Păreri The Dictator

(2012)

Dictatorul

dannnnn pe 13 Iunie 2012 18:55
Aladen
Sa va zic parerea Aladen sau parerea Aladen? V-o zic pe aia Aladen: Foarte tare m-a apucat din start rasul, in prezentare spunea: mama lui a murit la nastere din cauza lipsei de oxigen si pe fundal o arata pe mama sufocata cu o perna:))!
valigeo96 pe 12 Iunie 2012 08:36
Nu ma asteptam sa vad un film atat de bun. Acest regizor nu m-a impresionat sincer, cu nici unul dintre proiectele anterioare dar la Dictatorul trebuie sa admit ca am ras cu lacrimi. Un film de comedie cum rar vezi in zia de azi. Pe langa comedie filmul, mai in gluma mai in serios,spune lucrurilor pe nume si dezvaluie foarte multe elemente politice.Va recomand sa il vedeti!
tudor19messi pe 28 Mai 2012 09:50
nici nu am stiut cand a trecut 1 ora jumate.......................
harry3ioana pe 28 Mai 2012 23:25
am ras super mult
si l as mai vedea
e super filmu` parerea mea

aayana pe 22 Aprilie 2024 18:15
Un alt fel de comedie
Stilul lui Sascha Baron este particular si mi-au trebuit cativa ani sa-l pot digera si intr-un final sa ma pot amuza la glumele lui. Merita mentionat faptul ca face haz de altii si este un fel de cameleon care are curajul sa puna degetul pe rana cuiva cu satira si adevar. Nu-i este teama sa fie penibil sau ridicol.
Devorattor pe 12 Septembrie 2020 20:22
O satira foarte reusita la adresa ideologiilor "la moda" din SUA!
O satira care efectiv iti face viata mai frumoasa. Recomand!
user-5e3e92f1c0e2d pe 08 Februarie 2020 12:56
Aladeen madafaka ..yeee personajul meu preferat !! Gen Aladeen !!! nu ma plictisesc de el niciodata !!
Iulidesprefilme pe 03 Iunie 2018 14:28
Satira, parodie, comedie...ceea ce nu e usor de facut...trebuie mult har, mult talent si multe altele sa te remarci in asa gen...
Mitza_MvP pe 10 Ianuarie 2017 14:32
Caterinca marca Sacha Baron Cohen ....exagerat sau nu,trebuie luat ca atare,ca un film de comedie....
Dark_werewolf13 pe 03 Iulie 2014 21:49
Prea tare filmul! Cam pervers dar m-am obijnuit
Faza mea preferata a fost cand au vorbit Aladeen si arabul celalalt in araba cu 2 americani de fata, intr-un avion si tot foloseau cuinte de genul "Bin Laden", "911", "2010"
:))))) aia doi au primit o sperietura de toata frumusetea :)))

kakapiciu pe 23 August 2013 00:38
Contine cateva scene penibile completate de unele amuzante...
PrincessMARIA pe 06 Aprilie 2014 23:41
Super comedie !!!
! RECOMAND. De vazut !!! F tare !!! Am ras maxim !!! BUNA comedie !!!!!!!!!!!!!!
vovin pe 30 Noiembrie 2013 21:05
de vazut
Filmul nu este in nici un caz o parodie adusa arabilor si lumii arabe (doar cu cateva mici exceptii de amorul umorului), asa cum am mai citit in mai multe comentarii.
Filmul parodiaza in general America, americanii si sistemul american, la toate nivelurile: economic, social si politic. Si o face foarte bine. Iar comicul este chiar reusit. Eu cred ca cei care i-au dat note slabe, pur si simplu nu au inteles prea bine substratul. Sa fie clar: parodia si critica adresata sistemului american, este transmisa indirect, dar nu foarte subtil, intr-o aparenta antiteza (de-a dreptul hilara) cu nu stiu ce mare dictator totalitar si insetat de sange, dintr-o oarecare tara imaginara, chipurile araba. E genul de umor american modern autocritic, pe care il gasim si la Saturday Night Live, de exemplu.

abominative pe 09 Noiembrie 2013 11:10
Un film de comedie grozav !
Va recomand daca nu aveti ce face intr-un weekend.

Infinity pe 06 Octombrie 2013 21:20
The Dictator (2012)
O comedie parodiata ca sa zic asa. Mi-a placut. Are destule momente bune la care razi cu pofta. Asta conteaza cel mai mult. M-a distrat. 8.
maryuselu pe 03 Octombrie 2013 17:53
mi-a placut filmu merita vazut nu e pierdere de timp .
CalypsoSwag pe 13 Iulie 2013 13:54
I-am dat nota 7
Filmul "The Dictator" nu e un film slab dar nici unul prea bun. Sunt momente destul de amuzante, dar sunt si unele unde iti vine sa ... pentru ca ti se face scarba: cum ar fi nasterea din magazin.
Nu pot spune ca a fost o pierdere de timp ca l-am vazut, m-am amuzat putin, ma bucur ca a tinut mai putin si nu m-am plictisit. Nu cred ca o sa-l mai revad vreodata, mi-a ajuns ca l-am vazut o data si e de ajuns.

