Păreri The Grudge 2

(2006)

The Grudge 2: Capcana

gabonne1 pe 24 Decembrie 2007 22:24
Sincer vorbind, m-au trecut fiorii la unele scene, asta insemnand ca acest film horror si-a atins scopul, cel putin in cazul meu, :). Cat despre partea cu scenariul, mi s-a parut undeva peste medie, adica oamenii chiar si-au dat silinta sa vina cu un story-line cat mai incalcit, care sa te tina in suspans pana la final. Problema e alta, si anume faptul ca The Grudge este un remake dupa un film horror japonez, deci nu e deloc original. Americanii si-au facut prostul obicei din a baga cate un remake de-al lor la tot ce inseamna filme bune pe la altii, iar in cazul de fata s-au folosit atat de regizorul de la filmul initial, cat si de unii dintre actori. Recomandat doar fanilor genului horror, si doar unora dintre ei.
Andra pe 11 August 2008 12:16
vad ca multi critica acest film ca fiind un nimic!daca prin nimic vreti sa spuneti ca nu are o logica sunt perfect de acord in rest e prea tare vazut pe intuneric si cu sonorul la maxim:)
Cristi Weed pe 11 Mai 2008 13:00
misto faza din biroul directoarei :)) cand ma pregateam sa inchid ochii , deoarece mi se parea plictisitor , a venit faza aia si vreau sa spun ca am cam facut pe mine !
crissa208 pe 01 Ianuarie 2010 15:01
O continuare de exceptie
The Grudge 2 vine in continuarea povestii din 2004, fara de care nu ar avea farmec. Fara nici o indoiala ca este realizat mult mai bine decat primul film. Suspansul este acelasi, iar efectele speciale si machiajul la fel de reusite. Un film care merita vazut asa cum trebuie (cu lumina stinsa, daca e posibil noaptea ar fi perfect si cu volum la maximum). Nota mea este 9/10.
Mikala pe 30 August 2009 23:59
Imi plac filmele din seria " The Grudge " dar eu zic ca cele in Japoneza sunt mai reusite. :)
reivan pe 16 octombrie 2011 14:13
sa stii ca da!
voorhees pe 30 Decembrie 2008 00:35
sa stiti ca nu contrazic pe nimeni in legatura cu filmul,nu l-am vazut dar nu mai din trailer imi dau seama ca e un film ca il sperie pe cel care-l vad.Mi-au placut doar scenele cu creatura(in
poze,pe la spatele personajelor,pe sub banca,etc).

andrei sadicu' pe 30 Iulie 2007 22:20
baieti da filmu hostel la vazut careva sa stiu daca il iau sau nu,si mai spuneti filme horror cat mai multe
claudiu-daniel-lugoj pe 21 mai 2009 17:52
uitate la hostel acela nu e de groaza e chear sadic unul din cele mai bune filme facute vriodata.
Bogdan Dodo pe 30 Iulie 2007 01:06
The Grudge-urile si Shutter sunt cele mai tari horrouri...singur sa nu te uiti...sunt capodopere de filme, daca vrei adrenalina la tine in fotoliu...vizioneaza filmele mentionate mai sus.
Salbaticul pe 11 Septembrie 2020 23:05
M-am uitat o oră și 5 minute până mi-am dat seama că de fapt mi-am pierdut timpul=2.
anemarrie97 pe 06 August 2011 11:51
Putin mai bun ca primul!..............................................
psihologu pe 17 Septembrie 2010 17:25
O serie de filme horror care merita vazuta. O recomand tuturor!
silv_xd_tweety pe 1 decembrie 2010 14:41
comentariu copiat perfect dupa : http://www.filmblog.ro/the-grudge-2004.html .. Shame on You! Chiar iti admiram comentariile ...
silv_xd_tweety pe 2 decembrie 2010 21:08
stiu ;)
VIP pe 27 Ianuarie 2010 17:26
in 2 cuvinte..ffffffffffff BUN! Un horror adevarat, la fel de bun ca primul...scene infricosatoare mai ales sunetele care se aud pe parcursul filmului!
RaDu`VeRSaCe pe 18 Mai 2008 06:49
Daca se poate Cine se Ocupa de acest Site Minunat Care nui lipseste Nimik...as Dori Foarte mult niste Stiri , Detali Deste The Grudge 3..... Va Multumesc. !
van damme din carpati pe 11 Mai 2008 13:49
prima oara canD l-am vazut, imi batea inima, a doua oara nu mi s-a mai parut cine stie ce... dar totusi spooky flick
Alecsandra pe 11 Februarie 2008 16:30
iiun film super dupa parerea mea, am incercat si eu sa fak jocul dar nu amm reusit sa castig
negru_dragan_yahoo_com pe 21 Octombrie 2021 13:58
Dupa ce am vazut THE GRUDGE 1 ,m-am decis sa vad THE GRUDGE 2 , si trebuie sa recunosc ca ma asteptam sa fie la acelasi nivel cu acesta sau chiar mai slab ,dar trebuie sa recunosc ca m-am inselat pt ca dupa vizionare filmul mi-a depasit asteptarile si ma facut sa constat ca este chiar peste nivelul primei parti.
Voi comenta cateva elemente ale acestui film cum sunt ;povestea ,suspansul, decorul , dinamismul,scenele horror si jocul actoricesc si efectele speciale.
In primul rand povestea filmului este una interesanta ,si deloc scrisa superficial ca si la multe alte filme horror .,in ceea ce priveste suspansul filmul are parte de suspans in tot timpul desfasurari ,au fost momente in care plictiseste dar in marea majoritate filmul nu plictiseste ,un lucru este cert ,are parte de mai mult… citeşte

