Păreri The Silence of the Lambs

(1991)

Tăcerea mieilor

Vorador pe 16 Aprilie 2011 19:41
Capodoperă
Un thriller ce te ţine în suspans pe tot parcursul lui.Pe tot parcursul filmului parcă nu voiam nici măcar să clipesc de frică să nu pierd ceva.Isi merita premile si este un film ce nu-l poti uita dupa ce l-ai vazut.
ovize pe 01 Aprilie 2011 17:32
Un film exceptional, atât datorită actorilor, dar mai ales al scenariului care te ține momente bune ,,cu inima'n gât".
Recomand.

savvy pe 27 Martie 2011 18:22
ok
nu sunt un fan al genului, dar si ceilalti actori nu doar Anthony Hopkins joaca de-a dreptul perfect...au intrat in pielea personajelor extraordinar de bine iar filmul a iesit memorabil...
xMovieLoveRx pe 26 Martie 2011 00:54
genial
Este o capodopera un film absolut genial ,povestea este completata de prestatia inegalabila a actorilor.Cu adevarat o capodopera nota 10
NightChild pe 11 Octombrie 2010 13:08
Magnific
Am vazut filmul prima data de vreo 10 ani. Recent am terminat cartea de citit si m-am gandit sa il revad. Eram curios sa vad cum va interpreta Anthony Hopkins rolul lui Hannibal Lecter si pot spune ca am ramas masca, pur si simplu imi dadea fiori.
Mihai_Moise pe 14 Februarie 2014 12:38
CAPODOPERA...
"La nimic nu foloseste sa fii un monstru, daca nu esti dublat de un teoretician al monstruosului" spunea Cioran in "Demiurgul cel rau", daca nu ma insel... Cine sa inteleaga mai bine un criminal, decat un alt criminal?!?...
Ce as putea adauga la un asemenea film, in care Hannibal Lecter este un teoretician intr-ale Raului, un psihopat schizoid, ce induce reactii sinusoidale, ce frizeaza paradoxul afectiv - fie sa-i admiri cultura, fie iti repugna lipsa lui de umanitate?!?...
Un scenariu magistral pus in scena, cu un personaj negativ ce va ramane in istoria cinematografiei, exceptional interpretat si o Jodie Foster de o emotivitate atat de instabila, intr-un rol definitoriu pentru cariera ei...
Dupa cum spuneam - nu se pot scrie prea multe despre acest tip de filme pentru simplul fapt ca asa creatii se vad o data, de 10, chiar si 50 de ori cu aceeasi placere!!!... ... ...

Kaiser_x pe 09 Februarie 2012 13:29
Anthony Hopkins si Jodie Foster unii dintre ceu mai buni actori care au reusit sa ne dea aceasta capodopera cinematografica.
Lethy pe 30 Iulie 2011 00:48
Un thriller exceptional, tulburator ce te tine in suspans pe tot parcursul lui. Anthony Hopkins este GENIAL, de nota 20 iar Jodie Foster face un rol remarcabil. Un film cu adevarat CAPODOPERA !
robywolf19 pe 14 Martie 2011 00:57
De departe unul dintre cele mai bune filme Horror/Thriller din toate timpurile! Anthony Hopkins arata de ce este unul dintre cei mai mari actori care au existat vreodata!
legolas05 pe 27 Februarie 2011 21:59
un film excelent...o adevarata capodopera.....lam vazut mai demult si vreau sa il vad si acum
Dana04 pe 29 Decembrie 2013 19:19
Un film extaordinar! L am vazut de cel putin 5 ori si nu m am plictisit de el si de Hanibal Lecter! Un horror extraordinar!
cosmin_kedii pe 07 Martie 2012 07:41
Silence of the Lambs este un film extrem de bun cu o mare acţiune si o poveste mare
CosminHorrorMaster pe 20 Iulie 2011 14:07
Cel mai bun film de groaza, crima, mister al anilor 90. Prin acest film lumea a inceput sa afle despre Hannibal Lecter.
kenya pe 08 Octombrie 2010 18:49
Mi-a placut,imi plac filmele de genul acesta dar nu mi-a dat acea stare de 10 puncte,adica nu m-a trecut prin stari extreme,si nici nu mi-a ridicat vreo intrebare existentiala.Daca cei 2 actori nu ar fi facut roluri de exceptie,m-as fi mirat sa fi capatat premiile pe care le-a luat.intradevar,exista acolo niste nuante,niste tente speciale,un diabolic original si extrem de autentic,o intamplare care tine publicul cu sufletul la gura,niste sentimente rafinate,dar........este lent,prea lent pentru un astfel de gen.Pentru exemplificare,a se vedea "SE7EN".
deea9595 pe 10 August 2010 18:01
desi ma asteptam sa-l vad pe Anthony Hopkins mai mult timp in acest film,minutele in care acesta aparea au fost epice!
un film psihologic excelent:)

