Păreri The Silence of the Lambs

Un film extraordinar.
piggy_dotcom pe 26 iunie 2011 12:41
foarte bun
spanac2015 pe 25 octombrie 2011 14:58
un singur cuvant despre filmul asta :EPIC!!!
Dubrasca pe 22 Mai 2010 15:20
In '91 nici nu eram nascuta dar tot atunci Anthony Hopkins dadea nastere unui rol marcant si singular.Un film psihologic extraordinar.
ionutt- pe 28 Octombrie 2010 11:40
Anthony Hopkins cred ca s’a nascut sa joace rolu’ lui Hannibal Lecter, exceptional interpretat .Filmul are încarcatura psihologica ce te tine cu sufletul la gura (sau cel putin asa retin :)) stiu ca ma tinuse un pic in suspans) ,replici memorabile si beneficiaza de geniul actoricesc al lui Sir Anthony Hopkins care’i de departe punctul forte al filmului . Il recomand pentru cine inca nu l’a vazut
Hannibal88 pe 20 Martie 2009 17:21
Hannibal
Cel mai bun film al tuturor timpurilor.
Fara cuvinte

alexandru123 pe 15 octombrie 2011 08:52
asta am crezut si eu dupa ce l-am vazut
mihnea_aspru95 pe 25 ianuarie 2016 05:37
Nu stiu ce sa zic, dar SE7EN(1995) este mult mai bun decat "Tacerea Mieilor"(from my point of view) :)
jhon91 pe 17 Mai 2009 19:14
Genial
Acest film merita vazut,il recomand tuturor!Unul din cele mai bune filme din toate timpurile!!!
crin3l pe 16 Octombrie 2005 23:16
Da un film genial, cu un Anthony Hopkins care de fapt el face in cea mai mare parte filmul genial.
myhaela_princess pe 7 iunie 2010 17:15
unde dau siio k sa vad filmuuu x(X(X((X(X(
okkk pe 1 decembrie 2023 01:31
esti AURISTA?
Andreea Padure pe 29 August 2005 12:50
un film tulburator dupa romanul lui Thomas Harris care merita vazut la fel cum merita citita si cartea!Anthony Hopkins e un geniu ,un actor cu adevarat talentat caruia rolul lui Hannibal Lecter i se potriveste de minune,iar Jodie Foster de asemenea!merita sa vezi acest tulburator thriller psihologic!
paul2000 pe 06 August 2009 18:16
o capodopera
genial filmul, genial si cartea...actorii au jucat magistral, fiecare intrand in pielea personajului...un film superb...o capodopera....isi merita premile pe deplin...FOARTE BUN!-must seen!
Theodor2011 pe 13 Decembrie 2012 13:31
Ce poti spune despre un film care se impune la exact cele 5 din cele mai bune sectiuni ale premiilor OSCAR:
Cea mai buna actrita in rol princial (Jodie Foster), cel mai bun actor in rol principal (Anthony Hopkins), Cel mai bun regizor, Cel mai bun film (THE SILENCE OF THE LAMBS) si cel mai bun scenariu. Repet, sunt exact cele mai importante 5 sectiuni ale premiilor OSCAR. Anthony Hopkins si-a jucat incredibil rolul de asemenea si Jodie Foster. Eu personal il vad intr-un top al celor mai bune 20 filme din intreaga istorie a cinematografiei, dar in nici un caz NU ESTE CEL MAI BUN FILM DIN ISTORIA CINEMATOGRAFIEI, cum a spus altcineva in review-ul lui de mai sus. Este greu sa spui exact care a fost cel mai bun film din istorie. Nu se stie. Eu personal as spune ca The Godfather sau LOTR este, dar repet este o parere personala. Nominalizari ar mai fi

