2011 19:56
mihai
unul dintre cele mai bune filme din genul horror ! Ador filmele astea cu fantome in hoteluri , case bantuite etc .
WikdMovies pe 06 Septembrie 2011 19:44
,,It's an evil fucking room!''
Un film de groaza bun! Cusack a jucat excelent iar scenariul a fost de asemenea bun! Un final neasteptat care te lasa cu multe intrebari...
Puiu7 pe 26 Iulie 2011 13:28
Destul de inspaimantator
Inceputul a fost catastrofal,aproximativ 25-30 de minute fara o aparitie inspaimantatoare,fara absolut nimic care sa tina de un horror in toata regula.Insa,cum Mike a intrat in hotelul Dolphin,si mai ales in camera 1408,tensiunea traita de el era traita si de tine.Am vazut filmul pe la 2 noapte,la o onomastica,asadar a fost o groaza teribila mai ales atunci cand a venit tipul cu toporu la spatele lui Mike.Mi-a placut rolul jucat de Samuel Jackson,acela de director al hotelului.Cand il ,,implora'' parca sa nu intre in aceea camera,ne facea si pe noi sa-l convingem pe Mike sa nu face ce vroia de fapt.Probabil aceste rugaminti ne-a facut deliciul de a urmari senzationalul film 1408.
MaFi0tY pe 18 Iulie 2011 23:26
Foarte bun filmul !

Unpic c-am trist din cauza povestii . In rest eu m-am speriat de groaza :))

Rasmus2 pe 18 Februarie 2011 10:08
Un adevarat thriller psihologic ce testeaza mentalitatea omului sin in cel mai mare stadiu de nebunie. Un film din care se remarca genialitatea lui Stephen King in publicarea nuvelei si greutatea ecranizarii ei. John Cusack face un joc actoricesc foarte bun imbinandu-l cu suspansul ce te tine cu inima la gura si cu originalitatea stilului. Nota 10.
WeR0Ck pe 30 Ianuarie 2011 20:04
Sfarsitul a facut tot fimul, , , Sotia lui a facut o fatza exceptionala =)) "Oh, i ove you, daddy :))"
zeki pe 05 Ianuarie 2011 11:21
Camera 1408 un film foarte bun , John Cusack joaca foarte bine in acest film , Filmu merita vazut , un Horror bun , efectele speciale sunt foarte bune si scenariul foarte bun !
someone_who_dares pe 30 Noiembrie 2010 19:18
Un film foarte reusit, finalul a fost unul foarte neasteptat!! John Cusack joaca din nou foarte bine... Deci, per total, cred ca este unul dintre cele mai reusite de acest gen :D:)
alexcretu75 pe 18 Iulie 2010 10:38
Camera 1408,Cei care au intrat nu mai au scapare
Un film superb,exceptional.Insa acest film nu e horror.
JokerAce pe 29 Iunie 2010 20:14
pls
As aprecia foarte mult daca imi puteti spune cum se termina filmul...eu stiu ca el daduse foc la camera iar pompierii lau salvat si s-a mutat la NY cu sotia lui...dar am vazut si o varianta in care el a murit si arata cum il inmormanteaza???astept sa imi spuneti daca exista 2 variante si care dintre ele e adevarata?ori nu am vazut intreg filmul?
iuli_blade09 pe 23 iunie 2011 14:34
nu ai vazut complet filmul
betty_blondutza pe 29 Ianuarie 2010 20:04
mi-a placut foarte mult dar nu neaparat horror.Mi-a placut sfarsitul. Dar nu cred ca afisul pentru film este potrivit.Daca as fi vazut afisul nu m-as mai fi uitat la film`
SoX pe 23 Noiembrie 2009 21:36
Parerea lui SoX
Chiar daca balanta genului inclina spre un thriller, pentru a considera acest film un horror trebuie sa te pui in pielea lui Enslin. Deoarece acele flash-back-uri cu fetita si tatal lui sunt printre cele mai triste momente din trecutul lui, sau aparitia fetitei lui intr-un stil "murdar", muribunda, cu o privire stearsa ii provoava acel sentiment de spaima. Un lucru interesant este faptul ca acea camera sfideaza toate legile fizice si nu in utimul rand cele logice. Probabil majoritatea victimilor dinaintea lui au cedat psihic in momentul cand acea ora expira si apare momentul surpriza cand lucrurile o iau de la inceput. Cel mai mult am remarcat scena in care protagonistul a iesit pe fereastra vrand sa intre in cealalta camera de hotel dar spre surprinderea lui, si a mea de altfel, in afara de ferestrelor camerei 1408 nu mai exista niciuna. In concluzie, este un film f bun, totusi, tin sa… citeşte
Eustake pe 6 aprilie 2010 01:07
Depinde. La un moment dat se uita pe vizor si vede ca pe partea cealalta, aproape lipit de usa, e un zid din caramizi gri. Practic nici daca rupea cu totul broasca usii, usa, nu avea loc sa se deschida in afara. Zidul reprezenta imposiiblitatea trecerii dincolo.
MNarcis pe 08 Noiembrie 2011 15:34
Foarte bun filmul, un subiect foarte interesant, desi mi s-a parut mai mult un film: thriller psihologic, (care se joaca cu mintea noastra decat horror) oricum superb filmul.....merita vazut macar o data!
adiiiii pe 20 Decembrie 2009 17:57
cel mai bun film psihologic din materie de horror!!!!
barbossa pe 05 Septembrie 2007 14:33
inca o mare dezamagire...ma asteptam la cu totul altceva...E PFF filmu
Marian pe 21 August 2007 17:19
Cunoaste-ti vorba strabuna cea cu pomul laudat...
Inca un film de la care asteptam mult mai mult. Practic nimic deosebit, poate doar jocul lui Cusack, in rest...inca 2 ore pe care puteam sa le folosesc la ceva mai bun.
Cum la fiecare ar trebui sa functioneze liberul arbitru- ramane alegerea voastra daca sa vedeti sau nu filmul.

Omu_Problema pe 4 februarie 2016 01:04
esti chiar fraier...
th3_spyr0 pe 14 octombrie 2016 19:47
pentru ca asta e parerea lui nu inseamna ca e fraier
andi pe 10 August 2007 19:24
Ma asteptam sa fie mai bun...spre sfarsit chiar m-a cam plictisit...oricum...daca nu aveti la ce sa va uitati...
sill49 pe 15 Mai 2012 18:50
un film care incepe bine chiar foarte bine si pe la jumatate deja se exagereaza, povestea filmului este foarte slaba,spre sfarsitul filmului nu am mai putut suporta la o astfel de porcarie de film si am inchis televizorul.
gabonne1 pe 28 Septembrie 2007 17:56
John Cusack a vrut neaparat sa intre in camera aia.....altfel, cum naiba era posibil filmul, :).....E asa de previzibil scenariul, incat poti sa faci si alte chestii in timp ce te uiti la film. Eventual, chiar sa te uiti la alt film, mai bun. Sau macar sa revezi "The Shining", o capodopera a genului horror. Sau poate Stephen King al trebui sa-l revada, si pe asta si alte filme facute dupa povestirile lui, ca sa inteleaga ce-a fost si ce-a ajuns, :).
user-63e787ff47f7b pe 09 Septembrie 2023 00:08
am vazut filmul asta azi 08.09.2023 si m-am uitat doar pentru John Cusack,genul asta de film nu se numara printre genurile pe care le urmaresc de obicei. Destul de palpitant,noaptea,singur in casa :))