Păreri Watchmen

Cei ce veghează

Saxofon5000 pe 12 Aprilie 2009 21:35
Watchmen *nu egal* OTV
Cum dracului se asteapta cineva cu capul pe umeri, ca publicul romanesc semi-analfabet, innebunit de OTV, Elodia si Becali sa aprecieze un film ca "Watchmen".
Vai de capul vostru de bucuresteni tristi si morti de foame care mergeti sa vedeti un film ca ati vazut trailerul plin de efecte...nici macar nu ma chinui sa aduc argumente pertinente in fata oamenilor care au lasat comentarii aici. Carul cu prosti = Romania.

Anakinus pe 5 mai 2009 13:08
Ai foarte mare dreptate , acest film este superb din toate punctele de vedere ... sicer cred ca este cel mai bun film facut dupa o carte cu benzi desenate si inca odata dreptate Watchmen nu egal 0TV !!! sincer Romania se duce de rapa !
win_sp pe 4 februarie 2014 23:06
BleWOMovie atunci de ce drq te-ai mai uitat la el daca nu iti plac SF-urile sau actiunea? esti prea prost mai bine nu te oboseai sa mai lasi un comentariu
TycheroS pe 10 Mai 2009 05:19
Mi s-a parut genial filmul...
Evident multi au o parere proasta .. pentru ca se asteptau sa vada filme de alea in care supereroii salveaza toate gagicile si ca bonus cam toata omenirea de la vreun "cataclism".
Acest film NU ESTE UN FILM DE ACTIUNE... si NU ESTE UN FILM COMERCIAL

Daca nu ati inteles ce vrea sa sugereze si sa inspire acest film rezulta ca ati postat ca sa va aflati in treaba.

