Păreri The Kids Are All Right

Copiii sunt bine-mersi

Octaz pe 04 Februarie 2011 00:22
Comedie ? Film nominalizat la Oscar? Unul din cele mai bune filme ale anului 2010? Toate aceste lucruri sunt glume oameni buni !!! Dar din pacate sunt niste lucruri reale.Cum sa nominalizezi un astfel de film la Oscar? Poate undeva, in profunzimea peliculei, exista ceva care ii aduce atatea laude, dar la prima vedere a fost groaznica. Cineva drag mi'a spus dupa ce i'am povestit ideea filmului:"Nu te mai uita la filme de'astea cu anormali" si subliniez cuvantul ANORMAL.Actritele erau foarte enervante si dezgustatoare facand'o pe lesbi,m'au cam scos din sarite iar ideea in sine de familie fara un tata si cu 2 mame e sumbra, deloc amuzanta cum s'ar trebui sa fie cica.Nu, nu mi'a placut deloc... - no offence -
goldenleaves pe 12 februarie 2011 08:58
in plus mi s-a parut foarte predictibil tot ceea ce se intampla pe parcurs poti intui de la inceput....finalul la fel
geese1 pe 8 martie 2013 13:32
well, majoritatea comentariilor nu arata decat ca romanii au probleme cu diferite categorii de persoane. de aceea brusc toti vad numai nedreptati la nominalizarile la Oscar si au atatea probleme cu filmul asta.
edy21 pe 16 Ianuarie 2011 19:41
A fost plictisitor mie nu prea mi-a placut, nici povestea nu mi se pare deloc deosebita n-a fost un film prost, prost dar nici unul bun.
Nici prestatiile lui Julianne Moore si Anette Benning nu ma uimit. Nu merita nici una din ele o nominalizare la Oscar au fost doar bune nu foarte bune.
P.S : In film sunt cam multe scene "golase" si se foloseste cuvantul f*** de cam foarte mute ori :)). 7.

talexi pe 29 Ianuarie 2011 00:30
Daca si porcaria asta este comedie eu ma las de vizionat comedii.Un film foarte plictisitor, fara niciun sens, fara subiect ...
Andrey9211 pe 16 februarie 2011 16:25
tu esti f prost!
talexi pe 27 martie 2011 13:31
Cred ca te-ai descris perfect, judecand dupa finalul comentariului tau.
GabrielaSirbu pe 30 Ianuarie 2011 15:37
" Casatoria e grea...a naibi de grea...e ca un maraton..." indiferent daca este formata dintr-un cuplu hetero sau homosexual, dar daca exista singurul ingredient necesar, iubirea, atunci lucrurile pot merge inainte.
Un film foarte bun, care trebuie vazut fara prejudecati!

sabinalin pe 4 februarie 2011 10:51
Faptul ca a primit "Globul de aur" pentru cel mai bun film muzical sau comedie e un atu foarte important pe cartea de vizita. Sper sa-l vad si eu cat mai repede!
Moody pe 12 Februarie 2011 20:14
Am ramas dezamagit sincer dupa acest film. Ma asteptam la mai mult. Nu stiu cum ar putea fi considerat comedie. Sincer nu am ras deloc, nu au fost glume, nu replici amuzante, situatia a fost chiar dramatica. Este nominalizat la Oscar doar pentru ca prezinta un cuplu gay. Daca ar fi fost o familie normala, subiectul ramanand exact acelasi cu tatal biologic intrand in viata copiilor, nici cu cred ca s-ar fi aplecat cineva asupra scenariului. Dar cum SUA incearca din rasputeri sa fie "politically correct" filmul a fost nominalizat la Oscar, luand astfel sansa unui alt film mult mai bun cum ar fi Shutter Island sau altul.
simonette pe 26 februarie 2011 12:28
intr-adevar incredibil cum a putut cineva sa considere filmul asta mai bun decat shutter island.nu doar ca e plin de clisee dar sprijina si o idee de-a dreptul dereglata.se duce naibii lumea filmului...
simonette pe 26 februarie 2011 12:31
plus ca e penibil sa vedem 2 actrite care ar impune un anumit respect prin rolurile bune pe care le-au facut si prin varsta lor facand pe lesbienele.
elmedico pe 19 Noiembrie 2010 15:11
Un scenariu destul de ciudat, care te surprinde. I se potriveste de minune J. Moore!
annonim1 pe 19 Ianuarie 2011 17:24
annonim
un film care m-a plictisit pe tot parcursul sau....unele momente bune dar, doar atat, i-am dat 5 pentru ca au fost faze amuzante.(sa nu va aud cu comentarii)
Leu4Life pe 04 Februarie 2011 14:07
The movie is not all right.
Faptul ca filmul asta are note asa mari si ca a primit diverse nominalizari notabile ma face sa cred ca cinematografia americana e corupta. Nota 4.
victor_neo75 pe 14 Februarie 2011 13:27
"Copiii sunt bine-mersi", doar mamele lor sunt lesbi !!!
The Kids Are All Right este un film croit pt criticii de film, dar nu si pt publicul larg! Mult mai reusitul Milk din 2008 este genul de film cu minoritati sexuale (gay) care a avut succes castigand 2 Oscaruri (pt cel mai bun actor in rol principal (Sean Penn) si cel mai bun scenariu original)!