MariaVilla pe 08 Iulie 2013 02:24
O comedie buna !
He he ! Numai cand citesc numele filmului zambesc :)
O comedie bine realizata cu niste momente super amuzante !
L-am vazut la cinema in premiera si am ramas surprinsa de calitatea si subiectul filmului .

Zakiro pe 19 Mai 2013 20:22
Bun film
Imi plac filmele care ironizeaza SUA, iar aceste chiar o face bine.
diciluma pe 28 Februarie 2013 07:30
stiu sigur ca am vazut filme cu mult mai proaste... Merita un 6 . Parerea mea !
Khronick pe 25 Ianuarie 2013 14:33
Merită văzut.
O comedie bună , n-am ce zice , am fost mulțumit în mare parte , idea filmului nu este foarte originală , dar este bună , merită văzut. !
uNiku pe 13 Ianuarie 2013 17:17
Nu e o capodopera insa e un film destul de bun. E numai bun pentru o seara de vineri cand vrei sa razi putin.
GALD pe 06 Ianuarie 2013 20:22
Credeam ca va fi mai prost
Asteptarile mele erau sa trec rapid peste film, dar am avut mica placere sa vad filmul pana la final.
Satirizarea politicii de orice gen la nivel mondial ne cam taie din elanul de a ne tavali de ras, dar pamfletarul Baron isi duce cu brio la capat misiunea de a-i ciupi pe toti.
Comedie destul de slabuta dar care trebuie avuta in vedere.

onemorenight pe 06 Ianuarie 2013 16:44
amuzant si atat io sincer m-am uitat pt megan fox da pre putin a aparut
pisicuta1 pe 26 Decembrie 2012 22:22
un film bun o parodie dar nu merita mai mult de nota 7 ,
pacat ca unora dintre cinefili adevarati plac acest gen de filme!

tonymaestrul pe 17 Decembrie 2012 20:36
Nu prea m-a impresionat acest film dar am reusit sa rad de cateva ori la el.
nemotoujours pe 12 Decembrie 2012 10:14
CE O FI SCRIS DE FAPT SADDAM?
ZAU , DE FAPT CUM O FI CARTEA , PT.CA RARELE OCAZII DE UMOR FIN , SUBTIL SI ELEVAT NU AU CUM SA FI FOST CREATE DE SCENARISTI , EI NEFIIND ARABI SI DOVEDIND PE PARCURSUL SPECTACOLULUI CA SUNT AMERICANI GROBIENI PUR-SANGE.

LA BORAT M-AM SIMTIT JIGNIT CA OM , AICI I-MI DAU SEAMA CA TREBUIE SA INVATAM CE INSEAMNA COMEDIA DACA AVEM INTENTIA SA FACEM ASA CEVA.
SI SA MAI SI CRITICAM...
RETIN DOAR O SCENA CARE AR FI MEMORABILA - CEA DE FINAL : MAZEL TOV !

knorbi pe 19 Octombrie 2012 02:11
Daca sunteti fanii umorului exagerat, The Dictator este o comedie buna cu o multime de momente si situatii amuzante.
bovoro pe 17 Octombrie 2012 06:00
sunt fan S. Baron Cohen. Mi-a placut Borat si Bruno si mai mult. La The Dictator am zambit catre final. Poante previzibile. Asteptari mari. Dezamagit.
Gebeleizis pe 03 Octombrie 2012 19:01
Ca de obicei, Sasha Baron Cohen este total sărit de pe fix! Demențial! Pentru mine a fost cea mai bună comedie după The Hangover!
psihologu pe 19 Septembrie 2012 09:52
The Dictator: democratia in fundul gol
Dupa Ali G, Borat si Bruno, galeria portretelor de idioti marca Sacha Baron Cohen e completata de Aladeen El-Wa-nu-stiu-cum. Nu puteau lipsi expunerile anatomice nepotrivite, dar slava Domnului pentru ironiile in cheie politica.

Personajul principal din The Dictator, in interpretarea neobosita a lui Sacha Baron Cohen, e un melanj de Muammar Gadaffi, vezi garzile personale sexoase de gen feminin, cu Saddam Hussein, vezi obsesia de a detine arme nucleare. Amiralul general Aladeen, preaiubitul asupritor al unei tari de pe coasta Africii, vine la New York pentru a tine un discurs la Natiunile Unite intocmai ca presedintele iranian Mahmoud Ahmadinejad, dar se pierde in bratele militantei de serviciu (Zoey in interpretarea Annei Faris) si intr-o misiune comic rasturnata de a-si salva dictatura din ghearele democratiei. Suficient cat sa vedem si democratia in fundul gol.
citeşte