vlad199030 pe 11 septembrie 2010 21:24
Ai mare dreptate
White1 pe 6 iulie 2013 22:51
E un film comercial. Si e un filmde de actiune. Sau..si de actiune.
Mikala pe 31 Iulie 2009 15:16
Mie una mi-a placut foarte mult de Comediant si de RORSCHACH . Adica , masca lui speciala , cu desenele specifice psihologilor . Foarte tare ideea.
adiman83 pe 24 septembrie 2010 00:28
desi sunt sigur ca stii, desenele respective se numesc chiar desene Rorshach
SithB pe 18 Iunie 2009 09:17
Din cate am observat Watchmen ori iti place ori nu.Cand am fost la cinema a plecat cam jumatate de sala dupa o ora jumatate si e si normal sa plece cand la noi sunt apreciate acele 3D-uri insipide cu povesti atat de proaste care devin atat de bune in ochii unora dupa ce isi pun ochelarii .Nu este un film perfect dar este un film fidel deci fanii nuvelei grafice vor fi multumiti si altii vor fi surprinsi la aceasta alternativa de film cu supereroi extrem de sumbru si cerebral.
offf pe 30 Iunie 2009 00:31
Filmul este foarte bun.Pacat ca cei care nu l-au inteles au fost dezamagiti.
cmpunk2012 pe 15 decembrie 2017 23:58
are o structura destul de liniara, nu prea vad ce nu poti intelege din el...
Radu1711 pe 04 August 2009 09:57
Radu1711
Filmul este facut foarte bine, suspansul si aciunea este super, ideile de film sunt super.merita vazut
Lili1982 pe 07 Martie 2009 20:15
Aseara am fost la premiera si nu ma asteptam sa ma impresioneze atat de mult ! Detaliile atent ingrijite, felul in care este prezentata latura intunecata a personajelor, coloana sonora si prestatiile impecabile ale actorilor...Zack Snyder s-a intrecut pe sine !
razi3l pe 01 Iulie 2009 00:05
Watchmen dupa parerea mea e ceva unic, fara precedent, am innebunit cand l-am vazut, nu ma asteptam sa fie asa si pana la urma a fost mai bestial decat ma asteptam si coloana sonora ....pfff e geniala, beyond genialitate i se potriveste filmului perfect .....celor care nu le plac e simplu nu le plac si atat, in rest din toate pct. de vedere filmul e GENIAL
critic_ pe 07 Iulie 2009 01:12
nu pentru oricine
Acesta e un film complex. Personaje multe, nu doar bine construite dar si complex construite, multe subtilitati mitologice, politice si sociologice. Pe langa asta, filmul e ca un vis. Cand l-am vazut pentru prima oara, am inteles aproximativ 60%, dar lumea alternativa parametrizata de Snyder a fost indeajuns incat sa ma tina interesat. Pe scurt, cei care au citit mai mult de 5 carti in viata, cei care stiu cine e Bergman sau Kubrick ar trebui sa fie in extaz cand vad ca un film cu asa un buget facut pentru mase, e foarte atent realizat. Cei care cred ca Radiohead e o echipa de fotbal si Cat Power numele unei vampe transexuale din Bangkok vor fi nemultumiti de aura nemanelistica si firul narativ ne-unilateral dezvoltat al filmului.
Dragosh02 pe 21 iulie 2009 02:08
Cu siguranta nu pentru oricine.Defapt cred ca este creat pentru prea putini...
emma20 pe 13 mai 2010 17:48
Exista persoane care cred ca Radiohead e echipa de fotbal?:))
Klara pe 21 Iulie 2009 03:50
diferit, foarte complicat
Imi plac foarte mult filmele cu super-eroi, dar Watchmen e in cu totul o alta categorie pentru ca e mult mai mult decat un astfel de film . Auzisem ca ar fi foarte bun, dar nu ma asteptam sa vad un film atat de complex, chiar greu de urmarit pentru ca sunt conturate multe personaje, fiecare cu povestea lui, cu trasaturile lui, in cadrul unui singur film.
vaio pe 18 Iulie 2009 00:55
O PORCARIE DE FILM
Cel mai tampit film vazut vreodata in viata mea acesta este, aproape 3 ore de chin . Nu il recomand !!!
ooo333 pe 3 august 2009 19:06
o porcarie !
florinvalentin99 pe 11 februarie 2016 20:02
Va dati seama ca astia sunt cocalari fiindca nici nu zic de ce nu le-a placut filmul .
LunchBox pe 18 Iulie 2009 20:17
Benzile desenate sunt absolut calumea. Filmul, nu mai spun. Mi s-a parut ceva total diferit, unic fata de oricare alta productie cinematografica. Incredibil, absolut incredibil.
marius pe 14 Martie 2009 14:23
Un film interesant si coerent construit,in mod clar "altfel" decat ma asteptam sa fie un film cu super eroi.desi,dupa 2 ore jumate de film,inca nu pot sa spun dk a fost genial sau subtirel.in mod clar,nu te face sa zici "oau,ce film" la final...
alex_the_best pe 28 Martie 2009 19:41
tareeee
e un film superb deci is merita ceva imi plac filmele de actiune
ooo333 pe 6 septembrie 2009 17:59
omule filmul nu e de "actiune" e genul mister sf logic !!! deci naspa !
coius pe 25 iunie 2010 22:16
ooo333 fi sincer si zi de cate 1000 de ori ai vazut batman si tom & jerry???
valigeo96 pe 04 August 2009 19:10
Wonk
Un film bun,poate chiar foarte bun nu l-am vazut,dar il voi viziona in viitorul apropiat!
ooo333 pe 14 august 2009 20:28
de unde dracu sti tu cai bun daca nu lai vazut !??!?!??!
OvFire pe 19 Mai 2010 02:11
Iar pe ei cine-i vegheaza?
In primul rand, filmul nu este pentru oricine. Mi se pare absolut normal, in epoca noastra, cand 99% dintre filme inca se concentreaza pe pac-pac mai presus de a pune pe tava o poveste care sa surprinda, sa te puna pe ganduri, ca acest film sa nu se fi intiparit atat de adanc in mintea multora.
Grija la detalii, personajele absolut savuroase, atent construite (Rorschach, denumit dupa faimoasele "teste de cerneala" a.k.a. ink blots), ideea, cu tot cu implicatiile ei sociale, fac din acest film un must see, pt cei ce sunt capabili sa-l inteleaga.
Singurul regret, pt care nu i-am dat nota maxima, este acela ca sunt multe lacune in departamentul poveste (daca nu ati fost atenti la carti, benzi, destul de dificil de construit intreaga scena pe care se desfasoara).