In The Kids Are All Right, Annete Bening si Julianne Moore joaca rolul de mama & tata pt 2 copii adolescenti conceputi prin inseminare artificiala care vor sa il cunoasca pe tatal lor natural (Mark Ruffalo). Scenariul, nominalizat la Oscar, este destul de interesant desi un pic cam previzibl si este mai mult drama cu momente comice; e genul de film care impresioneaza publicul feminin mai ales prin prestatia lui Annete Bening si Juliane Moore. Aparitia exotica din film ar fi Tanya, mulatra cu frezura imensa afro retro, iubita lui Mark Ruffalo!

El_KaPpa pe 01 Martie 2011 01:02
8/10
Este un exemplu bun de entertaining de calitate pentru adulti. Nu este previzibil in totalitate, nu ne oboseste cu clisee, realismul este prezent la tot pasul, este presarat bine cu cateva momente amuzante si chiar daca nu are scopul sa te atinga emotional, nici nu te lasa indiferent. Ne arata foarte bine ca si un cuplu de lesbiene se confrunta cu aceleasi probleme pe care le are un cuplu normal. Prin modul in care copiii isi accepta fara probleme statutul de a avea doua mame si prin faptul ca nu exista prejudecati din partea celorlalti, filmul bate spre idealul de "familie moderna", unde fiecare este liber sa aiba propria orientare sexuala si propria familie iar ceilalti doar sa-i accepte statutul. Punctele forte ale productiei, totodata si motivele pentru care ii vom auzi numele pe la Globul de Aur si premiile Oscar (cel putin ca nominalizat), sunt cele doua roluri foarte bune ale lui… citeşte
Da-Luck pe 26 Ianuarie 2011 17:21
copii sunt in regula asta e titlu asha e copii sunt in regula dar parinti nu-s deloc :))
Edbah pe 18 Noiembrie 2010 09:38
Subiectul este deosebit, dar, categoric, filmul nu este comedie!
dyxdyx pe 27 noiembrie 2010 11:56
Discutabil.
Pantaleon pe 04 Februarie 2011 22:53
In afara faptului ca mi-am pierdut aproape doua ore cu un film mediocru, care nu exceleaza prin nimic, am de facut doua remarci:
1.Ideea de a descrie viata unui cuplu de lesbiene si a copiilor lor e noua (cel putin pentru mine - nu am mai vazut alt film cu acest subiect), deci un pic de credit sa-i dam celei care l-a regizat, pentru originalitate.
2.Sunt inca o data surprins de marea transformare a Juliannei Moore, pe care am cunoscut-o ca pe o fetita cu codite, experta in computere, in Assassins, alaturi de Stallone, intr-o adevarata vampa a ecranului. In Savage Grace isi masturbeaza propriul fiu si face sex cu el, in Chloe are o scena de sex cu o alta femeie iar in filmul despre care vorbim apare din nou dezinhibata, zvarcolindu-se in patul "donatorului de sperma'. Interesanta evolutie.
In rest, nu se mai poate spune mare lucru despre film. Vad ca e si nominalizat la… citeşte

