Păreri The Ten Commandments

(1956)

Cele zece porunci

Marian_Stoica75 pe 09 Martie 2013 12:03
Eu, fara sa ma feresc de cineva si fara nici un fel de ezitari consider ca acest film este un adevarat Monument al Cinematografiei Mondiale ! Este foarte greu de realizat un asemenea film care sa intruneasca o gama atat de larga de genuri cinematografice : istorie, religie, razboi, actiune, aventure, drama si nu numai atat ! Poate chiar superlativul de " monument " ar fi prea putin in opinia mea. Apoi, nu trebuiesc neglijate nici toate celelalte detalii care au stat la baza realizarii acestui film formidabil : efectele, decoruri, costumatia personajelor, dictia lor, imaginea, muzica si mai ales distributia aleasa : Charlton Heston, Yul Brynner, Anne Baxter si nu in ultimul rand, Edward G. Robinson despre care sunt sigur ca stiti ca era un actor roman de origine. Toate acestea au contribuit la realizarea unui film de exceptie care a si fost premiat la Oscar si nominalizat pe merit la… citeşte
©GUP pe 14 Aprilie 2006 14:13
Extraordinara realizare!
In interpretarea magistrala a lui Yul Brynner si Charlton Heston. Efecte speciale deosebite, mult mai realiste decat grafica pe calculator din zilele noastre. O capodopera !

Ps: Stiati ca acest film a fost depasit doar de Titanic la recordul incasarilor world wide dintre toate filmele realizate vreodata ?

gabilica pe 28 decembrie 2012 21:13
un il pot vedea??
Iulidesprefilme pe 02 Ianuarie 2014 16:43
Acest film nu trebuie ratat. Argumente: regizor de excepţie, actori tot unul şi unul, de subiect nu mai spun...viaţa lui Moise.
kakapo pe 20 Noiembrie 2011 08:25
...este un film clasic din galeria filmelor de colectie, cum ar fi Cleopatra (1963), Spartacus (1960), Ben-Hur (1959), Lawrence of Arabia (1962) si lista poate continua, in care savoarea si magia este data de jocul actorilor si mai putin de efectele speciale sau de procesarile computerizate...nu-l scapati ! asemenea filme nu se mai fac in ziua de azi ...
danpc1234 pe 23 Ianuarie 2013 22:07
superb film
de ce nu gasim acest film pe piata? subtitrat in limba romana toate porceriile si toate mizerile sunt dar mari filme bune nu le gasim
gabilica pe 28 Decembrie 2012 21:13
gajhsdjsagdasgjfsdyufgasughdhgdjasghy
Cum pot sa vad????? am incercat dar nu merge.....cum il pot vedea??
aurelian177 pe 24 Iulie 2009 18:49
Bun film...dar cam lung si chiar ma gandeam cat de lung poate fi un film ca sa cuprinda fiecare detaliu din Biblie(respectiv istoria exodului)...dar poate ca daca ar cuprinde tot nu ar mai fi chiar atat de dorit de vizionat desi nu m-ar deranja.
cosmin_kedii pe 06 Mai 2013 12:07
Un spectacol mare de 220 minute pentru o reconstrucție frumoasă a vieții lui Moise. Oscar pentru cele mai bune efecte speciale. Charlton Heston este uimitor în rolul lui Moise și restul distribuției este excelent: Yul Brynner, Anne Baxter, Edward G. Robinson, Yvonne De Carlo, Debra Paget și John Derek. Costumele și seturile sunt frumoase. Scena de la Marea Roșie sunt de neuitat.
podutflorian pe 27 Ianuarie 2019 18:19
Capodopera
Nu epitete destule cuvinte pentru a descrie acesta opera!!!!
saiaj pe 26 Septembrie 2015 09:41
De vazut
Un film cu un subiect biblic (am putea sa scriem in dreptul lui "dupa intamplari reale"), un film ce merita vazut din plin. O parere detaliata am lasat mai jos:

Alin333 pe 17 Ianuarie 2016 14:42
N-am vazut filmul si nici n-o s-o fac vreodata. Religia e o mare minciuna...
mitza2003ro pe 21 noiembrie 2022 23:59
Deja e o obsesie pentru tine să cauți filme despre fapte istorice relatate în Biblie și să lași același mesaj. A abuzat vreun popa fals de tine sau ce? Ești frustrat rău, cred că nu poți dormi din cauza acestor filme. :))))
user-63b02ad8a0ee8 pe 09 Februarie 2023 21:24
Locul lui este DESIGUR în următoarea categorie :"TOP TEN BEST MOVIES EVER MADE " ☝️☝️☝️ !!!!!!! ❤️
mitza2003ro pe 06 Septembrie 2020 02:07
Acest film este o adevărată capodoperă. Nu trebuie sa judeci după Biblie ca să-ți placă un asemenea film. Priviți-l ca pe un film istoric daca nu va place religia. Asemenea filme cu asemenea decoruri și atatea personaje nu se mai fac in aceste vremuri. Totul e computerizat. Nu am cuvinte de laudă pentru acest film. Asemănătoare sunt si Ben-Hur, Cleopatra,Quo Vadis și Spartacus. Ma refer la cele facute in anii 50'-60'.
alex_bogdan93 pe 19 August 2015 00:22
O capodopera a epocii de aur a cinematografiei americane
Nu e chiar o adaptare fidela bibliei, dar e unul dintre cele mai bine realizate filme din anii 50'. Superb la toate capitolele: acting, intrigi, suspans, decor, scenele de actiune, efectele superbe pentru vremea respectiva, replicile, povestea. Actorii Charlton Heston si Yul Brynner au facut tot filmul, din care a rezultat o relatie conflictuala legendara pe care n-am mai vazut-o in alte filme.
gamblerrambler pe 30 Iunie 2016 18:51
Capodopera aniilor 50' -nota 7
Nu e un film de istorie si nici nu respecta fidel povestea biblica a Exodului, dar tehnic, reuseste oarecum sa redea atmosfera din timpurile Regatului Nou. Personajele Ramses si Moise (Yul Brynner si Charlton Heston) si antagonismul dintre ei au facut tot filmul. Simti oarecum bunatatea transmisa de Moise si rautatea si dorinta pentru putere a lui Ramses. Dialogurile, interpretarea, decorul, hainele, figurantii au fost de exceptie. Secventele din momentul iesirii evreilor din Egipt au fost poate cele mai bine realizate din istoria cinematografiei americane, iar efectele vizuale (despartirea Marii Rosii) si acum impresioneaza. Pacat ca au lungit-o prea mult cu tineretea lui Moise si s-a axat cam putin pe exod si pe conditile de viata ale evreilor in desert . Dupa cum ne spune si titlul, filmul reda subtil sau fatis nerespectarea celor 10 porunci.
sorin_usca pe 09 Iunie 2015 20:39
sadasdsad
AMAZING! I Just got myself 3620 Free Riot Points for League of Legends at www.riotgenerator.com Check it out it really works!
cosmin742000 pe 18 August 2016 00:09
Un film de propaganda religioasa , bine realizat , dar ca orice tine de religie , mincinos