sameodin pe 30 Martie 2009 23:53
pfff... nici nu stiu sa aleg cuvintele potrivite care sa exprime cat mai bine impresia pe care mia lasato filmu. ca sa fiu scurt si la obiect, filmul ma dezamagit profund de tot. chestia aia albastra cred ca vroia sa faca pe filozoful da numa nu ii reusea. actorii, sa imi fie iertate cuvintele, dar au avut o prestatie nasoala de tot. ce sa mai zic de construirea intrigii. inteleg ca vrei sa creezi un tablou si un context cat mai bine conturat in care mai apoi sa dai frau actiunii... dar cei prea mult strica. prea lunga partea plictisitoare de la inceput. si nici actiunea la care te'ai astepta pe urma nu mai apare de nicaieri. in concluzie, cred ca si in cazul meu a fost cel mai prost film care lam vazut la cinema pana acum. si partea mai nasoala ii ca am fost la el de la 9:30 seara :)) chin in toata regula
stncndr pe 30 mai 2009 01:28
pfff...cred ca tu esti cam certat cu CRATIMA, care spre final ai confundat-o cu apostroful ! Doamneeeeeee unde ai facut scoala elementara ?
stelutaluidavid pe 1 iulie 2009 00:20
Haahhahahah!!! stncndr ai dreptate. sameodin este certat rău de tot cu CRATIMA!!!! sameodin mai învaţă să scrii!!!
Flavoroflife pe 15 August 2010 17:46
ESTE
E precum caviarul, pretios, rafinat, intunecat si select. Exista cei care isi permit sa il adore, cei care isi permit sa il deteste, mai sunt cei care viseaza la el si cei care vor sa uite ca exista. Acest film ESTE.
PS: Mai sunt unii care nu inteleg nimic din el sau din comentariul meu.
PPS: Faptul ca e un film cu supereroi este o coincidenta. Aceasta aluzie la universul benzilor desenate este o portretizare a persoanele care pot face lucruri,care pot schimba lucruri,care au putere. Aici vedem si viata lor, nu doar a celora pe care vor sa ii salveze.

Dragosh02 pe 21 Iulie 2009 01:56
Neasteptat de bun !
Cu siguranta nu sunt un fan al filmelor cu super-eroi.Cand am auzit despre film,am avut impresia ca va fii punctul culminant al valului de fantasme copilaresti puse pe pelicula.Dar surprinzator NU a fost sa fie!
Desi este un film cu multi super-eroi,el nu este creat pt copii/tineri adolescenti.Defapt target-ul filmului este reprezentat ,in mare parte,de oameni ceva mai maturi,care undeva in copilarie au fost mari fani al benzilor-desenate.Este un film matur,cu un subiect serios,avand o poveste cel putin interesanta.
Imi este destul de greu sa ii fac o descriere,deoarece cuvantul care caracterizeaza filmul este : complicat ! Incepand cu caracterele (super-eroii) si terminand cu situatia,toate sunt foarte complexe si iti dai seama "de la o posta" ca sunt creatia unei minti stralucite.
Nu as vrea sa dau prea multe spoilere,de aceea singurul lucru pe care o sa il zic,celor… citeşte

Medicate pe 14 Iulie 2009 16:49
Uacimen
In opinia mea Watchmen este cel mai bun film regizat de Z. Snyder! A reusit sa implementeze actiunea , umorul , drama intr-o pelicula de zile mari !

Efectele speciale au fost remarcabile iar storylineu-l a curs perfect , nici nu am observat cand s-au scurs 2 ore , totul a fost foarte bine inchegat !

