Păreri The Godfather: Part II

(1974)

Nașul II

Matrix pe 31 Octombrie 2003 13:56
Minunat.
Un film care nu e prea lung (in ciuda celor 200 de minute).
O mare nedreptate din partea Academiei care nu a rasplatit cu o statueta jocul extraordinar al lui Pacino.
Scenariul este perfect.
Cred ca e mai bun ca prima parte.

Lewis pe 9 martie 2013 14:42
da si eu sunt de parere ca scenariul e mai bun decat in prima parte
cezarika21 pe 03 Septembrie 2015 14:50
Evoluția crimei organizate de la începuturile umile și până la parazitarea statului
Prezentând în paralel ascensiunea lui Vito Corleone (Robert de Niro) la New York de la începuturile sale umile ca imigrant până la fondarea propriei familii mafiote și încercarea lui Michael Corleone (Al Pacino) de a proteja afacerile familiei după o tentativă de asasinat la adresa lui, "The Godfather: Part II" reușește să depășească ca valoare filmul original, oferind adevărata imagine a evoluției crimei organizate.

Cele două părți ale filmului sunt inegale ca valoare artistică. Ascensiunea lui Vito Corleone are un aer romantic și nostalgic, cu secvențe memorabile (precum asasinarea lui Don Fanucci, impunerea treptată ca șef al mafiei sau vendeta personală asupra lui Don Ciccio) și cu o interpretare excepțională a lui Robert de Niro ce o egalează pe cea a lui Marlon Brando din filmul original. Este o luptă pentru supraviețuire desfășurată… citeşte

