Păreri The Village

(2004)

Sinucideri misterioase

kusturita pe 04 Martie 2005 13:15
Un film misterios si incitant. Merita sa pierzi 2 ore din viata.

ps. Teo tata! banuiesc ca "Garcea si oltenii" este un film prea bun pentru tine

-Wizz- pe 25 aprilie 2010 13:37
=)))))) bine punctat :))))= ))
claudiu-daniel-lugoj pe 26 aprilie 2010 12:06
Este un film foarte bun.
-Wizz- pe 25 Aprilie 2010 13:37
nu am idee dc are note asa mici.mie mi'a placut foarte mult ;)) si in ciuda tuturor comentariilor,a primit un OSCAR :)) asa ca ..:)
claudiu-daniel-lugoj pe 26 aprilie 2010 12:02
perfect deacord cu tine este un film foarte bun.
claudiu-daniel-lugoj pe 26 Aprilie 2010 12:04
Este un film foarte bun,nu exceleaza in actiune,dar exceleaza in tensiune si mister.Un film ce il recomand cu placere la toata lumea de pe acest sait.
teo pe 04 Noiembrie 2004 16:16
E oribil!!!!!! Se vede microfonul!!!!! Pacat de actorii buni care joaca.
Alinasweet pe 25 Aprilie 2010 02:30
minunat!!
am vazut acest film aseara pe 24.04
si credeti-ma ca am raman cu gura cascata.Sigourney Weaver este cea mai impresionanta femeie si este foarte frumoasa.Acest film te tine in suspans cu la toate secventele filmului iti doresti sa fie mai multe la fel.O ador pe Sigourney Weaver!!!!!!!!!!!!!

-Wizz- pe 25 aprilie 2010 13:36
dap dap,exact,si eu tot aseara pe prima nu ? :X
SCI pe 6 ianuarie 2011 20:03
hai sa ma uit si eu,daca il tot laudati :D
Lexy pe 25 Noiembrie 2004 09:06
Filmul este interesant din punct de vedere al ideii in sine,dc stai sa te gandesti ca acest lucru ar putea fi pus in aplicare, in "real life"...Nu l-as fi pus la thriller deoarece nu consideca te tine chiar asa cu inima pe jar.Decat o productie clasic americana cu batai si impuscaturi,prefer pe acesta ca este altceva...
Bamse pe 24 Noiembrie 2005 03:44
Trebuie sa fi foarte copil sa spui ca e un film bun.Ma asteptam la altceva.Era sa adorm.Mi se pare super IREAL.Nu am vazut tesatoria unde isi faceu hainele si la sfarsit parca asa zisii "Monstrii" le omoara animalele parca.AAA am uitat ca mancau fructe din acelea rosii.Naspa tare
-Wizz- pe 25 aprilie 2010 13:38
nu trebuie sa fii copil.trebuie doar sa stii sa apreciezi un film ;))
G2015131 pe 12 februarie 2012 21:16
Nebunul le omora animalele, n-ai inteles nica din film Bamse
shadowofnight pe 05 Decembrie 2009 23:11
Uff...
Uff....complicat...Pana la urma...cred ca trebuie sa fiu de acord cu comentariul asta pe care l-am gasit pe RottenTomatoes: The Village is not completely awful, but it comes closer than one would like to admit.
Mda...cam asa ceva...desi, intr-un fel ciudat, e unul din filmele care nu ...chiar sunt bune, dar pe care vrei sa le indragesti si totusi nu poti...la fel de mult pe cat ai vrea. Hmm....

ali79 pe 27 Decembrie 2004 23:55
Tot astepti sa se intample ceva interesant (nu ma refer la o scena horror, ci la ceva, acolo, sa-ti dai seama care e treaba cu filmul asta), si astepti, si astepti, si mai sunt cateva scene bine gandite, si cam in ultimul sfert se intampla in sfarsit ceva, dar nu prea se merita asteptarea. Sincer, nu m-a impresionat.
2014 pe 07 Noiembrie 2004 16:52
Comrades, nu stiu cum sa va spun, dar oricat mi-ar placea mie Shyamalan si oricat l-as stima, cu filmu' asta a cam dat-o-n bara!
2 stele pt art directing si lookul general care, ca de obicei, e foarte stilat.
In rest, imi pare rau sa spun, dar la tura asta a fost prea mult suspans pt nimic. Sperieturile nu sunt toate state of the art, iar scenariul, in marea lui majoritate este perfect previzibil (inclusiv poanta finala.. in special poanta finala as putea spune)
Poate ca i-am vazut de prea multe ori celelalte filme, poate ca pur si simplu am vazut prea multe filme in general ca sa ma mai surprinda orice, dar calitatea unui scenarist e in buna masura data si de capacitatea de a-si perpetua originalitatea si ingeniozitatea de la un film la altul si dea lungul anilor. Shyamalan tb in momentul asta sa vina cu ceva MAI nou de atat si mai indraznet.. sau sa schimbe "aria… citeşte