Cel mai mare plus al acestui film a fost soundtrackul si rolul uimitor jucat de Patrick Wilson ( the owl ) !

bornStubborn pe 11 Noiembrie 2010 16:39
Ca o parere proprie si personala O MARE TAMPENIE DE FILM . AAA si mai trebuie adaugat faptul ca cei care jignesc intentionat prin comentarii pe cei carora nu le-a placut filmul, pentru ca vezi doamne e pentru oameni atat de inteligenti incat numai ei pot vedea the blue dick of the blue atomic man, sunt incapabili, infatuati, si mai ales snobi. Pa cretinii dracului si sa ma pupati in c_r.
Mircosoft pe 17 iulie 2018 22:39
as vrea sa pot vota de2 ori pt comentariul asta " the blue dick of the blue atomic man" ... bhahahahahahahahaha
KarGo pe 07 Iulie 2012 16:04
Am vazut si eu in sfarsit filmul si pot sa zic ca desi imi era frica sa nu-mi pierd rabdarea si sa nu ma plictiseasca nu s-a intamplat acest lucru. Filmul a fost captivant inca din start, cu o actiune complexa si bine construita si cu altceva decat ai vazut in alte filme cu super-eroi. Mi-a placut mult si slow-motionul prin care hiper-stilizeaza actiune la fel cum a fost si in 300. Ca joc al actorilor cat si ca personaje mie personal mi-au placut Billy Crudup (Dr. Manhattan) si Jackie Earle Haley (Rorschach). Actiunea filmului putea fi un adevarat serial insa reuseste sa se rezume destul de bine in 2 ore si 40 minute. Nu este o capodopera sau un film ce as mai vrea sa-l vad dar a fost o experienta cinematografica placuta.
DragonMaster pe 27 Iulie 2011 16:47
Am alta parere dupa ce am revazut filmul
Am vizionat filmul pe vremea cand aparuse si avea o calitate proasta si am hotarat sa il revad intr-o calitate mai buna si a meritat efortul pot sa zic.Am acum o parere mult mai buna despre film si il recomand si altora.Nota mea este 8
bogdi_07_yo pe 15 Ianuarie 2011 23:44
Nu ma asteptam sa imi placa asa de mult. Nu prea seamana cu restul filmelor cu super-eroi, dar, nu stiu de ce, imi aduce amite de kick-ass.
Vorador pe 12 Ianuarie 2011 00:41
Un film cu multa ironie, multe invataminte de tras si ... tare bine ar fi sa-l vada si cei care ne conduc.Durata filmului, desi pare imensa la inceput, mie mi s-a parut ca nu e nici prea lunga, nici prea scurta... Suficient cat sa puna in evidenta mesajul filmului, dar nu prea lung cat sa plictiseasca lumea.
Si finalul... Finalul e superb, si nu e genul de final previzibil... Se rezolva multe la final, si totusi parca multe raman nerezolvate.Pentru cei care nu stiu cartea este scrisa de Alan Moore,cel care a scris si V for Vendeta.

