Păreri The Pianist

(2002)

Pianistul

Iulidesprefilme pe 14 Aprilie 2013 15:01
Film emoţionant, chiar bulversant, cu un actor de anvergură, răsplătit pe merit cu un Oscar...
deadlord pe 17 Martie 2013 20:21
Un film biografic incredibil. M-a cucerit filmul inca de prin primele 15 min. Scenariul este incredibil, la fel si regia si nu mai zic de jocul actoricesc. Un film ce trebuie vazut neaparat de toata lumea si pe care il recomand cu caldura. Absolut incredibil.
diciluma pe 10 Martie 2013 09:01
Un film impresionant si atat . Dar e destul pentru un film bun . Totusi nu cred ca ar trebuii incadrat la audienta generala.....
iulian94 pe 03 Martie 2013 19:58
un film extraordinar.mai rar sa ceva.asemenea film iti ramane in cap mult timp.
Alin1995 pe 06 Februarie 2013 00:08
Alin.
Mie chiar mi-a plăcut filmul. Sunt foarte atras de istoria celui de al Doilea Război Mondial. Filmul îşi merită premiile.

P.S. Dacă tot suntem la un film de război, îmi poate spune vă rog, cineva, cum se numeşte filmul acela despre al Doilea Război Mondial, când mai mulţi prizionieri sunt prinşi în lagăre, iar apoi ei se revoltă şi încet, încet îi omoară pe generalii nazişti de acolo şi alţi soldaţi. Este întâmplare reală şi este destul de vechi filmul. L-am văzut la TV, dar totdeauna îi prindeam sfârşitul. Mulţumesc. :D

MrHolmes pe 05 Februarie 2013 17:14
Pianistul
Film de oscar, ca de fapt toate filmele despre drama Nazismului.
Catherinne pe 27 Ianuarie 2013 13:13
M-am uitata aseară, și am fost plăcut surprinsă. Emoționant si în același timp bazat pe ceva din realitate.
margott pe 05 Decembrie 2012 10:23
Un alt film impresionant despre holocaust. Nu-i mai bun decat Schindler's List (parerea mea), insa are cateva momente de un dramatism accentuat.
monu pe 26 Noiembrie 2012 22:34
CEL MAI BUN FILM APARUT VREODATA DUPA PAREREA MEA
NU DEGEABA A AVUT 3 PREMI OSCAR

gogutz pe 10 Noiembrie 2012 22:34
Genial
Un film care mi-a placut enorm,excelent, l-as revedea de 10 ori! Am ramas impresionat! un film din care ar trebui sa invatam si noi cate ceva si sa tragem concluzii!
danutzz92 pe 13 Septembrie 2012 18:45
Un film foarte reusit Adrien Brody cu o prestatie foarte buna
diMatteo pe 02 Septembrie 2012 21:55
..un film de neuitat
Am vazut recent acest film. Va spun sincer m-a impresionat foarte mult istoria si scenariul acestui film. Vi-l recomand cu placere!
madalinaXD pe 15 August 2012 13:21
impresionant...a luptat pentru viata lui si pentru dorinta de a canta iar la pian....un film extraordinar si captivant...merita vazut
CazaGio pe 11 August 2012 16:11
Intr-adevar, aceasta productie chiar este o capodopera cinematografica. Roman Polanski, ca regizor cat si Adrien Brody ca actor isi merita toate laudele
Ghemot pe 23 Iunie 2012 00:47
Exceptional”
Daca ar fi sa-l pun la categoria filmelor cu holocaust, sincer imi este foarte greu sa fac o diferenta intre acesta si „Schindler List”.
Oricum, isi merita premiile fara nici o discutie. Este un film cum extraordinar.
Bravo intregii echipe care a realizat acest film!!!

