Păreri The Road

Drumul

catasmile17 pe 03 Martie 2012 00:09
Un film care merita vazut !!! Mi s-a parut un film destul de interesant !!!
puffulette pe 14 Ianuarie 2012 02:36
Un film destul de interesant cu pati cam exagerate, dar mi-a placut ideea filmului :D Cum tatal facea tot posibilul ca sa supravietuiasca fiul sau...
radu3455 pe 06 Ianuarie 2012 13:30
o drama senzationala mi-a placut foarte mult nota 10
Stefanzy pe 01 Decembrie 2011 19:10
Bun sau nebun
Filmul este o drama foarte buna,iar actiunea si ideea exceptionale...totusi sunt unele scene care trebuie scoase. :(
tony_mondyalu pe 21 Noiembrie 2011 22:16
captivant.....cu adevarat ff bun acest film....mai rar asa filme cu un astfel de subiect....e adevarat k e putin cam trist insa viata e ff dura
MNarcis pe 06 Noiembrie 2011 22:09
Nu ma gandeam ca va fi atat de bun, un film superb, emotionant, un film extraordinar, '''greu'', de meditatie, de reflectat, merita vazut!
LavyBogdy pe 19 Octombrie 2011 23:40
Suntem "destinați" să ne distrugem între noi și planeta.Cu toții suntem oameni însă nu toți suntem umani.Ne trebuie un puternic discernământ pentru a ne păstra vii,ne încurajăm să devenim super-oameni când viața celor pe care-i iubim depinde de voința și rațiunea "focului interior".Chiar și atunci când natura,hrana,oamenii, se pierd în neant,cei rămași nu vor forma niciodată o familie,nu vor da naștere unei noi vieți.
viktor27oct pe 09 August 2011 18:48
"Filmul prezinta drumul pe care tatal il invata pe fiul sau pentru a putea intretine viu focul supravietuirii" V-am transmis ideea filmului, asa ca nu mai are rost sa mai pierdeti timpul sa va uitati la el...pt mine nu a meritat
Manusa pe 28 Iunie 2011 17:00
Chiar daca sunt o gramada de filme ce trateaza aceeasi tema - urmarile post-apocaliptice, acesta este un film destul de reusit, dar care nu m-a incantat foarte mult. Prestatia actorilor este foarte buna dar tema filmului nu mi-a placut deloc. Viggo Mortensen joaca ca de obicei, foarte bine....
FearAssasin pe 03 Iunie 2011 22:53
L-am vazut si eu si pot marturisi ca am fara rasuflare....regizorii si actorii au reusit sa prezinte cu atatea detalii conditiia fizicului si spiritului uman in acele conditii. Daca altii se c*** pe ei cand vad Saw, NU se compara cu senzatiile pe care ti le da acest film cand arata fazele alea cu canibalims...asta demonstreaza ca nu ai nevoie de mult sange si corpuri mutilate in cel mai rau hal ca sa sperii un om si sa-l pui pe ganduri....au reusit sa faca mai mult de atat in acest film..si cred ca povestea in sine e o tipologie( adica si restul erau cam la fel, nu erau tatal si fiul un caz special) a omului in situatii extreme...cum au spus si altii inaintea mea, este un film subru care te pune pe ganduri si te "obliga" sa te pui in situatia lor..Pt toti cei care nu lau vazut vi-l recomand cu placere:)
Alina_Maria pe 26 Mai 2011 12:32
filmul este f interesant. pe mine m-a socat imaginea apocaliptica a lumii si gradul de degradare morala a oamenilor ce au supravietuit.
zgubi pe 17 Aprilie 2011 00:39
in timpul vizionarii acestui film am avut un flashback despre situatia Japoniei si despre cataclismele de pe continentul asiatic ce s-au petrecut anul acesta.lor le-a fost demonstrat ca practic nimic nu mai ramane in picioare in fata unei potentiale apocalipse ( daca situatia Japoniei ar fi fost in Romania,la un cutremur de 9 grade pe scara Richter s-ar fi sters cu totul tarisoara noastra ).
odata cu derularea evenimentelor,The Road stabileste doua posibilitati :
1. ori te sinucizi daca nu mai faci fata presiunii psihice
2. iti urmezi drumul in cautarea unei posibile civilizatii
si dupa cum se spune ca din viata scapa cine poate,fiecare anonim din acest film isi alege propria soarta.