healtheworld pe 02 Septembrie 2010 20:45
FARA Anthony Hopkins si Jodie Foster in distributie ar fi fost un ..simplu film. Nu zic ca scenariul e prost, din contra e foarte bun, dar cei doi actori sunt piesele de rezistenta. In special Sir Anthony Hopkins ! Nota 10 ! Acum citesc si cartea.
Iulia02 pe 01 Iunie 2010 23:13
Inainte sa vad filmul am citit si cartea. Ambele au fost foarte bune, pline de suspans si de momente care mie pur si simplu imi dadeau fiori. Cat despre replica ...."As mai sta de vorba cu tine,dar am un prieten la cina"...ce sa mai spun? A fost finalul cel mai potrivit,finalul care a fost perfect pentru a incheia un asemenea film.
Zuza pe 17 Septembrie 2009 18:50
Filmul asta e o lectie dureroasa pentru toate nimicurile care apar pe ecrane...
sweetdya pe 02 Aprilie 2009 19:26
WoW! ce film, ce distributie, Anthony Hopkins este genial, sa adaptat perfect rolului. Un film pe care nu il voi uita prea curand.
garstea ion pe 01 Noiembrie 2008 02:21
e tare misto filmul
poisongirl pe 05 Ianuarie 2006 17:16
un filme absolut superb si doar atat de putine comenatrii si voturi???...anyway...actori foarte buni, poveste interesanta si captivanta => film marfa:P...mai erau de zis da ajunge atata:))
mymanakarma pe 01 Ianuarie 2011 23:53
A for Anthony Hopkins
Cand am vazut filmul, frageda in toata sensurile, am dezvoltat o tulburare obsesiv-compulsiva prin care ma obligam sa imi fac lectiile, sa nu intarzii la scoala, sa bag in mine tot din farfurie, numai de teama ca vine nenea Hopkins si ma scalpeaza:)); in adolescenta, odata cu tulburarile specifice varstei si cu o alta perspectiva asupra "potentialului" masculin, m-am indragostit de un vecin psihopat-adica mai special :P doar pe considerentul ca seamana cu hannibal :D; iar acum, cu ceva relatii in de-ale psihologiei nu pot decat sa il consider pe Anthony Hopkins o mina schizofrenica de aur si evident....actorul meu preferat :). Un film ca o izbitura in personalitate(lobul prefrontal) dupa o carte de pus in vitrina. Ma aplec in fata efortului depus pentru a marca milioane de persoane de pe Planeta Pamant :P :)
aayana pe 26 Decembrie 2010 13:30
8.50
Un thriller excepţional cu o distribuţie pe măsură. Jodie Foster este impresionantă iar Anthony Hopkins parcă e Doctor Lecter în persoană, psihiatrul care muşcă din oameni şi se joacă cu mintea lor. Un film bun de revăzut oricând, un film de colecţie.
pssst pe 08 Aprilie 2004 15:21
pacat ca numai 17 voturi pina acum....

un film cu adevarat de exceptie!

actori/muzica/epos impecabile.

AH stiam ca este un Actor, dar JF dovedeste ca este o Actrita.

un regizor care ar putea da multora lectii... chiar lui ridley scott, care uite ca dadea semne de.... stiti voi ce, dar uite ca Matchstick Men il arata in adevarata sa lumina: un mare regizor.

cum un alt om inteligent zicea: pacat ca s-a facut o continuare!

Dan Gerose pe 05 Iunie 2004 15:00
La vremea cand a aparut, intr-adevar, filmul a produs o impresie buna. Din pacate, in timp, o parte din elementele care i-au adus faima s-au estompat, fiind depasite de evolutia naturala a cinematografiei. La aceasta a contribuit si realizarea lui "Hannibal". Ramane scenariul interesant, jocul bun al actorilor si atmosfera care impresioneaza privitorul la prima vizionare.
sebyelton pe 11 August 2010 00:15
Un film bunicel, doua personaje principale interpretate perfect de actori, Clarice si Hanibal. In mod normal, filmul este jucat de nota 8. Din cauza subiectului care este neplacut, un film despre 2 psihopati, unu care jupuia oameni, si altul care le manca organe dupa ce ii omora, nu pot sa il recomand cu placere! Daca il vizionati nu e rau, daca il evitati asemenea!
Medicate pe 19 septembrie 2010 18:31
Mda...ideea principala a filmului este faptul ca un criminal psihopat poate fi prins prin intermediul altui "monstru" ce a procedat si ar mai fi procedat in acelasi fel. Daca tu ai idei mai bune, baga-te la scris scenarii ... si te rog, renunta la sarcasmul asta idiot.
sebyelton pe 10 ianuarie 2013 00:23
Se vede ca eram mai "tanar" :)) ce pofta de dezbatere aveam... Scuze tuturor celor pe care intr-un mod sau altul i-am jignit... Da mai, probabil aveti dreptate, o fi un film bun. Cert e ca nu mi-a captat atentia mie deloc. Asta e acu... :-j
Stephen2D pe 18 Ianuarie 2014 15:53
Delicios! În sfârșit un fel preparat cum trebuie.