Iamsaved pe 19 Ianuarie 2011 15:22
Este un film bun,impersioneaza la anumite scene si te face si razi,nu in hohote doar cat sa te simti bine:)Un lucru pe care nu il are filmul este substanta,adica nu simti ca s-ar indrepta undeva si parca astepti sa-ti dea un indiciu,dar in final iti dai seama ca nu e genul ala de film,este genul de film pe care poti sa-l vezi intr-o seara cand vrei sa scapi de griji,genul de film pe care sa-l vezi o data si sa te simti bine uitandu-te:)
Anca_C. pe 03 Februarie 2011 22:58
Julianne Moore este expresiva, dar scenariul cam improbabil. Pe mine nu m-a convins.
vaduva129 pe 15 Decembrie 2010 19:43
este un film de famili ..mai mult drama...merita vazut pt starea ciudata pe care ti-o transmite .
norishor pe 27 Februarie 2011 01:45
Povestea in sine este interesanta, insa, cele doua lesbiene nu mi s-au parut prea convingatoare iar Mia Wasikowska, la un moment dat, am crezut ca va aparea in toate secventele mancand. Are si faze haioase dar totusi nu inteleg ce au gasit acei jurnalisti ATAT de amuzant incat sa rada tot filmul?!
marc_mihai pe 28 Februarie 2011 15:40
In fond si la urma urmei nu este vorba despre gay,lesbiene si cine cu cine si-o mai trage...Filmul acesta aduce in atentia publicului notiunea de relatie interumana.Despre cum dragostea adevarata te face sa treci si peste cele mai mari necazuri...Un film excelent care merita macar premiul Oscar pentru scenariu....
jude pe 3 martie 2011 15:39
In sfarsit cineva care înțelege cu adevarat mesajul unui film...și filmul in sine...
XtincT pe 09 Februarie 2011 09:48
Comedie
Este un film ok cu o poveste cam ciudata. E destul de frumos, eu recomand filmul.
mongolarix pe 01 Ianuarie 2011 19:55
great
Un film foarte frumos si impresionant ,mai putin sfarsitul mie personal nu mi-a placut ..dar in totalitate un film bun care merita vazut...cine spune ca filmul este plictisitor sau urat cu siguranta nu are nici o legatura cu filmul in general!
Sebastian96 pe 11 Iulie 2013 01:30
Ideea este ca fiecare persoana are propia opinie despre fiecare subiect.Sustin persoanele care sunt contra homosexualitatii,dar asta nu imi da dreptul sa critic persoanele homosexuale,deoarece acestea sunt fericite si nu cred ca un idiot ar trebui sa se trezeasca si sa comenteze aiurea pe baza ca sunt homosexuale.Suntem in secolul 21 si oamenii ar trebui sa realizeze faptul ca este si un alt fel de a iubi.
Filmul a fost foarte bun.Actritele au jucat foarte bine,mai ales ca nu sunt lesbiene in viata reala si Mia Waikowska.Mai mult pentru ea m-am uitat la acest film.Este o actrita extraordinara.

