Păreri The Wait

(2021)

Așteptarea

Horatiucrisan pe 14 Aprilie 2023 13:02
Un triunghi amoros, o regăsire a iubirii din tinerețe intr-un loc uitat de lume dar per ansamblu un film plictisitor, anost ca mai toate filmele nordice, presărat pe alocuri cu scene nud și se sexuale.
Edddd pe 10 septembrie 2023 16:26
Cam toate filmele europene de azi sunt anoste pentru că ... sunt finanțate de state !... care mai și sunt neomarxiste pe ici pe colo cam peste tot !
R_Afc pe 28 Noiembrie 2023 10:52
Un film erotic de vară
Avem povestea unui predicator, a soției sale și a unui vechi prieten al predicatorului care vizitează cuplul și începe o relație cu frumoasa femeie. Acțiunea are loc în timpul verii, pe malul verde al unui lac din Finlanda rurală. Toate personajele au aproximativ aceeași vârstă, în jur de 30 de ani. Niciunul nu este numit, într-o poveste care pune mai mult accent pe tăcere, orgasme și gemete decît pe cuvinte.

Atât Predicatorul, cît și Soția sunt încîntați de sosirea Prietenului. Predicatorul chiar explică faptul că Prietenul a injectat un sentiment de entuziasm și jovialitate în gospodăria lor, fără să știe că soția sa se bucura de o experiență mult mai profundă cu Prietenul ademenitor. Sexualitatea feminină este temelia acestui triunghi amoros. Nu lipsesc masturbarea și scăldatul în pielea goală. Scenele de sex sunt artificiale, lipsite de pasiune și de fler.

Conversațiile rare sînt despre natura iubirii, a sexului și a libertății. Scenariul se duce foarte ușor în zona platitudinilor despre esența libertății. Discuțiile banale despre romantism în care se angajează în mod obișnuit îndrăgostiții. Nu există nicio epifanie, niciun punct culminant intelectual, ci doar excitație de ordin fizic. Cred că regizorul și-a dorit mai mult decît atît, dar nu i-a reușit. Este doar un scenariu erotic digerabil, fără pretenții. Regizorul scoate prea mult în evidență tensiunea sexuală dintre Soție și Prieten, cei doi pierzând-o aproape complet în anumite secvențe, bazîndu-se doar pe scene de sex.

Filmul este o producție sinceră, accesibilă, cu peisaje frumoase și multe momente aromate. Un vin roze bine răcit, nici de neratat, nici de nevăzut.

lili22 pe 20 Iulie 2022 23:37
Mediocru.Dupa primele 10 minute am ghicit sfarsitul.