AdyXXL pe 28 Mai 2012 18:59
Super
Un film exceptional! Recomand cu mare incredere! Este cu siguranta un film care trebuie vazut!
chemical pe 15 Mai 2012 17:30
Intreg trupul mi-era strabatut de fiori ori de cate ori auzeam vocile soldatilor germani. Un film cutremurator despre o realitate cutremuratoare
xerses pe 22 Aprilie 2012 22:09
Un film de exceptie; nu mi-am gasit cuvintele mai bine de o ora dupa ce l-am vazut....
babydoog pe 03 Aprilie 2012 00:03
Sperante....Emotii...Viata....
Un film senzational,reusit din toate punctele de vedere,arata foarte bine de ce au fost in stare nazisti,si ce sar fi putut intampla daca castigau razboiul.Mia ramas in minte o faza din acest film,aceea in care tatal lui Szpillmann imparte o caramea in 6,am ramas fara cuvinte............Nazisti au fost rai,dar miar place sa vad un film care sa arate si ororile facute de Japoni impotriva Chinei in timpul razboiului,pt k au fost la fel de grave si poate mai rele..
africanus pe 09 Februarie 2012 14:32
Uluitor film, descrie in cele mai mici detalii dramele razboiului si nedreptatii, nu pot uita niciodata scena in care membrii familiei Szpillmann, impart acea caramea. Nota 10 tuturor celor care au produs si au jucat in acest film, felicitari.
maryuselu pe 28 Ianuarie 2012 23:35
palcut film..pacat ca nu l`a mai gasit pe capitanul care la salvat..
merita vazut

pique03 pe 26 Ianuarie 2012 02:13
Ce oameni!!!
Ma uitam pe detalile voturilor si am observat ca 31 de persoane au dat nota 1 acestui film...daca pentru ei acest film a fost de nota 1 astept din partea lor cateva sugestii de filme de nota 3 sau 4 nu de nota 10....doar atat 3 sau 4....
NamBeru pe 22 Ianuarie 2012 12:05
Imi place acest film si mai ales traileru. Vreau sa-l mai vad inca odata . Niciodata nu ma satur de el.
En3rgYc pe 15 Ianuarie 2012 11:59
Superb superb super si iarasi superb. Asta e tot ce pot spune despre film!
dendera pe 24 Noiembrie 2011 16:45
Un film exceptional caruia i-as fi dat 10 la orice ora, insa am vazut Schidler's List, care mi-a placut mai mult. Tema e aceeasi:perioada din timpul Holocaustului
AlreadyStorm pe 08 Noiembrie 2011 22:56
Obligatoriu de vazut..
Uluitor, tragic,terifiant! Un film excelent, un razboi crud si un pianist exceptional.Aceasta poveste emotionanta isi merita absolut toate premiile.
B.M.Filip pe 31 Octombrie 2011 08:40
Ce film!A trebuit sa ma ascund de parinti ca sa il pot privi in liniste,acum ani buni de zile,si de atunci a insemnat foarte mult pentru mine.Ce poveste realista!Executat la perfectie atat de regizor,cat si de actori!Nu am cuvinte!
simleuan pe 26 Septembrie 2011 19:53
asta e unul dintre cele mai bune filme biografice facute vreodata
madia pe 12 Septembrie 2011 14:18
Un film superb, impresionant, emotionant si un Adrien Brody de exceptie. De neuitat a fost scena cu familia de evrei care, in timp ce astepta sa fie deportata, cumpara, la un pret foarte mare, o caramea, cam de 2/2 cm, pe care tatal o imparte egal intre cei 5-6 membri ai familiei. A fost practic ultima scena cand membrii familiei sunt impreuna, singurul supravietuitor al acestei povesti fiind pianistul.
Irinel28 pe 10 Septembrie 2011 17:52
De exceptie
Il votez ca pe cel mai bun film din ultimi 100 de ani.....mai mult decat filmul este purul adevar ....viata asa cum este ea pregatita pt fiecare in parte, suferintele unui singur om poate schimba viata a multora dintre noi!
Aylama8 pe 10 Septembrie 2011 17:48
De exceptie
SabinaT pe 15 August 2011 13:21
Extraordinar!
Extraordinar! Pur si simplu mi-a facut sufletul sa tremure. Pot spune ca e filmul meu preferat. Pentru cei care prefera acest gen, recomand "Lista lui Schindler" respectiv "La vita e bella".
Lethy pe 30 Iulie 2011 05:12
Pur si simplu o CAPODOPERA . Unul dintre cele mai bune filme facute vreodata ,cu un scenariu impecabil, cu o regie de mare clasa a lui Roman Polanski si cu o interpretare exceptionala din partea lui Adrien Brody. Un film pur si simplu magnific.
elmedico pe 13 Iulie 2011 11:16
Un film foarte bun, care prezinta in mare parte drama pianistului evreu, insa mai putin impresionant decat Lista lui Schindler!
Crist11 pe 05 Iulie 2011 22:57
Adevarat. Te marcheaza acest film, nu ai cum sa nu-ti amintesti faze din film...
M-am uitat la el, avand si momente induiosatoare.... Mi-a placut foarte mult..

