Păreri The Book of Eli

Cartea lui Eli

luciivan pe 04 Septembrie 2010 09:25
Partea finala face toti banii! Mie unul filmul mi-a placut enorm pentru ca ideea centrala a fost despre CARTE,cartea fiind practic eroul principal nu Denzel-Eli.Merita vizionat,iar imaginea cu o biblioteca in care erau toate cartile importante este superba. hehe arunca in foc si revista lui Oprah :D
superb finalul. simplu si la obiect :)

Mihai2508 pe 29 August 2010 13:59
Parerea mea este ca acest film este destul de reusit, cu o poveste buna ( care sper sa nu se adevereasca), si cu niste scene de lupta foarte reusite, si cu o surpriza tare la final.
Crist11 pe 26 Iunie 2011 17:23
Un film bunicel, dar lasa de dorit din multe puncte de vedere.
ellizey pe 26 Iunie 2010 21:44
Exact, tys79am...acelasi lucru ma intrebam si eu.Am tot citit acele comentarii si chiar m-a uimit faptul ca nimeni nu si-a dat seama ca el de fapt era orb.Bravo !!! Filmul nu este o capodopera..dar finalul face tot.
piko pe 28 iunie 2010 00:38
pai si de ce i-ai dat 6 stele daca e o capodopera?
aleex06 pe 18 noiembrie 2010 18:49
Sincer si o prietena de a mea, cu care l-am vazut a 2-a oara, a zis ca Eli era orb si eu am contrazis-o.....
tys79am pe 22 Iunie 2010 03:44
auziti??s-a prins careva ca de fapt eli era nevazator????am obs la sfarsit si am dat filmu de la inceput si am observat la gesturile lui!!! uitativa si voi
dracosul pe 19 Iunie 2010 09:58
un fel de I am legend numai ca e denzel in loc de will smith bunicel filmu
Seraphis pe 29 Mai 2010 23:20
Mi-a placut,Denzel joaca de nota 10 , si intradevar film(storyline) de nota 6.
Rihanna pe 29 Mai 2010 17:12
Mi s-a parut un film ok, nici prea prea, nici foarte foarte. Evident ca Denzel face tot filmul si probabil daca nu avea el rolul principal, acest film ar fi fost foarte slab!
BodoMan pe 28 Mai 2010 14:11
se putea mai rau
Intr-adevar, subtire filmul pentru talentul jupanului Denzel! Ideea nu e rea, cuplul Denzel-Gary Oldman are potential enorm, pacat ca firul povestii nu e mai sanatos. Asta e, parca vad ca apare un sequel si la asta...
mgf2768 pe 02 Iunie 2010 14:35
Cam prea religios pentru ziua de astazi...
Bine realizat, bine jucat de Denzel, excelente peisaje post-apocaliptice, excelente scene de lupta si efecte speciale. Dar subiectul este cam subtirel, nimeni in ziua de astazi nu mai da o asa mare importanta credintei. Denzel apare ca un profet post-apocaliptic, ca un nou Ioan Botezatorul care anunta iminenta sosire a lui Mesia pe Pamant, si inca unul important care reprezinta chintesenta crestinismului (tinand cont ca reprezinta ultima Biblie ramasa pe Pamant) ultima speranta a omenirii pentru o viata mai buna. Dupa cum spuneam, cam prea religios dar, nu se stie niciodata cum s-ar comporta omenirea in situatia data. Oricum eu il consider un film peste medie.
vlad4s pe 25 Februarie 2010 11:47
Te pune pe ganduri,un mister nenchipuit
The book of Eli este...,chiar nu gasesc cuvintele necesare,dar poate dupa ce cititi reviewul meu o sa ma ajutati la cuvant.
In primele 20 de min din flm ni se prezinta o lume total noua fata de asta si cateva zile din viata unui supravietuitor.Aici regizorii s - au axat mai mult pe modurile lui Eli de supravietuire si putina actiune.Povestea nimic!Nu ne - au spus ce s - a intamplat,de ce este lumea asa,a venit armageddonul sau...despre absolut totul ne lasa in mister.
Pregateam un review total negativ pana cand deodata cateva lucruri devin clare cum ar fi misiunea lui,despre credinta,despre lumea aceasta etc.
Se pare ca o voce aka poate Dumnezeu i - a spus lui Eli sa duca,cartea(Biblia) inspre vest.Aceasta calatorie nu suna grea,dar Eli da de criminali,violatori fel de fel de villans pana cand da de un oras si intalneste un om care doreste extrem de mult Biblia asa ca… citeşte