TudorBucur pe 19 aprilie 2020 01:39
@cezarica21. Iti citesc cu mult interes comentariile. Cred insa ca esti un profesionist in critica de film. De ce nu semnezi cu numele real?
Alin pe 19 Mai 2004 16:26
preferatul meu din toate trei.figura trista a lui pacino de la inceputul filmului face toti banii ca sa zic asa, la fel ca si scena lui vito urmarindu-l de pe cladiri pe don-ul cartierului, pe fundal fiind sarbatoarea aceea.genial.
Alex94Alex pe 28 Decembrie 2011 02:36
Seria The Godfather a fost cea mai tare serie scoasa vreodata
margott pe 29 Aprilie 2011 13:30
Mie mi s-a parut ca De Niro a iesit mai mult in evidenta decat Pacino in acest film, nu neaparat prin rolul pe care l-a interpretat, cat prin personalitatea actorului.
Enrique pe 14 August 2007 12:43
dupa parerea mea e unul dintre cele mai bune filme realizate vreodata, Marlon Brando si-a arata stofa de Mare ACTOR iar Al Pacino a jucat PERFECT.Actori mai buni pt filmul asta nu se puteau gasi.L-am vazut de 3x(toate cele 3 parti) si inca l-as mai vedea.Merita TOTI BANII!
alex_il_fenomeno pe 06 Septembrie 2012 12:29
un film care pur si simplu este imposibil sa nu iti placa , mai ales daca ai urmarit si prima parte , asa cum ar fi normal , pana la urma ... Dupa ce a preluat puterea , filmul ni-l prezinta pe protagonist , don Michael Corleone , cu problemele cu care se confrunta acesta , dar mai ales ne arata cateva lucruri din trecutul acestuia pe care nu le stiam , toate pe un fundal de muzica deosebit , o atmosfera incarcata si extraordinara , de unde nu au lipsit actorii geniali , si ce sa mai spun de regia lui Francis Ford Coppola ? o productie geniala , care si-a meritat pe deplin premiile Oscar adunate .
Theodor2011 pe 14 Octombrie 2012 00:08
Review'ul contine spoiler!
Foarte buna si reusita si a doua parte din trilogie care are o durata de 200 min deoarece sunt prezentate doua perioade, doua generatii as putea spune doua filme in unu. Inceputurile umile ale celebrului Don Vito Corleone (plecarea lui de jos) nevoit sa fie fugar inca de la varsta de 8-9 ani dupa ce un cap al mafiei locale din Corleone Sicilia (Don Ciccio) ii omoara toata familia pe rand (Tata, Frate si apoi Mama) Revine dupa cativa ani buni din S.U.A in Italia special sa se razbune ajutat de 2-3 prieteni si il omoara socant pe don Ciccio. Si partea a doua a filmului perioada din prezent in care Michael Corleone isi continua afacerile si viata de cap al familiei Corleone. Chiar daca din aceasta a doua parte nu lipsesc Al Pacino si De Niro se vede lipsa deja consacratului la vremea aia Marlon Brando care pt prestatia lui din prima parte (cand l-a interpretat pe Don Vito Corleone) a primit… citeşte
pssst pe 05 August 2003 15:52
haideti fratilor, chiar nimeni n-are o parere???
pssst pe 5 august 2003 15:52
pai revin pentru ca sa spun ca asta e primul (the heat al doilea) in care s-a intilnit cu pacino. desi n-au facut-o si pe ecran, filmul ramine de referinta pentru amindoi. e un film perfect ca un diamant.
pssst pe 5 august 2003 15:52
ca si o alta trilogie care ne va invada iar din 5, si asta trebuie vazut ca un TOT: e nedrept sa spui ca un e mai buna decit alta: in I AP ne este prezentat si MB face jocurile (sic!), aici AP si RDN joaca partituri complementare, iar in III AP isi desavirseste opera de transformare in Actor - de parca n-ar fi fost deja!
ciprian34 pe 25 Octombrie 2011 23:26
si mie mi-a placut mai mult a doua parte unde l-am vazut si pe de niro.parca au fost doua filme intr-unul
alex_neagoe pe 09 Ianuarie 2011 02:41
foarte tare
orice comentariu e de prisos. toate partile mi se par super si le as revedea oricand cu aceeasi placere
ciobotaru pe 27 Iunie 2010 21:53
nu-mi place cand spun despre un film , ca e unu din filmele cele mai bune care le-am vazut in viata mea , dar filmu asta m-a impresionat extrem de mult , este pur si simplu incredibil si mai mult ca sigur unu din preferatele mele
Bulmaga Dragos pe 15 Noiembrie 2004 21:38
Este un film excelent din toate punctele de vedere,care merita vazut de mii de ori.Eu am vazut toate trei partile si toate mi-au placut la nebunie si le-as revedea.Cel mai mult mi-a placut Marlon Brando.A jucat excelent ce sa mai.Marita din plin vazuta aceasta trilogie!Va salut!
mos pe 06 Ianuarie 2005 20:43
prima parte mi s-a parut mult mai buna. Goodfellas mi s-a parut mai bun ca The Godfather.Oricum e un film tare si asta
Theodor2011 pe 19 decembrie 2012 18:37
Sunt de acord doar 50% cu ce ai afirmat (mos), prima parte este clar mai buna ca a doua, dar totus a doua parte din The Godfather este cu mult peste Goodfellas
Stephen2D pe 19 Decembrie 2015 15:15
        red bull part ii
Aici această magnifică trilogie s-a terminat fără nici cea mai mică urmă de greșeală.
Pancamo pe 17 Septembrie 2011 05:06
Film Bun
partea in care se prezinta viata lui Vito e frumoasa , insa partea in care Michael incearca sa duca afacerea in legalitate mi se pare aiureala ...un mafiot niciodata u va avea afaceri legale ..si nu imi dati exemple Gigi , Negoita sau Dan Diaconescu ca astia nu sunt mafioti sunt niste marionete ale altor oameni cu adevarat bogati
johnybz pe 17 Martie 2014 00:42
Bun, asemeni primei parti
Un film bun, la fel ca si prima parte. De fapt doua filme intr-unul singur. Un fir il urmareste pe Don Vito de copil pana ajunge ceea ce a fost in prima parte, iar celalalt ascensiunea lui Michael Corleone la conducerea imperiului mafiot. Un film bun si acesta. O actiune bine gandita si o distributie exceptionala. Cu Robert de Niro am patit ca in primul cu Al Pacino-din cauza ca era prea tanar, mi-am dat seama ca e el abia pe la jumatatea filmului. Pacat insa ca nu a aparut macar putin si Marlon Brando. Nu ar fi stricat sa mai posteze putin in imaginea aia divina a "nasului", imaginea pe care a avut-o in primul film. M-a amuzat faptul ca Frank "5 ingeri" seamana izbitor cu Tudor Gheorghe . Per total un film bun, merita vazut. Nota 8 ca si primul, din acelasi motiv - nu a miscat nimic, a fost un film de exceptie dar nu a dat nastere unor stari precum ar trebui sa o faca un film de 10.
Octaz pe 14 Iulie 2010 00:41
Aproape la fel de interesant , singurul defect a fost durata filmului , deja un film mai lung de 3 ore devine f plictisitor . Sincer daca ar fi sa aleg , as alege primul film deoarece are o intriga mai putin incurcata decat acesta . Ambele filme isi merita titulaturile si notele pe care le poseda , sa vedem cum va fi al 3lea film ! Godfather rullz !!
chiba_florin pe 06 Ianuarie 2011 22:57
WoW
Partea a II-a a Don-ului Vito Corleone....
...continua in aceeasi nota pe care s-a inceput in primu'
De remarcat faptul k actorul principal isi pastreaza aceeasi statura de mafiot italian shi de don