Lorenzo pe 08 Noiembrie 2004 15:18
Mie personal nu mi-a placut filmu cu toate ca am citit multe pareri despre film care-l punea intr-o lumina negativa dar dupa ce am vazut filmul ma-m convins ca au dreptate.In special finalul filmului nu zice nimic.Totusi ia-m dat 2 stele.:)
stirbu alexandru pe 05 Noiembrie 2004 19:47
steaua aia ar fi cu minus in fatza... bai oameni buni.. filmul... e jalnic... ideea pe care o prezinta filmul e fumata rau de tot.. naiba.. era si un episod din mutant x cu tema asta si pana si ala era mai credibil!!! shyamalan poate a crezut ca daca are o distributie relativ tare o sa iasa misto filmul orice ar fi... eu am fost la filmul asta a doua zi dupa premiera si am ras de era sa ma dea aia afara din sala... adica.. astia n-au avut bani de duble??? nu s-au uitat la film inainte sa-l lanseze??? adica.. la inceput se vede un microfon negru.. dupa aia unu rotund... dupa aia unu de-ala mare gri blanos.. dupa aia 2 microfoane!!! si la sfarsit aproape ca ii da in cap lu ala cu microfonu... super film fratzilor!!! TREBUIE VAZUT!!! pe draq... e o bataie de joc... plus ca in anumite momente imaginea e cam stramba... oribil film... ma intreb daca pe dvd o sa fie optiunea "cu microfoane /… citeşte
deci ieu pe 16 Ianuarie 2005 21:53
cum sa apara microfoanele alea,mai ales ala blanos,cel mai prost film,cred ca si Pinocchio 3000 e mai tare,porcarie de film,vi-l recomand radeti cu lacrimi!AAA SWANTON DE PE GARD!
LostinNeverland pe 17 Mai 2009 12:53
cata porcaria de filmmmmmmmmmmm....cum au putut joaquin phoenix si adrien brody sa accepte sa joace intr-o aiureala ca asta nu inteleg....
kozmin pe 6 iunie 2009 23:02
intr-un cuvan un film mai prost nici k se putea
ciobotaru pe 3 iunie 2010 15:50
I love you
Alexandra pe 20 Mai 2006 18:57
----o stea!Cel mai prost film din istoria cinematografiei...
AdriAdrianna98 pe 28 aprilie 2017 21:15
Indiferent cum e, n-are cum sa fie mai prost decat titanic 2.
KarGo pe 18 Septembrie 2012 01:46
Mie mi-a placut filmul asta. Are o idee buna, este captivant, plin de mister, suspans si cu un deznodamant pe masura. O distributie cu nume mari care isi fac bine treaba si scenariu+regie marca M. Night Shyamalan care este printre preferatii mei in materie de mister si suspans
Gebeleizis pe 18 Ianuarie 2012 23:12
Un film original si foarte bun, care m-a tinut cu sufletul la gura pe tot parcursul vizionarii. Pe langa scenariul original si excelenta echipa de actori, m-a impresionat in special coloana sonora absolut incantatoare, care aprofundeaza senzatia de mister. Vizionarea lui "The Village" a fost, fara indoiala, o decizie inspirata.