chetta pe 22 martie 2013 23:21
Bun comm...
FlameOn pe 03 Iulie 2009 14:47
"The City is afraid of me.I've seen it's true face."
Bestial filmul,inafara de faptul ca este un film foarte bun de actiune si plin de efecte speciale,fiecare personaj prezinta cate un motiv,un tip uman.Fiecare personaj are acest tip uman bine conturat.Merita vazut filmul atat pentru partea de actiune cat si pentru partea psihologica.
andrei d pe 30 Ianuarie 2009 16:17
sfat pentru cei care traduc filmele (si titlurile): invatati naibii odata limba engleza. "watchMEN" este la plural, pentru ca, in engleza, MEN este plurarul de la MAN, adica OAMENI/BARBATI. deci nu este vorba despre un individ, numit "Watchman" (din seria Superman, Batman, Spiderman), ci de MAI MULTI, ca la X-MEN... invatati limba engleza, oameni buni....
emma20 pe 13 Mai 2010 17:20
Cred ca e cel mai bun film cu supereroi pe care l-am vazut vreodata.Iar felul in care se leaga totul e extraordinar.Cred ca e o capodopera a genului iar coloana sonora e grozava.
vlad199030 pe 11 Septembrie 2009 11:15
Cel mai bun film al anului 2009. Filmul meu favorit.
free_spirit pe 12 Septembrie 2009 13:47
sa nu-mi sariti in cap...dar mie personal nu mi-a placut...P.S.-nu fac parte din categoria manelistilor otv-isti :)
gdf83ro pe 22 ianuarie 2011 01:27
DAR DIN CARE CATEGORIE FACI? A VOTANTILOR LUI GEOANA SI BASAESCU? CARE AU IMNURI MANELISTE?
free_spirit pe 23 ianuarie 2011 17:33
Nu fac parte din randul celor care voteaza.Nu cred intr-o schimbare in viitorul apropiat. Fac parte din categoria oamenilor scarbiti de tot ceea ce se intampla in Romania. A celor ce raman aici doar pentru familie. Acum la modul cel mai serios...tie ti-a placut filmul asta?
dany2294 pe 16 Iunie 2010 11:40
Sincer m-am uitat putin la inceput si mi s-a parut o prostie.
alexandraabagiu pe 14 August 2009 09:28
Nu mi-a placut absolut deloc.Poate nu a fost genul meu de film.Cert este ca m-am uitat pana la sfarsit pentru ca nu puteam sa adorm in nici un caz pentru ca m-a captivat.
Titix88 pe 20 aprilie 2010 15:49
pitzi :))
Dj_Livio pe 08 Mai 2009 16:40
foarte urat filmul si mult prea lung, ma asteptam la mai mult
Eek pe 2 iulie 2009 22:35
Si cei inseamna la tine... "Mai mult" ?
ooo333 pe 6 septembrie 2009 17:57
se astepta la mai mult adica se astepta sa fie un film bun !
mistercrysty pe 22 Iulie 2009 22:34
mi se pare f f f plictisitor filmul.... o prostie crap crap crap crap crap crap crap crap crap crap crap crap crap crap crap crap crap crap crap crap crap crap crap crap crap crap crap crap crap crap crap crap
ooo333 pe 3 august 2009 19:05
ai dreptate !!!!
ooo333 pe 09 Iulie 2009 09:56
Am crezut cai super dar ......sub asteptari e lung si plictisitor dara actiune !
valigeo96 pe 4 august 2009 19:11
...............Vrei sa zici tampenie!
ooo333 pe 29 martie 2010 19:21
alin si pe mine ma cheama tot alin nu am facut filmul eu pentru ca nu mi sa oferit sansa !
cyber_avenger99 pe 14 Iulie 2016 11:27
'Who watches the Watchmen?'-aparent Zack Snyder
De departe cel mai bun film regizat de Zack Snyder vreodata. Watchmen prezinta at stilul dark si sumbru ,specific lui Snyder, cat si o adaptare superba a materialului original. Misterul ce inconjoara asasinarea Comediantului ofera o poveste bogata plina de suspans si teme politice bine reprezentate intr-o lume in care exista eroi mascati pe strazile New Yorkului. Flashback-urile ofera complexitate personajelor si ne ajuta sa le intelegem motivatiile,cat si sa le descoperim viata personala,din afara mastii si a costumulul.
Fara indoiala personajul meu preferat este Rorshach,care se aseamana foarte mult cu un Batman mult mai intunecat. Desigur, ai putea spune ca Nite Owl este echivalentul lui Batman, dar sa fiu sincer,Rorshach ne dovedeste de nenumarate ori cat de bun este ca detectiv, iar Batman este, dupa cum se spune, ''World's greatest detective''.
Stilul vizual al lui… citeşte