Tyson_Kyd pe 28 Aprilie 2013 16:28
Uluitor, spectaculos, ingenios . Intr-un cuvant.... la fel de bun ca prima parte . Se poate spune ca prima este mult mai buna (daca nu, chiar mai buna), dar ar fii o aroganta inutila sa afirmi faptul ca aceasta parte nu este la fel . Daca ne gandim bine, puteau sa se opreasca la prima parte, dar ar fi fost inutil atata timp cat lumea asta nensetata, ar fii tanjit la urmatoarea parte . Distributia a fost bine aleasa si regia este geniala . Francis Ford a facut o treaba minunata cu aceasta pelicula .
Ovidiu239 pe 08 Ianuarie 2013 21:17
O continuare foarte buna
Desi cred ca acest film spre deosebire de primul, nu mai este o capodopera, este poate cea mai buna continuare a unui film din toate timpurile. Prima parte ocupa locul 2 pe imdb, aceasta, locul 3, fapt pentru care regizorul si toti actorii merita cu adevarat laudati. 200 de minute pentru aceasta a doua parte, mi se par destul de multe... Poate asta e cea mai mare problema a acestui film, pe la jumatate sunt momente destul de plictisitoare. Aparitia lui Robert De Niro a dat un plus filmului parerea mea, nu degeaba a si primit oscar in anul respectiv pentru prestatia sa. Sa zicem ca De Niro a compensat oarecum absenta regretatului Marlon Brando, care cu 2 ani in urma primea de asemenea oscar. Chiar daca e putin mai slab ca primul, The Godfather II este aproape o capodopera, si tot odata un film obligatoriu de vazut!
loco pe 16 Noiembrie 2012 23:38
original 10 >>>10%
start / end 10/10… citeşte

mescalyto pe 12 Ianuarie 2012 06:04
Slab
Comparativ cu cartea e o petarda . Daca nu l-ati vazut inca nu cititi cartea inainte cum am facut eu
White1 pe 7 martie 2012 12:53
Comparativ cu cartea? Care carte? Doar scenele cu Vito Corleone tanar sunt luate din romanul "Nasul".
cactusjack pe 18 Iulie 2021 18:43
O capodopera.
Primul este filmul meu preferat iar aceasta continuare nu ma dezamagit.
Poveste 10/10
Filmare sunet 9.5/10
Actori 11/10

user-5eda0f529a449 pe 24 Iunie 2020 15:27
Unul dintre cele mai bune filme din istorie.........
user-5e8d8d2e85d15 pe 25 Aprilie 2020 15:57
La Multi Ani Maestre!.. Al Pacino cel mai mare actor al cinematografiei
MariusCiprian87 pe 03 Ianuarie 2020 23:52
Tine-ti prietenii aproape si dusmanii si mai aproape...
Cuvintele sunt de prisos, este o operă de artă care trebuie simțită , nu vorbită...un omagiu adus acestei arte, filmul !
hannibal03 pe 09 Ianuarie 2019 18:43
Aproape la fel de bun ca primul, Nasul 2 este totusi unul din cele mai bune filme din istorie.
olteanu_tudor pe 15 August 2018 14:41
O continuare în stilul incofundabil al lui Francis Ford Coppola a satirei societății americane din perioada respectivă în care familii de scapatati 'mafioți ' ,inculți,fara scrupule pot sa se coboare la un comportament si o imoralitate care ating dezumanizarea. Un extraordinar rol interpretat de Al Pacino.
carmen_angelus_romila pe 04 August 2018 12:47
O continuare de succes al primului film, cu o desfasurare, parca si mai ampla si mai indrazneata, avandu-l in rol principal pe marele actor Al Pacino.
Robert.Chetan pe 18 Decembrie 2017 23:00
Tot acolo...
Nici filmul asta nu mi s-a parut o capodopera.Cam pe la valoarea primei parti.O scena care mi-a placut e cea cu Michael Corleone si sotia care ii marturiseste de ce "a pierdut" copilul pe care il avea in pantec,mi s-a parut chiar socant.M-a placut si Robert De Niro care a castigat oscarul un an mai tarziu pentru acest rol.De vazut
bujie890 pe 26 Aprilie 2017 02:21
Un film extraordinar.Nu se ridica la nivelul primei parti,insa dezvaluie intr-un mod mai mult decat interesant evolutia clanului Corleone,iar Robert de Niro,desi a fost in rol secundar,a jucat memorabil.
GeorgeMenu pe 09 Aprilie 2015 10:57
Aceasta parte a doua din celebra serie este din punctul meu de vedere la fel de reusita ca prima. Nu ma asteptam ca Al Pacino sa-l poate scoate asa pe Marlon Brando. Nu s-a simtit trecerea de la unul la celalalt. Nu a avut chiar acelasi haz fara "capul mafiei" , Don Corleone , dar a fost destul de bun si asa. La fel ca si primul este o capodopera ce nu va fi uitata prea curand sau poate niciodata .
AlexandruDragosStegaru pe 23 Ianuarie 2016 18:05
The Godfather: Part II
berti1092 pe 21 Decembrie 2015 12:00
dintre cele trei, aceatsa este preferatul meu. Este un film complet, nu-i lipseste nimic!
XxRedBullxX pe 22 Noiembrie 2015 17:08
The Godfather: Part II (1974)
De urmărit și aceasta parte, nu dezamăgește.