jude pe 16 Martie 2011 12:59
Un nou film apocaliptic, dar total diferit fata de celelalte....are o idee originala, bine interpretata si realizata, o distributie foarte buna...O viziune a viitorului interesanta, dar foarte tulburatoare...eu una am fost foarte marcata de acest film...
NmpN pe 12 Martie 2011 01:04
Drumul
Un film nici foarte bun insa nici foarte slab. Lipseste actiunea insa povestea emotionanta tine locul actiunii si efectelor speciale . Actorii au jucat foarte bine si asta aduce inca un plus filmului .Finalul este dramatic si neasteptat . Soundtrackul a fost deasemenea bun .
Un film care a merita vizionat, cu toate ca ma asteptam la mai mult :D

legolas05 pe 11 Martie 2011 17:27
un film foarte frumoas si interesant....merita vazut......unul dintre cele mai bune filme din 2009....
goldenleaves pe 02 Martie 2011 19:12
apreciez foarte tare la filmul asta mesajul si pe charlize care reda atat de bine starile mamei incat te trec fiori un film trist care din pacate poate deveni realitate intr-un viitor nu foarte indepartat
Horrormaster pe 16 Decembrie 2010 14:28
este un film trist ,dar trimite un mesaj foarte puternic emotional.....pe langa asta trimite app acelasi mesaj cu si seria SAW adica "dorinta omului de a traii in continuare"
andu7zu pe 03 Decembrie 2010 20:24
ooo.....este ceva de el dar totusi este un film cu o actiune foarte lenta......
cosmin21buc pe 11 Noiembrie 2010 14:19
recomandare
De citit intai cartea si apoi de vizionat filmul. Destul de impresionant.
ovi_23 pe 27 Septembrie 2010 13:07
Un film bun, dar destul de greutz, nu toata lumea se prinde de mesaj.
robbiex2 pe 19 Septembrie 2010 15:53
Un film foarte bun dar foarte trist..nu este plin de suspans si nici plin de actiune, dar actorii joaca excelent si povestea este captivanta.Filmul prezinta o lume fara culoare, o natura moarta...un tata alaturi de fiul sau incercand sa supravietuiasca intr-un "pustiu".Recomand filmul celor care sunt satui de filme umflate in actiune si suspans.E mai chill asa...plus ca degaja si sentimente puternice.
Mihai2508 pe 08 Septembrie 2010 18:06
Imi plac genul asta de filme, cu subiecte apocaliptice, iar filmul asta e foarte bine facut. Un film in care este descrisa natura umana in conditii extreme.
DJRockKkmore pe 09 August 2010 15:07
norul magnetic
acum, cu norul asta magnetic. s-ar putea sa traim filmul. daca ajunge pe pamant o sa se opreasca tot ce e electronic pe o perioada nedeterminata. oricum am vazut trailerul si deabia astept sa vad filmul
Okty pe 09 August 2010 00:00
Mi-a placut foarte mult fimul. Excelent as spune, dar foarte posibil multi se plictisesc daca s-ar uita :| Pacat. Sfatul meu : Urmariti filmele doar in HD :) Chiar daca astepti o luna, doua dupa ce apare (asta daca nu l-ai vazut la cinema), dar merita :)
SNOWMAN34 pe 05 August 2010 13:17
Impresionant
Trist... De o tristete care te apasa din toate partile.
L-am vazut noaptea, intr-o noapte cu ganduri de culoarea cerului din film si am ramas imobil, asteptand o dimineata care parca nu mai venea.
Un film dupa vizionarea caruia nu te poti opri sa nu-ti pui intrebarea: "Oare cum ar fi daca...?"