mihnea_aspru95 pe 31 iulie 2016 18:11
Watchmen este cel mai TARE film rated-R cu si despre supereroi. Eu, i-am dat 10, pentru mine este intr-un fel la egalitate cu The Dark Knight (2008). DA!!! Editia cea mai buna este "director's cut" (cea de 186 minute). Dar merita si "ultimate cut" (215 min).
cyber_avenger99 pe 3 august 2016 22:57
Nu am. Daca ma crezi sau nu, eu nu am gasit inca filmul perfect. Si,desigur, imi plac o gramada de filme, dar nu am unul preferat. Si nici nu o sa vreau sa aleg unul vreodata. E mai bine asa, daca ma intelegi :))
margott pe 18 Iulie 2012 19:10
Unul din putinele SF-uri care mi-au placut, e diferit fata de alte filme cu super-eroi.
septick pe 29 Iunie 2012 15:34
Uimitor!
Probabil cel mai bun film vazut in ultimul timp. O adevarata capodopera. Am citit romanul grafic al lui Alan Moore si pot sa spun ca actorii sunt foarte bine alesi, mai ales J.E.Haley (Rorschach). Efecte speciale foarte bune, prestatie a actorilor de Oscar si poveste uimitoare, care te tine in suspans timp de 3 ore. Merita vazut, desi este un film lung. Va recomand sa cititi si banda desenata!
alex_il_fenomeno pe 21 Decembrie 2011 19:44
un film unic , prin modalitatea in care este spusa povestea , dar si prin abordarea personajelor in parte . am avut o mare surpriza cand am vazut ca nu este un film tipic cu supereroi , ci ceva mult peste , o poveste incalcita , dar fascinanta , daca apuci sa o intelegi , plina de intriga , de mister si de situatii neasteptate . cred ca nu gresesc deloc daca spun ca Zack Snyder a realizat cel mai surprinzator film al anului 2009 prin prisma acestuia . pacat insa ca multi nu il inteleg cu adevarat si ii deconspira adevarata calitate si locul fruntas pe care il merita .
Button pe 23 Iulie 2010 18:37
Genial
Am privit uluit timp de aproape 3 ore Watchmen nestiind ce sa mai cred. Povestea alambicata si actiunea filmului (care merge mana-n mana cu soundtrackul de exceptie) reusesc de multe ori sa te faca sa uiti ca mai trebuie sa respiri, taindu-ti respiratia la propriu. Pur si simplu nu am mai vazut de mult un film care sa ma poarte prin toate starile sufletesti asa cum a facut-o filmul asta! Respect pentru staff-ul filmului!
weedmaster pe 6 noiembrie 2010 20:42
ai dreptate
marco67 pe 24 August 2009 12:27
Pacat
Nu stiu de ce unii sunt atat de .....nici nu stiu cum sa-i numesc (ca sa nu jignesc ca si ei) daca nu iti place genul sau filmul este ok sa faci comentari, dar cand ai si putin habar despre critici sau cel putin sa nu fi ramas corigent la vreo materie in clasa IV.
stelutaluidavid pe 01 Iulie 2009 00:28
Este unul dintre cele mai bune filme văzute de mine pe anul acesta. Eu îl consider profund şi îl recomand celor din jur. Este foarte bine redat conceptul de "inamic comun". Personajul "john" cred că este unul dintre cele mai frumoase şi complexe ale filmelor cu eroi. Aceşti eroi care au trăsături negative extreme sunt personaje , cred eu, foarte greu de construit şi susţinut 2 ore 30.
marcusARCUS pe 12 Februarie 2009 00:07
Am citit cartea si nici nu te astepti la sfarsit.Ma rog filmu o sa fie ceva epic.
marcusARCUS pe 19 iulie 2008 11:28
FRATE!De ce naiba este IM-18!L-au facut mai violent decat cartea(Ceea ce e cam imposibil ca n-ar fi iesit filmul deloc!)sau ratingurile sunt dereglate...Cine e de acord?!
nairdagh pe 01 Aprilie 2009 16:48
Cam slabut
Slabuta prestatie a actorilor ! Nu isi merita nota :)
potranovici pe 11 Aprilie 2009 20:51
cam naspa filmul...... .....ma asteptam sa fie mai fain
cmpunk2012 pe 20 Septembrie 2016 22:19
Se vede ca Snyder este ca pestele in apa in domeniul comicbook-urilor , mai ales fiind un fan DC, in special al acestei povesti. Personajele foarte bine dezvoltate, actorii foarte bine alesi, coloana sonora este minunata, caracteristica perioadei in care este situata actiunea, un plot intrigant cu un mic twist spre final si un fel de "happy ending". Dupa mine este cel mai bun film bazat in intregime pe un comicbook. Merita pe deplin cele aproape 3 ore de vizionare.
Astanoae_Gabi pe 07 August 2011 09:31
Dupa toate clasicele in care are loc o batalie intre bine si rau si binele triumfa si adormi la jumatatea filmului, vine Watchmen. L-am revazut zilele astea, si la fel ca si prima data cand l-am vazut: nu imi venea sa cred ca s-a terminat. Un film genial, favoritul meu din aceasta categorie
AbjBogdan pe 18 Iulie 2011 21:24
Foarte rar asa ceva.10+
Un film de nota 10, nu stiu daca ii dupa benzi desenate sau nu, dar daca este dupa benzi desenate, este cea mai bine gandit comic-band.
Filmul este la fel, sau poate chiar mai bun decat benzile desenate din care ( poate ) este luat. Muzica este excelenta, actorii sunt grozavi, costumatiile, decorurile, filmarea, totul este perfect facut, in cel mai mic detaliu.
Povestea este incridibila, prezinta o problematica a omului, imperfectiunea lui ca om in ciuda perfectiunii lui ca si fiinta/faptura.
Povestea arata anumite laturi duse la extreme :
The comedian - omul comun cu puteri iesite din comun, totusi cade prada poftelor sexuale care il injosesc, vede societatea pentru ceea ce este si se comporta ca o parodie a ei, in tot ceea ce face..
Dr. Manhattan - supraomul, singura trasatura umana a lui fiind corpul.Capacitatile intelectuale duse la extrem, poate… citeşte