Medicate pe 26 februarie 2010 17:18
mai citeste o data sfarsitul commentu-lui tau si spune-mi ce intelegi ! Cum poti spune ca ii dai un 4 deoarece ramane cam mult mister ? /:| God!
ciuci pe 02 Februarie 2010 23:40
x
da..un film interesant
un fel de combinatie intre mad max si cyborg
un pic exagerata a fost faza cand eli a fost impucat in stomac si s-a pus din nou pe picioare
intr-o plaga impuscata in stomac sigur trebuia sa fie cu hemoragie digestiva si stare de soc,iar el ero doar usor slabit sa zic asa....

aldeannicolae pe 4 februarie 2010 19:01
STRICI FILMUL PENTRU ALTII
ciuci pe 5 februarie 2010 21:01
ai dreptate sorry man
Kytta pe 24 Ianuarie 2010 20:52
VS The Road
Din mai multe puncte de vedere mult mai interesant si mai bun a fost The Road.
lukaszz pe 24 Ianuarie 2010 16:29
Luka Review
Cel mai prost film cu denzel, nu ca denzel ar fi jucat in filme bune insa e chiar o pierdere de timp filmul asta.O propaganda care nu isi mai are rostul, si facuta in stil Mad MaX asta chiar a fost tare.
cocoeu pe 25 ianuarie 2010 01:40
Cum poti sa spui ca nu a jucat in film bune Denzel Washington, cand a luat 2 premii Oscar...pune mana si citeste despre el, sa vezi ca nu e un actor oarecare...ai vazut si multe filme la viata ta ca sa vorbesti..ce tupeu de idot sa ai si spui asa ceva... si cum poti sa spui ca e slab filmul cand nici nu l-ai vazut...
lukaszz pe 25 ianuarie 2010 04:31
Si in ultimul rand asta e doar parerea mea,nu trebuie sa fii si tu de acord cu ea ca este evident ca e o problema de gusturi pana la urma
crome pe 19 Ianuarie 2024 23:35
Slab ,doar decorurile bine realizate mai salveaza din film
alexandru_fejer pe 24 Decembrie 2023 11:01
L-am văzut cred ca în urma cu vreo 10 ani și pot spune ca este reușit ca film. Cartea lui Eli de fapt se refera la ultima Biblie de pe pământ Și Denzel Washington trebuie sa ducă cartea într-o alta locație a Americii, într-un loc sigur. Bineînțeles, a America devastată pentru ca filmul aduce în scenariu un sfârșit al lumii.
Pe drum întâmpină multe dificultăți si pierde cartea ( Biblia) el nefiind nici singurul om care o dorește, dar atunci când ajunge la destinație ajută să se scrie o copie a bibliei pentru ca în tot drumul, acesta a învățat pe din afara fiecare text din Biblie si astfel răsare a doua Biblie. Este un film care mi-a rămas în minte chiar dacă l-am văzut in urma cu foarte mulți ani.

Dragos.87 pe 22 Noiembrie 2023 21:19
De mult timp nu am mai văzut un film atât de reușit..Am rămas cucerit cu totul de simplitatea lui, are un decor apocaliptic foarte frumos conturat și un nivel de interes major încât nici nu am simțit cum s-a scurs timpul..Denzel, are o prestație impecabilă, recomand fără ezitare!
Andrei_Filmagica pe 10 Octombrie 2023 12:45
O repropovăduire a cuvintelor sfinte în pragul unei viitoare extincții în masă
user-5ae0276cb48ac pe 15 Aprilie 2023 18:05
Am fost luat de val ,dus în poveste și sincer mi-a plăcut ! Nu am putut sa nu remarc cromatica vintage a filmului construit sa adâncească misterul acțiunii ,o drama apocaliptică a omenirii din care un simplu om nevăzător ,de care mi-am dat seama foarte târziu ,a rupt parca barierele imposibilului și și-a dus misiunea până la capăt. Denzel un remarcabil actor pe care îl admir foarte mult ,in film rece ,calculat și serios nu mi-a înșelat asteptarile. Per total a fost un film reușit nu am ce sa reproșez deci merita vizionat .Merită o notă pe masură : 9.
matew10 pe 04 Aprilie 2021 21:56
O inovație in materie de filme e întotdeauna binevenita. Abordează un subiect care apare din ce in ce mai rar. Rămâne sa-l descoperiți voi. Vizionare plăcută.
user-60280350d07bc pe 13 Februarie 2021 22:10
Buna, cum se poate viziona filmul pe acest site ? Că nu reușesc să-l pornesc nici cum...
Edddd pe 19 Februarie 2020 18:03
splendidă idee
Îl invidiez pe scenarist .....
În oceanul de filme neo-marxiste nollywoodiene mă mir că scapă și acest film-odă la adresa creștinismului.