margott pe 21 Iulie 2012 18:01
Mediocru si cam atat. Nu e genul de film care sa se lase cu vreo morala, singura concluzie care reiese din film ar fi : dragostea cucereste totul. Probleme tipice de cuplu (chiar daca e un cuplu de lesbiene, tot cuplu e), copiii care vor sa iasa de sub aripa parinteasca, si gata filmul. In orice caz, nu e un film pentru toate gusturile.
Sapientia pe 15 Iulie 2012 22:44
Nominalizarea la Oscar cred c-a fost o gluma. E bun filmul. Dar nu merita nicio nominalizare. Mi s-a parut ca dupa tot ce s-a intamplat, personajul lui Ruffalo nu a avut parte de nici un sfarsit, trist, fericit sau oricum ar fi fost el. L-au inlaturat complet, de parca nici n-ar fi fost in film. Stiu, frate, ca au vrut sa se concentreze pe familie, dar totusi...tipului ii trebuia ceva incheiere.
Riluris pe 23 Aprilie 2012 14:06
In zadar rauri in soare
Sunt dezamagita ca mi-am irosit cele 100 de minute... dar eu asa functionez, din moment ce dau play la un film nu il opresc, indiferent de cat de prost ar fi...Acum chiar regret ca m-am uitat la un asemenea film.
Intr-adevar, tema filmului e diferita fata de alte filme, dar asta nu inseamna ca e o tema buna.
Pacat...chiar daca sunt o ''super'' fana Julianne Moore aceasta mi-a dezamagit asteptarile.

kakapiciu pe 22 Ianuarie 2012 22:40
Nu ma impresionat deloc. Dezastruos film. Chiar nu mia placut.
TrazZ pe 02 Iulie 2011 00:01
Dezamagitor
Ideea este intradevar originala, dar cam atat. Pentru ca filmul in sine e o mare pierdere de timp. Eu unul n-am putut rezista sa-l vad pe tot. La jumatate l-am inchis. E departe de cea ce ar trebui sa fie o comedie, nu cred ca a fost o gluma la care sa fi zambit macar. Iar daca asta a fost film nominalizat la oscar, inseamna ca celelalte filme de anul trecut au fost catastrofale. Nu recomand sa va pierdeti vremea cu un astfel de film. O sa regretati.
DragonMaster pe 17 Mai 2011 16:32
Film bun
Poate ca nu merita acest film atatea premi dar nu poti sa spui ca este un film prost.Eu am vazut filmul de la cap la coada si sunt multe filme pe care nu pot sa le urmaresc cu placere in intregime.Povestea filmului nu este complicata dar este placuta si o poti urmari fara sa spui ca te plictiseste iar actori sunt bine alesi,asta este parerea mea.Nota pe care o pot da este 8.
lamationairetia pe 23 Martie 2011 02:23
Un scenariu interesant
Un scenariu interesant, surprinde o drama ( eu n-am vazut comedia!!!!!!!) in "familia" unui cuplu de lesbiene cu 2 copii care-l intalnesc pe misteriosul "tata donator". Prestatiile lui Julianne Moore si Anette Benning au fost , excelente, au dat viata unor personaje care doreau sa convinga ca poate sa fie viabila o familie cu 2 mame .Ca realizare artistica, este un punct de vedere interesant, asta nu inseamna ca pe mine m-a convins! Filmul nu este de Oscar, avand accente usor moralizatoare necredibile.
White.Lily pe 14 Martie 2011 10:45
N-am inteles de unde si pana unde acest film ar fi comedie.... insa....trecand mai departe filmul de fata mi s-a parut unul foarte interesant.
Dincolo de cat de anormal ar parea la prima vedere aceasta realitate, ca ne place sau nu, totusi aceste "dereglari" exista.
Personal, ce m-a atras la acest film a fost distributia. Juliane Moore a fost foarte expresiva si surprinzatoare. Anette Bening, poate putin exagerata, parea ca s-a straduit prea mult, chiar a prins-o foarte bine rolul.
Dupa In Treatment si Alice in Wonderland, am revazut-o cu placere pe Mia Wasikowska. Cred ca are toate sansele sa devina o mare actrita.
Si nu in ultimul rand nu trebuie neglijat prestatia lui Mark Raffalo. Foarte interesant joc.
Mai putin am apreciat regia. Dupa cele aproape 2 ore, aveam senzatia ca trecuse 4 ore.