hinatauzumaki pe 19 August 2021 18:52
Cui nu i-a plăcut seria "The Grudge" ori nu știe sa aprecieze o capodopera horror japoneza, ori trebuie sa meargă la psiholog. Rămân în continuare de părere ca bate la fundul gol "insidious", "conjuring" "Annabelle" "The Nun" etc (ele însele capodopere, culmea și fapte reale). Pot spune ca poate concura cu IT. Eu, după IT și "The Grudge" nu am mai adormit fără sa am coșmaruri mult timp
AGDeac pe 05 Septembrie 2017 02:41
Dezamagitor.
Nu am fost niciodata foarte impresionat de seria creata de catre Takashi Shimizu, insa calitatea a scazut mult odata cu "The Grudge 2". Povestea devine tot mai exagerata si isi pierde tot mai mult din credibilitate. Spiritul malefic devine tot mai putin infricosator iar filmul esuaza in a crea personaje care sa castige interesul si implicarea emotionala a publicului. A doua jumatate a filmului este plictisitoare si creaza multa confuzie, deloc suspans. Daca primul film a fost indeajuns de bun pentru o seara de film cu prietenii, atunci al doilea categoric nu merita la fel de multa intentie. Daca esti un fan al creatiei lui Takashi Shimizu, atunci poti arunca o privire doar de curiozitate, insa exista posibilitatea de a ramane dezamagit chiar si asa.

As dori sa scriu un review mai lung despre acest film, insa nu sunt multe lucruri de spus. Acest film nu este deloc memorabil… citeşte

Sorin87 pe 06 Iulie 2014 20:21
mult mai tare decat prima parte, are momente cand te sperie bine de tot
Dar_kvampire pe 01 Iulie 2014 14:14
E bun am crezut ca este originalu dar mam inselat dar orcum a fost foarte bun.
dragon30 pe 28 Decembrie 2013 12:25
parere
foarte reusit acest film ,te tine in suspans la unele scene si pe langa asta are niste scene care chiar reusesc sa te sperie, mai ales scena aceea cand spiritul acelei femei iese din poza aceea ,deci daca sunteti fani ai genului horror merita sa vedeti acest film .,din partea mea are nota 7.5.
MiRanDellA pe 06 Aprilie 2013 16:51
Continuarea primului film este una de exceptie care, la fel ca anteriorul, iti starneste curiozitatea si imposibilitatea de a te mai ridica de la film. Am ramas placut uimita:)
Miiku pe 18 Februarie 2013 21:39
Frate, cred ca e ce`a mai urata parte. Blocu` ala ma speria de moarte. -.-"
MikkaelWolfganger pe 21 Ianuarie 2013 21:23
Cred ca au cam degenerat lucrurile in partea a 2-a.In prima parte era bantuita o amarata de casa, acum urmeaza sa fie bantuita lumea?Premisa este cam fumata, iar scenariul se bazeaza cam pe aceleasi chestii din primul film.Grudge 2 nu a fost un film care sa ma sperie sau macar sa imi starneasca o miscare involuntara a genelor.
Sebastian96 pe 20 Decembrie 2012 11:55
Mi-a placut si aceasta parte mai ales ca joaca si niste actori preferati!Nota 7 este de ajuns!
alexa2994 pe 08 Aprilie 2012 17:29
După ce am văzut primul The Grudge, mă așteptam la ceva bun din partea celui de-al doilea. Dar mi-a înșelat așteptările. Într-adevăr au fost unele faze la care m-am speriat, dar foarte puține, comparativ cu primul.
Asta e părerea mea.