MariusCiprian87 pe 03 Februarie 2019 19:25
Denzel Washinton de 5 stele !
Un film care oferă un puternic mesaj pentru omenire , un SF de excepție pus într-un context cât se poate de real , putând să încadrăm filmul și la genul dramă...o dramă ce o pot trai din păcate generatiile viitoare prin nerespectarea si "modificarea" planetei pe care locuim si despre cât de valoroase pot deveni lucrurile simple de care azi nu știm să ne bucurăm ! Cartea lui Eli ne oferă pur și simplu acest mesaj tuturor:" Prețuiți ceea ce aveți deja, oricum avem mai mult decât avem nevoie și citiți cărțile "cheie" pentru a folosi cuvintele potrivite în momentele potrivite..."
user-5a1a94c766ae3 pe 02 Februarie 2019 05:08
Primele 10 minute din film sunt plictisitoare, dar dupa aceea filmul devine foarte interesant!!! Nu ma asteptam sa imi placa asa mult, de la mine are 10/10....
GALACTICUS pe 20 Septembrie 2018 13:20
Un film care m-a impresionat
Chiar de la prima scena mi-am dat seama ca este un film special. Ulterior il descoperim pe personajul principal, care e aproape orb, dar e condus de credinta sa, unica busola de care are nevoie. Imi plac filmele de unde poti invata ceva. De aici as dori sa imprumut credinta lui Eli, felul lui de a-si stabili prioritatile, ravna cu care merge spre scopul lui. Este un film incredibil nu tocmai prin efectele sau felul de a fi filmat, ci prin faptul ca eu m-am vazut pe mine insumi in Eli. Pentru mine asta conteaza foarte mult.
arthur20222 pe 28 Aprilie 2018 20:37
de unde pana unde western?cine a scris ca este western sa se uite la un film western adevarat
danut_iulian pe 20 Aprilie 2018 20:55
Un film foarte bun in care totu tine de in a proteja biblia.
GVasy pe 11 Iulie 2016 23:02
Un film bun! Recomand!
Ciurila_Emanuel pe 13 Februarie 2016 20:50
Obligatoriu de vazut !
Este un film superb, in care Eli reuseste sa treaca peste toate obstacolele luptand chiar unde a fost cazul, ca sa scrie cartea care i-a dat sens vietii, ajutat si de Solaria . Superb scenariul, plin de actiune si suspans . Ii dau nota 10 cu felicitari !
Sper sa se mai faca multe filme cu tematica religioasa de acum in colo, ca asta !

Iulidesprefilme pe 30 Ianuarie 2016 13:40
Un film bun, doar să ai răbdare să-l vezi...finalul e apoteotic...merită !
VladutV pe 05 Ianuarie 2015 13:48
Perfect.
Un film care la prima vedere nu spune multe, dar care pe parcurs te face sa intelegi anumite lucruri, care, la final sunt demolate. Spiritul de orientare a lui Eli, jucat cu o putere de invidiat de catre Denzel Washington este demolat la sfarsit cand aflam cum era el defapt !
chiba_florin pe 03 Ianuarie 2015 14:02
Frumos !
Am auzit multe de aceasta ecranizare, se pare ca nu e prea recomadat sa apleci urechea la gura lumii. Mi-a placut, insa am observat unele taieri din scenele cu lupte in rest remarcabil !
bogdanmate72 pe 02 Ianuarie 2015 18:36
Un film diferit
Un film diferit, un film de actiune cu un substrat crestin. Intr-un peisaj post-apocaliptic, Eli (D Washington) este unul dintre putinii crestini ramasi. Mai mult, el e in posesia unei carti ramase si mai rare: Biblia. Cu pretul vietii, isi propune sa o pazeasca in timpul calatoriei sale spre un loc mai pasnic, traversand o lume a nebunilor, criminalilor si egoistilor. Regie si atmosfera asemanatoare cu The Road.
Rippa pe 30 Martie 2014 17:21
un film bunicel..denzel nu dezamageste nicodata......
Infinity pe 05 Octombrie 2013 02:51
The Book of Eli (2010)
Filmul vine cu o noua abordare a acestei teme: perioada post-apocaliptica. Mi-a placut. Roluri bune interpretate de actori. Si-au facut treaba. A meritat efortul. Cam dur pe alocuri. 8.
radu3455 pe 09 Iunie 2013 11:35
un film foarte interesant mi-a placut scenariu,atmosfera dar si prestatiile actorilor merita vizionat nota 8
Theodoric pe 07 Iunie 2013 14:57
Nu are rost sa ma exprimi in sute de randuri,este un film bun insa povestea a fost cam scurta.Atat.Nota 8
richardro pe 19 Februarie 2013 22:45
Good work
Bun filmul, nu stralucit dar bun
Nu stiu de ce dar imi tot vine sa-l compar cu The Road
Oricum, The Road a fost mai bun ca acesta si mai realistic