Neniu pe 21 Iulie 2011 22:32
kkt..........................................................
Omyone pe 26 Martie 2011 22:18
O alta.... Perspectiva
Foarte misto ideea in primul rand!!! Iar actorii...... Actorii sunt Geniali!!!! Atentie nu este o comedie genul American Pie.... dar sunt scene in care doar un imbecil nu ar bufni in ras! parerea mea SUPER COMEDIE DE BUN GUST!!! ...dar e doar parerea mea.... iar eu nu sunt de meserie sunt cu masina si nu stiu eu d'astea! ENJOY! :)
paradox_utopic pe 27 Februarie 2011 17:30
e praf
nominalizari doar pt ca e un film despre homosexualitate...suntem obisnuiti...primesc premii filmele care vorbesc despre subiecte sociale,umane,politice...ca si cum se incearca moralizarea si educarea populatiei cu ajutorul filmelor...
aliku23 pe 16 Februarie 2011 21:55
Bun , dar nu de oscar
Original , neconventional , piperat cu umor de calitate si regizat excelent . Si totusi .. nu e de oscar , cel putin nu il consider eu . Chiar daca nu poti reprosa greseli nici scenariului , nici actorilor (dimpotriva aici , Annette Bening si Julianne Moore au fost excelente) filmul chiar nu exceleaza in ceva anume . E simplistic si realistic (apropiandu-te de caractere) si actorii ajutati de regie reusesc sa transmita emotiile foarte bine , toate acestea compunand un film convingator . Finalul este moralizator sustinand familismul si condamnand dorintele egoiste umane care pot provoca divort , drama , tragedie intr-o familie (cat de neobisnuita ar fi ea) .
O mai spun o data , mie mi-a placut , dar nu vad motivul pentru care ar candida pentru cel mai bun film al anului la cea mai prestigioasa academie . Nota 7 .
P.s.: Imi pare rau daca jignesc pe cineva , dar trebuie sa fi… citeşte

gabylicious pe 22 Februarie 2011 15:42
Nu am vazut filmul dar dupa ce am citit descrierea sunt si mai mult indignata...Se pare ca in zilele noastre incepe sa devina ceva obisnuit cuplurile gay sau lesbi,precum si copii adoptati de catre acestia...Este ceva josnic si este o ofensa la adresa familiei.si a societatii..parerea mea.
palelcatalin pe 24 iulie 2015 19:34
Ei bine, părerea ta e greșită.
bainca pe 3 octombrie 2021 21:08
Societatea este o prostie , la fel si Romanii , toti va huiduierste si sa stie de ce . Nu stiti doar sa judecati . mai bine cititi povestea inainte de a vedea filmul sa nu mai comentati aiurea . or tipic romanesc
bainca pe 22 Ianuarie 2020 19:26
nota 8 interesant film
Este un film interesant ca subiect mai ales ca nu se foloseste foarte des asa ceva din cauza societatii .L-am vazut acum ceva timp acest film , ce pot spune despre el este ca a fost interesant , bun , buna actiune , buni actori jucand rolul cum trebuie mai ales cele doua femei .Ideea originala , povestea interesanta , actorii buni , nu ma plictisit chiar daca este un subiect nu foarte acceptat de mult filmul in sine a fost bun , mie una mi-a placut ca nu am nimic cu persoanele cu orientari sexuale diferite .Nota 8
lili22 pe 11 Iunie 2018 15:02
Un film foarte slab.Nu ca as avea ceva cu minoritatea gay.Doua mari actrite in doua roluri de toata jena.Scenariul si regia sunt sub orice critica.
bogdanmate pe 27 Februarie 2017 19:15
Propaganda homosexuala
Un film regizat de o lesbiana are mici sanse sa fie un film adevarat si nu un instrument propagandistic. Care isi propune sa promoveze ideea ca o pereche de lesbiene sau de homosexuali sunt o "familie" in care copiii cresc si se dezvolta normal. Toate ingredientele acestui "film" sunt puse cu mana pentru a hrani aceasta idee. In ciuda studiilor psihologice care arata ca un copil are nevoie de o mama si un tata pentru a se dezvolta psiho-social. Nu mai vorbim de marturiile adultilor non-homo crescuti de "parinti" de acelasi sex. De aceea, actiunea si interpretarea actoriceasca cad pe locul doi la aceasta productie cinematografica. Bening si Moore sunt actrite de renume... in filme adevarate. Aici este frapant efortul lor de a parea "normale" intr-un setup vadit anormal sau nenatural - o pereche de lesbiene.
cosmin742000 pe 27 Februarie 2017 09:22
Un film de la care aveam asteptari mai mari.............
Dana04 pe 02 Ianuarie 2015 11:14
Un film ok, la un moment dat devine cam plictisitor..........
Rippa pe 08 Martie 2014 15:16