Manusa pe 25 Februarie 2012 22:32
Suspans, suspans......si din nou suspans. Cam asta este starea care am avut-o la acest film. O a doua parte a seriei The Grudge mai buna decat prima si la care pot sa spun ca m-am temut :). Merita vazut, te tine in priza putin.
xerses pe 17 Februarie 2012 18:54
Mi-a placut primul The grudge.Nici al doilea nu m-a dezamagit.
alex_il_fenomeno pe 28 Noiembrie 2011 20:07
a fost o productie interesanta , unde totusi genul horror a fost innabusit de thriller si de drama . filmul a dispus , pe langa o poveste deja consacrata , filmul beneficiaza si de o distributie excelenta , care ofera o nuanta de exceptie filmului . daca te astepti sa simti fiori pe sina spinarii sau sa tremuri , asta nu o sa se intample deloc , indiferent de ora la care vizionezi filmul , intrucat are o tensiune moderata . consider ca filmul acesta a reusit sa se mentina la egalitate cu omologul sau chinezesc , si merita vizionat macar o data .
Assasiyn pe 22 Octombrie 2011 11:36
Parerea mea
Este un fil foarte bine reusit ce e drept are o poveste cam incalcita dar toate eftectele speciale sunt frumoase exact ce te astepti de la un film de groazav.
reivan pe 22 Octombrie 2011 10:31
Ca horror da e bun , m`am speriat putin:D ..dar scenariul si desfasuraea actiuni...prea rapida prea negandita..
andu7zu pe 14 Iulie 2011 15:58
o serie buna dar tot inceputul ramane cel mai reusit din serie....
Casy20 pe 17 Iunie 2011 08:58
The Grudge 2, este normal un horror, dar mie nu mi sa parut horror sa fil seriosi exista file si mai interesante si de speriat decat The Grudge 2 .....DeCi EsTe uN fIlM(de nota 4)
Laura00 pe 27 Aprilie 2011 11:15
Seria filmelor "The Grudge" nu m-a dezamagit.Sunt toate foarte reusite.Asta nu mi s-a parut mai bun ca primul,dar ultima parte le ia pe toate.
Pitbull pe 12 Decembrie 2010 16:38
Un almagam nipon în curs de globalizare
Un almagam nipon în curs de globalizare - The Grudge 2
"Ce-i almagamu' ăsta?!" a exclamat tovarăşul profesor Costache Ciubotaru, pe-atunci operator la Secretul cifrului de Lucian Bratu (1959), păşind pe platoul unde echipa de imagine pusese corpurile de iluminat pentru un cadru. Cum în acele vremuri eram ocupat să plutesc în lichidul amniotic, savurând ultimele luni dinaintea aventurării într-o lume populată de Costachi Ciubotari şi Takashi Shimizi (la singular, Shimizu), n-aveam a şti dacă almagamu' exista şi pe platou, sau doar în mintea (şi lexicul) Ciubotarului.