Tyson_Kyd pe 05 Septembrie 2013 21:14
Un film foarte bun, pe masura cartii binenteles . Pot spune ca este unul din cele mai bune filme thriller din cate am vazut . Rolul lui Hannibal Lecter, jucat de Anthony, chiar prinde viata din file . Cu o distributie pe masura, pelicula merita cu desavarsire premiile primite si cu atat mai mult vizionat .
margott pe 10 Septembrie 2012 20:52
Nota de pe imdb spune totul despre film, as mai adauga doar ca Hopkins e genial in film, nu degeaba a castigat Oscarul pentru acest rol.
iuli_blade09 pe 25 Mai 2011 23:13
un film bun
desi nu sunt pasionat de acest gen de filme totusi mi-a atras atentia,cel mai mult mi-a placut interpretarea lui Anthony Hopkins,dar dak ar fi sa il mai revad odata nu l-as mai revedea.toate cele bune sal
Gable pe 13 Ianuarie 2013 11:44
Un foarte bun film,nici nu putea fi altfel,doar joaca Anthony Hopkins.
BiaB pe 26 Aprilie 2012 19:02
Foarte bun filmul!Nu am niciun comentariu !Anthony Hopkins este pur si simplu genial!Si m-a surprins chiar foarte mult cat de bine a fost filmat filmul!Nu a-i zice ca a fost facut in 1991.Merita vazut acest film!
xerses pe 23 Martie 2012 19:20
Un film care a socat la vremea aparitiei lui.Si cu atat maio memorabil
anonymous.60416fe8ceca4 pe 30 Septembrie 2011 20:52
radu0594 pe 20 Decembrie 2010 19:50
Un film psihologic destul de bun,scenariu remarcabil care pune in evidenta perfect actorii.Anthony Hopkins face totul.
bugs pe 28 Noiembrie 2010 16:41
Un film monumental cu o distributie de exceptie.Cu siguranta va ramane intiparit in mintea multora.
alex_il_fenomeno pe 16 Noiembrie 2010 10:23
unul dintre cele mai misterioase si captivante filme vazute de mine in ultima vreme ! are unele momente cu adevarat infioratoare ! super-film ! 9+
andu7zu pe 14 Noiembrie 2010 16:14
exceptional.....
nu cred ca exagerez cand spun ca acest film este pe departe cel mai bun Crime/Thriler realizat vreodata 10+
hitman78 pe 24 Mai 2010 20:50
capodopera ce deschide genul thriller psihologic,anthony hopkins face rolul vietii
hannibal03 pe 09 Ianuarie 2019 18:36
O adevarata capodopera! Anthony Hopkins si Jodie Foster fac niste roluri absolut geniale, iar filmul te tine cu sufletul la gura de la inceput pana la final. E unul din putinele filme care mi-au placut mai mult decat cartea.
carmen_angelus_romila pe 02 Noiembrie 2018 15:17
"Tacerea mieilor", un thriller psihologic exceptional, ce trece bariera intunecata al mintii umane, un joc perfid intre malefic si victime, vicleanul criminal in serie fata in fata cu agentul intransigent tulburat, jucati de doi actori extraordinari: Jodie Foster si Anthony Hopkins.
AdriAdrianna98 pe 14 Decembrie 2014 11:52
