Miercuri, 9 ianuarie, au fost date publicităţii nominalizările la Premiile BAFTA (British Academy Film Awards), supraniumite "Oscarurile britanice", iar filmul Lincoln conduce cu zece nominalizări, urmat îndeaproape de Les Misérables şi Life of Pi. Premiul pentru o tânără speranţă ar putea reveni pe 10 februarie lui Suraj Sharma, Pi în filmul Viaţa lui Pi al regizorului Ang Lee.
La categoria "Film în altă limbă decât engleza", După dealuri nu este nominalizat, ci producţiile Amour, Headhunters, The Hunt, Rust and Bone şi Untouchable. La categoria filme britanice de excepţie Anna Karenina conduce plutonul de producţii nominalizate. O cronică a filmului puteţi citi aici.
Celelate filme din categorie sunt Skyfall, Seven Psychopaths (rulează în cinematografele de la noi în aceste momente), The Best Exotic Marigold Hotel şi Les Misérables - cu premiera la noi luna aceasta, pe 25.
Iată nominalizările
Cel mai bun film
Argo
Les Misérables
Life of Pi
Lincoln
Zero Dark Thirty
Premiul BAFTA pentru film britanic de excepţie
Anna Karenina
The Best Exotic Marigold Hotel
Les Miserables
Seven Psychopaths
Skyfall
Premiu pentru debut remarcabil al unui scenarist, regizor ori producător britanici
Bart Layton (regizor), Dimitri Doganis (producător) - The Imposter
David Morris (regizor), Jacqui Morris (regizor/producător) - McCullin
Dexter Fletcher (regizor/scriitor), Danny King (scriitor) - Wild Bill
James Bobin (regizor) - The Muppets
Tina Gharavi (regizor/scriitor) - I Am Nasrine
Film de limbă străină
Amour
Headhunters
The Hunt
Rust and Bone
Untouchable
Documentar
The Imposter
Marley
McCullin
Searching for Sugarman
West of Memphis
Film de animaţie
Brave
Frankenweenie
Paranorman
Cel mai bun regizor
Michael Haneke - Amour
Ben Affleck - Argo
Quentin Tarantino - Django Unchained
Ang Lee - Life of Pi
Kathryn Bigelow - Zero Dark Thirty
Cel mai bun scenariu original
Amour
Django Unchained
The Master
Moonrise Kingdom
Zero Dark Thirty
Cel mai bun scenariu adaptat
Argo
Beasts of the Southern Wild
Life of Pi
Lincoln
Silver Linings Playbook
Cel mai bun actor în rol principal
Ben Affleck - Argo
Bradley Cooper - Silver Linings Playbook
Daniel Day Lewis - Lincoln
Hugh Jackman - Les Misérables
Joaquin Phoenix - The Master
Cea mai bună actriţă în rol principal
Jessica Chastain - Zero Dark Thirty
Marion Cotillard - Rust and Bone
Jennifer Lawrence - Silver Linings Playbook
Helen Mirren - Hitchcock
Emmanuelle Riva- Amour
Actor secundar
Alan Arkin - Argo
Javier Bardem - Skyfall
Philip Seymour Hoffman - The Master
Tommy Lee Jones - Lincoln
Christoph Waltz - Django Unchained
Cea mai bună actriţă în rol secundar
Amy Adams - The Master
Judi Dench - Skyfall
Sally Field - Lincoln
Anne Hathaway - Les Misérables
Helen Hunt - The Sessions
Cea mai bună muzică originală
Dario Marianelli - Anna Karenina
Alexandre Desplat - Argo
Mychael Danna - Life of Pi
John Williams - Lincoln
Thomas Newman - Skyfall
Cea mai bună imagine
Seamus McGarvey - Anna Karenina
Danny Cohen - Les Misérables
Claudio Miranda - Life of Pi
Janusz Kaminski - Lincoln
Roger Deakins - Skyfall
Cel mai bun montaj
William Goldenberg - Argo
Fred Raskin - Django Unchained
Tim Squyres - Life of Pi
Stuart Baird - Skyfall
Dylan Tichenor, William Goldenberg - Zero Dark Thirty
Cea mai bună scenografie
Sarah Greenwood, Katie Spencer - Anna Karenina
Eve Stewart, Anna Lynch-Robinson - Les Misérables
David Gropman, Anna Pinnock - Life of Pi
Rick Carter, Jim Erickson - Lincoln
Dennis Gassner, Anna Pinnock - Skyfall
Cel mai bun design de costume
Jacqueline Durran - Anna Karenina
Beatrix Aruna Pasztor - Great Expectations
Paco Delgado - Les Misérables
Joanna Johnston - Lincoln
Colleen Atwood - Snow White and the Huntsman
Coafură şi machiaj
Ivana Primorac - Anna Karenina
Julie Hewett, Martin Samuel, Howard Berger - Hitchcock
Peter Swords King, Richard Taylor, Rick Findlater - The Hobbit: An Unexpected Journey
Lisa Westcott - Les Misérables
Lois Burwell, Kay Georgiou - Lincoln
Cel mai bun sunet
Mark Ulano, Michael Minkler, Tony Lamberti, Wylie Stateman - Django Unchained
Tony Johnson, Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick, Brent Burge, Chris Ward - The Hobbit: An Unexpected Journey
Simon Hayes, Andy Nelson, Mark Paterson, Jonathan Allen, Lee Walpole, John Warhurst - Les Misérables
Drew Kunin, Eugene Gearty, Philip Stockton, Ron Bartlett, D. M. Hemphill - Life of Pi
Stuart Wilson, Scott Millan, Greg P. Russell, Per Hallberg, Karen Baker Landers - Skyfall
Efecte vizuale
Paul Franklin, Chris Corbould, Peter Bebb, Andrew Lockley - The Dark Knight Rises
Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White - The Hobbit: An Unexpected Journey
Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer - Life of Pi
Nominalizaţii pentru filmul The Avengers urmează să fie anunţaţi
Richard Stammers, Charley Henley, Trevor Wood, Paul Butterworth - Prometheus
Scurtmetraj animat
Here to Fall
I'm Fine, Thanks
The Making of Longbird
Cel mai bun scurtmetraj
The Curse
Good Night
Swimmer
Tumult
The Voorman Problem
"Rising Star Award"
Elizabeth Olsen
Juno Temple
Suraj Sharma
Andrea Riseborough
Alicia Vikander
Părerea ta
Spune-ţi părerea