dana_xyxy03 pe 10 Iulie 2010 23:38
exceptional film.si actorii pe masura.altii nici ca se potriveau mai bine.
ankadiana pe 25 Mai 2010 20:33
capodopera
un film de exceptie!!1Anthony Hopkins -actorul meu favorit1 joaca orice rol, e un talent innascut in lumea filmului!!un acotr de milioane!am citit si cartea Tacerea Mieilor este foarte buna si ea. dar filmul mi-a palcut si mai mult!e o adevarata capodopera
kanibalo pe 24 Mai 2010 11:15
MASTERPIECE!!!!!!!!!!
film extraordinar,unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut,nu pot sa spun nimic rau despre el,tot filmul a fost genial,toate replicile si gesturile actorilor.Un film care se face odata la 10 -20 de ani,nu trebuie sa ratati filmul asta e criminal,si la propriu si la figurat.
alecsandra_boom pe 18 Mai 2010 16:54
un film de nota 10.....dar recomnd si cartea....cartea bate filmul:)
Krakatau pe 07 Mai 2010 20:43
Cel mai tare thriller. Foarte buna actiunea, iar Hopkins e genial in rolul lui Hannibal Lecter. Personajul as zice eu ca e cel mai remarcabil personaj negativ din industria cinematografica.
RomaniaMare pe 26 Aprilie 2010 03:53
Un film care va rămîne mereu în tezaurul de aur a cinematografiei mondiale!!! Cuplul Hopkins-Foster au contribuit din plin la asta!!!
Ynspy pe 12 Aprilie 2010 17:12
actorii din rolurile principale au fost geniali..o prestatie remarcabila din partea maestrului Hopkins,deasemenea un rol perfect jucat de Jodie Foster..un film cu multe detalii,cu dialoguri interesante si atent construite...insa tema politista si scenele cu crime vazute de nu stiu cate ori in alte productii nu mi-au dat impresia de film unicat...relatia psihologica dintre studenta FBI,Clarice si temutul dr Hannibal,este motivul central a filmului, motivul pt care acest film este unul memorabil si recompensat cu o atatea premii...
anne_ pe 25 Martie 2010 20:50
Hopkins joaca acest rol exceptional de-a dreptul! Nimeni nu ar fi fost mai potrivit! Intr-unul din interviurile sale, a declarat ca acest rol a fost o mare provocare pentru cariera sa actoriceasca.
A declarat si faptul ca nu clipea niciodata in timp ce-si spunea replicile. Replici pe care le-a repetat de aproape 200 de ori.