cl24 pe 04 Iulie 2010 18:03
Un film sumbru, fara actiune dar care te trimite spre meditatie, te pune pe ganduri.
soll pe 22 Mai 2010 23:58
Un flm foarte bun din toate punctele de vedere ! Are la baza transmiterea unui mesaj pe care il veti intelege doar daca va plac filmele de genu' . Mesajul este profund , te face sa intrii in atmosfera filmului. Cat despre actori nici nu ma asteptam sa joace altfel sunt foarte buni !
SofiaGrl pe 18 Mai 2010 23:45
frumos filmul...mi-a placut, merita vazut ( daca ramaneau acolo unde au gasit mancare puteau sta mult :) )
andreim3 pe 01 Mai 2010 16:23
Film apocaliptic diferit
Ce pot spune , acest film este foarte interesant , emotionant .. este prezentata o scena apocaliptica total diferit. In acest film este vorba despre supravietuire , eroul principal are rolul de asi proteja copilul cu pretul vietii . Il recomand , este un film interesant !
sax1979 pe 27 Aprilie 2010 21:37
drumul
am vazut filmul si este chiar interesant,nu este nu stiu ce actiune in el dar arata felul in care oameni ajung sa nu mai aiba ce manca.
aviz zilelor noastre urmatoare.

RaiFilm pe 24 Aprilie 2010 21:47
Cat de mult tare poate sa reziste flacara umana
un film de execeptie si are nota 9.5 e un film care merita vazut de catre oricine are tot setu suspans aventuri povesti reale din viata unei lumi de dupa apocalipsa el il apara pentru a fi om iar celalat isi pastreaza firea datorita lui. Cum uiate la el si acolo gasesti rapunsul un film trist care arata cum a ajuns omenirea la canibalism datorita abuzului fara limite asupra hranei pamanatului VIZIONARE PALCUTA
Altair19 pe 23 Aprilie 2010 21:50
un film bunicel
cu toate ca este un film plictisitor eu zic ca merita vazut o data de 2 ori.....este plictisitor poate pentru k ii lipseste actiunea dar este un lucru bun pentru ca acest film iese din rutina filmelor postapocaliptice ''standard'' in care ''prima voce'' erau armele.....si merita vazut datorita mesajului pe kre acest film il transmite.
RaiFilm pe 24 aprilie 2010 21:48
E SUFICIENT SAI INTELEGI ESENTA SI ESTI TARE
robert30 pe 18 Aprilie 2010 19:56
ce film bun!!!!si actorii joaca foarte bine.de mult nu am mai vazut un asa film bun
Octaz pe 15 Aprilie 2010 22:54
Filmul arata o viata incredibila , o viata care uneori nu merita traita .Si mai grav este ca totul se intampla din cauza omului .Filmul e impresionant exact cum ma asteptam . Finalul a fost unul foarte trist desi aveam alte asteptari .
Radu1711 pe 11 Aprilie 2010 12:30
radu1711
un film foarte bun, este o drama mai mult decat SF, foarte emotionant filmul si foarte bine realizat
flygirl_doris pe 07 Aprilie 2010 10:42
Foarte realist, fara exagerari si eroisme ce apar in filmele apocaliptice si un "happy end" foarte trist care mie nu mi-a inspirat prea multa speranta.
Oricum, merita vazut...te face sa te mai gandesti un pic la viitor..