Miiku pe 06 Februarie 2013 17:19
E un film destul de reusit. Mie mi`a placut. Nhu m`am plictisit deloc urmarindu`l. :)
MikkaelWolfganger pe 03 Februarie 2013 21:38
Mi-a placut foarte tare ideea filmului, mi-a placut si Denzel, mi-a placut si Oldman, de Mila Kunis se intelege:D.Filmul este foarte interesant si mi s-a parut ca imbina foarte bine atat elementul de substanta, cat si elementul comercial.Scenariul mi s-a parut bun , imaginile sunt foarte expresive ,reflectand destul de realist un viitor post-apocaliptic, iar scenele de actiune ating perfectiunea.Finalul este neasteptat si oarecum, te las pe ganduri.Mie mi-a placut acest film, chiar daca aduce aminte de The Road in anuminte puncte.Un SF de vazut zic eu.
pisicuta1 pe 16 Decembrie 2012 16:34
pacat de actori in rest filmul nu se ridica la un nivel f mare
ioana2222 pe 29 Noiembrie 2012 17:36
dezamagitor..de obicei ,imi plac filmele cu denzel ,dar asta chiar e slab,,,plictisitor...etc.as fi putut in acelasi timp sa mi fac manichiura ,sa rontai ceva fara sa mi pese ce s-a mai intamplat.nu l recomand.
Ghemot pe 05 Septembrie 2012 23:24
De 10 ori superb!!!
Cea mai tare capodopera pe care am vazut-o vara asta. Foarte frumos filmul, din toate punctele de vedere: imagine, sunet, actori, regie, tot!!!
cristics pe 08 Iulie 2012 23:04
Au jucat foarte bine actorii mai ales denzel , mila era inbracata .... zici ca era parada modei 2013 .... si faza cu ochelari de soare ... nu mai zic . si combustibil de unde aveau aia ?
cosmin_kedii pe 13 Martie 2012 22:29
profund şi inteligent. Comentariu mare pe puterea de credinţă şi abuz de religie Cinematografiai mi-a amintit de filmul 300 fara culori vibrante. Acţiune excelenta o poveste mare, cu detalii proaspete
alekz26 pe 20 Ianuarie 2012 22:20
Un film foarte bun in care nu stii ce se va intampla pe parcurs. Eu l-am vazut de 3 ori in cinema si nu m-am plictist. Cu siguranta merita vazut!
Olivia0306 pe 06 Ianuarie 2012 18:05
Pur si simplu este o placere sa-l vezi pe Denzel W. la "munca" chiar daca rolul sau a fost unul mai usor (pentru el). Din nou un subiect-religios ce stia ca va naste atat critici cat si laude. Il recomand cu incredere.
Dana04 pe 03 Ianuarie 2012 20:06
Toate filmele cu Denzel Washington sunt superbe acesta nu se abate de la regula!!
deea9595 pe 02 Ianuarie 2011 14:13
un film destul de interesant cu actori foarte buni:)
merita vazut!

DjEdoom pe 28 Noiembrie 2010 13:23
Un film ce merita vazut! Imi plac filmele despre viitor...Din toate singur unul a prins esenta poate sa si acesta!! Vzionare placuta!
Go 1 2 3 4