WEbster pe 17 Martie 2010 11:07
Istorie
Face parte din filmele care raman in istorie. Personajele, replicile iti raman intiparite mult timp. Cred ca e cel mai bun thriller psihologic pe care am avut ocazia sa-l vad.
ciobotaru pe 23 Noiembrie 2009 18:26
superb face parte din acele filme care sunt pur si simplu deosebite
par4zi7u pe 16 Noiembrie 2009 16:13
Intradevar este o capodopera a cinematografiei.
Mi-a placut de Anthony Hopkins si Jodie Foster cum si-au jucat rolurile .MAGISTRAL

Rapture pe 09 Iunie 2009 14:13
Sunt o adepta a seriei Hannibal . Da , da , Tacerea mieilor m-a lasat si pe mine cu o tacere de aur . Da , actorii au jucat impecabil .
zarin petru pavel pe 07 Iunie 2008 10:32
un film care este primul film de acest gen thriller. celelalte doua sunt SE7EN si RAURI DE PURPURA. extraordinar. arta crimei ce vrei ;)
Cristi Weed pe 12 Mai 2008 15:58
OMG ce film mare ! Ce distributie si ce poveste ! Extraordinar , am ramas fara cuvinte ! Apropo foarte misto si parodia realizata dupa acest film : Tacerea pieilor :) !
Rebel kid pe 17 August 2007 15:34
Auzisem de mult de Tacerea mieilor dar nu am fost curios pana cand am vazut hannibal rising care dupa parerea mea s-a terminat ca in coada de peste.
Intradevar Tacerea mieilor a fost ceva la timpul lui cand cinematografia nu era asa dezvoltata si cred ca filmul ar fi fost facut intr-un mod total diferit in timpurile noastre,dar in orice caz filmul ramane un punct de referinta al acestui gen.

onutza_ pe 04 Iunie 2004 21:26
Bun film. In orice caz e un thriller de referinta. Cu toate acestea cartea e mai buna (ca de obicei).
CIPRYX pe 04 Iunie 2004 19:18
Superb!Prin personajul sau, Hopkins creaza unul din putinele personaje malefice importante din lumea cinematografica.
adi pe 22 Noiembrie 2003 11:36
cel mai bine jucat film din toate timpurile.anthony hopkins e magistral si jodie foster face un rol remarcabil.un film ce-si merita toate oscarurile!!!!!!!!
ciprian34 pe 25 Octombrie 2011 16:58
anthony hopkins face un rol mare, la fel si jodie foster, dar sa nu exageram nu poate fi o capodopera
cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 02:37
Un film mult mai bun decat cartea dupa care a fost ecranizat.
Horatiucrisan pe 07 Februarie 2024 23:53
Un film supraevaluat. L-am văzut de trei ori și am rămas cu aceeași impresie. Filmul are o poveste cam prea a la Agatha Christie și reușește să facă apologia unui criminal psihopat foarte inteligent și abil. Ce rămâne memorabila e interpretarea lui Hawkins.
vegeta13 pe 02 Februarie 2024 20:31
Mi-a ramas si acum in minte propozitia: "I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti"...
Dragos.87 pe 27 Decembrie 2023 02:12
Într-adevăr, este un film bun care reușește să-ți mențină o atenție sporită și constantă dar pe mine nu a reușit să mă convingă prea mult deși mă așteptam să-mi placă..Poate povestea nu m-a intrigat foarte tare, dar are un bun ritm care nu plictisește..Cel puțin prestația lui Jodie Foster, absolut impecabilă, la fel pot spune și despre Anthony Hopkins, au reușit să între perfect în pielea personajelor..Oricum, este un thriller psihologic bun ce merită vizionat..!
cinemacity pe 29 Aprilie 2022 22:57
10/10
Inchis intr-un spatiu securizat, dincolo de ecrane, prin compunerea mai multor straturi protectoare ce ne tin la distanta de periculosul Hannibal Lecter, si cu toate astea, mereu cand vedem filmul, se simte de parca killerul reuseste sa treaca dincolo de aceste bariere. Poate e din cauza privirii staruitoare sau a povestii din spatele personajului, a modului sau de percepere, vorbire, a jocului psihologic. Defapt, toate aceste elemente contribuie la constructia imaginii psihopatului, sustinute de un incredibil suport vizual cinematografic. Spre exemplu, scena dialogului dintre Clarice - tanara tenace si totusi neinitiata, si Hannibal din inchisoare. Cand Hannibal ii cere tinerei sa se identifice, aceasta isi arata insigna la distanta. Jocul psihologic incepe in momentul cand Hannibal ii spune "Closer, please" - o cerere in maniera politetii, a doua oara, acesta prezinta o comanda :… citeşte
El_KaPpa pe 07 Iunie 2020 16:28
8,8/10
Un thriller psihologic excelent, foarte captivant, cu un scenariu foarte bun si cu o tensiune psihologica memorabila in multe momente. Prestatia lui Anthony Hopkins ramane totusi cel mai mare atuu al acestui film fiind genul ala de prestatia care cocheteaza cu perfectiunea.
"I do wish we could chat longer, but... I'm having an old friend for dinner. Bye..."