PS: Ma poate lamuri a carui cretin a fost ideea sa traduca titlul filmului in romana ca "Sinucideri misterioase" ? Despre ce sinucideri s-a avut in vedere, pentru ca daca tin minte filmul (l-am privit cam 1 an in urma), nici un personaj din pelicula in cauza nu si-a luat viata ?

cetateanu pe 03 Noiembrie 2010 19:45
Poate că Night M. Shyamalan nu e un geniu al terorii şi suspansului ca Alfred Hitchcock sau J. Carpeter dar măcar filmele lui ( cel puţin până în prezent ) sunt originale. The Village deşi nu a fost primit foarte bine de critici, este din punctul meu de vedere cea mai bună creaţie a sa. Dacă îl analizezi puţin remarci în primul rând că este regizat foarte bine, că distribuţia face roluri bune iar spaţialitatea şi temporalitatea deşi este evidentă nu este cea reală. Povestea deşi cu aspecte de film horror se dovedeşte a fi mai mult un experiment social menit să priveze oamenii de anumite tentaţii.

Povestea creată de Shyamalan ne prezintă viaţa unui sat plast la marginea pădurii care se gospodăreşte singur, trăind doar din ce produce. Contacul cu lumea exterioară aflată dincolo de o pădure adâncă este interzis iar tinerii consultă… citeşte

Cristian P. pe 03 Noiembrie 2004 01:18
Excelent... imi pare rau sa observ cum doar Gabi S. a inteles ceva... NU este un action movie.. NU este un sf sau horror .. este o lectie.. o poveste.. o morala.. sper din tot sufletul sa va placa.. :)
Ultimul_Mohican pe 09 Martie 2012 01:16
Excelent.
Nu inteleg de ce are o nota asa de mica, merita cel putin 8.5, e pur si simplu uimitor acest thriller, te tine cu sufletul la gura fara sa foloseasca efecte speciale de ultima ora sau actorii celebri. Una dintre cele mai placut surpize pe care le-am avut.
Valar pe 10 Aprilie 2005 13:03
Un adevarat thriller, chiar horror in anumite situatii. Ideea este foarte originala si nu prea o intalnim in filme iar sfarsitul m-a surprins. In filmul asta teroarea nu este impusa de imagini ci de situatii. Ar fi fost bine ,totusi, sa ramana la sfarsit mai mult mister. Nu prea am mai vazut asa film de mult. In cinema te tine cu sufletul la gura si... m-a si speriat!
pascutoi sorin pe 05 Martie 2005 13:16
Interesanta ideea pe care se bazeaza filmul dar totusi cam slab dezvoltata. Dupa parerea mea este sub nivelul celebrelor sale filme "Al saselea simt", sau "signs"
Dno pe 18 Decembrie 2004 01:03
Un film bun, cu final neasteptat(voi cei care spuneti ca stiati ce se va intampla, mai terminati cu laudarosenia). Interesanta tema, iar actorii au fost foarte bine alesi, farmecul este dat tocmai de neprevazutul situatiei finale. Merita sa-l vedeti !
Chantal pe 09 Noiembrie 2004 17:46
JALNIC!
Nu mi-a venit sa cred ca Shymalam poate face un film atat de prost: story nedezvoltat suficient, motiv deja fumat (inca de la mitul pesterii al lui Platon, mai fratilor), motaj oribil (mi se pare nepermise atatea cadre in care se vad microfoane, si chiar si niste sine din alea pe care aluneca camera de luar vederi, vezi cand e Ivy in padure, da-o incolo de treaba!) in afara de Bryce Dallas Howard, ceilalti actori (cu nume si pretentii) joaca prost, ce mai, mi-am facut cruce ca s-au mai bagat niste milioane de dolari si in filmul asta.
I-am dat o stea pt felul in care e filmata scena injunghierii lui Lucius, care e intra-adevar superba (pacat ca e singura).