Horrormaster pe 19 August 2012 23:54
mie personal mi-o placut,filmu' o avut ceva unic,ceva ce-l face diferit...merita vazut dar nu de toate 'categoriile' de oameni
ryco0984 pe 18 August 2012 17:17
Asta e.
Trailerul face tot filmul. Restul e CAN-CAN. Totusi merita dar nu impresioneaza.
DiCaprio21 pe 17 August 2012 18:34
super filmul , mi-a placut mult , eu zic ca nu iti pierzi timpul deloc vizionand acest film
tony_mondyalu pe 16 August 2012 00:43
pot spune ca pe mine ma cam dezamagit putin acest film, trailerul e f bun si tot ce vrei insa filmul...are parti bune si cam atat, mau dezamagit unele faze din film care sunt cam scarboase si nu isi au rostul....per total...un film cu foarte multa publicitate insa care nu e atat de bun
farkasblankamagdolna pe 31 Decembrie 2012 23:27
Deci in filmul asa este comedie pura , eu am plans de ras cand lam vazut . Ce actor bun.
alex_il_fenomeno pe 16 Decembrie 2012 11:55
la cate tampenii am urmarit in ultimul timp de la Sacha Baron Cohen, ma asteptam ca si acesta sa fie la fel... insa din fericire nu a fost cazul, fiind o parodie chiar reusita, cu atat de multe poante bune ce te amuza si te lasa cu zambetul pana la urechi. "Aladeen", cuvintele incluse in dex pentru orice, situatiile ( antologica cea cu Megan Fox), replicile, distributia cunoscuta si un fir narativ cursiv fac din aceasta comedie una mai mult decat digerabila avand in vedere la ce protagonist ne referim. Merita urmarit cu placere, desi are un rating R16, in cazul in care vreti sa il vedeti cu copiii.
tikitumba pe 30 Septembrie 2012 20:17
pe scurt
cel mai prost film vazut vreodata.. cum se pate intampla totusi asa cv un prost cu bani.. DAR CUI II PASA filmu a fost senzatonal 83 de minute de ras in continuu ! foarte tare fulmu !
gabristriker pe 16 Septembrie 2012 23:11
moment
in filmu asta este o scena in care aladeen sperie o femeie care abia se trezeste si se uita pe geam dar in loc de soare vede .... lui aladeen
danutzz92 pe 16 Septembrie 2012 22:58
O comedie destul de buna am ras la unele faze merita vazut
alin.cristian pe 09 Septembrie 2012 20:48
Dupa ce vezi Bruno, Borat si Da Ali G Show te poti astepta la orice de la "The Dictator". Totusi, Sacha B. Cohen o lasa mai moale, pastrand nota originala si felul in care "face" umor. Un film bun, categoric merita vazut.
HoratiuS pe 06 Septembrie 2012 00:46
Am fost incantat de ideea unui nou film cu S.B.C.
Sincer primele 20 de minute din film mi se par cele mai funny. in rest arata limitarea americanilor cu privire la alte tari. O altfel de poveste de dragoste, sa zicem.
Un film ok. de vazut doar o data. poate cele 20 min de mai multe ori ;)

Sorin87 pe 19 August 2012 21:22
The Dictator este o comedie care nu trebuie pierduta, am prins cateva faze comice de am ras cu lacrimi.imi place si finalul, foarte comic :-))) Nota 10
iiii pe 14 August 2012 17:30
deci, am ras cu lacrimi, mi-a facut ziua mai fericita. multe glume, cu diferite tente.
santoss07 pe 12 August 2012 19:42
O comedie reusita
Se putea si mai bine dar per total mi-a placut. Se merita vizionat :D
sas33 pe 11 August 2012 01:37
comedie buna
au fost si faze bune filmul acesta a vrut sa fie o parodie.
Sapientia pe 06 August 2012 21:51
"It's a girl...now, where is the trash can?"
Da frate, in sfarsit am reusit sa sufar mai multe sesiuni de ras decat de obicei. Cred ca "The Dictator" este ce-ar fi putut "Don't Mess With Zohan" sa fie. Daca stai sa cauti adanc, ceea ce nu trebuie sa faci pentru mult timp, filmul este o parodie la adresa societatii din ziua de zi. Mi-a placut. Nu stiu de ce unii spun ca este ofensator, pentru ca la urma urmei este totusi un film si nu trebuie luat in serios. Cat despre Sacha, daca nu ma insel, momentan in palmaresul lui, demn de mentionat, se afla "Borat", "Bruno", "Ali G", "Hugo" si mai sus mentionatul "The Dictator". Cum e vorba aia, "promite mult" pentru viitor, nu-i asa?
razv27 pe 20 Iulie 2012 18:07
discursul lui Aladeen din finalul filmului este magistral, O parodie reusita ,cu aluzii ,poate prea subtile pt admiratorii filmelor gen The Avengers, si gesturi uneori vulgare,aceasta fiind combinatia reusita a lui Sacha C.,filmul ,in opinia mea =o reusita fata de dezagreabilul Bruno, iar combinatia ritmurilor muzicale cu versurile islamice este dementiala=Aladeen M.Fk
SmashedDreams84 pe 11 Iulie 2012 08:49
foarte tare filmu... mi-au placut foarte mult si melodiile americane traduse in araba :)
vvm pe 22 Iunie 2012 15:40
Super tare
Mie mi s-a parut foarte tare. L-am vazut la cinema si pot spune ca de mult n-am mai ras asa..
Go 1 2 3