Dar azi s-a întâmplat să-mi simt mai abitir ca oricând ponderabilitatea, într-un fotoliu d-alea dure de multiplex, îndurând una sută două minute de almagam Shimizian cât se poate de real şi de confirmat, spre limita suportabilităţii tinzând doar în virtutea 'ştoului făcut… citeşte

edy21 pe 31 August 2010 21:16
Mi-a placut mult mai mult decat primul dar nici din asta n-am inteles prea multe dar dupa parerea mea a fost mai bun !!!!
Carmy12Carmy pe 17 Iulie 2010 13:05
nush
deci este un film reusit luand in considerare horror`ul...sunt iubitoare de filme horror...sau povesti de groaza...pt cei pasionati de horror adevarat...recomand filmul...mirrors....sau povesti de groaza..recomand..www.spectrulrealitatii.ro
mjBIANCA pe 15 Iulie 2010 12:11
cu mult mai bun dekt primul.
dupa mine acesta este cu mult mai bun dekt primul..kre k-a km plictisit sa spun sincer...aici insa mi-a placut ff mult faza cu luminile de pe coridorul spitalului ffff tare
MissBlossom01 pe 14 Iulie 2010 20:11
Asta m-a speriat si mai mult decat primul :-S
roxza pe 06 Iulie 2010 22:40
am vazut partea japoneza...si a fost atre interesanta la the grudge2
into_the_labyrinth pe 18 Iunie 2010 01:18
Unul dintre putinele cazuri (cel putin in cinematografia moderna) in care continuarea se ridica pe deplin la inaltimea primei parti. Mie, chiar, mi-a placut mai mult - tensiunea mi s-a parut mai bine gradata, succesiunea scenelor mai logica, ansamblul mai de efect. Un film terifiant, bine construit, care se urmareste cu respiratia taiata. Remarc interpretarea lui Amber Tamblyn - o mare si foarte placuta surpriza pt. mine.
chrissT pe 15 Mai 2010 13:44
the grudge 2 a fost mult mai bine facut decat primul ; )
ma trec fiori de fiecare data kand vad copilul ala alb tot , uitandu-se fix ....

loveislife pe 11 Mai 2010 10:35
seriile grudge sunt singurele care m-au bagat in sperieti:))))))....chiar mi se par horror:-s
Milka1 pe 24 Aprilie 2010 16:54
the grudge este un film inspirat >:D
Momente infricosatoare :> super tareee am vazut toate partile da` 2 ma infricosat cel mai tare >:)
alexcretu75 pe 21 Aprilie 2010 14:49
Grudge
Plecand de la acest film pot sa zic ca e horror cam 68%,cel putin asa cred eu.E foarte bun filmul si chiar ma speria cum cobora pe scari.Oricum merita vazut dar cei peste 15 ani.
Radu1711 pe 04 August 2009 10:40
Radu1711
destul de infricosator piticul ala dar ma asteptam la ceva mai inspaimantator
pada pe 12 Iulie 2009 16:59
pada
o continuare buna a primului the gudge dar totusi trebuie sa recunosc ca parte intai a fost mai degroaza,totusi isi pastreaza valoarea,sunt nevoit sai dau doar 7 stele,parte intai a fost mai degroaza iar filmul nu are logica.
isa pe 09 Iunie 2009 17:03
nu stiu de ce e asa apreciat filmul asta....horror,groaza?? cred ca mi-au scapat..poate o sa ma mai uit o data(nu prea curand) in speranta ca o sa le gasesc:)) mai bine vad silent hill...daca vreau groaza
claudiu-daniel-lugoj pe 21 Mai 2009 17:53
claudiu-daniel lugoj
este o continuare buna la prima parte dar mai putin reusita dar daca ai vazut prima parte nu trebe so scapi pe cea dea doua are legatura una cu alta.
c3z4r pe 24 Martie 2009 21:08
Test al fricii
Un aspect interesant il regasim in acest film acela de a ne experimenta frica dar doar atat nimic special sau iesit din comun.Nu un subiect stralucitor nu un film cu un mesaj sau cu o noima pur si simplu suspans si groaza fara inteles.Daca vrei sa ti se ridice parul in cap si sa fi ingrozit fara sa intelegi nimic vizioneaza acest film.Personal ma asteptam la mai mult de aici si dezamagirea mea.Nu am fost impresionat de idee si nu am mare admiratie pentru o asemenea poveste .Sunt filme horror mai reusite si cu siguranta mai inspaimantatoare si mai captivante.Un film de nota 4.