bornfree pe 24 aprilie 2011 22:24
haide mai nene mai usor cu vederile astea puriste de unatc sectia neintelesi :). Filmul, in afara de faptul aduce atatea nume care ar fi meritat mai multa atentie si care trebuiau puse mai mult in valoare si ca scenariul parca e facut pentru doar 3 personaje - filmul e chiar ok , e bine tinut in joc ca tensiune si cu intoarceri de situatie dozate exact cat trebuie.
Ancient pe 27 Noiembrie 2009 18:22
pe vremea cand a aparut filmul asta aveam HBO.Si era dat seara de seara la HBO- asa am reusit sa-l vad de vreo 4-5 ori. Ideea e interesanta,nu e ca restul filmelor de genul ce se fac in ziua de azi.Totusi,lasa de dorit
Calin pe 23 Februarie 2007 14:12
Putin mai mult mister nu strica. Subiectul e bun, dar la sfarsit clacheaza. Desfasurarea evenimentelor evolueaza prea incet, era nevoie de mai multa dinamicitate. Conteaza ca filmul nu plictiseste, dar e mult sub Signs si Al 6-lea simt.
Alin pe 29 Octombrie 2004 22:39
l-am vazut in seara in premiera la cinematograf(nu ca voi loazelor pe calculator) si a fost groaznic.o poveste oribila, lipsita de orice logica realizata prost cu un buget imens si o lipsa crasa de respect pentru starurile care au fost distribuite.shyamalan si-a batut joc in 2 filme (signs si cu asta) de tot ce a cladit cu unbreakable si al saselea simt.singurul lucru bun a fost jocul lui bryce dallas, fetita brici, care promite mult si despre care sigur o sa mai auzim.
p.s. : cine dracu a pus acolo sus la genul filmului cuvantul "sf"?de unde le scoateti fratilor?aveti idee care e definitia sf-ului?

anouk pe 31 Mai 2005 22:15
pacat de adrien brody...
BARARU CLAUDIU pe 03 Iunie 2005 21:09
Este unul dintre cele mai de cacao filme pe care le-am vazut vreodata !!!!!!
Medicate pe 26 martie 2011 11:52
Din comentariu mi-am dat seama de nivelul tau de inteligenta!
crome pe 21 Iunie 2022 01:25
Pastrarea unei lumi arhaice ,cu ajutorul batranilor din sat ,legende care tin tinerii lor departe de un oras asa zis pericuos pentru viata lor ,doua lumi paralele .
Horatiucrisan pe 20 Aprilie 2022 13:22
Un film destul de bun cu multa tensiune. Desi in aparenta e un film horror despre niste creaturi primejdioase aflate in paduri, lucrurile nu sunt ce par a fi, realitatea fiind foarte departe de supranaturalul prezumat. Cel putin 4 actori mari in acest film cu alte roluri importante in Pianistul, Joker, Alien, Dr Quinn.
pceli2007 pe 11 Septembrie 2014 00:03
"NU este un action movie.. NU este un sf sau horror .. este o lectie.. o poveste.. o morala" - dupa cum zice Cristian P, iar eu sunt de acord cu el
Dar_kvampire pe 02 Iulie 2014 18:44
UAU
Este dea dreptul spectaculos are suspans cat pentru 3 filme nici numi vine sa cred ca am tresarit la cateva faze esre dea dreptul splindid. Nota 10 din toata inima. Iar Joaquin Phoenix si cu Bryce Dallas Howard au jucat superb cele mai bune roluri ei lea jucat super tare.
kakapo pe 17 Ianuarie 2014 20:51
...nu-i un film care sa te atraga dar, oricum merita vazut...secretul stiut doar de cativa membri ai comunitatii, precum si pretextul 'legendei' lansate printre oameni despre „acei despre care nu vorbim” pentru ca nimeni sa nu paraseasca satul, constituie un bun motiv pentru a viziona filmul...
danut_catalin pe 09 Septembrie 2013 23:47
Un film foarte ok din punct de vedere al ideii pe care este centrat si care iti mentine interesul viu de la cap la coada. Nu va asteptai la efecte spumoase si la actiune spectaculoasa. Iar criticile de genul "de unde isi luau oamenii aia hainele" mi se par de clasa a 4-a.
DeadSea07 pe 06 Iulie 2013 21:14
Parerea Mea Despre Acest Film O Gasiti Pe Contul Meu (Vechi) KaRgo
crysteamyhay pe 13 Iunie 2013 20:29
Mdaa
La inceput mi sa parut interesant filmul dar pana am vazut usa aia unde nu aveau voie sa intre si erau monstri falsi ..... Si finalul s-a terminat din prima asa Prost Film Dar au avut si momente bunicele...
cosmin_kedii pe 02 Martie 2013 09:07
Satul este bine regizat, frumos împușcat, elegant orchestrat, și bine acționat cu o poveste de dragoste sumbra
MNarcis pe 06 Ianuarie 2013 23:32
Ideea filmului este buna si la fel de bun este si finalul insa pana la final, filmul nu prea captiveaza, nu prea tine in suspans............merita vazut doar in lipsa de alt film sau plictiseala!
DragonMaster pe 09 Decembrie 2012 18:40
Bine jucat
Un film foarte bun in care Adrien Brody si Bryce Dallas Howard au jucat impecabil iar povestea este una interesanta.Ofer nota 8 acestui film si il recomand.
Srdjan pe 15 Septembrie 2012 16:31
un film destul de bun,bine regizat de unul din cei mai buni regizori..,o istorie destul de buna,de originala,...finalul este foarte reusit si surprinzator..
fanfirth pe 28 August 2012 13:49
Pe langa alte filme facute de Shyamalan asta e bun.Dar nu va asteptati ca suspanul sa creeze o tensiune maxima si sa va dea pe spate finalul...Un film care e salvat de distributie si de personajul Ivy. Am ramas cu o impresie buna dar nu o sa vreau sa il revad...
Cine a tradus la noi titlul acestui film Sinucideri misterioase ???