ovize pe 05 Iulie 2011 22:56
Pentru un moment am avut impresia că personajele din acest film o să se întălnească cu cele din Lista lui Schindler...
nicoux pe 13 Iunie 2011 22:19
Adrien Brody. Probabil cel mai bun rol al sau iar filmul capodopera !
Hader pe 25 Mai 2011 22:24
este un film extraordinar....ma inpresionat foarte mult filmul si merita vazut il recomand tuturor ;)
Maricruz pe 16 Mai 2011 21:20
Foarte impresionant
Mi-a plăcut foarte mult. Chiar merită să îți petreci 150 min în fața ecranului.
GeorgeFriends pe 10 Mai 2011 19:42
binisor
adevarul ca e socant dar e sub "Lista lui Schindler"
latearazvan pe 30 Martie 2011 21:48
:))
Hitler a fost injeras in comparatie cu ce au facut americanii in vietnam si irak + ce or sa faca in libia .
AS vrea sa aiba curaj sa'si incerce norocul a 2 oara cu japonia sau china :))

Scaraoski pe 22 Februarie 2011 13:25
O capodopera din toate punctle de vedere: poveste, joc actoricesc si decoruri la superlativ.
iulianrosu pe 02 Ianuarie 2011 11:27
O capodopera.Merita mai mult decat nota 9.Pacat de Hosenfeld.
rodriguez pe 26 Decembrie 2010 23:48
nu pot sa spun ce am simtit cand am vazut acest film! impactul a fost si mai puternic cand am observat ca de fapt,filmul se bazeaza pe un caz real! A doua zi,am cautat pe internet,asa cum am facut si in cazul lui Oskar Schindler,date despre W. Szpillmann,am fost uluit!
acest gen de filme sunt binevenite,unii ...deja contesta drama evreilor,dovezile insa,sunt multe...acest gen de filme servesc ca si remember!

radu0594 pe 18 Decembrie 2010 16:50
Cu siguranta cel mai bun film al anului 2002.Intradevar o capodopera!
Alex94Alex pe 30 Noiembrie 2010 16:53
Mirific
Un film facut dupa o poveste. Un tip de poveste care zguduie din temelii rasa umana.
Filmul este foarte incitant, trecand de la agonie la extaz si viceversa. Un film de 10. Unul din preferatele mele.
Drept urmare, am si cartea in limba franceza.

aaandra. pe 27 Noiembrie 2010 03:39
o adevarata capodopera, adrien brody a jucat exceptional.
Loredana.d pe 17 Noiembrie 2010 15:01
Genial filmul! Pe mine m-a impresionat extrem de tare, unul dintre filmele mele preferate:)
cetcta pe 30 Octombrie 2010 14:08
cel mai bun film ever....e de neimaginat prin ce au trecut oamenii din vremea aia...toti cei care au participat la producerea filmului merita toate laudele..bravo
crushed.misty pe 30 Octombrie 2010 00:20
muzica este totul... pentru unii :|
un film foarte bun, realizat excelent...
m-a facut sa ma gandesc cat de multe avem si cat de bine traim acum... am auzit mici povestioare despre aceste 'lagare de exterminare', dar nu m-am gandit ca era asa de brutal...
atunci cand persoana invalida a fost aruncata pe geam... m-a impresionat foarte tare.
un film cu adevarat bun, un muzician adevarat.

Go 1 2 3 4 5