MNarcis pe 03 Februarie 2013 10:37
Scenariul este bun, inovator insa prea putin realizat intr-un mod atragator. Filmul este o dramedie bunicica insa in afar' de prestatia lui Julianne Moore (care joaca excelent), filmul nu prea iese din tipare cu ceva anume, special...........daca sunteti cinefili inraiti atunci merita sa vizionati acest film, altfel alegeti alt film.
MikkaelWolfganger pe 19 Ianuarie 2013 15:25
Sincer, nu m-a dat pe spate.Povestea asta mi s-a parut trasa de par si facuta doar pentru a fi servita ca criticiilor din intreaga lumea.Filmul prezinta disfunctionalitatile dintr-o familie americana intr-o maniera, zic eu destul de simplista, axata mai ales pe latura sexuala a acestora.Premisa filmului mi s-a parut interesanta, dar per total maniera de abordare a filmului nu mi-a placut.5.
Doar.Sucre pe 05 Iunie 2011 04:26
Copii sunt bine.
Desigur , multi au comentat aici si au vizionat filmul crezand ca e o comedie marca Adam Sandler sau Jim Carrey , nu , nu este , din nou multi au comentat crezand ca filmul are si scene de bataie/actiune , multora cred ca leau placut doar scenele cu sex.

Un film bun , am inchis playerul acum cateva minute , foarte relaxant , cu o seara inainte am vazut Luptatorul , iara un film bun care ma tinut in scurt destul de mult si aveam nevoie de ceva relaxant si nu foarte complicat .

Mi-a placut foarte mult filmul , deobicei imi plac filmele/serialele cu asa o situatie familiara si subiectul nu mi sa parut foarte comun sau ceva de genul , desigur , atunci cand sa ajuns la faza cand parintii ii mustrau pe copii dar nici iei nu erau mai presus , asta am mai vazut , in rest filmul a fost foarte dar foarte bun.

Nu imi pot da inca seama daca toti actorii… citeşte

The Kids Are All Right – Good sperm will only take you so far! | Raluk.ro - Review-uri de filme, cafenele, ceainarii si restaurante din Bucuresti
[...] in detaliile “ramei” in loc sa va delectati cu delicatesele pe care ea le ofera. The Kids Are All Right este, mai presus de orice altceva, o poveste de dragoste surprinsa intr-un moment crucial, cand [...] citeşte
fleur_de_paris pe 19 Iulie 2012 12:42
Minunat filmul.
Merita vazut!
Nu m-am gandit ca va fi atat de bun!

cosmin_kedii pe 23 Martie 2012 22:41
Mi-a placut povestea acestui film. Aceasta arată viaţa reală a vieţii oamenilor şi cât de complicata poate fi. Nimic nu este normal şi simplu
xerses pe 21 Iunie 2011 19:38
M-a surprins aceasta poveste.Consider ca merita vazut.
lumaxya pe 26 Mai 2011 22:29
Un film care tinde mai mult spre Drama! Cum spunea si "Jules".."Uneori ranim persoanele pe care le iubim si chiar nu stiu de ce."
sweetangry pe 18 Mai 2011 21:30
Este un film cu un subiect byn, chiar interesant si surprinzator...dar in acelasi timp plictisitor din cauza ca dureaza cam mult...oricum este ceva de capul lui
moonlily pe 23 Martie 2011 20:15
Ciudatel film. Ma rog, mie mi-a placut.
Subiectul e cam sensibil. nu toata lumea accepta relatiile intre persoanele de acelasi sex. Tata spune despre ei ca sunt bolnavi psihic. Eu una n-am nimic impotriva.