andreea7214 pe 21 Iulie 2012 16:56
Nu am mai vazut demult timp un film care sa ma incante si sa ma linisteasca atat de tare , pur si simplu m-a lasat cu gura cascata , e ca o lectie dspre ce poate face iubirea adevarata . Deisgur , recunosc , la capitolul actiune nu exceleaza , dar asta nu inseamna ca nu e un film bun , pentru ca misterul exista . Cei care se uita la filme de actiune dichisite cu masini rapide, cu sange si nebuni care se impusca intre ei nu-l vor aprecia prea mult . Nu e pentru toata lumea filmul asta , dar eu il recomand tuturor ...
Becool pe 21 Iulie 2012 00:39
Nashpa! >:P Plictisitor! Urat! Banal! aceste cuvinte descriu cel mai bine acest film!!!!!!!!
edy21 pe 31 August 2010 20:13
Un film destul de captivant si interesant insa cateodata chiar devenise plictisitor insa un punct in plus pt. coloana sonora magnifica !!!!
into_the_labyrinth pe 28 August 2010 01:41
Realizat într-o manieră absolut originală (un fel de dramă care împleteşte teatrul cu filmul, realul cu imaginarul, clasicul cu modernul, deşi cu accent pe clasic), The Village spune o poveste aparte, ce are loc într-un sat asupra căruia pare că planează un blestem. Deşi unele scene nu sunt violente, pelicula este impregnată de tensiune de la început până la sfârşit. După părerea mea, ideea de răscumpărare a păcatului (simbolizat prin fructele roşii) şi de asumare a destinului este esenţială în acest film. Cu siguranţă, un film straniu, bine jucat şi care merită cu prisosinţă văzut. Finalul nu ştiu dacă va mulţumi toţi spectatorii, dar e destul de neaşteptat. Bryce Dallas Howard (Ivy) face efectiv un rol demn de Oscar :X
Matrix pe 18 Ianuarie 2005 11:26
Oameni buni, nu va mai legati de microfoane sau echipa tehnica, mai bine ii bateti in geam sau ii dati bobarnace in cap dobitocului de proiectionist care nu stie sa-si regleze scula.
Matrix pe 2 august 2004 16:59
Cel mai slab din seria Shyamalan. Sau poate ca Al saselea simt a fost atat de bun incat il luam mereu ca reper in filmografia lui si nu putem sa acceptam rateuri.
Mandache Giovani pe 17 Noiembrie 2004 13:26
Acest film ma impresionat foarte mult in sensul ca se pot face filme super bune fara a folosi efecte speciale asa ca cei care nu lau vazut sal vada :) .
anonim pe 07 Noiembrie 2004 16:04
film care la prima vedere se anunta ca fiind ceva aparte fata de celelalte filme suspans/horror. un shyamalan care nu face decat sa te prosteasca mai rau ca un...
Yoyo pe 07 Noiembrie 2004 02:05
Stou ca nu-i gramatic corect dar incep cu ...
DECI, filmul in primul rand a fost original, lucru care nu se gaseste prea des in ziua de azi ... In al 2-lea rand este o poveste credibila ... Nu un SF din ala spurcat ... In al 3-lea ... Nu este genul de film cu continuare, dar o parte a 2-a ar fii interesanta :)