Bogdan Anicescu pe 07 Martie 2009 10:26
L-am vazut ieri si apropo de rating de data aceasta mi se paer binemeritat. Desi scenele de violenta nu sunt foarte dese, ele sunt explicite: sange din abundenta, cruzime, dezintegrari si asa mai departe. Filmul mai contine si ceva sexualitate (mai potrivita unui rating 15) dar per total intra in standardele IM-18. Vedeti filmul si apoi va lamuriti.

Cat despre film, probabil cel mai bun al inceputului de an. Mi-a placut muzica, mi-au placut si costumele, au fost destul de interesante si scenele de lupta dar ideea e sa nu va asteptati in niciun caz la un film clasic cu supereroi. Nu are nimic de-a face cu Spiderman, Iron Man, Superman si stilul acestor productii. Pentru un film de 2h 47min mi s-a parut ca se putea si mai bine... Am niste obiectii dar filmul cu siguranta merita vazut.

psihologu pe 17 August 2010 20:55
Cei care se aşteaptă la un film clasic despre supereroi, ceva gen Fantastic Four, foarte probabil vor fi dezamăgiţi de Watchmen. Filmul e extrem de întunecat şi monocolor în viziunea sa, are un ton melancolic, fiind fidel benzilor desenate ale lui Alan Moore de la finele anilor '80.
Personajele principale sunt complexe, cu un caracter dualist, undeva la limita dintre erou şi antierou, veşnica luptă dintre bine şi rău fiind mai ambiguă de această dată.
Actorii au fost foarte bine aleşi, cu un mare plus din partea mea pentru Jackie Earle Haley, iar din punct de vedere vizual filmul este o experienţă aparte. Coloana sonoră mi s-a părut inspirat aleasă, iar cele aproape 2 ore şi 45 de minute ale filmului deşi pot părea lungi sunt foarte necesare pentru desfăşurarea acţiunii şi evoluţia personajelor.
De văzut.