biscuit pe 05 Aprilie 2010 16:09
am asteptat mult filmul , nu e cine stie ce ,a fost o dezamagire.
simionescumadalin.info pe 05 Aprilie 2010 12:38
Un film care merita vazut
Foarte frumos filmul, insa nu prea am inteles sfarsitul (sincer vroiam sa mai continue sa vad ce se va intampla), este bine sau nu ca s-a intalnit cu acea familie?
Krakatau pe 2 iunie 2010 00:28
Faptul ca s-a intalnit cu o familie, si nu cu un singur barbat, sugereaza faptul ca e pe maini bune. Nu degeaba a ales regizorul sa-l plaseze unei familii cu copii.
cuckoo'nest pe 28 Martie 2010 22:39
Super tare filmul. Nu am vazut de mult o drama cu asa de mult suspans. Fazele principale din carte au fost puse in film,nu prea au fost schimbari dar parerea mea copilul nu a fost bine ales pentru film.
riot pe 27 Martie 2010 22:21
slab
prea multe scene ieftine...Hillcoat incearca sa creeze emotii apeland la scene aproape ridicole.treci prin n case si ajungi sa iei patura de pe un cadavru...dintr_o casa complet echipata:D.cartea este f buna,filmul jalnic!credeti_ma pe cuvant:))pueril...
cosmin_hiena pe 27 Martie 2010 20:50
bun film
chiar mi-a placut filmul, cine nu l-a vazut ar tr sa il vada, nu este o pierdere de timp k la alte filme...
sotha17 pe 26 Martie 2010 15:45
(SPOILERS)
Filmul care a reușit sa imi transmită cu adevărat fiori reci, sa ma deranjeze, sa ma facă sa ma simt neconfortabil, dar nu in sensul negativ ci intr-un mod destul de real. Momentele de canibalism care genereaza momente de deruta, frica si singuratate sunt greu de egalat...nu este horror, dar ce transmite este fantastic. Concluzia filmului este traista: daca am fi loviti de un cataclism se pare ca reactia majoritara este complet animalica, doar cativa isi pastreaza umanitatea, principiile si sunt dispusi sa moara si sa lupte pt ele
absolon pe 13 Martie 2010 17:35
Super film
L-am vazut aseara cu baiatul meu (12ani),emotionant pana la lacrimi...Recomand sa fie vizionat de orice tata alaturi de fiul lui.
Morphy pe 25 Februarie 2010 11:54
Mi-a placut filmul insa multi il vor gasi plictisitor. Desi seamana oarecum cu "I am Legend" sau "War of the Worlds" filmul este lipsit de suspans fiind ceva mai "linistit". Personajul interpretat de Viggo Mortensen incearca prin orice mijloace sa isi apere baietelul de oamenii rai. Nu m-a dat pe spate si cred ca putea sa fie ceva mai scurt.
ioanatango pe 05 Februarie 2010 21:13
mie mi-a placut foarte tare,pot spune chiar ca m-a ravasit...de atinge la punctul sensibil daca esti parinte in special! partea cea mai nasoala este la acest film ca aproape 2 ore te gandesti ce a-i face tu in situatia aia. E bun,il recomand!
lavara_laiarna pe 04 Noiembrie 2020 20:03
Un Drum -ul oaselor c-am sinistru și nesfârșit. .. de lung.
Horatiucrisan pe 13 Aprilie 2019 21:40
Un film excelent, emoționant, unul din cele mai bune filme cu subiecte postapocaliptice.
pisicuta1 pe 01 Aprilie 2018 22:47
un film foarte bun!
merita vazut!.......................

Dragos.87 pe 03 Martie 2017 10:38
Eu cataloghez filmul asta unul dureros pentru ca actiunea se petrece pe pamant si oricand se poate intampla o nenorocire.Un film crunt,o drama dura despre supravietuire si curaj.Filmul asta ilustreaza o imagine tare dezolanta iar pentru cei care vad doar partea plina a paharului sa se gandeasca mai mult urmarind acest film apocaliptic crunt.
pceli2007 pe 19 Februarie 2017 04:31
Și SF-ul unde era? Un film foarte trist din categoria ce-ar fi dacă... Planeta noastră apocaliptică nu mai are nimic de oferit. Cei rămași luptă pentru supraviețuire mâncându-se, la propriu, intre ei. În tot acest peisaj deșart un tată încearcă să-și salveze fiul mergând înspre sud în speranța că vor găsi un loc mai bun. Filmul mi-a lăsat un gust amar al speranțelor deșarte.
Go 1 2 3