Nu stiu de unde sa incep sa vorbesc despre acest film... Pot spune doar ca mi-am dat seama inca din primele 10 minute ca filmul asta va fi cu siguranta o capodopera, mai ales in momentul cand apare pentru prima data in scena, Anthony Hopkins. Efectiv privirea lui iti ramane intiparita in minte, chiar daca nu are nimic altceva decat o vasta experienta in spate si un talent nativ in acest domeniu. Un alt lucru comun filmelor psihologice intalnit si aici, este faptul ca trebuie sa fi atent la absolut orice detaliu, fiecare vorba, cat de mica si neinsemnata ar parea, poate daduce intr-un fapt la care chiar nu te asteptai. Acest fapt, este si unul dintre pricipiile care te mentine atent si concentrat timp de 2 ore. De jocul actorilor,regia, si filmul in sine nu prea mai am ce sa zic, Oscarurile si-au zis cuvantul. Ce ma deranjeaza este finalul, se termina prea brusc si intr-un mod vast. Stiu… citeşte
Teodora_Tatoo pe 11 Iulie 2013 17:20
Perfect!
Unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut vreodata! Daca nu l-ai vizionat pana acum, ce mai astepti?! O adevarata capodopera cinematografica!
Mariako02 pe 09 Iulie 2013 20:26
e un film bunicel...nu m-a impresionat prea mult dar cred ca e destul de bun pentru vremea aceea
Andrei.Ciprian pe 13 Ianuarie 2013 17:50
Clarice Starling
Un thriller adevarat si unul dintre cele mai bune vazute de mine.Filmul este o capodopera si este perfect din toate punctele de vedere.Te tine cu sufletul la gura,suspans din plin,scenariu foarte bun,regie buna si un final perfect.Jodie Foster este ireprosabila iar Anthony Hopkins este demential.Tacerea mieilor este un film obligatoriu de vazut! Nota 10
Iulidesprefilme pe 19 Noiembrie 2012 21:42
Performanţă actoricească pentru Jodie Foster, câştigătoare a unui premiu Oscar pentru acest rol crucial în cariera ei.
adyy95 pe 11 Martie 2012 00:17
EPIC
Filmul asta e o arta pur si simplu arta, Anthony Hopkins joaca magistral rolul lui Hnnibal Lecter !! Unul dintre cele mai buen filme de gen facute vreodata !
DiCaprio21 pe 18 Februarie 2012 17:25
da
foarte bun filmul , Jodie Foster a jucat excelent . Dupa parerea mea trebuia sa vad acest film cu mult timp in urma . e un film absolut exceptional .
africanus pe 09 Februarie 2012 14:10
Superb film, jucat absolut magistral de Sir. Anthony Hopkins, personajul Hannibal Lecter intrand in istoria cinematografiei mondiale.
krystall pe 04 Februarie 2012 13:53
Anthony Hopkins face tot filmul....cand zici Hannibal zici Anthony hopkins...Iar Tacerea mieilor este cel mai reusit film din toata seria
GeorgeGeo2011 pe 29 Decembrie 2011 20:14
Mi se pare cel mai bun thriller din istorie deoarece anthony hopkins este pur sisimplu genial
chiba_florin pe 06 Decembrie 2011 20:23
nu ma prea dau in vant dupa criminalele thrillere cu accent horror dar ast film e de-a dreptu' molipsitor
R.B pe 01 Noiembrie 2011 23:40
E un film dupa care mor si revin la viata !! E singurul film pe care am curajul sa-l recomand oricui, stiind ca nu voi gresii....Un film dupa care nu mai poti fii acelasi...
radu3455 pe 12 Septembrie 2011 18:47
capodopera
pur si simplu o capodopera am ramas fara cuvinte,senzational
roxx29 pe 11 Septembrie 2011 15:01
cel mai bun
Actorii, povestea, actiunea, tot. foarte foarte bun
ionut77 pe 30 Mai 2011 16:57
reaper
UN FILM FOARTE BUN,......................................................