................

andystarx pe 17 Noiembrie 2015 19:47
Mi-a placut mult si a 2 a parte,dar parca totusi putin cam prea lung ,si mai bun primul !Oricum de apreciat inca odata rolul lui Al Pacino ,dar si al magnificului De Niro !
lili22 pe 16 Iulie 2015 19:43
Cea mai interesanta parte
E o parere subiectiva, nu ca celelalte parti nu m-ar fi fascinat.Am avut sansa sa stau pe treptele Teatrului din Palermo, locul unde s-a filmat scena finala din trilogia Nasul.
B3stMaNxX pe 26 August 2014 19:59
Un film clasic care m-a impresionat foarte tare la fel si celelalte. Vizionati cu incredere filmul!Nota maxima!
omucuvaloare pe 20 August 2014 18:29
bull pe 17 Martie 2014 20:59
Top 3 filme ever pentru mine,iar rolul lui Pacino este cel mai bun dintre toate rolurile nominalizare la "Best actor in a leading role" la Academia Americană...Probabil cea mai mare nedreptate făcută de membrii Academiei.
steaua4everful pe 15 Martie 2014 18:51
More than best
Daca primul merita nota 10, acesta merita 10,5. Un pic mai bun decat primul.
Theodoric pe 06 Februarie 2014 13:04
Si a doua parte a fost foarte buna cu o poveste intensa.M-a placut sirul intlamplarilor,cuprinde o multime de momente excelente.Un film extraordinar...
Infinity pe 05 Februarie 2014 14:33
The Godfather - Part II (1974)
Continuarea e la fel de buna ca prima parte. Tranzitia lui Al Pacino de la pustanul indragostit imbracat in militar la mafiotul nemilos imbracat la patru ace reprezinta "punctul maxim" de atractie al filmului. Din nou, 10.
Razvan600 pe 01 Ianuarie 2014 19:13
O continuare de mare succes a primei parti a filmului "The Godfather". Scenariul este incredibil, jocul actoricesc de asemenea, un film incarcat de multe sentimente. Merita vazut
gbanescu pe 15 Iunie 2013 18:19
Distributie extraordinara
Distributiei exceptionale a primei parti (despre care Stanley Kubrick spunea ca este cea mai buna din toate timpurile), i se alatura exceptionalul Robert De Niro.
Parerea mea este ca aceasta parte a doua este la fel ce buna ca si prima parte.

Get0dac pe 10 Iunie 2013 14:11
Tot Capodopera
Tot Capodopera...................................................................................................................
pisicuta1 pe 09 Aprilie 2013 20:22
un film foarte bun o capodopera ,foarte bine jucat ,merita vazut
ferante pe 06 Aprilie 2013 22:19
Cred ca daca ar exista Oscarul Oscarurilor”", The Godfather ar trebui sa il aiba!
Iulidesprefilme pe 12 Martie 2013 21:18
Această parte a seriei valorifică talentul lui Robert De Niro, dar fără a umbri prestaţiile de excepţie ale celorlalţi actori...