Caktus pe 13 Mai 2020 00:49
Un film extraordinar. Poate e putin plictisitor la inceput, dar devine din ce in ce mai interesant. Interpretarea actorilor e de nota 10.

Scenariu: 9/10
Interpretare: 10/10
Coloana sonora: 8/10
Dialog: 10/10
Final: 10/10

9/10

forever_young_ pe 11 Aprilie 2020 19:00
ARTA !
un MARE FILM ! M-am gandit ce distributie in roluri principale ar mai fi fost potrivita dar nu am reusit sa gasesc nici o combinatie care sa o intreaca pe cea aleasa ....un cuplu perfect intr-un film perfect !
florean69 pe 22 Noiembrie 2019 23:57
artistic
nu am cuvinte sa laud acest film ce te tine cu sufletul nu la gura ci la usa de la lift
irinairry4657 pe 26 Septembrie 2019 18:46
Este diseara pe ProCinema de la ora 22.30 cine vrea sa-l revada!este prima data cand il vad,si din secvente deja nu mai am rabdare!!!
6Patronul9 pe 10 Februarie 2019 10:11
Fava beans
O capodopera a cinematografiei si unul dintre putinele filme de genul care sunt suficient de inteligente incat sa contopeasca in mare stil grotescul cu frumosul.Vor fi vesnic amintiti Anthony Hopkins si Jodie Foster pentru rolurile acestea insa eu unul am fost deasemenea impresionat de Ted Levine.Un film de vazut macar o data in viata !
FillerCristi pe 01 Iunie 2018 02:24
Film foarte bun
Am vazut filmul de 3 ori si e foarte bun incepi sa l intelegi dupa 30 de minute. Pentru cei care nu a inteles finalul cu celebra replica ` A incetat mieii sa tipe` se referea la faptul ca, Clarice crezuse dupa cum a dat de inteles daca il va prinde pe criminal temerile vor disparea,din pacate insa Mieii nu vor inceta sa tipe cat timp astfel de oameni sunt in libertate, adica inclusiv Lecter. La fel de bun si in 2018 cu o distributie de zile mari, iar Nota aproape de 9 mentinuta si acum confirma faptul ca este un film care trebuie sa-l vezi macar o data in viata.
andrei_oarga pe 29 Martie 2018 23:48
Un film foarte bun,cu scenariu bun,desfasurare buna,suspans si interpretari excelente din partea lui Anthony Hopkins si Jodie Foster,un must-see dupa parerea mea!
Omu_Problema pe 13 Ianuarie 2018 14:58
Un film foarte bun, cu foarte multe invataturi.
Cu actori si interpretare de nota 10.
Singura obiectie ar putea fi poate ca unele faze poate sunt cam trase de par si nu stiu cat de vericide ar putea fi ele in viata reala.

Robert.Chetan pe 23 Decembrie 2017 00:07
La superlativ
Nu cred ca se poate vorbi despre acest film altfel decat la superlativ.Scenariu bine pus la punct,personaje bine interpretate in special de catre Anthony Hopkins care este fara doar si poate magistral,suspans,incarcatura psihologica e de-a dreptul coplesitoare.Anthony Hopkins a scos untul din personajul interpretat de el in acest film.Cu siguranta rolul carierei lui.
adelina_ioana_daescu pe 10 Ianuarie 2017 02:27
Un film psihologic de nota 10, care iti starneste curiozitatea si interesul de a-l viziona pana la capat.
Go 1 2 3